Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Babilon > EGIPT


dariusznow dariusznow Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie EGIPT /   Afryka / Kair / Kaid dahab AswanJedno z bardziej obleganych miejsc w Kairze. Zapewne za sprawą groty świętej rodziny. Na mojej prywatnej liście nieco dalej. Za to muzeum koptyjskie to dla mnie super pozytywne zaskoczenie.

Babilon czyli najstarsze ze starych centrów miasta. Cześć katolicka Kairu, która funkcjonowała jeszcze przed najazdem muzułmanów.
Dodatkowego smaczku dodaje fakt, ze ponoć tutaj słynną walkę między sobą stoczyli bogowie Horus i Set.
Najsłynniejsze zabytki tutaj to z pewnościa zawieszony kościół i Grota Świętej Rodziny wybudowany na miejscu starożytnej świątyni. Do tego synagoga i przepiekne muzeum koptyjskie oraz chyba ze dwa pomniejsze kościoły koptyjskie.

Zdjęcia: Kair, Afryka, Babilon1, EGIPT
Kair, Afryka, Babilon1, EGIPT


Ponieważ są to obowiązkowe punkty do zwiedzenia w Kairze, szczególnie jeżeli człowiek wywodzi się z korzeni katolickich, nie można tego odpuścić.
Jakoś w czasie poprzednich wizyt nie było mi to po drodze do tego miejsca, ale przecież wszystkiego na raz nie da się zobaczyć.
Tym razem postanowiłem zwiedzić Babilon. Trochę z konieczności oglądanie rozłożyłem sobie na dwa razy.
Przed wyjazdem do Dahab jadąc z Mokattamu podjechałem do zawieszonego kościoła. Ale żeby było śmieszniej nie zobaczyłem go. Obejrzałem za to kompleks kościołów wokół groty Świętej Rodziny. Były to kościoły Sw. Grzegorza i chyba Sw Barbary, ale głowy nie dam.

Zdjęcia: Kair, Afryka, Babilon2, EGIPT
Kair, Afryka, Babilon2, EGIPT


Niestety nie załapałem się do synagogi, gdyż o godzinie 16:00 ją zamykają. Podobnie z muzeum.
Trochę falstart z tego wyszedł, ale nie ma tego złego...
Dojazd z centrum Kairu jest to bardzo prosty, ponieważ wszystkie te zabytki znajdują się praktycznie obok stacji metra o nazwie Mar Girgis.
Za pierwszym razem miejsce to zrobiło na mnie pozytywne wrażenie. Wyszedłem sobie oczywiście poza kościół zobaczyć jak żyją tu zwykli ludzie. Miałem nieodparte wrażenie że jestem w katolickim w mieście umarłych. Sceneria bardzo podobna do tego co widziałem na muzułmańskich cmentarzach, tylko że na każdym budynku są umieszczone krzyże. Może przez te krzyże mam skojarzenie z grobami.

Zdjęcia: Kair, Afryka, Babilon3, EGIPT
Kair, Afryka, Babilon3, EGIPT


Ale najprawdopodobniej są to najzwyklejsze w świecie domy mieszkalne Koptów, którzy prawie w całości zamieszkują te dzielnice.
Pierwsze, co mi się rzuciło w oczy gdy wysiadłem z taksówki to fakt że cały teren jest praktycznie ogrodzony przynajmniej wokół kościoła świętej rodziny i wszędzie mnóstwo policji. Z jakich powodów wiadomo. Nie rozumiem tych odwiecznych walk między religiami w ogólności, a tu między Koptami a muzułmanami.
Ale cóż charakter ludzki i ekspansywna religia robi swoje. Przywodzi mi to na myśli książkę „Ziarno i krew” mojego imiennika Dariusz Rosiaka, którą na prawdę warto przeczytać.

Zdjęcia: Kair, Afryka, księżka, EGIPT
Kair, Afryka, księżka, EGIPT

rosiak
Jej treść nie ogranicza się do terenu Egiptu, wręcz Egipt jest niewielkim wycinkiem w całej historii, ale opisane historie i prześladowania Koptów są wstrząsające. Całość jest oparta na faktach i relacjach ludzi, którzy byli prześladowani. Robi wrażenie…
Wracając do zwiedzenia Babilonu to za drugim razem już na spokojnie podziwiałem sobie zawieszony kościół i muzeum koptyjskie.
Właśnie tę relację notuje sobie siedząc na podstawce jakiegoś eksponatu który został pewnie zabrany do przeglądu w koptyjskim muzeum.
Kościół zawieszony, czyli Kościół wybudowany na kościele, a właściwie na przysypanej piaskiem starożytnej świątyni.
Wszystko by było fajnie, ponieważ miejsce jest piękne, ma swoje swój klimat i swój urok, ale ten niesamowite ilości turystów... Prym oczywiście wiodą skośnoocy. Nic do nich nie mam, ale czasami swoim zachowaniem powodują że człowiekowi odechciewa się przebywać tam, gdzie i oni.

Zdjęcia: Kair, Afryka, Babilon4, EGIPT
Kair, Afryka, Babilon4, EGIPT


Za to w koptyjskim muzeum mam pełen luksus i swobodę. Właściwie chyba całe muzeum jest dla mnie. Jedynie przy wejściu grupy rozwydrzonych egipskich dzieci, które były sztorcowane przez swoich wychowawców.
Troszkę mnie to przeraziło. Obawiałem się, że będzie tutaj mnóstwo tej dzieciarni. Ale jak wynika ze strzałek i tablic informacyjnych jest tutaj jakaś biblioteka i szkoła przy muzeum. Być może te dzieci przychodzą tutaj na swgo typu lekcje religii.
Atmosfera muzeum, jak to w muzeum dużo kamienia, dużo rzeźb jedne bardziej, drugie mniej precyzyjne. Wszystko po to aby udowodnić że zanim powstała religia muzułmańska w Egipcie już mieszkali i modlili się chrześcijanie, czyli Koptowie.
Niektóre z tych eksponatów są wręcz prymitywne, no ale cóż, szósty wiek to nie jest czas, w którym były odpowiednie narzędzia do wykonywania zdobień czy rzeźb.

Zdjęcia: Kair, Afryka, Babilon5, EGIPT
Kair, Afryka, Babilon5, EGIPT


Bardzo zainteresowała mnie sala, w której były wyeksponowane fragmenty zdobień, na których znajdował się krzyż życia czyli anch. Jest to od dawna mój ulubiony symbol łączący wiele wierzeń i religii, a poza tym jest piękny sam w sobie. Około 10 lat temu kupiłem sobie srebrny krzyżyk anch, który towarzyszy mi praktycznie cały czas, a szczególnie na wyjazdach do Egiptu.
Tu można się naocznie przekonać że ten krzyż za importowany z wierzeń starożytnych. Krzyż życia z czasów Echnatona funkcjonował również jako symbol w religii chrześcijańskiej. W tle słychać jakiś melodyjne gadki ochrony, a praktycznie w całej sali muzeum nikogo nie ma. Co do eksponatów, to z tego co widać są one tutaj zwiezione z całego Egiptu.
Są też mampki z naniesionymi światyniami, których dana ekspozycja dotyczy.
Z wiadomych względów głównie przedstawione zabytki jest to kamień. Różnego rodzaju rzeźby i zdobienia kolumn, sklepień i łuków.
Trafiają się również rzeźby drewniane.
Sama sala też ma przepiękne sklepienie, które daje swoistą atmosferę.

Zdjęcia: Kair, Afryka, Babilon6, EGIPT
Kair, Afryka, Babilon6, EGIPT


Ciekawą też jest mapa z rozmieszczonymi punktami i ważniejszymi miastami z czasów koptyjskich. Najwięcej eksponatów jest z ruin monastyrów z okolic Sakkary. Bardzo ciekawe są freski, które zostały najprawdopodobniej przeniesione z pozostałości tych monastyrów. Przypomina mi się książka profesora Michałowskiego „Od Edfu do Faras” gdzie opisują jak w nowatorski sposób, jak na tamte czasy, przenosili freski właśnie z koptyjskich ze świątyni.
Obszedłem już ekspozycję, tak mi się wydawało, a tu niespodzianka. W tym muzeum jest jeszcze piętro. Czyli dwa razy tyle oglądania. Z góry właśnie rozlegały się te melodyjne głosy. Które wcześniej słyszałem.
Był to ochroniarz który cały czas w miarę cicho nadawał przez telefon. Miał gadanę. Z oddali brzmiało to bardzo tajemniczo i nastrojowo dodając dodatkowego uroku atmosferze muzeum. Oczywiście się z nim „zaprzyjaźniłem”, poczęstowałem cukierkami. Zwrócił mi uwagę na przepiękne maszrabije czyli balkoniki bogato zdobione, przez które kobiety wyglądały na zewnątrz na ulicę.

Zdjęcia: Kair, Afryka, Babilon7, EGIPT
Kair, Afryka, Babilon7, EGIPT


Zdjęcia oczywiście zrobiłem prawie legalnie...
Na górze ekspozycja o wiele ciekawsza. Trochę szat liturgicznych i utensylia mszalne. Do tego dużo rzeczy codziennego użytku. Ładnie rzeźbione grzebienie lub zapinki, chyba z kości słoniowej.

Zdjęcia: Kair, Afryka, Babilon10, EGIPT
Kair, Afryka, Babilon10, EGIPT


Wydaje mi się, jak to przeważnie w tego typu muzeach, człowiek i tak po kilku dniach zapomni co oglądał.
Ale warto nawet dla tych kilku chwil i poczucia atmosfery przeszłości warto tutaj było przyjść.
Sklepienia oczywiście też sfotografowałem. Przy pomocy komórki, więc nie będą zbyt dobrej jakości.
Aparaty przy wejściu należy zostawić w depozycie. Ale na szczęście jest komórka. W sumie to takie działania pozoracyjne.
Kolejne ekspozycje to tekstylia i piśmiennictwo. Stare księgi ze skórzanymi okładkami robią wrażenie.
Ale najbardziej zainteresowało mnie gablota w której są wyeksponowane przeróżne materiały na których ludzie pisali. Począwszy od kamienia, poprzez skorupy garnków glinianych, a skończywszy na na kościach. Wszystko zapisane drobnym pismem. Bardzo ciekawe jak silna była wśród ludzi chęć utrwalania informacji. Zresztą, to co robię to jak najbardziej realizacja tej tendencji…

Zdjęcia: Kair, Afryka, Babilon8, EGIPT
Kair, Afryka, Babilon8, EGIPT


Obok jakiś egzemplarz bardzo cennej książki. Być może psałterz z 1288 roku. Dziwnie zabezpieczona chyba przed tym, żeby nie robić jej zdjęć.

Zdjęcia: Kair, Afryka, Babilon9, EGIPT
Kair, Afryka, Babilon9, EGIPT


No i na koniec wystawa wiadomo czego. Jeżeli jesteśmy w dalekowschodnim kościele chrześcijańskim no to muszą być ikony.
Zapewne bardzo stare, zapewne bardzo cenne. Na pewno każda z nich jest warta uwagi, ale niestety czas goni.
Siadłem sobie na chwilkę na zwieńczeniu jakieś kolumny i przeglądam spokojnie zdjęcia. Wszystko na dziedzińcu muzeum koptyjskiego. Bardzo klimatyczne miejsce i prawie brak ludzi.

Zdjęcia: Kair, Afryka, Babilon11, EGIPT
Kair, Afryka, Babilon11, EGIPT


Ale trzeba się zbierać bo czeka jeszcze wiele innych atrakcji.
Na koniec synagoga. Jak przewidywałem, na kolana nie powala. Ma dosyć ciekawą historię bo ponoć stał tu kiedyś kościół koptyjski, ale po pożarze sprzedano ten grunt żeby opłacić podatki. Trzeba by to sprawdzić.
Wewnątrz znowu turyści się pojawiają. Robi się tłoczno. Trzeba zmykać. Miejsce fajne zapewne ma swój klimat, ale już przewodnik zaczyna nadawać. Nie ma ciszy, nie ma skupienia, nie ma możliwości poczuć tego klimatu świątynnej zadumy, spadówa.

Zdjęcia

EGIPT /   Afryka / Kair / Kaid dahab AswanEGIPT / Afryka / Kair / Babilon1EGIPT / Afryka / Kair / Babilon2EGIPT / Afryka / Kair / Babilon3EGIPT / Afryka / Kair / księżkaEGIPT / Afryka / Kair / Babilon4EGIPT / Afryka / Kair / Babilon5EGIPT / Afryka / Kair / Babilon6EGIPT / Afryka / Kair / Babilon7EGIPT / Afryka / Kair / Babilon10EGIPT / Afryka / Kair / Babilon8EGIPT / Afryka / Kair / Babilon9EGIPT / Afryka / Kair / Babilon11

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl