Forum dyskusyjne


Ukraina - Krym co warto zwiedzić

kategoria podróże po świecie

kraj Ukraina

Keisim dołączył
23.07.2011

Keisim 15:14 | 23.07.2011

Witam, wraz z znajomymi wybieramy się na studencki wyjazd na Krym (krym.integra-obozy.pl).  Mimo, że jedziemy zorganizowaną grupą to mam nadzieję, że będziemy mieli trochę czasu żeby swobodnie zwiedzać okolice. Możecie polecić coś w okolicach Eupatorii ?


Pad dołączył
30.07.2011

Pad 11:07 | 30.07.2011

1. radioteleskopy -
"Po obu stronach linii tramwajowej znajdują się radzieckie radioteleskopy. Ten na zdjęciu to P-2500 (RT 70)*. Jego budowę rozpoczęto w 1973 roku, a oddano do użytku w 1980. Jest on jednym z największych na świecie - średnica anteny wynosi 70m, a jednocześnie jednym z dwóch najpotężniejszych. Pod względem mocy (ma on bardzo silne nadajniki umożliwiające eksperymenty w przestrzeni kosmicznej związane z promieniowaniem) dorównuje mu jedynie radar w Goldstone, USA. Obecnie antena ta posiada ograniczą zdolność operacyjną, lecz wciąż uczestniczy w wielu zarówno europejskich jak i rosyjskich programach badawczych.

* W byłym związku radzieckim powstały trzy tego typu obiekty:
- w Eupatorii w pobliżu wsi Mołoczne (na zdjęciu), obecnie Ukraina
- w Galenki, obecnie Rosja
oraz w Suffa, obecnie Uzbekistan.

Po drugiej stronie linii tramwajowej znajduje się kompleks radioteleskopów nazwany ADU-100 (nazwa kodowa "Pluton"). Powstał on w 1960 roku, a jego budowa zajęła jeden rok. Początkowo miał się on składać z jeden 100m anteny parabolicznej, lecz z powodu tego iż jej budowa pochłonęła by do 7 lat postanowiono zbudować osiem standardowych 16 metrowych anten.

Kompleks ten był podstawą radzieckiego programu badania przestrzeni kosmicznej do końca lat 70. Brał on udział w wielu ważnych odkryciach, jak chociażby prowadząc statki kosmiczne Mars-4, 5, 6 badał powierzchnię i strukturę Marsa, a także zdobyto dzięki temu pierwsze kolorowe zdjęcia powierzchni planety. Ostatnie badania z jego udziałem odbyły się w 2004 roku. Obecnie poszukuje inwestora, gdyż aby odnaleźć się w dzisiejszym świecie wymaga sporego upgrade'u.

Obecny stan radioteleskopu można obejrzeć na filmie: www.youtube.com/watch?v=d5r27EUnwX4  "

2. klify

3. sanatorium przy moriaku (ostatnie sanatorium w drodze do radioteleskopu) - relikt socjalizmu - i wypic tam herbatke lecznicza z pianka, albo kapili leczniczej :)

4. wiezowce budowane z plyt cietych z rafy


a_lisa dołączył
08.10.2012

a_lisa 14:05 | 09.10.2012

przed wyjazdem polecam odwiedzić internetowy przewodnik po Ukrainie www.abcukraina.pl/  - znajdziesz tam wiele ciekawych informacji turystycznych i nie tylko


krysyuka dołączył
23.05.2013

krysyuka 14:56 | 23.05.2013

polecam przeczytać blog o wyprawie polaków na Krym krysuyka.blogspot.com/2013/02/polacy-na-krymie.html Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl