Forum dyskusyjne

Praktyczne informacje o Odessie - Dojazd Nocleg Wyżywienie

kategoria podróże po świecie

kraj Ukraina

k0ziorozec dołączył
16.08.2012

k0ziorozec 09:44 | 13.09.2012

Wpis raczej z myślą o tych, którzy nie byli, a planują kiedyś odwiedzić Odessę. Aby ułatwić czytelnikom –w tym wpisie podaje tylko praktyczne informacje. Wrażenia będą w relacjach z podróży.
Odessa 01.09.2012 – 09.09.2012
Dojazd: W moim przypadku w grę wchodził tylko pociąg – najtańsza opcja z możliwych. Na początku sprawdzałam połączenia bezpośrednie Rzeszów – Odessa główna, cena za bilet w jedną stronę – 310zł. Z powrotnym to wydatek 620zł/os, czyli prawie 60% mojego budżetu – odpada.
Wybrałam opcję na raty:
Rzeszów – Przemyśl pociągiem (obecnie trwa jakaś promocja, cały bilet kosztował ok. 10zł), następnie Przemyśl – Medyka prywatnym busem – 2zł bilet (autobus odjeżdża z placu PKS w Przemyślu – zaraz koło dworca kolejowego jest ten plac). Po przekroczeniu granicy złapaliśmy marszutkę do Lwowa (23 hrywny/os). Trochę pozwiedzaliśmy Lwów, bo pociąg do Odessy był późnym wieczorem. Bilet za jedną osobę w najtańszym wagonie sypialnym plackarta to koszt 100hrywien (w tym herbata). Wybierając opcję na raty (Rzeszów- Przemyśl – Medyka – Lwów - Odessa) bilet do Odessy kosztował mnie ok. 65 zł a nie 310zł. Czas podroży: wyjechaliśmy o 7:45 z Rzeszowa, we Lwowie byliśmy około 12.00 czasu polskiego, pociąg do Odessy 21:45 czasu ukraińskiego, dojazd 8.30 Odessa Główna.
Uwaga: Po przekroczeniu przejścia w Medyce, zaraz przed „dworcem” gdzie czekają marszutki do Lwowa, zaradni inaczej wyłapują turystów mówiąc im, że marszutek do Lwowa nie ma (różnie argumentują: nie ma chętnych, sobota/niedziela – nie kursują itd.) i chętnie zaoferują dojazd do Lwowa za 200zł (!).
Bilety: Bilety można zamówić ze strony e-kvytok.kiev.ua/  jednak mimo usilnych prób nie zdołałam żadną kartą dokonać zapłaty. Na forach wyczytałam, że bilety do Odessy i na Krym znikają w szybkim tempie, w okresie wakacyjnym trzeba kupować z dużym wyprzedzeniem itd. Dlatego pojechałam do Lwowa kupić je osobiście na dworcu (wciąż wychodziło to dużo taniej niż bezpośrednie połączenie za 310zł). Jak się okazało w dniu wyjazdu – wciąż było ok 40 biletów do Odessy, ale np. do Sewastopolu już żadnego.
Nocleg: UWAGA na księdza Michała Wociala z Don Bosko: www.odessadonbosko.net/black.html 
Ogłaszał się na forach oferując noclegi. Za osobę chciał 70 hrywien, odpisał od razu na email (kontaktowałam się z nim w połowie sierpnia) i od razu chciał już żebym rezerwowała i przelała kasę na konto. Wstrzymałam się z rezerwacją, bo nie do końca wiedziałam kiedy konkretnie dostaniemy urlop, poza tym pomyślałam, że we wrześniu na pewno jakieś miejsca się znajdą. A na miejscu – Don Bosco (to jakieś przedszkole) zamknięte na wszystkie spusty, bramka zamknięta (święto miasta było akurat). Pomogli nam mili Ukraińcy, którzy przyszli pobawić się z dziećmi na plac zabaw, ale ponieważ Don Bosco zamknięte na cztery spusty – zostali z fiaskiem. Dodzwonili się do księdza Michała Wociala. Ukrainka przez telefon powiedziała, że kontaktowaliśmy się z nim, przyjechaliśmy, nie mamy gdzie spać i słabo znamy język. Pasibrzuch odpowiedział nam po przekazaniu słuchawki bardzo arogancko i ordynarnie, że wszystkie pokoje zajęte (a bramka zamknięta, czyli turyści chcący wyjść przechodzą przez siatkę?), w końcu powiedział, że jedynka jest wolna, ale nie ma łazienki, nie ma nawet do dostępu do łazienki (?!) a tak w ogóle nie będzie ze mną rozmawiać. Brak słów, ale to są właśnie księża na misjach – nażryć się i za darmo pozwiedzać odległe kraje – wybaczcie, ale nie pierwszy raz jestem tego świadkiem.
Wróciliśmy na dworzec – w skrócie, żeby zakończyć wątek noclegów – masa babuszek czeka z pokojami i mieszkaniami do wynajęcia (wyrywają sobie turystów dosłownie z rąk). Panuje ogólna zmowa cenowa, ale w końcu ktoś się przebija np. z 100 hrywien za osobę (stanowczo za drogo) schodzi się do 50 i to jest dobra stawka za nocleg w pokoju. Mieszkania około 300 hrywien- cena też na pewno do zbicia. Wzięliśmy mapę i pokazywali nam, gdzie mieszkają, bo jak wiadomo czas to pojęcie relatywne, według babuszki 10minut do centrum może trwać równie dobrze godzinę.
Wydatki: piwo na plaży 3.50 -5 zł, kukurydza 4 zł, pyszne pierożki 2zł. Cały czas ktoś chodzi po plaży z ofertą: ryby, raki, krewetki, zimne piwo, kukurydza, pierożki itd. Ceny w restauracjach niekiedy dużo, a niekiedy tylko trochę tańsze niż u nas nad morzem, obiad w postaci ryby z grila dla dwóch osób to 36zł (dość elegancka restauracja). Ale na głównej ulicy Deribawskiej drink mohito już za 30zł. Żywiliśmy raczej fastfudami niestety, w miarę tanie, można się napchać, poza tym mało widziałam restauracji gdzie można zjeść typowe danie obiadowe – jeśli już to w eleganckich i trochę jednak za drogich jak na codzienne żywienie. Kupowaliśmy też w marketach (taniej, ale wiele rzeczy za ceny jak u nas), tanie ryby wędzone (niepatroszone) i piwa ;)
Wydatki: Cała podróż 9 dni z noclegami ( w tym jeden we Lwowie w hotelu), dojazdami, żywieniem (nieoszczędnie), pływaniem z delfinem, pamiątkami itd. – 2400zł za dwie osoby, uważam, to za dobrą cenę, zwłaszcza, że we Lwowie stołowaliśmy się w dobrych restauracjach i odwiedziliśmy elegancką, pyszną cukiernię.

Język: Odessa mówi raczej po rosyjsku, mało kto zna angielski (nawet w restauracjach), bez języka byłoby nam ciężej, ale dałoby się. Mój rosyjski na poziomie średnie A2 był w zupełności wystarczający.

Pogoda: super!

krysyuka dołączył
23.05.2013

krysyuka 15:07 | 23.05.2013

też polecam wpis ds. Odessy krysuyka.blogspot.com/2013/03/podroz-do-odessy2.html 

krysyuka dołączył
23.05.2013

krysyuka 15:07 | 23.05.2013

też polecam wpis ds. Odessy krysuyka.blogspot.com/2013/03/podroz-do-odessy2.html 

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl