Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Atrakcje okolic Pekinu > CHINY


Smok-1 Smok-1 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie CHINY / Pekin / okolice Changping / Pawilon StelliKrótki opis wybranych atrakcji położonych w najbliższych okolicach Pekinu; wszystkie ceny z lutego 2013 (czyli dla Chińczyków okres poza sezonem, w sezonie będą wyższe)

Wielki Mur w Badaling - najdogodniejsze do dotarcia miejsce, jest jednocześnie najbardziej obleganym. Jak ktoś ma trochę więcej czasu powinien rozważyć dojazd do jakiegoś dalszego odcinka. Dojazd samodzielny - przystanek Deshengmen (obok dawnej bramy murów miejskich), niedaleko stacja metra: Jishuitan, po wyjściu z metra już nie sposób się zgubić, bo są drogowskazy po angielsku. Bezpośrednio na parking pod murem jedzie autobus 877 (bilet kosztuje 12 yuanów, 4,8 yuanów jeśli ktoś ma kartę transportową), na miejsce zawożą też 919 i 880, z tym, że te 2 jadą kawałek dalej.

Na samym miejscu warto być wcześnie rano, bo później tłumy są nie do zniesienia. Ponoć Mur zwiedza rocznie 150 milionów ludzi, z czego myślę, że większość sekcję w Badaling. Bilet wstępu: 45 juanów, po wejściu można iść na północ (znacznie mniej ludzi) lub południe, momentami tragedia. Część południowa zawiera w sobie takie atrakcje jak zjazd specjalnymi wagonikami lub kolej linowa. Cen nie znam, bo nie korzystałem, ale trzeba się liczyć z odstaniem swojego w długiej kolejce.

Inne sekcje - widziałem, niestety tylko z okien busa, Juyongguan (położony najbliżej Pekinu, ceny te same co w Badaling, dojazd bus 919 lub 68 ze stacji metra Longze), Mutianyu - wygląda równie imponująco jak Badaling (dojazd najdogodniejszy latem bus 867 z przystanku Dongzhimen, zimą trzeba jechać do Huairou i stamtąd minibusem).

Przy braku czasu, a przede wszystkim ze względu na zimę, nie skorzystałem z najtańszej opcji, czyli odwiedzenia jakiegoś kawałka muru poza okrzyczanymi sekcjami. W każdym bądź razie pozostałe sekcje są również godne polecenia. Może kiedyś latem ?

Grobowce Mingów - z reguły zwiedzane razem z Murem w Badaling, dla mnie były oddzielnym celem wycieczki, czego wcale nie żałowałem. Przede wszystkim samo miejsce zasługuje na poświęcenie mu trochę więcej czasu niż podjechanie pod jakiś grobowiec i ewentualne przejście po Drodze Duchów. Cała dolina Mingów (Shisanling, czyli 13 grobowców), położona jest na północ od miasta Changping. Dojazd najdogodniej z Deshengmen autobusem 872 (bilet 9 juanów) na miejscu autobus najpierw dowozi pod grobowiec Dingling, a następnie jedzie pod Changling. W pierwszym z tych miejsc udostępniony jest tzw. Podziemny Pałac (czyli komory grobowe cesarza), we wszystkich pozostałych miejscach nie schodzi się pod ziemię. Następny - Changling to miejsce spoczynku niezwykle szanowanego cesarza Yongle. Udostępniony jest ponadto grobowiec Zhaoling (warto odwiedzić, jest najmniej ludzi, miejsce nieco oddalone od pozostałych atrakcji Doliny Mingów, stan zachowania tylko nieznacznie gorszy od Changling). Komunikacja pomiędzy grobowcami - albo na piechotę (odległości 2-3 km), albo taksówka. Wstępy - Dingling (45 juanów), Changling (35 juanów), Zhaoling (25 juanów), (Święta) Droga Duchów - 25 juanów, do tej ostatniej od grobowca Changling jest około 5 km).

Muzeum Człowieka Pekińskiego w Zhoukoudian - miejsce znalezienia kości ludzi z paleolitu - 700 tysięcy lat temu. Położone na południe od Pekinu. Dojazd przystanek autobusu 836 w pobliżu Świątyni Nieba (Tianqiao), przewodniki podają, że jest to dworzec autobusowy, w rzeczywistości to po prostu przystanek na ulicy, wydaje mi się, że podobnie jedzie autobus 917, ale mi wskazali właśnie 836. Trzeba wysiąść na przystanku Zhou Kou Cun Lukou (jak będzie się miało napisaną nazwę po chińsku, to ludzie z pewnością wskażą miejsce gdzie trzeba wysiąść), i stamtąd będzie już jakieś 2 km do muzeum w Zhoukoudian (są drogowskazy). Wstęp 30 juanów, poza muzeum ogląda się kilka jaskiń (tam gdzie znajdowane były kości człowieka pekińskiego i towarzyszących mu zwierząt, czyli tygrysy szablozębe, mamuty, nosorożce włochate, itp.. Samo muzeum bardzo dobrze zorganizowane napisy również po angielsku. Jedno z ciekawiej pokazanych miejsc (muzeum), związanych z archeologią.


We wszystkich tych miejscach, może poza Zhoukoudian, należy się liczyć z bardzo dużą ilością turystów (i to o każdej porze roku). Warto zatem pojawić się tam odpowiednio wcześnie.

Zdjęcia

CHINY / Pekin / okolice Changping / Pawilon Stelli

Dodane komentarze

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 2013-03-05 09:07:22

Oczywiście wszystkie 3 miejsca (choć w przypadku muru, raczej powinno się pisać o obiekcie) są wpisane na listę UNESCO...

fotodrab dołączył
11.02.2012

fotodrab 2013-03-05 08:59:06

sporo przydatnych informacji. THX!

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl