Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Pekin - informacje praktyczne > CHINY


Smok-1 Smok-1 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie CHINY / Pekin / Stacja metra Liuliqiao / Pekin nowoczesnyKilka rad praktycznych dotyczących zwiedzania Pekinu (i okolic) - listopad 2012 - luty 2013

Wizy, specjalne pozwolenia - Obecnie jeśli ma się bilet na dalszą podróż jest możliwe zwiedzanie Pekinu przez 72 godziny bez wizy. Na lotnisku należy się powołać na tę regulację, podejść do specjalnego okienka, pokazać bilet i dostaje się specjalne pozwolenie (albo pojedyncza pieczątka, albo specjalny stempel, zajmujący całą stronę w paszporcie). Teoretycznie ważne jest tylko w Pekinie (w praktyce nikt nie sprawdza, można zwiedzać cokolwiek, ważne, żeby wrócić na czas).

Jeśli na dłużej oczywiście potrzebna jest wiza (sprawdzają jej posiadanie przedstawiciele linii lotniczych). Poza stosunkowo dużym zainteresowaniem (są, przynajmniej w Warszawie spore kolejki do złożenia wniosku i odbioru) i kilkoma formalnościami (oczywiście zdjęcia i wypełniony formularz, dobrze jest mieć poświadczenie rezerwacji hotelu – nie zawsze wymagane – bilet lotniczy w dwie strony – też nie zawsze; szczegóły na stronie ambasady) nie jest to specjalnie uciążliwe.

Przylot – lotnisko międzynarodowe w Pekinie to moloch. W przypadku dalszych połączeń tranzytowych (z Warszawy z reguły przylatuje się na Terminal 3) należy sprawdzić z którego terminala jest kolejny lot. Terminal 2 (większość lotów azjatyckich) jest bowiem położony kilka kilometrów od terminala 3, dojazd bezpłatnym busem zajmuje dobre kilkanaście minut.

Wymiana pieniędzy – teoretycznie można na lotnisku, ale wszystkie punkty pobierają tzw. commision, co czyni tę transakcję nieopłacalną (kwota od 20 do 60 Yuanów za pojedynczą wymianę). Lepiej jest mieć ze sobą pieniądze na pociąg lub taksówkę (polskie kantory mają juany), a wymiany dokonać w jednym z licznych pekińskich przedstawicielstw Bank of China, gdzie takowych prowizji nie pobierają. Przy wymianie konieczny jest paszport, dają również zaświadczenie o przeprowadzeniu transakcji, które należy zachować, jeśli się chce dokonać wymiany powrotnej pozostałych Yuanów.

Dojazd z lotniska – jest specjalny pociąg, bilet w jedną stronę kosztuje 25 yuanów, biletów nie kupujemy na zapas, bo jest ważny tylko na stacji zakupu i w danym dniu (podobnie jest zresztą z biletami na metro, z tym że te kosztują 2 yuany). Linia z lotniska dojeżdża do stacji Dongzhimen, położonej w miarę centralnie. Przy wyjściu z metra jest zawsze bramka, która zabiera bilet (inaczej się nie otworzy)

Hotele, czy może lepiej hostele. Jest ich dużo (standard różnych) w okolicach Zakazanego Miasta i tzw. Starego Pekinu (na południe od wieży Qianmen). Ja spałem w Sunrise Hostel (położony w sercu hutongu, bardzo blisko stacja metra Wangfujing i Zakazane Miasto), cena za miejsce 40 yuanów. Oczywiście cena wywieszona była 160, a nóż się kto skusi ? Standard średni, ale położenie rekompensuje, obsługa miła, pomocna, aczkolwiek nie wszystkie problemy, typu rezerwacja biletu kolejowego, byli w stanie rozwiązać.

Poruszanie się po Pekinie. Najdogodniej wspomnianym metrem, niedrogo, pamiętać trzeba, żeby nie kupować tych biletów na zapas. Na każdej stacji są punkty sprzedaży, czynne podobnie jak funkcjonuje metro (również przed 6.00). Stacje oznaczone są po chińsku i angielsku, podobnie jak wszystkie mapy. W metrze spiker przekazuje informacje o kolejnych stacjach (w tym przesiadkowych) również po angielsku. Większość atrakcji (Pałac Letni, Zakazane Miasto, Świątynia Nieba, Park Beihai) jest położona w pobliżu jakiejś stacji metra, podobnie jak główne stacje kolejowe i dworce autobusowe. Przy korzystaniu z autobusów lub taksówek dobrze jest mieć napisane po chińsku gdzie się chce jechać, bardzo przydatne, trzeba poprosić w hotelu.

Na koniec kilka informacji – przestróg dotyczących typowych oszustw w Pekinie. Podstawowa, opisywana już w przewodnikach, to zaproszenie na herbatkę, kawę, degustację przez jednego lub grupę studentów, chcących szkolić swój angielski. Oczywiście rachunek, często przewyższający 100 euro obciąża turystę. Pekin jest drogi, ale bez przesady. Większość cen jest zbliżona do Warszawy, ale z reguły znacznie niższa, obiad w tańszych restauracjach jemy spokojnie już za 20 yuanów (czyli 10 zł). Półlitrowe piwo w sklepie kosztuje 4 yuany, w restauracji 8-10. Grupy potencjalnych studentów grasują głównie przy wyjściu ze stacji Tiananmen East (Zakazane Miasto), za każdym razem jak wychodziłem, ktoś już na mnie czekał (niestety wyróżniamy się z tłumu…).

Innym popularnym oszustwem jest wymiana na ulicy (pod bankiem) pieniędzy na czarnym rynku, operacja zupełnie nieopłacalna, zważywszy na stosunkowo niezły kurs yuana w Bank of China, a szansa na potencjalne wciśnięcie fałszywek dość znaczna.

Poza tym dość typowe jest zawyżanie cen w stosunku do cudzoziemców (taksówki, uliczni sprzedawcy, hotele). Na to lekarstwa nie ma. Trzeba trochę poznać miejscowe realia lub ustalać z góry ceny za przejazdy (taksówki). I targować się. Powodzenia.

Mam nadzieję, że powyższe informacje komuś się przydadzą. Ja zmuszony byłem do korzystania z przewodników, które nie zawsze są aktualne

Zdjęcia

CHINY / Pekin / Stacja metra Liuliqiao / Pekin nowoczesnyCHINY / Pekin / Świątynia Nieba / Pałac AbstynencjiCHINY / Pekin / Pekin - Jezioro Kunming / Siedemnastołukowy most

Dodane komentarze

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 2013-04-14 23:34:40

Nigdy nic nie wiadomo. Ja też pierwotnie nie zamierzałem zwiedzać Pekinu

nitkaska dołączył
21.05.2011

nitkaska 2013-04-14 18:10:09

pewnie nie skorzystam, a szkoda:(

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl