Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Kaligrafia > ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE


mmaJola mmaJola Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Emirat Szardza / Szardza / KaligrafiaKaligrafia kwitła w świecie arabskim prawdopodobnie inspirowana obrazami z Koranu jako ogrodu obfitości, co skutkuje kwiatowymi zakrętasami i wąsami. Historyk sztuki arabsko-islamskiej, Oleg Grabar, wyjaśnia, że sztuka w islamie nigdy nie została uznana za cel sam w sobie, co sprawiło, że artyści z całego świata islamskiego są wyjątkowi.

Do narzędzi stosowanych przy kaligrafowaniu należy pisak wykonany z naturalnego bambusa i tu najlepszy jest rodzaj irański — farsi. Krawędzie i końcówki są ostrzone specjalnymi nożami — mudya. Również korzysta się z piór jako pisaka — sallayat, ale bambusowe są uważane za najlepsze, ponieważ są one łatwe w użyciu i można je podcinać zgodnie z potrzebą. Ważne są nasadki ochronne na pisaki, a robione są ze srebra, skóry, drewna.
Makta jest to prostokątna deska do krojenia kształtu, na której kaligraf kładzie pióro, aby przyciąć końcówki. W celu przeprowadzenia tej operacji korzysta się z doskonałej makta, która musi być wykonana z twardego materiału, na przykład z kości słoniowej.
Kałamarz jest zrobiony ze szkła, srebra lub miedzi. Do tuszu i likka dodaje się piżma lub kamfory w celu nadania zapachu. Likka jest to zwitek z naturalnych włókien jedwabiu lub wełny, umieszczony na dnie kałamarza. Zabezpiecza pióro przed uszkodzeniem, pomaga kontrolować ilość tuszu na końcówce i oczyszcza atrament.
Tusz arabski jest wykonany z materiałów naturalnych i jego kolory są uzależnione od zastosowanego dodatku: czarny kolor tuszu pochodzi z zastosowania węgla w mieszaninie, czerwony tusz otrzyma się, gdy doda się herbaty, szafranu lub granatu, i brązowy kolor tuszu nadadzą orzechy gall. Mieszanka wody i gumy arabskiej jest stosowana w mieszaninie, by zachować odpowiednią gęstość i kolor atramentu.
Sadza jest to czarna substancja, która wynika z niepełnego spalania węglowodorów i niektórzy kaligrafowie wykorzystują ją do tuszu, przez zmieszanie sadzy z innymi substancjami, w szczególności z gumą arabską. W arabskim świecie ten rodzaj atramentu jest nazywany „arabskim tuszem”.
Guma arabska jest to substancja ekstrahowana z nacięcia wykonanego na gałęziach drzewa akacji rosnącej na pustyni i jest ona dobrej jakości, gdyż wysoka temperatura ma tu znaczenie. Wielu kaligrafów dodaje ją do swojego atramentu.
Kaligrafowie używają oksydowanego papieru, ponieważ ułatwia on prowadzenia pióra i umożliwia poślizg tuszu na papierze. Często mają własne metody oksydowania papieru i robią to za pomocą narzędzi do dogniatania papieru, jakim jest kamień agatu, po malowaniu materiałami, takimi jak białka jaj zmieszane z ałunem.
Arkusz wykonany z czystego złota lub mieszanki złota i innych metali jest stosowany do ornamentacji kaligrafii.
Kaligrafowie wykorzystują specjalny nóż shufra, aby usunąć precyzyjnie nadmiar fragmentów pisma przez ich zdrapanie, by zamaskować błędy.


Polecam Muzeum Kaligrafii, w Szardży.

Zdjęcia

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Emirat Szardza / Szardza / Kaligrafia

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

tytuł licznik ocena uwagi
From script to font, Arabic’s struggle to reclaim its calligraphic beauty 148 O pieknie kaligrafii.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl