Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Kebda Camel marzenia się spełniają > EGIPT


dariusznow dariusznow Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie EGIPT /  Afryka / Kair / Kaid dahab AswanTym razem kulinarny motyw przewodni. Mam dosyć specyficzne preferencje kulinarne i ogromną ciekawość w tym zakresie. Nie mam najmniejszych oporów w próbowaniu przeróżnego lokalnego jedzenia, jadania w lokalnych jadłodajniach, czy na podłodze z miejscowymi. Z tego powodu jeszcze nie miałem jakichkolwiek kłopotów żołądkowych.

Marzenia jednak się spełniają. Od dłuższego czasu za każdym pobytem w Egipcie chodził mi po głowie stek z wielbłąda. Rozpytywałem znajomych. Niektórzy obiecywali pomoc w tym zakresie, ale przeważnie wszystko kończyło się na planach.
Wydawało mi się logicznym, że najłatwiej będzie skorzystać z takiej atrakcji w okolicach największego targowiska wielbłądów w Birkasz. Jest to miejsce ok 30 km od Kairu, ale z tego, co wyczytałem dosyć kłopotliwe w kwestii dojazdu.
W czasie jednego z pobytów już było blisko realizacji tego plany wraz z poznanym swego czasu w autobusie Hurghada – Kair Ahmedem. Jednak jego niezapowiedziany wyjazd z pracy do Hurghady zniweczył nasze plany.
Tym razem dzięki Mr Ramadanowi – szefowi „mojego” hostelu - nie dość że spełniłem swoje marzenie to jeszcze pobiłem swoisty rekord.

Ale po kolei.
Okazało się że kilka kilometrów za Giza jest miejscowość Kardasa, w której jest sprzedawane mięso z wielbłąda. Za regionalny przysmak uchodzi wątróbka z wielbłąda.
Bliżej Kairu w dzielnicy Haram też są restauracje, gdzie serwują mięso wielbłądzie. Jednak dzielnica ta nie cieszy się zbyt dobrą sławą i Ramadan polecał wyjazd do Kardasy.
Lubię takie spontaniczne wyjazdy. Nie miałem właściwie żadnych konkretnych planów więc od pomysłu do realizacji droga była bardzo krótka.
Ramadan a przedstawiał mi różne wersje dotarcia tam. Pierwsza opcja to oczywiście taksówka.
Ale to by było zbyt proste i mało ekscytujące. Zawsze jestem ciekawy nowych sposobów poruszania się po mieście i okolicy. Do tego taksówki są mało mobilne w tym mieście ze względu na wszechobecne korki. A jazda czy raczej stanie w korkach wewnątrz auta nie należy do przyjemności. Tym bardziej, że większość taksówek używa tzw. naturalnej klimatyzacji, czyli otwartych okien. O i le w czasie ruchu jest to dosyć skuteczne to w czasie stania w korku przeradza się w niezbyt komfortowe doznania. Gorąc, brak ruchu powietrza i wszechobecne spaliny powodują, że czasami po prostu nie ma czym oddychać.

Zdjęcia: Kair, Afryka, meto plan1, EGIPT
Kair, Afryka, meto plan1, EGIPT


Kolejna, po części znana mi kombinacja to dojechanie do Giza metrem i potem przez dzielnicę Haram mikrobusem do miejscowości Fisal. Przystanek busików jest praktycznie przy samym wyjściu z metra, trzeba tylko wiedzieć w którym kierunku pójść… Z tej miejscowości lokalnym busem do Kardasy.

Metro kairskie co raz bardziej mi się podoba. Oczywiście poza godzinami szczytu…
Już z lekka kumam kierunki i niektóre stacje, np. przesiadkowe i co raz swobodniej się poruszam w tym labiryncie.
Tym razem doszła kolejna atrakcja czyli drobna sprzedaż prowadzona przez ludzi, którzy próbują zarobić na codzienne życie. Pomoc socjalna praktycznie tu nie istnieje i każdy musi sobie radzić sam, a jeśli pomoc to raczej ten obowiązek spada na rodzinę. Wcale nie rzadkim widokiem są ludzie niepełnosprawni sprzedający jakieś drobiazgi właśnie w metrze. Nie koniecznie z chęci posiadania, czy potrzeby bieżącej, ale wyszedłem z metra zaopatrzony w dwa portfele i pięć cienkopisów w różnych kolorach. O chusteczkach nie wspomnę… Po prostu nie mam sumienia przejść obok tych biednych ludzi obojętnie. Były jeszcze wkładki do butów, ale cieszyły się dużym powodzeniem wśród miejscowych więc nie zdążyłem kupić….

Przy wyjściu z metra od razu zacząłem wypytywać ludzi o bus do Faisal i po 5 min siedziałem już w pojeździe, jak zwykle wypełnionym do ostatniego miejsca. Jak zwykle wzbudzałem spore zainteresowanie i zawarłem przynajmniej dwie przelotne znajomości z miejscowymi chłopakami, których bardzo interesowało co ja tu robię i jak się tu znalazłem. Gdy mówiłem co jest celem mojej podróży potwierdzali, ze to bardzo dobry wybór.

Przejazd kosztował 5 LE wcześniej za metro zapłaciłem 3 LE bo tyle kosztuje bilet w metrze To znaczy cena jest uzależniona od odległości na jaką się jedzie. Linie podzielone są na strefy, a bilety różnią się ceną i kolorem
Poznany w busie Tarka pokazał mi miejsce w którym miałem wysiąść i przejść do następnego przystanku busa. miejscowość Faisal bardzo sympatyczna chociaż bardzo
podobna do Kairu.

Zdjęcia: Kair, Afryka, Kebda Camel 1, EGIPT
Kair, Afryka, Kebda Camel 1, EGIPTTo co ją wyróżnia to fajny widok na piramidy. Robi to wrażenie. No i jest trochę spokojnie niż na kairskich ulicach. Trafiłem na duży supermarket Carrefour. Zrobiłem tam drobne zakupy typu picie i balsam do ciała. Samo przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu też było bardzo przyjemne.

Przeszedłem około 200 m do kolejnego przystanku na którym stały praktycznie same stare busy firmy Isuzu bardzo podobne do naszych Żuków.

Zdjęcia: Kair, Afryka, Kebda Camel 2, EGIPT
Kair, Afryka, Kebda Camel 2, EGIPTOkazało się że nimi będę dalej podróżował. Również bardzo pomocni Egipcjanie pokazali mi gdzie należy pójść i zapytać kierowcę o to który z nich jedzie do Kardasa.
Widok za szybą busa powalał na kolana. Przejeżdżaliśmy przez dzielnice czy też miejscowość, która zajmowała się naprawą ciężkich maszyn budowlanych i silników spalinowych. Aż żałowałem że nie mogę wysiąść i pokręcić się między tymi warsztatami, zrobić parę zdjęć.

Wiadomą rzeczą że jak w każdym kraju gdzieś te maszyny i urządzenia oraz silniki muszą być naprawiane, ale takiej koncentracji jeszcze w życiu nie widziałem. Tym bardziej że większość robót i magazynowanie odbywało się na wolnym powietrzu. Miałem zamiar w drodze powrotnej się zatrzymać i trochę pospacerować po tym rejonie.
Póki co należało dotrzeć do celu mojej podróży. Przejazd kosztował mnie kolejne 3 LE.

W Kardasa wysiadłem przy ichniej obwodnicy, gdyż busik jechał dalej. Zaraz przy drodze w oczy rzuciło mi się stoisko z mięsem wielbłądzim i kozim.

Zdjęcia: Kair, Afryka, Kebda Camel 3, EGIPT
Kair, Afryka, Kebda Camel 3, EGIPT


Nawet obok stał wielbłąd i koza. Miałem zamiar tam podejść, ale ludzie z busa poradzili mi aby wziąć tuk tuka za całe 2 LE i pojechać do centrum miasta. Tam przy ulicy jest serwowana wątróbka z wielbłąda. Nie raz się przekonałem, że miejscowych należy słuchać, więc tak zrobiłem.
Przejechaliśmy ze 2 może 3 km i wysiadłem w miejscu, gdzie kierowca pokazał mi że tu sprzedają kebda camel. Przy stoisku toczyło się mnóstwo ludzi.

Zdjęcia: Kair, Afryka, Kebda Camel 4, EGIPT
Kair, Afryka, Kebda Camel 4, EGIPT


Chwilkę powstałem, ale zapowiadało się na dłuższe czekanie. Wiadomo, człowiek niecierpliwi ponieważ jego marzenie już jest w zasięgu ręki.

Zdjęcia: Kair, Afryka, Kebda Camel 5, EGIPT
Kair, Afryka, Kebda Camel 5, EGIPT


Stwierdziłem, że skoro ta miejscowość z tego słynie, to na pewno jest tutaj jeszcze sporo takich miejsc. I nie myliłem się. Poszedłem w pierwszą lepszą uliczkę i trafiłem do apteki. W aptece ludzie znają angielski i bardzo miły pan odprowadził mnie dosłownie 50 m do miejsca gdzie bez żadnej kolejki przygotowano mi wątróbkę do jedzenia. Jednak moje przeczucia mnie nie zawiodły…

Zdjęcia: Kair, Afryka, Kebda Camel 6, EGIPT
Kair, Afryka, Kebda Camel 6, EGIPT

kebda camel 6
25 deko tego delikatesu Kosztowało mnie 50 funtów czyli 10 zł. W trakcie przygotowywania i przed zjedzeniem mała sesja zdjęciowa, aby uwiecznić ten moment spełnienia mojego marzenia.

Zdjęcia: Kair, Afryka, Kebda Camel 7, EGIPT
Kair, Afryka, Kebda Camel 7, EGIPT


Mam nadzieję że będzie okazja jeszcze kiedyś tam wrócić ponieważ mięso było przepyszne. Przede wszystkim na bieżąco zrobione, na gorącym oleju doprawione lekko papryką ( poprosiłem aby za dużo chili nie dawał )

Zdjęcia: Kair, Afryka, Kebda Camel 8, EGIPT
Kair, Afryka, Kebda Camel 8, EGIPT


Po uczcie postanowiłem pospacerować po mieście. Było bardzo przyjemnie. Ludzie bacznie mnie obserwowali, jak to często bywa w miejscach, gdzie turyści z rzadka się pojawiają.

Zdjęcia: Kair, Afryka, Kebda Camel 9, EGIPT
Kair, Afryka, Kebda Camel 9, EGIPT


W pewnym momencie na ulicy pojawiła się gromada dzieci. Rozwrzeszczanych i zaczepnych.
Tradycyjnie zacząłem częstować je cukierkami. I to był mój błąd. Dzieciarnia rzuciła się dosłownie na mnie. Niektóre krzyczały „soara, soara” czyli zdjęcie, zdjęcie, inne zaczynały mnie skubać, sięgać do torby po cukierki. Przestało to już być przyjemne. Pierwszy raz widziałem tak rozwydrzone dzieciaki.

Zdjęcia: Kair, Afryka, Kebda Camel 10, EGIPT
Kair, Afryka, Kebda Camel 10, EGIPT


Przybywało ich w niewiarygodnym tempie. Musiałem ratować się ucieczką.
Krzyknąłem kilka razy „halas” ale nic to nie pomogło. Przebiłem się przez nich i schroniłem się w coffee shopie. Jakież było moje zdziwienie gdy właściciel kawiarni chwycił za kij i zaczął odganiać dzieci wchodzące po schodach. Normalnie szok.
Zmówiłem shiskę i kawę, a część dzieci jeszcze stała na placu obserwując i komentując po swojemu co robię.

Nie przypuszczałem, że kiedyś tak się zawiodę na egipskich dzieciach. Czasami trafiały się jakieś hałaśliwe i z lekka rozwydrzone grupki ale czegoś takiego jak to jeszcze w życiu nie przeżyłem. Normalny szok. Faktem jest, że w całym miasteczku nie spotkałem ani jednego turysty, więc byłem pod ciągłą obserwacją miejscowych.

Zdjęcia: Kair, Afryka , kebda camel 11, EGIPT
Kair, Afryka , kebda camel 11, EGIPT


Po szyszce i kawie poszedłem do drugiej restauracji gdzie serwowano kozinę. Wziąłem żeberka kozie za podobną cenę. Nie z głodu lecz po prostu zwykłego łakomstwa. Najadłem się chyba na 2 dni.

Zdjęcia: Kair, Afryka , kebda camel 12, EGIPT
Kair, Afryka , kebda camel 12, EGIPTPóźniej udało mi się trafić do centrum Kardasa i tu ponownie mnie powaliło na kolana. Niesamowite ilości sklepów z damską odzieżą i to jaką odzieżą?

Zdjęcia: Kair, Afryka , kebda camel 14, EGIPT
Kair, Afryka , kebda camel 14, EGIPT


Wydaje mi się że bardzo eleganckie i bardzo dobrej jakości wyroby.

Zdjęcia: Kair, Afryka , kebda camel 15, EGIPT
Kair, Afryka , kebda camel 15, EGIPTbyłem zaszokowany ilością i pięknem tych strojów zrobiłem sporo zdjęć.

Zdjęcia: Kair, Afryka , kebda camel 16, EGIPT
Kair, Afryka , kebda camel 16, EGIPT


W sumie przejazd był rekordowo tani. 13 LE czyli nie całe 3 zł. Spora satysfakcja nie tyle z tego jak tanio, ale że dałem radę i wreszcie skosztowałem nie tyle steak, co wątróbki wielbłądziej, która uchodzi tu za przysmak. I słusznie. Na steak trzeba będzie się wybrać innym razem...

Zdjęcia

EGIPT /  Afryka / Kair / Kaid dahab AswanEGIPT / Afryka / Kair / meto plan1EGIPT / Afryka / Kair / Kebda Camel 1EGIPT / Afryka / Kair / Kebda Camel 2EGIPT / Afryka / Kair / Kebda Camel 3EGIPT / Afryka / Kair / Kebda Camel 4EGIPT / Afryka / Kair / Kebda Camel 5EGIPT / Afryka / Kair / Kebda Camel 6EGIPT / Afryka / Kair / Kebda Camel 7EGIPT / Afryka / Kair / Kebda Camel 8EGIPT / Afryka / Kair / Kebda Camel 9EGIPT / Afryka / Kair / Kebda Camel 10EGIPT / Afryka / Kair / kebda camel 11EGIPT / Afryka / Kair / kebda camel 12EGIPT / Afryka / Kair / kebda camel 14EGIPT / Afryka / Kair / kebda camel 15EGIPT / Afryka / Kair / kebda camel 16

Dodane komentarze

dariusznow dołączył
20.02.2018

dariusznow 2019-03-05 07:42:06

Cieszę się, że czytasz i się podobało :)
Miejsce niesamowite i blisko Kairu, mam nadzieję, że jeszcze tam wróce...

Menhir dołączył
02.11.2015

Menhir 2019-03-04 19:24:19

Super relacja ta i reszta. Nie ma to, jak realizować marzenia! A jeszcze lepiej, gdy ich realizacja nas nie rozczaruje.

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

 1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
 2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
 3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
 4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl