Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Albańskie fiordy > ALBANIA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ALBANIA / Kukes / Na rzece Drinie / Jezioro KomanW latach 60 w ramach największego projektu energetycznego w komunistycznej Albanii, celem unowocześnienie kraju i doprowadzenia go do samowystarczalności energetycznej, wybudowano w środkowym biegu rzeki Driny dwie zapory, w Koman i w Fierzë. Tak powstał nowy 40 km wodny szlak komunikacyjny na jeziorze, po którym transport odbywa się za pomocą żeglugi promowej i łodzi. Warto wybrać się na rejs statkiem, podczas którego będziemy podziwiać wspaniałe zielone klify i ulokowane na brzegu wioski.

Zdjęcia: Na rzece Drinie, Kukes, Jezioro Koman, ALBANIA
Na rzece Drinie, Kukes, Jezioro Koman, ALBANIA

Myli się ten, komu wydaje się, że jadąc do Albanii na tydzień lub dwa będzie mógł poznać ten piękny i na szczęście jeszcze nie zatłoczony turystycznie kraj. Albania, o której często myślimy jak o dalekim egzotycznym kraju, posiada wiele pięknych, zachwycających miejsc. Są tu przepiękne góry, które zajmują 75% powierzchni kraju. Góry Północnoalbańskie zwane też albańskimi Alpami, tworzą naturalną granicę z Czarnogórą, ich najwyższy szczyt, Maja e Jezerces wznosi się na wysokość 2694 m. n.p.m. Najwyższą górą Albanii jest Maja e Korabit (2764 m. n.p.m.), znajdująca się na wschodzie kraju, w paśmie gór Korab, na granicy z Macedonią. Albańskie krajobrazy przypominające znane nam alpejskie widoki z Austrii, bądź Szwajcarii, zachęcają do wędrówek przez zielone doliny, wśród których kryją się góralskie domki i malownicze kościółki. Są tu rzeki płynące 100 metrowymi wąwozami, jak rzeka Osum,

Zdjęcia: Corovoda, Berat, Kanion rzeki Osum, ALBANIA
Corovoda, Berat, Kanion rzeki Osum, ALBANIA

bardzo popularna wśród amatorów raftingu, http://www.balkansgeotourism.travel/content/osumi-river-canyons-albania/seeCF9221F6339B9A84D
górskie źródła, np.: Syri i Kaltër - zwane Błękitnym Okiem,

Zdjęcia: Źródła Syri i Kalter, Saranda, Blue Eye, ALBANIA
Źródła Syri i Kalter, Saranda, Blue Eye, ALBANIA

oraz górskie jeziora zaporowe Koman i Fierza. Spotkamy miasta warownie jak: Kruja, która w średniowieczu była miejscem słynnych walk pod wodzą Skanderbega, czy twierdza Albanorum w Berat. http://www.libertas.pl/berat_albania_miasto_tysiaca_okien_przewodnik.html
Są miasta muzea jak: Gjirokastra - miasto tysiąca schodów,

Zdjęcia: Stare miasto, Gjirokastra, Tradycyjne domki, ALBANIA
Stare miasto, Gjirokastra, Tradycyjne domki, ALBANIA

http://www.osmol.pl/2016/06/gjirokastra-posrod-starych-domow-albanii/
czy Berat – miasto tysiąca okien

Zdjęcia: Gorica, Berat, Miasto tysiąca okien, ALBANIA
Gorica, Berat, Miasto tysiąca okien, ALBANIA

oraz starożytne miasta, widniejące na liście światowego dziedzictwa UNESCO jest Butrint.

Zdjęcia: Park Narodowy Butrint, Saranda, Współczesne wejście do starożytnego amfiteatru z III wieku p.n.e, ALBANIA
Park Narodowy Butrint, Saranda, Współczesne wejście do starożytnego amfiteatru z III wieku p.n.e, ALBANIA

W Albanii znajdziemy wspaniałe plaże Albańskiej Riwiery, oraz najstarsze w Europie i najgłębsze na Bałkanach - Jezioro Ochrydzkie, położone między Albanię i Macedonię, a także Jezioro Szkoderskie, na granicy Albanii i Czarnogóry.
Popularny wśród turystów Region Kukes charakteryzuje się przepięknym krajobrazem – przeważają tu wspaniałe górskie szczyty i ukryte pośród nich jeziora. http://www.komanilake.com/
Do najbardziej zachwycających należą Koman i Fierza, zaś rejs po jeziorze Koman jest jedną z największych atrakcji turystycznych Albanii.

Zdjęcia: Jezioro Koman, Kukes, Kolejne odsłony krajobrazu, ALBANIA
Jezioro Koman, Kukes, Kolejne odsłony krajobrazu, ALBANIA

Najlepszą formą zwiedzania tych terenów jest rejs statkiem, podczas którego zobaczymy zielone klify nieliczne wioski i domostwa. Tam spotkamy się z wyjątkową gościnnością, spróbujemy regionalne potraw miejscowych trunków.

Zdjęcia: Jezioro Koman, Kukes, Lokalne domostwa, ALBANIA
Jezioro Koman, Kukes, Lokalne domostwa, ALBANIA

Górale w tym regionie znani są dobrze z dobrze prosperującego rolnictwa i hodowli kóz i owiec. W Kukës istnieją fabryki produkujące dywany do użytku domowego i na sprzedaż.

Zdjęcia: Koman, Kukes, Ciekawskie kozy, ALBANIA
Koman, Kukes, Ciekawskie kozy, ALBANIA


Jeśli chcemy udać się do Koman na jeden dzień, powinniśmy wyjechać ze Szkodry wcześnie rano. Można pojechać busem, podróż kosztuje 5 euro i chociaż jest to tylko 50 km, podróż górskimi serpentynami będzie trwała ok. półtorej godziny. Jeśli wyjedziemy później, możemy zatrzymać się w Koman na nocleg. Jest tutaj bardzo popularny hotel kamping, w którym możemy wynająć pokoje, lub rozstawić namiot.

Zdjęcia: Koman, Kukes, Hotel pod mostem, ALBANIA
Koman, Kukes, Hotel pod mostem, ALBANIA

Właścicielem jest Marko, typ pomysłowego Dobromira, który dziesięć lat temu zagospodarował przestrzeń pod mostem nad rzeką Driną. Postawił ścianki działowe, założył wodę i kanalizację, podłączył prąd, wstawił łóżka i tak powstał kamping z hotelem pod mostem. Najtańszy nocleg ze śniadaniem w Albanii, tylko 5€. Stąd do przystani w Koman jest nieco ponad kilometr.

Zdjęcia: Jezioro Koman , Kukes, Przystań i tama, ALBANIA
Jezioro Koman , Kukes, Przystań i tama, ALBANIA

Prom wyrusza o godzinie 9 rano, jednak warto przybyć tu nieco wcześniej, ponieważ są dni kiedy okoliczni mieszkańcy przewożą swój dobytek: kozy i owce i może zabraknąć miejsca.

Zdjęcia: Przystań Komani, Kukes, Zaopatrzenie, ALBANIA
Przystań Komani, Kukes, Zaopatrzenie, ALBANIA

Podróż do Fierzë trwa 2 godziny i kosztuje 5 euro, 10 euro gdy wracamy tym samym promem. Z Fierzë odjeżdżają busy do pobliskiego miasteczka Bajram Curri, w odległości 23 km, jednak podróż górskimi drogami trwa ok. godzinę.

Zdjęcia: Jezioro Koman , Kukes, Przystań w Fierze, ALBANIA
Jezioro Koman , Kukes, Przystań w Fierze, ALBANIA

Stąd możemy ruszyć na wędrówkę i wspinaczkę po skalistych, dzikich i malowniczych Górach Przeklętych, będących najwyższym pasmem łańcucha Gór Dynarskich.

Miałem taki zamiar, jednak ze względu na brak czasu, w moim przypadku był to tylko rekonesans i rejs po jeziorze Koman.

Zdjęcia: Jezioro Koman , Kukes, Zygzakowaty szlak wodny, ALBANIA
Jezioro Koman , Kukes, Zygzakowaty szlak wodny, ALBANIA

Do Szkodry wracałem busem, z myślą, że następnym razem przyjadę do Kukes, co najmniej na tydzień.

Zdjęcia

ALBANIA / Kukes / Na rzece Drinie / Jezioro KomanALBANIA / Berat / Corovoda / Kanion rzeki OsumALBANIA / Saranda / Źródła Syri i Kalter / Blue EyeALBANIA / Gjirokastra / Stare miasto / Tradycyjne domkiALBANIA / Berat / Gorica / Miasto tysiąca okienALBANIA / Saranda / Park Narodowy Butrint / Współczesne wejście do starożytnego amfiteatru z III wieku p.n.eALBANIA / Kukes / Jezioro Koman / Kolejne odsłony krajobrazuALBANIA / Kukes / Jezioro Koman / Lokalne domostwaALBANIA / Kukes / Koman / Ciekawskie kozyALBANIA / Kukes / Koman / Hotel pod mostemALBANIA / Kukes / Jezioro Koman  / Przystań i tamaALBANIA / Kukes / Przystań Komani / ZaopatrzenieALBANIA / Kukes / Jezioro Koman  / Przystań w FierzeALBANIA / Kukes / Jezioro Koman  / Zygzakowaty szlak wodny

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl