Forum dyskusyjne

Kenia- Safari- marzec 2011r

kategoria podróże po świecie

kraj Kenia

DaVinci dołączył
11.02.2010

DaVinci 14:44 | 13.02.2010

Mam na oku propozycję Rainbowtours "Kenia Classic".
Może ktoś się w podobnym terminie ma zamiar wybierać.
Jestem sam.

KkK dołączył
16.01.2009

KkK 17:40 | 19.02.2010

Jeśli mogę zasugerować coś - najtańsze opcje na Kenię ma Itaka. To oni czarterują samoloty a potem odsprzedają miejsca również innym biurom. Także porównaj ofertę Itaki, jeśli chcesz jechać z polskim biurem. Jesli chcesz jechać na samodzielny wyjazd - szukaj lotów z Niemiec. Bez specjalnego targowania jesteś w stanie zabookować hotel i lot w cenach niższych niz oferta biura.

ArtW dołączył
25.02.2010

ArtW 00:22 | 25.02.2010

Witam!
Jesli ktos jedzie na zorganizowane wczasy w okolice Kilifi (np. hotele Kilifi Bay czy Baobab) - to w żadnym wypadku nie radzę kupowac safari przez polskie biuro podrózy ani przez hotel. Ja i wielu moich znajomych - sprawdziliśmy safari kupowane u "chłopaków na plaży". To sa certyfikowani przewodnicy z lokalnych biur (polskie biura właśnie ich wynajmują - i sobie liczą dodatek:).
Można już wczesniej sobie kogoś zarezerwowac, albo szukać na plazy. Pomocne są ich referencje.
Sprawdzony i pewny, świetny przewodnik, to Matata Karisa (ma pełne info ze zdjeciem na Facebooku). Młody facet z charakterystycznym "złotym" łańcuchem z wisiorkiem z Afryką. (mial komorke: +25 471 52 68 098).
Super ceny, super obsługa. Z Kilifi najlepiej zwiedzic Tsavo Esat, i koniecznie - co najmniej na 2 dni (bo zwierzaki widac rano i wieczorem, jak sie jedzie na 1 dzien - to zupełnie bez sensu cała wyprawa).
Hotel i wyzywienie full podczas safari jest wliczone w cene. W styczniu 2010 placilismy ( u Mataty) ok. 250 dolarów za osobę za całe 2 dni (polskie biuro chcialo cos oko. 380 Euro!:)) I byliśmy w vanie w 5 osób. (to ważne - warto więcej zapłacić, ale nie byc upchanym w 8 osób, tylko max 5-6!)
Poza tym płaciliśmy najpierw zaliczkę (bo to pztrewodnik wplaca na nocleg w hotelu na sawannie), a reszte forsy na początku podróży.
Nie ma co robić z siebie wsi i czekać z zapłatą na koniec. Tam wszyscy strasznie się starają - to ich życie! - gdyby ktos nawalił - jest spalony w danej miejscowości i w danym hotelu.
jambo!
Art

[konto usuniete] dołączył
17.11.2009

[konto usuniete] 11:00 | 26.02.2010

w marcu jest tam pora deszczowa parki czasem sa niedostepne

swift dołączył
27.02.2007

swift 11:52 | 27.02.2010

Bzdura ! Jaka pora deszczowa w marcu ? I które parki są niedostępne ?

jumbo dołączył
26.02.2010

jumbo 17:56 | 26.02.2010

witam,

my wlasnie z mezem wrocilismy z Kenii (7.02.-15.02.2010) polecam safarii, wykupilismy u reprezentanta biura Thomas cook z hotelu. nie chcielismy ryzykowac i kupwac u tubylcow, mino ze maja ceny konkurencyjne. co nie zawsze jest adekwatne do warunkow i bezpieczenstwa. spedzilismy 2 dni i jedna noc w Tsavo. wrazenia niesamowite!!! polecam

Promyczek dołączył
11.01.2009

Promyczek 20:25 | 15.01.2011

to prawda, ze pod koniec marca zaczyna sie pora deszczowa. Bylam w lutym i marcu w Kenii i nasz driver od safarii mowil, ze gdy pada deszcz po parkach jezdzic nie mozna, ze safari nie jest organizowane. Podczas naszego pobytu pora deszczowa dopiero sie zaczynala, wiec nie mielismy z tym problemu

Promyczek dołączył
11.01.2009

Promyczek 20:58 | 09.04.2011

w marcu nie ma pory deszczowej. Bylam, sprawdzilam. Podobno pora deszczowa zaczyna sie w kwietniu

Toms dołączył
07.09.2008

Toms 11:00 | 27.02.2010

Jumbo ,a jak z cenami,jakie zakwaterowanie ?Jak ze zwierzetami?Napiwki?Pozdrawiam .Tomasz

haniak dołączył
19.01.2011

haniak 21:22 | 19.01.2011

Ceny nizsze niz w Europie, jesli w centrach handlowych i restauracjach blisko hoteli, to pizza kosztuje okolo 6-8 euro, napoj okolo 1,50 euro (1 euro=ca 100 szylingow). Euro., dolary i szylingi honorowane wszedzie w wiekszosci hoteli, wiekszosci restauracji i wszystkich marketach przyjmuja karty kredytowe, kase najlepiej wyplacic w bankomacie - lepszy kurs wymiany niz w kantorach. UWAGA - bankomaty wyplacaja do 20.000szylingow dziennie (200 euro) napiwki powszechnie stosowane; biorac pod uwage, ze 200 euro do dosc dobra pensja , napiwe w wysokosci 50-100 szylinkgow jest juz dosc spory

swift dołączył
27.02.2007

swift 11:56 | 27.02.2010

Nie rozumiem . Przecież w lodgach i campingach jest stała stawka i nie wiedzą ile płaciłeś za wycieczkę u reprezentanta lub tubylca. A jedziesz dokładnie w to samo miejsce. I o co chodzi z tym bezpieczeństwem ?

matti dołączył
09.04.2011

matti 19:37 | 09.04.2011

Mastercard jak i viza stosuja zabezpieczenia przed kradziezami kart kredytowych stad ten limt.Ostatnio bardzo duzo kart kredtywych zostalo nielegalnie skopiowanych.Przed wyjazdem do Afryki nalezy zadzwonic do Biura Obslugi Klienta i poinformowac o wczasach,wtedy na ten okres karat zostanie odblokowana .

łazik dołączył
09.11.2009

łazik 09:58 | 08.08.2010

Jambo Kenya, właśnie wrócilismy z 7 dniowego safari (samburu, nakuru, masai mara) i polecamy australkentours. bukowaliśmy w polsce płacąc zadatek. Zippy wam wszystko zorganizuje (nie tylko safari, ale tez noclegi przed i po i całą resztę jeśli chcecie bez większych dopłat - odbierze i zawiezie was na lotnisko za darmo ( dodatkowo za wożenie 4 dni po nairobi z jej sam. z jej przewodnikiem zapłaciliśmy 100 usd). przewodnicy są dobrze przygotowani. zrobią wszystko aby was zaspokoić jeśli chodzi o zwierzaki, jesli macie pytania do dawajcie na maila, pozdrawiamy

koelka dołączył
12.08.2010

koelka 15:28 | 13.08.2010

Bylismy w Kenii w kwietniu tego roku (poczatek pory deszczowej, ale deszcze głównie w nocy, czasem godzina ulewy w dzień i zaraz piękne słońce). Safari - 2 dni Park Tsavo East wykupiliśmy w lokalnym biurze podróży Kennedy ( www.kennedy-safaris.com).  To co widzieliśmy można zobaczyć na jego stronie (filmik mojego autorstwa;). Nocleg podczas safari mieliśmy w Lion Hill Camp - świetny, z namiotów porobione domki, łazienka, taras, położony na wzgórzu, z którego widok byl na park (w oddali ryczące słonie). Ale ma do wyboru też inny nocleg z basenem, jednak my wybraliśmy z opcją - piękny widok z góry;). Cena 280 dolarów - 2 dni safari (w drodze powrotnej wioska masajska - 10 dolarów/os) + 1 dzień rejs na wyspę Wasini. Jedzenie, napoje w cenie + napiwki.

koelka dołączył
12.08.2010

koelka 15:36 | 13.08.2010

Aaa, w aucie na safarii bylismy we 4 - to ważne, bo swobodnie można było z każdej strony "polować" na zwierzęta;) Tam to nazywają polowaniem, czyli wypatrywaniem;) Polecam!!!

Seabstian78 dołączył
23.12.2010

Seabstian78 08:07 | 23.12.2010

A ja odradzam korzystanie z usług polecanego tu Matata Karisa i biura Wunderbar Safaris. Nawet jego koledzy mówią Matata means problem, a ja wiem, że znaczy wiele problemów. Polecam również unikanie niejakiego kierowcy Johna z Raha tours. Za to zdecydowanie polecam korzystanie usług lokalnych biur, zwłaszcza, że obok Kilifi Bay Resort mają fajnego sprzedawcę w budce obok hotelu.

Seabstian78 dołączył
23.12.2010

Seabstian78 08:13 | 23.12.2010

A ja odradzam korzystanie z usług polecanego tu Matata Karisa i biura Wunderbar Safaris. Nawet jego koledzy mówią Matata means problem, a ja wiem, że znaczy wiele problemów. Polecam również unikanie niejakiego kierowcy Johna z Raha tours. Za to zdecydowanie polecam korzystanie usług lokalnych biur, zwłaszcza, że obok Kilifi Bay Resort mają fajnego sprzedawcę w budce obok hotelu.

haniak dołączył
19.01.2011

haniak 21:17 | 19.01.2011

My tez rezerwowalismy safari u lokalnego goscia i zgadzam sie w 100% z opinia powyzej. Nasz przewodnik - Rashid Zahran tez ma komorke, strone internetowa, konto na Facebooku, bloga i mowi w 4 jezykach obcych (poza swahili). Moge go polecic z czystym sumieniem - wlasnie wrocilismy z 2-tygodniowego pobytu, mielismy 4-dniowe (3 noce) safari w Tsavo East, Tsavo West i Amboseli, super przewodnik, dodatkowo rewelacyjny kierowca i tylko nas 2 w samochodzie. Fakt, ze 5 to absolutny max, zeby komfortowo safari odbyc. 2-dniowe safari to koszt okolo 200-250 euro (ceny biletow wstepu znacznie wzrosly od1 stycznia 2011!!!), jesli jedzie wiecej niz 2 osoby, koszty transporu sie dziela na wiecej i cena spada. Mozna tez negocjowac standard noclegow - kazdy jest przyzwoity, ale mozna wybrac opcjebardziej luksusowa - my taka mielismy - spalismy w wypasionych namiotach, kazdy wyposazony w prywatny basen :) z widokiem na slonie i antylopy, ktore przychodza do wodopoju, ale mozna wybrac skromniejsza wersje - na safari jedzie sie w sumie dla zwierzat, a nie prywatnych basenow ;) Mamy tez swietne namiary na kluby nurkowe, na zwiedzanie Mombasy (tez nie warto z biurem podrozy!!!) i na wyspe Wasini. Chetnie sie podzielimy sprawdzonymi na swiezo adresami

lekareczka83 dołączył
20.09.2011

lekareczka83 11:59 | 20.09.2011

witam, jestem zainteresowana namiarami na safari i jakimis sprawdzonymi adresikami i kontaktami, jedziemy z mężem w listopadzie 2011 w podróż poślubną, do Kenii- Kilifi wiec chętnie skorzystamy, podaje maila: lekareczka83@gmail.com z góry dzięki

matti dołączył
09.04.2011

matti 19:32 | 09.04.2011

Jak sprawdziles legalnosc tych certyfikatow?Slyszeelm duzo opini,ze te teczki czy identyfikatory robia sobie sami w celu bardziej profesjonalnemu wygladowi,co ma wzbudzic zaufanie turystow.

caro.m7 dołączył
27.04.2011

caro.m7 21:04 | 27.04.2011

Wróciłam miesiąc temu z Kenii. Jeżeli interesują kogoś wycieczki fakultatywne, to zdecydowanie polecam wykupienie ich na miejscu u chłopaków z plaży. Są uczciwi, znają się na rzeczy i są o wiele tańsi od biur podróży (wycieczki oferowane przez rezydentów). Oczywiście nie należy ufać każdemu, ale z własnego doświadczenia mogę polecić jednego, którego mi także polecono. Nie należy do najtańszych, ale po drobnej negocjacji można uzyskać zadowalającą cenę. Jest naprawdę w porządku, rzetelnie podchodzi do klientów, najczęściej organizuje wyjazdy w małych, kameralnych grupach. Nazywa się Rama i najczęściej można go spotkać pod hotelem Bamburi Beach koło Mombasy. Tam wszyscy się znają, więc jak popytacie na pewno się znajdzie :) W razie pytań lub chęci uzyskania namiarów do Ramy piszcie na maila: caro.m7@wp.pl. Chętnie poopowiadam więcej o Kenii :)

kassala4u dołączył
15.08.2010

kassala4u 02:13 | 15.08.2010

Witam szanownych

Jej naprawdę pleaseure przyjść do swojego profilu na tej stronie, nazywam się helen kasssala 23 lat stary dobry i szukam dziewczyny w poszukiwaniu friend.This dlatego postanowiłem skontaktować się z Tobą abyśmy mogli nawiązać dobre stosunki, a także poznają się other.Your wieku, rasy i religii nie problem dla mnie jest to wszystko, co się liczy, to prawda love.Kindly kontakt na mój helenkassala50@yahoo.com adres e-mail, aby
ja mogę powiedzieć więcej o mojej własnej, a dam wam moje picture.Hope usłyszeć od ciebie najwcześniej Lovely,
helen
Hello Dear

Its really a pleaseure to come along your profile in this site, My name is helen kasssala 23years old good looking young girl and in search of a friend.This is why i have decided to contact you so that we can establish a good relationship and also get to know each other.Your age,race and religion is never a problem to me,all that matters is true love.Kindly contact me on my email address helenkassala50@yahoo.com so that
i can tell you more about my self and give you my picture.Hope to hear from you soonest Lovely,
helen

haniak dołączył
19.01.2011

haniak 21:09 | 19.01.2011

My w last minute mielismy sporo taniej z Triady niz z Itaki, ale to kwestia szczescie - najlepiej sledzic last minute w necie i rezerwowac jak tylko pojawi sie cos ciekawego (np 2 tygodnie HB za 3000PLN)

Bassik dołączył
14.08.2010

Bassik 19:23 | 14.08.2010

Jaki przewidujesz koszt tego wyjazdu i na ile dni? Myślę cały czas o wyjeździe do Kenii, marzec 2011 to niezły termin :) Napisz trochę szczegółów. Pozdrawiam

DaVinci dołączył
11.02.2010

DaVinci 20:32 | 14.08.2010

w moich planach zaszło kilka zmian... m.in. zmieniłem biuro podróży, wybrałem termin i ofertę... :)

Bassik- napisałem na prv. :)

Biuro podróży Itaka, 13 marzec wylot z Katowic, program "Na czerwonej ziemi masajów"

MoniaD dołączył
22.08.2011

MoniaD 10:19 | 22.09.2011

Hej,
Szkoda, ze nie jedziemy w tym samym terminie. My z mezem jedziemy 9 Pazdzirnika takze jako podroz poslubna. Zycze udanego wypoczynku i niezapomnianych wrazen :)

KasiaMorena dołączył
07.04.2011

KasiaMorena 15:10 | 09.04.2011

Witam !
Zdecydowanie polecam korzystanie z usług Rashida Zahran. Byłam w Kenii (Diani Beach, Hotel Southern Palms Beach Resort) na tygodniowym pobycie z końcem marca 2011 i korzystając z porad na forum zamówiłam 2-dniwe safari w Tsavo East u Rashida. Bez najmniejszego problemu uzgodliliśmy sobie wszystko drogą emailową w jęz. angielskim (Rashid włada biegle jęz. francuskim, ale jego znajomość jęz.angielskiego jest również b.dobra). Odpowiedź na moje pytania otrzymywałam praktycznie natychmiast. Cenowo zapłaciliśmy o 80 USD mniej od propozycji Rezydenta w hotelu, a przy tym byliśmy sami w busiku, co polecacam gdyż jest to w przypadku safari rzecz bezcenna. Nocowaliśy w Voi Wildlife Lodge. Co prawda Rashid nie mógł być naszym przewodnikiem, gdyż w tym czasie był na innym safari, ale pojechał z nami super kierowca -przewodnik o imieniu Beka. Poznaliśmy także przy okazji i trzeciego drivera-guida o imieniu Mwinyi-Juma - równieź sympatyczny i b. kontaktowy człowiek.
Podaję kontakt emailowy do Rashida: rmazrui@hotmail.com Rashid jest obecny na Facebooku oraz na otwartej dla wszystkich Facebookowej stronie Safaru Au Kenya - można tam pooglądać zdjęcia z safari z jego udziałem. Raz jeszcze polecam jego usługi. Pozdrawiam :-)

arnie dołączył
04.11.2007

arnie 23:37 | 14.08.2010

też myślałem o itace,teraz jednak nie mogę przestać myśleć że jednak pojadę sam;)tak już mam,że kombinuję:)

Promyczek dołączył
11.01.2009

Promyczek 18:26 | 15.01.2011

a nie wolisz na wlasna reke?

DaVinci dołączył
11.02.2010

DaVinci 19:03 | 15.01.2011

klamka zapadła :) za 2 miesiące wyjazd ...

Promyczek dołączył
11.01.2009

Promyczek 20:44 | 15.01.2011

Arnie, koniecznie jedz na wlasna reke jesli jeszcze nic nie kupiles w biurze. To sporo taniej, jezdziesz gdzie i kiedy chcesz, na ile, trase sobie sam planujesz, masz mozliwosc pobyc z murzinkami. Moge dac namiar na mojego przewodnika. Poznalam Go w Nairobii, ale pomogl mi tez w Mombasie. No i przede wszystkim nie ma z Toba calego tlumu bialaskow :)

haniak dołączył
19.01.2011

haniak 21:27 | 19.01.2011

Moge podzielic sie dobrymi adresami i namiarami na lokalnych przewodnikow, hotele itp

Promyczek dołączył
11.01.2009

Promyczek 20:23 | 15.01.2011

aha bo to cenowo znaczna roznice..no i widzisz co chce i jak dlugo chcesz i kiedy chcesz:)

Promyczek dołączył
11.01.2009

Promyczek 20:40 | 15.01.2011

pewnie chodzi o napiwek dla kierowcy, kuchrza itd podczas safari. Nie trzeba, ale my dalismy. Mielismy naprawde super kierowce. Moge dac namiary na Max'a ktory nam organizowal safari

haniak dołączył
19.01.2011

haniak 21:08 | 19.01.2011

wlasnie wrocilismy z Kenii i zdecydowanie polecam wykpienie w biurze podrozy TYLKO przelotu i hotelu, a na wlasna reke (niekoniecznie u beach-boysow) zorganizowanie sobie pobytu. Chetnie podziele sie adresami - super safari, rewelacyjne nurkowania. Mam tez swoje zdanie na temat kilku hoteli

DaVinci dołączył
11.02.2010

DaVinci 19:18 | 09.04.2011

Ja natomiast bardzo polecam objazdówkę! :) niesamowite przeżycie....
zapraszam na bloga który dokumentuje moją wycieczkę!
www.totuto-tam.blogspot.com 

edytaf dołączył
04.02.2011

edytaf 15:40 | 25.04.2011

Byliśmy z mężem w Kenii w marcu 2011, namiary dałam nam właśnie Hania:) Także safari również zorganizował nam Rashid Zahran i mogę tylko potwierdzić pozytywne opinie na jego temat. Wszystko świetnie dogadaliśmy mailowo przed wylotem, Rashid oprócz 2-dniowego safari w Tsavo East z noclegiem w Voi Safari Logde, załatwił nam też transport i przewodnika po Mombasie - sympatycznego młodego chłopaczka:) Na safari również towarzyszył nam kierowca, który świetnie pełnił też rolę przewodnika. Z Rashidem spotkaliśmy się w drodze powrotnej, ogólnie w 100% polecam i proszę się nie obawiać jeśli Rashid poprosi o przelanie pieniędzy przed wylotem, miałam pewne obawy, ale postanowiłam mu zaufać (konsultowałam się też z Hanią, której bardzo dziękuję za pomoc;)), rozmawialiśmy z Rashidem później, że ciężko przelać kasę komuś kto jest na końcu świata, ale warto było mu zaufać:)Zapłaciliśmy o 200$ taniej niż turyści z Itaki a mieliśmy busa całego tylko dla nas dwojga (oni jechali w 7-8 osób i wystawali wszystkimi oknami, żeby zrobić zdjęcia... ciekawy widok;)), nocowaliśmy w lodży na terenie parku (radzę wygooglać, widok sawanny aż po horyzont zapiera dech w piersiach;)), no i mieliśmy spory wpływ na to co i kiedy robimy, naprawdę polecam:) Tutaj link do strony Rashida (ja rozmawiałam z nim po angielsku, tak samo z kierowcą Bakerem) www.safari-kenya-magique.com 
Wiele osób z hotelu (mieszkaliśmy z Kilifi Bay Beach Resort) jechało na safari z chłopakami z plaży i byli zadowoleni, tak btw.
Jeśli chodzi o nurkowanie, po wielu mailach i poszukiwaniach zdecydowaliśmy się na poleconą również przez Hanię bazę Peponi Divers, jestem bardzo zadowolona, również polecam.
Ogólnie jeśli chodzi o osoby takie jak my - nurkujące/podróżujące na własną rękę lepiej wybrać hotel w okolicach Nyali, Diani Beach, jest po prostu bliżej i na nury i do Mombasy i na safari, poza tym hotel Kilifi Bay bardzo dobry:) Polecam też wybranie się na snorkeling łodzią dhow, razem z innymi gośćmi hotelowymi zapłaciliśmy chłopakom 15$ od głowy i zabrali nas na rafy (niedaleko od hotelu), byliśmy dzięki temu świadkami polowania na ośmiornicę, także nie dość, że na nas zarobili to jeszcze skombinowali obiad;)Ogólnie warto zaufać tym ludziom, my się nie zawiedliśmy:)Polecam również przejażdżkę tuk-tukiem:)
Do Kenii na pewno wrócimy, safari na pewno z Rashidem, z tym, że wtedy już wybierzemy się do Masai Mara;)

Natka 123 dołączył
06.05.2011

Natka 123 17:13 | 06.05.2011

Wrocilam wlasnie z Kenii kwiecien-maj 2011 Southern Palms, Diani Beach. Wykupilismy safarii u tubylca przed hotelem Big Joseph juz wczesniej czytalam o nim na forum. Warto bylo, Big Joseph okazal sie super towazyszem wycieczki,wszystko odbywalo sie punktualnie i z duza organizacja. Ja z mezem wybralismy sie na Tsavo East and West widzielismy wszystkie zwierzeta i trzy razy lwa.

marcin0203 dołączył
07.07.2011

marcin0203 11:55 | 07.07.2011

ja polecam www.najlepszesafari.pl  :) jest to droższa opcja, jeśli kogoś stać to naprawdę polecam, luksusowe lodge i wszystko zorganizowane tak jak chcemy i na tyle na ile chcemy :)

annowi dołączył
01.02.2011

annowi 13:42 | 22.09.2011

też mieszkaliśmy w hotelu w Kilifi Bay Resort , było cudnie , na safari pojechalismy z Abdulem i polecam też go wszystkim .Do Afryki za jakiś czas też wracamy żeby zobaczyc Masaj Mare , pozdrawiam

annowi dołączył
01.02.2011

annowi 14:02 | 22.09.2011

polecam kontakt z Haniak
Świetne rady i wiadomosci na temat Keni
Bardzo miły i syympatyczny kontakt

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl