Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Yankees, zwane ojotas, czyli tradycyjne sandały w peruwiańskich Andach. > PERU


Sylwia Perkowska Sylwia Perkowska Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie PERU / Cusco  / cusco / Andyjskie Sandały YankeesSłyszeliście już o yankees? Jeśli nic Wam to nie mówi, to koniecznie poczytajcie o obuwiu popularnym nie tylko wśród mieszkańców peruwiańskich And.

Obuwie to jeden z podstawowych towarów, bez których ciężko w dzisiejszych czasach się obyć. Ponadto zmieniające się nieustannie trędy na rynku obuwniczym, dają nam nieograniczone możliwości w wyborze “botków”. Ale są ciągle miejsca na ziemi, gdzie ten produkt codziennego użytku, bądź nie jest znany w ogóle, bądź też z różnych względów nie jest używany. Są też takie miejsca, gdzie obuwie powszechnie się nosi, ale już nie koniecznie zmienia się ono wraz z modowymi nowinkami. Zajrzyjmy na chwilkę do Peru. Okazuje się, że w dawnym kraju Inków, a przynajmniej w pewnej jego części, ciągle bardzo popularny jest jeden i ten sam model obuwia. Dokładnie chodzi o sandały znane yankees (los yanquis), a w języku keczua – ojotas. “Botki” te w całości wykonane są z gumy, przez co są bardzo ekonomiczne. Za parę tego charakterystyczego obuwia na lokalnym ryneczku zapłacicie jedynie kilkanaście soli.

Zdjęcia: cusco, Cusco , Andyjskie Sandały Yankees, PERU
cusco, Cusco , Andyjskie Sandały Yankees, PERUW przeszłości sandały yankees popluarne były praktycznie na terenie całego Peru. Powodów tej sławy było kilka: pierwszy i najważniejszy to niska cena; drugi to wytrzymałość (raz zakupione, starczają na bardzo długo); trzeci zaś - to komfort. Ale w zakresie tej popularności aktualnie trochę się zmieniło. Na wybrzeżu oraz w dżungli nie spotkacie już wielu wielbicieli ojotas. Co innego, jeżeli wybierzecie się w peruwiańskie Andy. Tu szybko zorientujecie się, że tu nadal panuje na nie dość spora moda.

A co jest przyczyną owego spadku zainteresowania obuwiem z gumy? Przede wszytkim lepszy dostęp Peruwiańczyków do rynku obuwniczego, większe zarobki, no i jakby nie było nowe trendy w modzie.

Zdjęcia: Dolina Patacancha, Ollantaytambo, Peruwiańskie dzieci w drodze do szkoły , PERU
Dolina Patacancha, Ollantaytambo, Peruwiańskie dzieci w drodze do szkoły , PERUKto obecnie nosi sandały Yankees?

Ojotas aktualnie używane są przede wszystkim przez lokalną ludność peruwiańskich Andów. Na wybrzeżu panuje przekonanie, że los yankquis przeznaczone jest wyłącznie dla osób najbiedniejszych. I chyba nieco prawdy w tym stwierdzeniu jest. Rzeczywiście sandały noszą głównie niezbyt majętni mieszkańcy terenów górskich, zwłaszcza ci z małych wiosek i miasteczek, w których ludziom żyje się naprawdę biednie. Ale to nie reguła. Sandały te nosi się także, jako element tradycyjnego, eleganckiego andyjskiego stroju. Świetnie się wówczas komponują z przepiękną, włąsnoręcznie wykonywaną, odzieżą.

Sandały Yankees to buty dosłownie na każdą pogodę!

Jest też coś, co zaskakuje mnie, a jednocześnie budzi podziw, gdy widzę kogoś w ojotas. Otóż miłośnicy tego modelu obuwia używają go przez cały rok. Zarówno w porze deszczowej, jak i w suchej. O tak. Czy słońce, czy deszcz jak już ktoś sandały raz założy, to będzie je nosił bez względu na pogodę. Sprzymierzeńcy tego modelu butów nie zdejmą ich nawet w czasie górskich przymrozków. Klimat zaś andyjski, szczególnie w wyższych partiach gór, nie rozpieszcza. Można zatem postawić tezę, że noszenie sandałów Yankees to nie lada wyczyn. Pełen szacunek dla Peruwiańczyków za podtrzymywanie tego stylu. Ja nawet nie myślę o tym, by jakiekolwiek sandały w Andach nosić, szczególnie w chłodnne lub wręcz bardzo zimnne wieczory. Zamiast tego mam ciepłe botki trekkingowe za kostkę, z którymi niemal nigdy się nie rozstaję. Niesamowici są zatem ci wszyscy, którzy gumowe sandały zakładają o każdej porze i żadnego zimna, czy dyskomfortu nie odczuwają.

Ojotas modne także wśród turystów!

Dla andyjskiej ludności lokalnej noszenie gumowych sandałów to codziennność, dla turystów zaś, idealny pomysł na pamiątkę z wakacji. Yankees robią zawrotną karierę wśród turystów, którzy chętnie, chociaż na chwilę, zamieniają swoje obuwie na te tradycyjne, lokalne. Jak się okazuje, to nie tylko idealny sposób na wczucie się w andyjskie klimaty, ale także świetny pomysł na pamiątkę z wakacji, czy peruwiański prezent dla najbliższych. I w cale się nie dziwię, bowiem sandały wyglądają bardzo uroczo i rzeczywiście są wygodne.Każdy kto z Peru konktakt mieć będzie, przede wszystkim z Andami, na pewno ojotas na własne oczy zobaczy. Warto też z okazji skorzystać i sobie takie klimtatyczne sandały sprawić. Za kilkanaście soli zdobędziecie nie tylko bardzo praktyczną pamiątkęz wakacji, ale przy tym najbardziej lokalną z możliwych, w której dosłownie można sobie trochę nawet popodróżować. Zdjęcia tajeminiczych sandałów oraz filmiki z yankees w roli głównej znajdziecie na moim blogu sylwiatravel.com

Zdjęcia

PERU / Cusco  / cusco / Andyjskie Sandały YankeesPERU / Ollantaytambo / Dolina Patacancha / Peruwiańskie dzieci w drodze do szkoły

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl