Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Zjednoczone Emiraty Arabskie. To jest przewodnik. Perfumy. > ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE


mmaJola mmaJola Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / ZEA / ZEA / Zjednoczone Emiraty Arabskie. To jest przewodnik. Perfumy.Pozwólcie, że powrócę jeszcze raz do arabskich perfum. Tym razem chcę Was poinformować, że ukazała się książka na ten temat mojego autorstwa.

Minęło 16 lat od kiedy opuściłam pracę bibliotekarki i osiadłam na emirackiej pustyni. Zamieszkałam w Emiratach, ale nie w tętniącym życiem Dubaju tylko gdzieś nie wiadomo, gdzie. Normalnie szok, trzy małe sklepiki, klub dla kobiet, klub dla mężczyzn, przychodnio-szpital, szkoła arabska, hinduska i jedna międzynarodowa, żadnej biblioteki. To był Ruwais. Właściwie to osiedle o niskiej zabudowie otoczone pustynią, gdzie na drodze dojazdowej stała i nadal stoi budka strażnicza ze szlabanem. No i zaczęła się moja przygoda ze światem arabsko-hinduskim.
My kobiety same musiałyśmy sobie organizować czas, bo w dla nas przeznaczonym miejscu mało było atrakcji. Chodziłam więc do obcych mi kulturowo domów na wspólne gotowanie, do Pakistanki na robienie sztucznych kwiatków, spotykałam się z Emiratką, taką prawdziwą Beduinką, która domowym sposobem robiła perfumy, a z balkonu obserwowałam wielbłądy. Obchodząc nasze miasteczko w ciągu godzinnego spaceru spotykałam skorpiony i lisy. Nie mogłam się nacieszyć kwitnącymi krzewami i drzewami tworzącymi swoisty ogród botaniczny w środku pustyni.
Ruwais jest piękny, ale mały, więc weekendy spędzaliśmy w Abu Zabi, gdzie co roku odbywają się międzynarodowe targi książki i Dubaju, którego Sheikh Zayed Road zachwyca mnie za każdym razem. Na dłuższe wypady jeździliśmy do pozostałych emiratów oraz Omanu.
Z roku na rok to pustynne życie coraz bardziej mnie wciągało. Miałam czas by grzebać w tej piaskownicy coraz głębiej, a mieszkając w Ruwaisie widziałam, jak szybko zmienia się krajobraz każdego z siedmiu emiratów, jak zmienia się prawo, a nawet tradycja….
Gdy moje dzieci odleciały na studia, wyciągnęłam wszystkie poutykane w szafach książki, gazety, informatory, wycinki, kartki, notatki. No i co zrobiłam? Napisałam leksykon o ZEA.
W owym czasie w mieście Dubaj mieszkał Jakub Winiarski. Wirtualnie znałam Go z kursu Pasja Pisania. Nie mogło być lepiej. Dałam mu te moje pisanie do sprawdzenia. W końcu jest nauczycielem pisania. (Przepraszam Kuba, że musiałeś to czytać.) Te tysiące znaków ze spacjami mieściły wszystko to co chciałam by rodak w Polsce wiedział o ZEA i by zniszczyć krzywdzące stereotypy o świecie arabskim. Kuba dał mi lekcję. Oprzytomniałam.
Z leksykonu zostały tylko tytuły rozdziałów pod którymi piszę teraz teksty jak ten o perfumach. Pod „miłymi” tematami opowiadam o tradycji i historii tych terenów. Pewnie ułatwi mi to w opowiadaniu moim wnukom, gdy przyjdzie na to czas.
Pierwszą moją książkę o tematyce arabskiej właśnie wydał Dialog, czyli jak dobrze wiecie Wydawnictwo Akademickie specjalizujące się w literaturze szeroko pojętego Orientu. Ogromnie się z tego cieszę. Okładka jaką zaproponował do tej książki wydawca namalował, tak, namalował Wiktor Dyndo, artysta malarz, któremu orient też nie jest obcy.


Nie przypuszczałam, że będę miała taką satysfakcję z jej napisania.

Zdjęcia

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / ZEA / ZEA / Zjednoczone Emiraty Arabskie. To jest przewodnik. Perfumy.

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl