e', 'UA-1551073-1', 'auto'); ga('send', 'pageview');

Forum dyskusyjne

Parę słów po objeździe kraju

kategoria podróże po świecie

kraj Iran

bynio dołączył
05.09.2008

bynio 18:39 | 29.11.2017

Zrobiliśmy trasę Teheran, Kermanshah, Shustar, Shiraz, Qeshm, Hormoz, Kerman, Mashhad, Yazd, Esfahan, Kashan, Tehran w ciągu 3 tygodni. Przejazdy samolotem (Teheran-Kermanshah), busami, promem, pociągami. Spostrzeżenia: kraj wspaniałych ludzi, niesamowicie ciepłych i życzliwych, w którym Polacy postrzegani są bardzo dobrze. Irańczycy doskonale pamiętają o pomocy jakiej udzielili polskim uchodźcom z ZSRR (tzw. Armii Andersa) w 1942 roku, często o tym wspominają na dźwięk słowa Lachostan i cieszą się, gdy okazuje się, że my o tym również pamiętamy. Walory zabytkowe raczej średnie, ale rekompensowane jest to w nadmiarze poprzez kontakt z miejscową ludnością. Kuchnia fajna, podobna jak w innych krajach regionu. Bezpieczeństwo na pewno dużo większe niż w Polsce. Chcę wrócić tam wkrótce, aby zobaczyć okolice Tabriz i Beludżystan. Obawiam się, że przy wzmożonej turystyce mieszkańcy mogą zmienić się i nie będzie tak jak teraz i Iran straci swój wielki czar.
Pozdrawiam
Zbyszek

nitkaska dołączył
21.05.2011

nitkaska 21:42 | 29.11.2017

Jaki budżet?
kombinuję Iran na wrzesień. Pogadamy :)

danutka1959 dołączył
20.10.2016

danutka1959 10:13 | 30.11.2017

Ja byłam w Iranie w kwietniu tego roku. Wróciłam zachwycona !!!!
Zwiedziliśmy Iran od pustyni( na południu) po śniegi (na północy)
Może jeszcze tam wrócę
Dana

nitkaska dołączył
21.05.2011

nitkaska 19:59 | 02.12.2017

>Ja byłam w Iranie w kwietniu tego roku. Wróciłam zachwycona !!!!
>Zwiedziliśmy Iran od pustyni( na południu) po śniegi (na północy)
>Może jeszcze tam wrócę
>Dana

Długo byłaś?
Możesz podać trasę i budżet? Przymierzam się do planu na Iran :)

bynio dołączył
05.09.2008

bynio 12:10 | 30.11.2017

Byliśmy we trzech. Budżet około 5 tys. na osobę, licząc wszystko, w tym przelot, wizę, noclegi, bilety wstępu i prezenty do domu. Po miastach nie jeździliśmy miejskimi autobusami, tylko taksówkami. W Teheranie metro i taksówki. A pogadać możemy zawsze, Anitka :).
Pozdrówka
Zbyszek

Piotr-Krk dołączył
16.01.2013

Piotr-Krk 16:11 | 30.11.2017

Bynio: "Zrobiliśmy trasę Teheran, Kermanshah, Shustar, Shiraz, Qeshm, Hormoz, Kerman, Mashhad, [...]"

Z ciekawości zapytam: co konkretnie widzieliście w Mashhadzie?

nitkaska dołączył
21.05.2011

nitkaska 19:18 | 30.11.2017

pewnie, że pogadamy. Poleciałabym z Tobą gdybędziesz się tam powtórnie wybierał, ale tych samych miejsc nie powtórzysz :(
A moja współtowarzyszka we wrześniu nie może :(
Za to może będę miała dla Ciebie krzyżyk z Lalibeli :)))))))))))

bynio dołączył
05.09.2008

bynio 16:38 | 30.11.2017

W Mashhadzie jest chyba największa i na pewno najpiękniejsza świątynia muzułmańska w Iranie. Cały kompleks jest przeogromny, a jego najważniejszym miejscem jest grób Imama Rezy. Byliśmy tam podczas obchodów rocznicy męczeństwa Imama Rezy (Imam Reza Martyrdom), która jest świętem i dniem wolnym w całym Iranie. Ze względu, że Mashhad jest miastem Imama Rezy, największe obchody są właśnie w tym mieście. Widok procesji zmierzających do świątyni robi wielkie wrażenie, Irańczycy śpiewają, tańczą, symbolicznie biczują się, płaczą. Z tego co mówili nam Irańczycy, rocznie do tej świątyni pielgrzymuje 20-30 milionów osób. Osobiście polecam.
Pozdrawiam
Zbyszek

bynio dołączył
05.09.2008

bynio 08:42 | 02.12.2017

>pewnie, że pogadamy. Poleciałabym z Tobą gdybędziesz się tam powtórnie wybierał, ale
>tych samych miejsc nie powtórzysz :(
>A moja współtowarzyszka we wrześniu nie może :(
>Za to może będę miała dla Ciebie krzyżyk z Lalibeli :)))))))))))
Jeżeli Ci się to uda to byłoby super.

Piotr-Krk dołączył
16.01.2013

Piotr-Krk 17:56 | 30.11.2017

Bynio: "W Mashhadzie jest chyba największa i na pewno najpiękniejsza świątynia muzułmańska w Iranie."

Zgadza się. Z tym, że tę wielkość sanktuarium zawdzięcza siedmiu dziedzińcom. Co do najpiękniejszości w Iranie- można się kłócić, ale bez wątpienia jest to cudowne miejsce.

Bynio: "Widok procesji zmierzających do świątyni robi wielkie wrażenie, Irańczycy śpiewają, tańczą, symbolicznie biczują się, płaczą. Z tego co mówili nam Irańczycy, rocznie do tej świątyni pielgrzymuje 20-30 milionów osób."

Mashhad jest dla szyitów zastępczym celem hadżdż i Jasna Góra może się schować ze swymi pielgrzymkami. Tutejsze tłumy można porównać tylko z tymi w Mekce, kumbhamelą w Alachabadzie, czy sikhijskimi świętami w Amritsarze.

Oprócz oglądania procesji szyickich procesji warto wejść do sanktuarium Imama Rezy, udać się do jego grobowca, by w tłumie kotłujących się wiernych dotknąć złoconych krat zahiru. Atmosfera niesamowita, łaski pewne.

Osobiście polecam.

bynio dołączył
05.09.2008

bynio 18:24 | 30.11.2017

Byliśmy przy grobie Imama Rezy. Tłum jest niebywały, ścisk wielki, wszyscy chętni do dotknięcia grobu, oczywiście tylko mężczyźni. Nawet udało się nam porobić zdjęcia telefonem. Nikt nam niczego nie zabraniał.
Zbyszek

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl