Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Wizy do Australii - podróże i praca > AUSTRALIA


Smoki i Kangury Smoki i Kangury Dodaj do: wykop.pl
porady praktyczne

Zdjęcie AUSTRALIA / NSW / Sydney / Vivid SydneyJeśli na waszej trasie podróży pojawi się Australia, a pewnie się pojawi - będziecie musieli pomyśleć o wizie. Oczywiście, jeśli planujecie wyłącznie podróże i krótkoterminowy pobyt najlepsza (i bezpłatna) będzie wiza turystyczna, ale jeśli chcielibyście zatrzymać się na chwilę – i na przykład podreperować budżet przed dalszą podróżą, przyda wam się wiza z pozwoleniem na pracę. Tutaj macie do wyboru dwie opcje: Work and Holiday oraz Wizę studencką. Poniżej kilka podstawowych informacji na temat wiz

Jeśli na waszej trasie podróży pojawi się Australia, a pewnie się pojawi - będziecie musieli pomyśleć o wizie. Oczywiście, jeśli planujecie wyłącznie podróże i krótkoterminowy pobyt najlepsza (i bezpłatna) będzie wiza turystyczna, ale jeśli chcielibyście zatrzymać się na chwilę – i na przykład podreperować budżet przed dalszą podróżą, przyda wam się wiza z pozwoleniem na pracę. Tutaj macie do wyboru dwie opcje: Work and Holiday oraz Wizę studencką. Poniżej kilka podstawowych informacji na temat wiz. Pełną wersję artykułu oraz przydatne linki znajdziecie na naszym blogu (smokiikangury.pl).

Wiza turystyczna – eVisitor

Ta wiza umożliwia wielokrotne przekroczenie granicy Australii w ciągu 12 miesięcy i pobyt na miejscu przez okres 3 miesięcy. Wiza jest darmowa, a aplikacje składa się online. Czas oczekiwania wynosi do 2 tygodni - zazwyczaj szybciej.

Aby ubiegać się o tą wizę trzeba spełnić jedynie podstawowe warunki takie jak: aktualny paszport, dobry stan zdrowia, czy niekaralność. Ważne – na tej wizie nie można podejmować pracy zarobkowej, ani nauki trwającej powyżej 3 miesięcy.

Jeśli chcesz zostać w Australii dłużej niż 3 miesiące, masz problemy zdrowotne albo byłeś karany (ups), powinieneś ubiegać się o wizę Visitor visa (subclass 600) – Tourist Stream. Wnioski online lub tradycyjne składa się w Ambasadzie Australii w Berlinie.

Porada - jeśli na miejscu okaże się, że chcesz zostać dłużej niż 3 miesiące, wizę za dodatkową opłatą możesz prolongować o kolejny okres. Bez opuszczania kraju;)

Wiza Work and Holiday

Program ruszył w sierpniu 2014 roku, a Polska otrzymała zawrotną pulę 200 miejsc na rok! Wizy bardzo szybko znikają, więc szanse na jej dostanie mają Ci co złożą wniosek w pierwszych dniach lipca.

Podstawowe wymagania i warunki:
• Na tej wizie można przebywać w Australii przez okres 1 roku, bez możliwości przedłużenia.
• Wydawana osobom pomiędzy 18-31 rokiem życia.
• Aplikant powinien mieć ukończony co najmniej drugi rok studiów
• Na tej wizie nie mogą towarzyszyć Ci dzieci, możesz zabrać partnera, ale trzeba złożyć osobą aplikację.
• Należy mieć wykupiony bilet wyjazdowy lub udokumentować środki na taki bilet.
• Trzeba również udokumentować środki finansowe, które pozwolą na początkowe utrzymanie (5 tys. dolarów australijskich).
• Trzeba mieć dobry stan zdrowia oraz wykupione ubezpieczenie zdrowotne obejmujące opiekę szpitalną w Australii.
• Paszport musi być wydany nie wcześniej niż 10 lat temu, mieć 2 puste strony i być ważny jeszcze przez 3 m-ce po zakończeniu planowanego pobytu.
• Wymagany jest certyfikat potwierdzający znajomość j. angielskiego – IELTS wynik 4.5 lub TOEFL wynik 133 w teście komputerowym.
• Do aplikacji potrzebne jest pisemne zaświadczenie (letter of suport) wydane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej potwierdzające, że Ministerstwo wie o zamiarze ubiegania się danej osoby o ten rodzaj wizy.
• Aktualnie koszt podstawowej aplikacji 440 dolarów australijskich
• Komplet dokumentów aplikacyjnych składa się w Ambasadzie w Berlinie.


Wiza studencka
Kolejna popularna opcja wyjazdu czasowego to tzw. wiza studencka. „Tak zwana” bo, aby się o nią ubiegać wcale nie trzeba ani być studentem, ani podejmować pełnowymiarowych studiów w Australii. Wystarczy rozpocząć kurs języka angielskiego albo zapisać się kilkumiesięczny kurs do colleg’u. Minimalny wymagany do tej wizy okres studiów to 3 miesiące. To wbrew opinii też jest sposób na zwiedzanie i odłożenie kilku groszy... wiemy coś o tym ;)


Wiz studenckich jest kilka i są uzależnione od rodzaju studiów – o tym szerzej na blogu. Polacy najczęściej podejmują naukę w collegach i aplikują o wizę VET 572.

Warunki wizy i ogólne informacje:
• Wiza studencka nie ma ograniczeń wiekowych ani ilościowych
• Na wizie studenckiej 570 i 572 można pracować 40 godzin w rozliczeniu 2-tygodniowym oraz bez ograniczeń, w czasie przerw od nauki.
• Wiza studencka daje możliwość zabrania partnera, małżonka lub dzieci. W przypadku partnera trzeba jedynie udowodnić, że związek trwa co najmniej 12 miesięcy.
• Czas oczekiwania na wizę to zazwyczaj kilka tygodni, a aplikacje można składać zarówno online, jak i w formie tradycyjnej (w ambasadzie w Berlinie).
• Aktualny koszt podstawowej aplikacji o wizę to $550 (dolarów australijskich).
Podstawowe dokumenty aplikacyjne:
• Wniosek wizowy
• Poświadczona kopia ważnego paszportu
• Dokument Confirmation of Enrolment (CoE), który potwierdza przyjęcie do australijskiej szkoły.
• Potwierdzenie wykupienia ubezpieczenie studenckiego Overseas Student Health Cover na cały okres trwania wizy.
• Opłata wizowa
Dodatkowe dokumenty aplikacyjne:
• Potwierdzenie kondycji zdrowotnej
• Być może, choć nie na pewno urząd poprosi o udokumentowanie środków finansowych na pokrycie kosztów planowanego pobytu w Australii
• Jako przyszły student musisz spełniać warunek tzw. Genuine Temporary Entrant, czyli zadeklarować, że pobyt w Australii będzie mieć charakter tymczasowy, a głównym celem Twojego przyjazdu jest nauka. Urząd może poprosić o „dowody” – które udokumentują, że podjęte studia są zgodne z Twoim wykształceniem i planami zawodowymi.
• Urząd może również poprosić o certyfikat o niekaralności z każdego kraju, w którym mieszkałeś dłużej niż 12 miesięcy, w ciągu ostatnich 10 lat.

Więcej info o Australii znajdziecie u nas na blogu.
Powodzenia! I do zobaczenia w Down Under.

Zdjęcia

AUSTRALIA / NSW / Sydney / Vivid Sydney

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl