Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

W kierunku Pingyao - Chiny > CHINY


Michelle Michelle Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie CHINY / Shanxi / Pingyao / Starodawne miasteczko PingyaoWybierając się do Chin warto odwiedzić historyczne centrum finansowe Chin, jedno z najpiękniejszych miast, zachowane w stylu starochińskim - Pingyao.

Dworzec Zachodni w Pekinie jest cudny od zewnątrz, a od wewnątrz nowoczesny i wszystko jest super zorganizowane tak, że nie można źle trafić. Porównałam krzaczki na tablicy ogłoszeń z tymi na bilecie i już, voila! Wielkie poczekalnie z ogromem ludzi! Nikt nie szwęda się po peronach, każdy kurs ma swoja poczekalnię a na peron można wejść dopiero jak podjedzie pociąg. Wagon i miejsca znaleźliśmy bez problemu. Bez biletu na peron nie wpuszczą. Przed wejściem do pociągu ponowne sprawdzenie biletu, a w środku bilety zabierają i dają zastępcze plastikowe karty. To teraz tylko wytrzymać 12h na hard seat'ach z tłumem kłębiących się i głośnych Chińczyków wokół.

Po 10 min, od kiedy pociąg ruszył, podeszła do mnie 17 letnia Chinka Xia Yu i rozmawiałyśmy z 4h! Nie chciała przestać nawijać... mnie już gardło bolało (w przedsionkach palili, klima szalała i gardło trochę przewiane w pekińskim metrze) i byłam bardzo śpiąca, a ona gada i gada i gada... jeszcze się do nas przysiadła, bo miała miejsce stojące. Cwaniara ;) Po angielsku potrafiła średnio. Dowiedziałam się, że nie lubi szkoły i do niej nie chodzi, przez co ma napięte stosunki z rodzicami. Jej rodzice są lekarzami (mama laryngologiem, a tato kardiologiem) i chcą, żeby poszła w ich ślady. Ją natomiast interesuje projektowanie ubrań a im się to nie podoba... Dostałam od niej upominek - małą chińską laleczkę, którą kupiła od ludzi niepełnosprawnych. Chińczycy chyba w ogóle nie potrzebują snu, za to usta im się nie zamykają. Najbardziej rozgadany naród, jaki poznałam! Całą drogę czułam się jak w kurniku, nie można było się nawet zdrzemnąć.

Wysiadamy w Pingyao i od razu ustawiamy się do kasy biletowej, żeby kupić bilet na kolejny przejazd. W Chinach bilety trzeba kupować 3-4 dni wcześniej. Pokazujemy karteczki z chińską nazwą miejscowości, do której chcemy jechać następnie, czyli Xian, datę i godzinę odjazdu oraz typ biletu po chińsku (hard sleeper). Pani w okienku zachowuje się jakby nie rozumiała o co chodzi i zamyka nam przed nosem kasę! Okazuje się, że pani kończy pracę i idzie do domu. Podchodzimy więc bez kolejki do drugiej kasy i kolejna próba... sukces! niestety tylko połowiczny, ponieważ zostały tylko miejsca siedzące, ale dobre i to :) Na dworcu spotykamy Chinkę, która poleca nam swój hostel, postanawiamy zaryzykować i jechać z nią - riksza elektryczna gratis pod hostel. Poznajemy też rodaka - Piotrka, podróżnika z którym umówiliśmy się na dzielenie pokoju i wspólny wypad rowerowy do świątyni za miasteczkiem.

Na początku pokój (wystrój typowo starochiński, jedno 4 osobowe chińskie łoże, pośrodku mały stoliczek z filiżankami na herbatkę) miał kosztować 58Y/os, ale wytargowałam na 40Y :) Oczywiście to była wielka tajemnica i pod żadnym pozorem nie mogliśmy innym mieszkańcom hotelu tego wyjawić, hehe

cdn... :)

Więcej o Chinach na www.annsitchyfeet.wordpress.com :)

Zdjęcia

CHINY / Shanxi / Pingyao / Starodawne miasteczko PingyaoCHINY / Pekin / Pekin / Dworzec kolejowy w PekinieCHINY / Pekin / Pekin / Na dworcu w PekinieCHINY / Shanxi / Pingyao / Mury obronne otaczające starą część PingyaoCHINY / Shanxi / Pingyao / Pokój w Pingyao (zdjęcie do art.)

Dodane komentarze

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 2013-10-17 18:29:25

Czekam z niecierpliwością na kolejne chińskie relacje ....

Michelle dołączył
25.01.2008

Michelle 2013-10-14 11:27:43

Dziękuję za miłe słowa :) jeśli chodzi o ten angielski to faktycznie większość mieszkańców Chin nie potrafi się nim posługiwać, a jeśli nawet to ciężko rozróżnić, czy dany osobnik mówi jeszcze po chińsku czy już po angielsku. Akcent jest zabójczy i dość śmieszny ;)

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 2013-10-14 11:10:54

A zapomniałem napisać, że fajnie się czyta, sporo rad praktycznych i dla wybierających się do Chin wręcz nieocenionych. Pozdrawiam

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 2013-10-14 11:09:19

Znalezienie Chińczyka mówiącego po angielsku - miałaś dużo szczęścia !!! Co do dworców - porównywanie krzaczków na rozkładzie jazdy z tymi napisanymi w przewodniku to nie lada wyzwanie. Ja jechałem z głównego i ten bynajmniej nie był nowoczesny, a dodatkowo sporo bezdomnych spało w głównej poczekalni, coby przeczyło, ze można tam wejść tylko z biletem (mi sprawdzali)

Przydatne adresy

tytuł licznik ocena uwagi
Magnificent Asia 152 Galeria zdjęć z krajów azjatyckich, przy oglądaniu których można sobie włączyć tematyczną muzyczkę ;)
Ann\'s Itchy Feet 237 Stronka poświęcona relacjom z podróży po Azji. Tajlandia, Wietnam, Chiny, Kambodża, Indie. Zdjęcia, Wskazówki itp

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl