Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Otmuchów i Nysa > POLSKA


longin1974 longin1974 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / Śląsk Opolski / Otmuchów / Otmuchów, kościółZ Brzegu udaliśmy się w kierunku Nysy i Otmuchowa. Do pewnego momentu droga była miła łatwa i przyjemna. Nagle zaskoczył nas korek wyjazdowy z Otmuchowa. Okazało się, że odbywa się tam doroczne święto kwiatów.
Czyli z Opolszczyzny do księstwa biskupów wrocławskich...

Najpierw dojazd i poszukiwanie parkingu w Otmuchowie. Niewielkie miasteczko leżące blisko jezior Nyskiego i Otmuchowskiego. Pewnie na co dzień spokojne i senne dziś tętniło pełnią życia. Święto kwiatów ściąga do miasteczka hodowców, ogrodników, kwiaciarzy, dekoratorów, architektów ogrodów oraz amatorów roślin. Można kupić drewka kwiaty, rośliny ozdobne, cebulki, nasiona... Do wyboru, do koloru. Scena z występami, zapach tradycyjnych potraw polskich, a wszystko w cieniu zamku biskupów wrocławskich. Początki Otmuchowa giną w mrokach dziejów. Pierwsza wzmianka z 1115 roku wymienia to miasteczko jako kasztel należący do biskupa wrocławskiego. W XV wieku miasto ucierpiało znacznie z rąk Husytów. Rozkwit Otmuchowa nastąpił w XVII wieku. W tym czasie wybudowano nowy barokowy kościół i zamek dolny. W 1810 roku na mocy sekularyzacji dóbr kościelnych Otmuchów został przejęty przez Prusy. Od 1945 roku Otmuchów wrócił do Polski. Spacer po starówce, piękny ratusz i kościół, nieco zaniedbany zamek i piękne widoki z wieży zamkowej na okolice. Jednak sam wyjazd z miasteczka i dojazd do Nysy w święto kwiatów okazał się karkołomnym wydarzeniem. Gdy nie jest się miłośnikiem ogrodów, lepiej przyjechać w innym czasie.
Nysa na pocztówkach wygląda lepiej niż w rzeczywistości. 2 godziny, które udało nam się wygospodarować to było stanowczo za mało. Piękna gotycka kolegiata, bramy miejskie, pałac biskupów, zabudowania gospodarcze, kompleks dawnego klasztoru Jezuitów, kościół św. Piotra i Pawła, studnia, klasztor sióstr, nieco zmodernizowany ratusz i fontanna trytona to jedyne rzeczy jakie udało nam się zobaczyć. Jednak są jeszcze forty nyskie, którym warto poświęcić nieco czasu. Jest to na pewno miejsce, do którego trzeba będzie jeszcze wrócić. Wieczór powoli zaczął się skradać i trzeba było powoli wracać. Bilans wyprawy na Opolszczyznę był jednak pozytywny. Opole, Brzeg, Otmuchów, Nysa. A jeszcze tak wiele zostało do zobaczenia. Racibórz ze swoim zamkiem, rynkiem i browarem produkującym przednie piwo. Kamień śląski z siedzibą Odrowążów, z której to rodziny pochodzili św. Jacek i bł. Czesław, patron Wrocławia. Wiele miast i miasteczek, w których czas się zatrzymał: Koźle, Głogówek, Głubczyce, Olesno, Zamek w Mosznej, Kluczbork…


Zachęcam do odwiedzenia tej krainy...

Zdjęcia

POLSKA / Śląsk Opolski / Otmuchów / Otmuchów, kościółPOLSKA / Śląsk Opolski / Otmuchów / Otmuchów, kościółPOLSKA / Śląsk Opolski / Otmuchów / Otmuchów, kościółPOLSKA / Śląsk Opolski / Otmuchów / Otmuchów, kościółPOLSKA / Śląsk Opolski / Otmuchów / Otmuchów, kościółPOLSKA / Śląsk Opolski / Otmuchów / Otmuchów, okolicaPOLSKA / Śląsk Opolski / Otmuchów / Otmuchów, ratuszPOLSKA / Śląsk Opolski / Otmuchów / Otmuchów, zamek POLSKA / Śląsk Opolski / Nysa / NysaPOLSKA / Śląsk Opolski / Nysa / NysaPOLSKA / Śląsk Opolski / Nysa / NysaPOLSKA / Śląsk Opolski / Nysa / Nysa

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl