Forum dyskusyjne

po powrocie - opis wyprawy do północnej Etiopii

kategoria podróże po świecie

kraj Etiopia

Dzejkop dołączył
15.12.2012

Dzejkop 17:49 | 19.10.2014

Co prawda już minęło trochę czasu od powrotu(IX 2012), ale udało się nam zebrać informacje na stronie www (łącznie  z cenami i opisami stanu dróg). W przypadku wątpliwości pozostajemy do dyspozycji, opis na: etiopia.n30.info 

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 20:25 | 19.10.2014

Z tym czarnorynkowym kursem birra to spore zaskoczenie, sprawdzaliście kurs normalnie w banku ?

Dzejkop dołączył
15.12.2012

Dzejkop 20:32 | 19.10.2014

Tak sprawdziliśmy,
też byłem zaskoczony, ale kurs wynika z tego że w bankach nie ma waluty, po prostu nie można jej dostać. W wielu miejscach płacąc walutą można dostać spore rabaty (np. opłacanie czesnego w szkołach)..

Pozdrawiam
Jakub

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 20:44 | 19.10.2014

Jak widać wszystko się zmienia, podczas mojego pobytu wymiana pieniędzy była w bankach, aczkolwiek sporo to trwało, pod pod jednym dokumentem wymiany musiało się podpisać kilka osób, zanim się trafiło do kasy ....

nitkaska dołączył
21.05.2011

nitkaska 23:20 | 06.01.2016

no i oki, a teraz jak? Lecę 29 I

nitkaska dołączył
21.05.2011

nitkaska 23:24 | 06.01.2016

no i oki, a teraz jak? Lecę 29 I

Dzejkop dołączył
15.12.2012

Dzejkop 06:55 | 07.01.2016

hej, tak samo ;)
byłem ponownie w 2015,
kursy w bankach są niższe niż te uliczne. W Addis mekka ulicznych kantorów to okolice hotelu Ethiopia (okolice ronda z pomnikiem Lwa).
Wymiana w banku jak pisano jest upierdliwa ;), a ta uliczna obarczona ryzykiem. Nadal w wielu miejscach można położyć dolary na stół i w większości zostaną one policzone po lepszym kursie jak w banku! Jeśli gdzieś chcesz zapłacić dolarami a dadzą Ci niższy kurs niż w banku to Cię próbują oszukać :).
Kolejna sprawa to banknoty USD, jeśli przypadkowo masz te starsze (z dużą główką, ale starsze niż z bodajże 2002) to na ulicy je łatwiej wymienić po dobrym kursie a w banku albo odrzucą albo obniżą znacząco kurs.

Pozdrawiam
Jakub

nitkaska dołączył
21.05.2011

nitkaska 15:56 | 07.01.2016

Dzięki:)
Jeszcze jedno pytanie, tym razem dotyczące trasy. Masz orientację, czy w okolicy Lalibeli jest cos spektakularnego do zobaczenia (poza kościołami w samejLalibeli oczywiscie?). Słyszałam np o mozliwosci zrobienia kilkugodzinnego treku niedaleko od miasta.

Magda Kajzer dołączył
11.12.2014

Magda Kajzer 11:24 | 07.01.2016

Udanej podóży w takim razie! :)

bynio dołączył
05.09.2008

bynio 17:08 | 07.01.2016

Monastyry wokół Lalibelli są ciekawe, jak ktoś lubi takie klimaty. Mnisi chętnie pozują do fotografii i pokazują stare księgi.
Pozdrawiam Zbyszek

Dzejkop dołączył
15.12.2012

Dzejkop 19:32 | 07.01.2016

może nieco dalej od Lalibelii, ale moim zdaniem "must have" to Siemen Mountains park. Pech chciał że za każdym razem musiałem ominąć Lalibelę (przynajmniej mamy powód by tam wrócić jeszcze raz).

[konto usuniete] dołączył
17.06.2006

[konto usuniete] 22:22 | 07.01.2016

super wieści :) My lecimy 23 stycznia w 5 tkę i wyprawa 4800 km po Etiopii.
Wszyscy znamy się z Globka. Pozdrowienia dla wszystkich:)

Dzejkop dołączył
15.12.2012

Dzejkop 07:42 | 08.01.2016

>super wieści :) My lecimy 23 stycznia w 5 tkę i wyprawa 4800 km po Etiopii.
>Wszyscy znamy się z Globka. Pozdrowienia dla wszystkich:)

Fantastyczna wiadomość!
Jeszcze nie zdążyłem opisać na swoim blogu pobytu w Etiopii w 2015,
ale myśle że poniższe się może przydać:

W Addis w centrum w okolicy hotelu Ethiopia (rondo z pomnikiem lwa).
Kilka przecznic dalej znajduje się główny urząd pocztowy, przy ministerstwie transportu. Wchodząc tam (na końcu w wielkiej sali) w pierwszych okienkach można kupić lokalne karty sim (całośc ok 60birr). Trzeba poprosić by odblokowali internet i wtedy działa normalnie 3g/edge ( w wiekszosci regionów).
Ze sobą trzeba mieć paszport i jedno zdjęcie, należy wypełnić wniosek i voila!
Nie słuchajcie miejscowych, jeśli powiedzą że się nie da, dla obcokrajowców nie ma itp.

Pozdrawiam
Jakub

BeataG dołączył
30.06.2015

BeataG 12:42 | 14.01.2016

Właśnie wróciłam z Etiopii i mam świeże info. Piękny, czysty /wcześniej byłam w Indiach/ i biedny kraj. Wspaniałe zabytki, ludzie mocno religijni -ortodoksi muzułmanie ewangelicy...Krajobraz i klimat mocno zróżnicowany miedzy północą a południem. Gorąco!!! krem obowiązkowy,okulary i nakrycie głowy , no i coś na komary.
Kurs nie z banku a od przewodnika to 1 dol- 22 birr.
Na zapytania chętnie odpowiem .

nitkaska dołączył
21.05.2011

nitkaska 21:53 | 14.01.2016

jeśli byłaś w dolnie Omo, to może pamiętasz ceny wejść do parków (Mago, Omo).
No interesują mnie ceny przelotów wewnętrzynych, mamy w planie lot Harar - Lalibela i Laliela - Addis Abeba. Ceny tych lotów ze stron w necie znam, ale wiem, że na miejscu bilety są tańsze. No i pytanko dotyczące cen jedzenia, mam sprzech dwóch lat:)
Pozdr.

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl