Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Szymbark, centrum Szwajcarii Kaszubskiej > POLSKA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / Pomorze / Szymbark / Pod śniegiemZapraszamy na wycieczkę po Szymbarku będącym centrum Szwajcarii Kaszubskiej.

Szymbark, po kaszubsku Szimbark, jest wsią pomorską dzielącą się na dwie części: Drozdowo i Wieżycę, leży w powiecie kartuskim. Jej 700 mieszkańców jest dumna ze swojego położenia pod szczytem Wieżycy (329 m n.p.m.) najwyższym wzgórzem pasma morenowych Wzgórz Szymbarskich, będącym centrum Szwajcarii Kaszubskiej.

Teren ten posiada szczególne walory krajobrazowe i przyrodnicze. Rzeka Radunia, tworzy z jeziorami i małymi strumieniami ciąg jezior zwany „Raduńskim Kółkiem", ponad 25 zbiorników wodnych różnej wielkości, z których prawie wszystkie nadają się do uprawiania sportów wodnych i pływania. W sezonie zimowym Ośrodek Narciarski "Koszałkowo-Wieżyca" oferuje nie tylko możliwość uprawiania sportów zimowych, jest też celem rekreacyjnych wypraw rodzinnych i miejscem spotkań młodzieży. Do dyspozycji wszystkich chętnych są wyciągi narciarskie, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i zaplecze hotelarskie i gastronomiczne.

Najbardziej znanym miejscem w Szymbarku i chętnie odwiedzanym przez gości jest Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Jego atrakcje to:

Najdłuższa Deska Świata – wpisana 12 czerwca 2006 r. do Księgi Rekordów Guinnessa. Wybrane drzewo – daglezja licząca lat 120 - było wysokie na 51 m, o wadze 15 ton. Ponad 300 osób pracowało przy cięciu deski – giganta. Cięcie trwało 9 dni, po 16 godzin dziennie.

Stół noblisty im. Lecha Wałęsy – ważący 6 ton, największy stół na świecie, może zasiąść przy nim 220 osób, wykonany z tej samej daglezji, co Najdłuższa Deska Świata.

Muzeum Ciesielnictwa - tutaj eksponowane są różnego rodzaju narzędzia ciesielskie, kołodziejskie, rolnicze, furmańskie, medyczne i gospodarstwa domowego, używane w okresie od XVII wieku do czasu wybuchu drugiej wojny światowej.

Dom Sybiraka – zbudowany i zamieszkiwany przez Polaków 240 lat temu na Syberii. Został przywieziony z miejscowości Zapleskino, położonej 360 km na północny wschód od Irkucka. „Sybirak”, aby dotrzeć do Polski, musiał przebyć odległość 8100 km. Jest to jedyny taki dom w Europie.
Replika Łagru - upamiętniająca tragiczne losy zesłanych na Syberię,

Lokomotywa i wagony - symbol wojennych losów Polaków, żołnierzy i cywilów, tutaj warto zadumać się nad najokrutniejszym okresem sybirskiej epopei, nad losem tysięcy rodaków wyrwanych rankiem ze snu i wywiezionych brutalnie w nieznane przez pretorianów Stalina,

Dwór Salino - replika 300-letniego dworku, położonego niedaleko Wejherowa. Dwór stanowi unikalny przykład budownictwa, w którym połączono dwie tradycje – polskiego dworu szlacheckiego i typowego pomorskiego budownictwa ryglowego.

Piec chlebowy - miejsce gdzie wypieka się tradycyjny kaszubski chleb. Popularny jest pokaz wypieku chleba, gdzie uczestnicy sami wyrabiają chleb, a następnie po zakończeniu biesiady zabierają go do domu.

Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady - dwie zabytkowe chaty drewniane, zbudowane 150 lat temu przez osadników kaszubskich w Kanadzie, sprowadzone do Szymbarka w sierpniu 2009. Odrestaurowane i odbudowane, są symbolem emigrantów kaszubskich rozproszonych po całym świecie.

Dom z Adampola ( miejscowość w Turcji) - dar od Polaków – potomków polskich osadników wojskowych, uczestników Powstania Listopadowego, Wojny Krymskiej oraz Powstania Styczniowego.

Dom Harcerza - historia organizacji młodzieżowych YMCA, ZHP - miejsce pamięci narodowej, na teren Centrum Edukacji i Promocji Regionu został przeniesiony z Wieżycy. Obecnie znajduje się w nim kawiarenka, oraz wystawa twórców ludowych z okolicy.

Największy koncertujący fortepian świata – dł. 6,04m, szer. 2,52m, wysokości 1,87m, waży 1,8 ton; został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.
Kaplica Jedności – pod wezwaniem Św. Rafała Kalinowskiego, patrona Sybiraków.

Replika Bunkra ,,Ptasia Wola” T.O.W. ,,Gryf Pomorski”- z efektami świetlno- akustycznymi i wystawa militariów.

Dom do góry nogami – dom postawiony na dachu wbitym w ziemię. Symbolizuje nasz świat, taki dom na głowie, w którym mieszkamy.

Centrum Szkoleniowe dla młodzieży - budynek z miejscami noclegowymi, w dolnej kondygnacji znajduje się Hala Promocji Regionu, miejsce wystawowe dla 150 pomorskich firm, dla powiatów i gmin oraz ich europejskich partnerów.

Warto pamiętać, że tutaj w Szymbarku każdego roku, spotykają się na wspólnej majówce pomorscy przedsiębiorcy z gośćmi z kraju i zagranicy, 17 września odbywają się uroczystości Światowego Dnia Sybiraka, zaś 6 grudnia ma miejsce Ogólnopolski Zjazd Świętych Mikołajów.
http://cepr.pl/index.php/pl/
http://www.zk-p.pl/

Zdjęcia

POLSKA / Pomorze / Szymbark / Pod śniegiemPOLSKA / Pomorze / Szymbark / Dom SybirakaPOLSKA / Pomorze / Szymbark / Dwór Salino

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl