Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Wywiad z Karolem Wernerem- Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 8 > POLSKA


GlobAdmin GlobAdmin Dodaj do: wykop.pl
magazyn

Zdjęcie POLSKA / --- / --- / Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 8Karol Werner rowerem przejechał ponad 40 tysięcy kilometrów, zwiedził 27 krajów, a wrażenia z podróży uwiecznił na ponad 25 tysiącach zdjęć. Od 2012 roku prowadzi jeden z najpopularniejszych podróżniczych blogów w Polsce – „Kołem Się Toczy.

Skąd się wziął pomysł na podróżowanie? Od czego zaczęła się Twoja przygoda?

Tak na dobrą sprawę to myślę, że wszystko zaczęło sie jeszcze w przedszkolu lub w późnej podstawówce, kiedy to Mama zabierała mnie na pierwsze wycieczki górskie, wyjazdy krajoznawcze z PTTK itd. Wtedy jednak większość wyjazdów ograniczała się raczej do poznawania Polski.
Regularne wyjazdy za granicę, na własną rękę zacząłem dopiero organizować na drugim roku studiów (ach, zmarnowałem jedne wakacje!). Szybko zdana sesja, pieniądze zarobione podczas dorywczej pracy w ciągu roku akademickiego i w drogę. Trzeba było tylko naprawić rower, zakupić sprzęt biwakowy i zarzucić wszystko na rower.

Podróżujesz przede wszystkim rowerem. Skąd pasja do jednośladu?

Praktycznie od zawsze, raczej częściej niż rzadziej jeździłem po okolicy na rowerze, więc był to dla mnie poniekąd naturalny wybór.

Zdjęcia: ---, ---, Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 8, POLSKA
---, ---, Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 8, POLSKAZdarzało Ci się również podróżować autostopem. Nie wciągnął Cię ten sposób poznawania świata?

Pewnie, że wciągnął, jednak jest to dopiero drugi po rowerze sposób podróżowania, który lubię. Stop ma jednak sporo wad. Po tygodniu jeżdżenia stopem, każdorazowo stwierdzam, że mam serdecznie już dość bycia zamkniętym w tych wszystkich blaszanych puszkach. Najbardziej irytowało mnie to, że jadąc złapanym na stopa samochodem mijałem coś, czemu chciałbym się chwilę przyjrzeć, dowiedzieć o danym miejscu nieco więcej, porobić zdjęcia. Niestety nie miałem takiej możliwości, bo kierowcy niezbyt często sami proponują postój, ja sam boję się proponować, bo nie chciałbym zajmować czasu mojemu dobrodziejowi. Mogę tez poprosić o wysadzenie - to fakt – jednak w głowie zapala wtedy się lampka awaryjna – a co jak przez najbliższe 4 godziny nikt mnie już nie zabierze? W końcu rezygnuję, robię szybkie, niewyraźne zdjęcie przez szybę i jadę dalej...
Z drugiej strony fajnie jest też pogadać z ludźmi, to prawda. Siedzicie sobie w kabinie, rozprawiacie o wszystkim i o niczym. Jedziecie razem 500 kilometrów. Co jeśli jednak rozmowa nie klei się albo co gorsza nie znacie języka, w którym można by się wspólnie porozumieć? Nie pozostaje nic innego, jak milczeć przez kilka godzin. Tragedia. Na rowerze nie ma tego problemu. Rozmawiasz z kim chcesz, o czym chcesz, a jak widzisz, że już temat został wyczerpany, pozdrawiasz i jedziesz przed siebie.

Jaki sposób przygotowujesz się do podróży? Czy daną trasę masz od razu zaplanowaną od A do Z, czy też tylko ogólny plan, który modyfikujesz już w trakcie podróży?

Hehe, dokładnie od A do Z! Z tym, że zaplanowane mam dokładnie tylko punkt początkowy i punkt końcowy - zaś wszystko co jest pomiędzy tym A i Z jest w dużej części improwizowane. Oczywiście w jakimś stopniu planuję trasę, zazwyczaj naniosę na nią kilka ciekawych miejsc, które mniej lub bardziej chciałbym zobaczyć, jednak w sporej części jest to improwizacja. Nie mam jakiegoś wielkiego ciśnienia podczas podróży na odhaczanie kolejnych punktów czy liter pomiędzy początkiem i końcem alfabetu, wiec nie ma też wielkiej tragedii jeśli czegoś nie uda mi się zobaczyć. Wszak zawsze można odwiedzić dane miejsce, kraj ponownie i nadrobić zaległości.

Zdjęcia: ---, ---, Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 8, POLSKA
---, ---, Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 8, POLSKACzy są w takim razie miejsca, które chciałbyś jeszcze raz odwiedzić właśnie po to, aby nadrobić zaległości i zobaczyć coś jeszcze, co Ci umknęło z braku czasu na przykład?

Oczywiście! Ogromnie dużo miejsc! Praktycznie w każdym kraju, każdym regionie zawsze jest coś, co ominąłem, o czym nie doczytałem, na co nie miałem czasu.

Który z odwiedzonych krajów zrobił na Tobie największe wrażenie i dlaczego?

Oj trochę tego już było! Ciężko mi się jednoznacznie określić, gdyż każdy kraj na swój sposób był ciekawy. Jeśli miałbym jednak wskazać konkretny kierunek, to myślę, że tym najciekawszym był Iran. Zapewne przez wzgląd na swoją inność, odizolowanie, kulturę, a przede wszystkim niesłychanie gościnnych ludzi.-> dalszy ciąg wywiadu z Karolem Wernerem znajdziecie w najnowszym Magazynie Globtroter.pl Inspiracje nr 8


Zdjęcia: ---, ---, Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 8, POLSKA
---, ---, Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 8, POLSKA
Magazyn do bezpłatnego pobrania z konta każdego zarejestrowanego użytkownika, a dla pozostałych osób ze strony Globtroter.pl Inspiracje

Zdjęcia

POLSKA / --- / --- / Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 8POLSKA / --- / --- / Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 8POLSKA / --- / --- / Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 8

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl