Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Gruzja - informacje praktyczne > GRUZJA


Smok-1 Smok-1 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie GRUZJA / Imeretia (Kolchida) / Kutaisi / Kościół w KutaisiGarść praktycznych informacji z pobytu w lipcu 2013, doskonała lektura dla wszystkich którzy planują podróż w te rejony.

Loty: z Polski lata WizzAir (z Warszawy i z Katowic) – loty do Kutaisi, w promocji (czytaj poza sezonem) trafiają się loty za ok. 100 zł (oczywiście te wszystkie członkowstwa w klubach i bagaż podręczny), w sezonie wakacyjnym znacznie drożej (do sprawdzenia na stronach przewoźnika).

Lata również LOT (Warszawa-Tbilisi), generalnie mimo wszystko wychodzi drożej, no ale to linia regularna. Kiedyś LOT miał fajne promocje na loty gruzińskie – wypada mieć nadzieję, że ze względu na konkurencję może wrócą te dobre czasy.

Paszport, wizy – nie da się polecieć na dowód, to nie Schengen, paszport trzeba mieć, i miejsce na stempel też, bo pomimo tego, że wiza nie jest obowiązkowa, pieczątkę (zarówno przylotową, jak i wylotową przybijają)

Na lotnisku (nowoczesne, ale w zasadzie prawie bez infrastruktury, tzn nie ma sklepów wolnocłowych, restauracji) z rzeczy praktycznych działa punkt wymiany walut (kurs ok.) oraz informacja turystyczna (dają darmowe mapy wszystkich regionów Gruzji, namiary na hotele, itp.)

Transport z lotniska – są oficjalne marszrutki (busiki) za 3 lari od osoby, jadą na nieformalny terminal - obwodnica Kutaisi w okolicach McDonalda - jakieś 4-5 km od centrum, odjazdy skoordynowane z przylotami samolotów

Inna opcja to złapanie taksówki przywożącej turystów na lotnisko - w zasadzie jest opłacona w obie strony, więc jest szansa złapania w miarę taniego kursu – trzeba w takiej sytuacji poprosić o dojazd gdzieś do centrum (taksówki spoza Kutaisi będą chciały dojechać do McDonalda, bo tam jest obwodnica). Generalnie nie chcą jeździć z lotniska do Kutaisi taniej niż za 10 Lari, kurs po mieście, oczywiście w granicach miasta to ok. 5 lari. Uwaga – część atrakcji (Sataplia, Grota Prometeusza, czy monastyr Gelati znajdują się poza Kutaisi dojazd transportem publicznym, cena za przejazd to ok. 1 lari, trzeba się tylko upewnić skąd odjeżdżają, bo to się zmienia).

Moja trasa: przylot Kutaisi, zwiedzanie miasta, centrum historyczne, Bagrati, marszrutka do Gelati, zwiedzanie klasztoru, powrót do Kutaisi, przejazd Mestia (marszrutka), następnie marszrutka do Uszguli, 2 noce w Uszguli (podejście do lodowiec Szkhara, Lamaria, zwiedzanie okolicy), powrót marszrutką do Mestii, zwiedzanie Mestii (kamienne wieże, kościół Laghami, muzeum Chergianiego), nocleg, przejazd marszrutką do Batumi, 2 noclegi, zwiedzanie miasta, twierdza Gonio (marszrutką), przejazd do Tbilisi (marszrutką), 2 noclegi, zwiedzanie miasta, Narikala, Zioni, Metechi, wynajęcie busa na przejazd do Dawid Geredża (cały dzień), przejazd do Mcchety, 3 noclegi, zwiedzanie miasteczka, Dżwari na piechotę, przejazd do Gori (zwiedzanie twierdzy, muzeum Stalina, Upliscyche), powrót do Mcchety, przejazd Borżomi, 2 noclegi, zwiedzanie Parku Narodowego Borjomi-Kharagauli (ścieżka dydaktyczna, Park Zdrojowy), całodzienna wycieczka do Wardzi (po drodze Zielony Monastyr, Asalcyche, zamek w Khertvisi, powrót do Kutaisi, nocleg.

Kutaisi – nocowałem w Kutaisi Hostel, Solomon I Street 14 (to jest mniej więcej 10 min piechotą od ścisłego centrum, bardzo fajna okolica, właściciel w razie czego pomaga w znalezieniu noclegu w okolicy). Ceny 20 lari za osobę, jeśli rezerwuje się przez pośredników (hostelbookers lub booking), 15 bez pośrednictwa, standard przyzwoity.

Reszta w kolejnych odcinkach

Zdjęcia

GRUZJA / Imeretia (Kolchida) / Kutaisi / Kościół w KutaisiGRUZJA / Imeretia / Kutaisi / Mnisie życie (1)

Dodane komentarze

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 2013-10-09 21:31:04

Ta "doskonała lektura dla wszystkich którzy planują podróż w te rejony" to chyba przypis redakcji, bo ja nie dodawałem, Adminie, to prawda ?

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2022 Globtroter.pl