Przewodniki

AFGANISTAN - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

Azja



AFGANISTAN
AFGANISTAN
(Islamska Republika Afganistanu)
Stolica: Kabul
Waluta: afgani (AFN), 1 AFN = 100 pul (nominały poniżej 10 AFN są używane rzadko);
Język urzędowy: paszto, dari

AFGANISTAN


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

UWAGA: 
W związku z utrzymującą się napiętą sytuacją wewnętrzną w Afganistanie oraz związanymi z nią poważnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa przebywających tam cudzoziemców, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza obywatelom polskim wyjazdy do tego kraju.
Pracownicy organizacji pozarządowych  proszeni są o przestrzeganie aktualnych zaleceń misji ONZ w sprawach bezpieczeństwa oraz o informowanie Ambasady RP o miejscu swojego pobytu. Obywatele polscy, których wyjazd do Afganistanu jest absolutnie konieczny, winni bezwzględnie poinformować Ambasadę RP w Kabulu o zamiarze udania się do tego kraju.
Z Ambasadą RP w Kabulu można skontaktować się pod adresem elektronicznym:  embapolkabul@yahoo.pl,kabul.amb.sekretariat@msz.gov.pl oraz polandkabul@gmail.com, bądź listownie: 10 Maghzan Street, Khart-e Seh, Kabul. Informacje teleadresowe dostępne są również na stronie internetowej Ambasady: www.kabul.polemb.net .

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy objęci są obowiązkiem wizowym. Przed wyjazdem należy uzyskać wizę w Ambasadzie Afganistanu. Z zasady nie udziela się wiz na przejściach granicznych.

PRZEPISY PRAWNE
Za przewożenie, posiadanie i konsumpcję narkotyków, alkoholu lub wieprzowiny grozi kara więzienia.

UBEZPIECZENIE
Przed przyjazdem do Afganistanu konieczne jest wykupienie ubezpieczeń osobowych, z opcją transportu chorego na leczenie w innym kraju.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Problemy sanitarno-epidemiologiczne oraz niedostateczny stan opieki medycznej (niedostatek personelu medycznego, podstawowych leków i środków higieny) stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia. Przed podróżą do Afganistanu należy zasięgnąć rady służb medycznych w kraju co do wymaganych szczepień. Na niektórych obszarach Afganistanu istnieje zagrożenie malarią. Powszechna jest gruźlica. Poważny problem stanowią takie choroby jak żółtaczka zakaźna, leiszmanioza (biały trąd), denga, dur brzuszny, krymsko-kongijska gorączka krwotoczna, cholera i infekcje dróg oddechowych nasilające się w okresach suchych miesięcy letnich. Powszechnie występujące zanieczyszczenie wody pałeczkami E. Coli powoduje częste i przewlekłe zatrucia żołądkowe. Duże niebezpieczeństwo stwarzają występujące zwierzęta jadowite, w tym węże, pająki, skorpiony, skolopendry i solfugi.


PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Większość dróg jest w bardzo złym stanie. Kierowcy nie przestrzegają standardów technicznych ani zasad kodeksu drogowego. Nie stosuje się ubezpieczeń pojazdów. W razie wypadku dodatkowym zagrożeniem może być agresywne zachowanie miejscowych uczestników zdarzenia. Ze względów bezpieczeństwa, w związku z licznymi przypadkami porwań obcokrajowców oraz podkładanymi przy drogach ładunkami wybuchowymi, zaleca się niekorzystanie z transportu lądowego przy podróżach pomiędzy poszczególnymi regionami kraju (w szczególności dotyczy to drogi Kabul - Kandahar oraz pozostałych szlaków na południu i wschodzie Afganistanu). Przemieszczanie się pomiędzy dużymi miastami ułatwia istnienie połączeń lotniczych. Są one obsługiwane przez kilka miejscowych linii lotniczych, w tym narodowego przewoźnika „Ariana” oraz specjalną agendę ONZ UNHAS. 

BEZPIECZEŃSTWO
Afganistan pozostaje obszarem szczególnego zagrożenia atakami o podłożu terrorystycznym, a także kryminalnym. Poza obywatelami państw koalicji antyterrorystycznej celem ataków zbrojnych i zamachów bombowych mogą być nadal wszelkie miejsca zgromadzeń, instytucje międzynarodowe, biura organizacji pomocowych i misji humanitarnych oraz ONZ, a także hotele, w których zatrzymują się cudzoziemcy. Ze względu na pozostałości po działaniach wojennych (miny, niewypały itp.) należy unikać poruszania się po poboczach dróg i nieznanych terenach, zwłaszcza poza obszarem miejskim Kabulu. Nie zaleca się wyjazdów poza tereny miejskie kontrolowane przez centralne władze afgańskie i siły koalicji antyterrorystycznej, jeśli nie jest to niezbędne z ważnych względów zawodowych i służbowych. Szczególnie częste incydenty terrorystyczne oraz zagrożenia typu wojennego i kryminalnego odnotowuje się w południowych i wschodnich prowincjach Afganistanu. Zwiększenie obecności Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie od wiosny 2007 r. spowodowała wzrost zagrożenia dla obywateli polskich, którzy mogą być narażeni m.in. na porwania.

RELIGIA, OBYCZAJE
Afganistan jest krajem muzułmańskim, przestrzegającym zwyczajów i praw wynikających z zasad islamu. Inna niż islamska misyjna działalność religijna jest zakazana. Względy bezpieczeństwa osobistego przemawiają za tym, by podporządkować się ogólnym zasadom noszenia ubiorów zakrywających ciało (odnosi się to zwłaszcza do kobiet). Dla kobiet wskazanym jest nosić ubiór zakrywający włosy i szyję (chusta, szal). Zaleca się, w miarę możliwości zakupienie i używanie ubiorów miejscowych, by uniknąć zbędnego wyróżniania się z tłumu. Zbyt kuse spodnie, czy inne części garderoby są niedopuszczalne.

PRZYDATNE INFORMACJE:
System bankowy Afganistanu jest w stadium organizacji. Karty bankowe ani czeki podróżne praktycznie nie są respektowane poza centrami dużych miast; powszechną praktyką jest wwożenie środków finansowych na pobyt w gotówce (USD, EUR). W ostatnim czasie sytuacja pod tym względem uległą poprawie, jednak wciąż nie należy liczyć na możliwość korzystania z bezgotówkowych systemów płatności.
Urzędy i instytucje państwowe funkcjonują według lokalnego kalendarza respektującego muzułmańskie święta religijne i dni wolne w piątki. Podczas ramadanu ich działalność jest ograniczona. W okresie tym od wschodu do zachodu słońca zabronione jest publiczne spożywanie posiłków i napojów oraz palenie tytoniu.
Podczas wykonywania zdjęć lub nagrań wideo należy zachować ostrożność. Choć większość Afgańczyków chętnie pozuje do zdjęć to jednak fotografowanie kobiet może prowadzić do kłopotów, a nawet do zagrożenia ze strony członków rodziny. Warto się upewnić czy dana osoba wyraża zgodę na fotografowanie. Władze utrzymują też zakaz fotografowania instalacji militarnych, budynków rządowych i siedzib członków administracji.
Praktycznie nie działają naziemne linie telefoniczne, jednakże dosyć dobrze rozwinięta jest sieć telefonii komórkowej. Po przyjeździe warto zaopatrzyć się za niewielką opłatą w kartę prepaid jednego z  4 operatorów telefonii komórkowej.
W związku z drobiazgowymi kontrolami przy wylocie z Afganistanu, w przypadku zakupienia przedmiotów o wartości kolekcjonerskiej lub historycznej niezbędne jest posiadanie poświadczenia nabycia tych przedmiotów w sposób legalny (np. rachunek oficjalnie działającego sklepu).


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Islamskiej Republice Afganistanu
Ambasador: Maciej Lang
Afganistan, Kabul, Kart-e Seh, 10 Maghzan Street,
Tel. dyżurny: +93 796 554 372
kabul.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

Brak placówki.
Znajduje się w kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Islamabadzie (Pakistan).

AFGANISTAN - galerie i zdjęcia z podróży

AFGANISTAN / Herat Province / Herat / Twarze 2AFGANISTAN / Herat Province / Herat / Na ulicy 2AFGANISTAN / Nangarhar  / Tangi Ghar-przelecz / Droga z adrenalinaAFGANISTAN / Jalalabad / Jalalabad / marzenia wiszą na jej szyjiAFGANISTAN / Wakhan Corridor / Borak / Najcenniejszy jest uśmiechAFGANISTAN / Herat Province / Herat / szkło z Heratu 2AFGANISTAN / Herat Province / Herat / szkło z Heratu 3AFGANISTAN / Herat Province / Herat / szkło z Heratu 4AFGANISTAN / Herat Province / Herat / Gdzieś w górachAFGANISTAN / paktika / saharana / ranekAFGANISTAN / Herat Province / Herat / szkło z Heratu 5AFGANISTAN / Herat Province / Herat / szkło z HeratuAFGANISTAN / Herat Province / Herat / Na ulicy 3AFGANISTAN / Kabul / Kabul / Dawne dzieje....AFGANISTAN / Jalalabad / droga Kabul-Jalalabad / W drodze..AFGANISTAN / Jalalabad / dolina Mail Par / tunelami, zboczami, wąsko przez granitowe góry..AFGANISTAN / płd Afganistanu / . / Góry są tu pięękneAFGANISTAN / Khyber Pass / Khyber Pass / Good carAFGANISTAN / Jalalabad / Jalalabad / wiele niezdobytych gór czeka na alpinistów..AFGANISTAN / Jalalabad / droga / Jak cienie..

AFGANISTAN - forum, opinie, porady i informacje

AFGANISTAN - artykuły i relacje z podróży

KAZACHSTAN / Usyurt / przy drodze / Baktrian
2014-10-28
h0MER

kraje: AFGANISTAN, KAZACHSTAN, TADŻYKISTAN, UZBEKISTAN, KIRGIZJA
zawartość: zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 2837
liczba komentarzy: 2

CentralAsia 2014 KONKURS

Polecamy kolejną relację konkursową! Tym razem poczytajcie o wyjeździe offroadowym przez kraje Azji Środkowej!

Czytaj więcej

POLSKA / Mazowsze / Warszawa / Logo
2014-05-28
Trzeci Stopień Ryzyka

kraje: URUGWAJ, USA, WIETNAM, MALEZJA, MEKSYK, AUSTRALIA, INDIE, CHINY, SYRIA, TURCJA, IRAN, IRAK, AFGANISTAN, KUWEJT, BRAZYLIA, PERU, PARAGWAJ, CHILE
zawartość: zdjęcia, mapy, linki
liczba odwiedzin: 5479
liczba komentarzy: 3

Trzeci stopień ryzyka

Trzyletnia, bezgotówgowa, pieszo-autostopowa wyprawa dookoła świata.

Czytaj więcej

KOREA POŁUDNIOWA / - / --- / Korea Płd., przy jednej ze świątyń buddyjskich
2012-10-31
calmaterra

kraje: MONGOLIA, ROSJA, KOREA POŁUDNIOWA, AFGANISTAN, JAPONIA, KAZACHSTAN
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 4456
liczba komentarzy: 0

Poland Asia Tour. Pacific 2012. Tajemnica.

Kto nie maszeruje, ten ginie. Kto nie podróżuje, ten umarł. Karkołomna wyprawa na koniec wszystkiego. 34 tysiące kilometrów za kierownicą. Sto dni w podróży. Przez kraje, języki, narody. Przez kultury i religie. Przez rzeki, wzdłuż jezior – aż nad sam Pacyfik. Gdy w końcu stałem na japońskiej plaży, przed oczyma był tylko ocean, a za nim San Francisco. Każda podróż ma w sobie coś z magii.

Czytaj więcej

CZECHY / Góry Opawskie / Rejviz / Widok ze szlaku na Czarcie Skały
2012-07-05
trylu57

kraje: AFGANISTAN
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 2256
liczba komentarzy: 5

Czechy to nie tylko Praga

Góry Opawskie to jedno z mniejszych pasm Sudetów Wschodnich.To góry graniczne Polski z Czechami.Wiele tu ciekawych szlaków,a dziś zapraszam na Czarcie Kamienie i Zlaty Chlum.

Czytaj więcej

KOLUMBIA / Bogota / Bogota / Cartagena
2012-03-30
benbm

kraje: AFGANISTAN, KOLUMBIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 2047
liczba komentarzy: 2
Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

Flaga Afganistanu w tym artykule jest cokolwiek nie prawdziwa i powinna zostac uaktualniona jak sie domyslam :-)

2006-01-19 20:17:09

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2025 Globtroter.pl