Przewodniki

TANZANIA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AfrykaTANZANIA
TANZANIA
(Zjednoczona Republika Tanzanii)
Stolica: Dodoma (główne miasto, siedziba ministerstw i ambasad: Dar es Salaam)
Waluta: szyling tanzański (TZS);
Języki urzędowe: suahili, angielski

TANZANIA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Wizę pobytową można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych Tanzanii (Polska podlega kompetencji terytorialnej Ambasady Tanzanii w Berlinie), a także w na głównych przejściach granicznych (w tym na lotniskach w Dar es Salaam i Kilimandżaro). Należy uzyskać elektroniczną promesę wizy wjazdowej dostępną na stronie internetowej www.tanzania-gov.de.  Oprócz wniosku wizowego należy dołączyć jedno zdjęcie paszportowe oraz okazać bilet powrotny. Koszt jednorazowej wizy ważnej przez 90 dni to 50 EUR, wizy dwu wjazdowej 70 EUR ( dane na dzień 17.08.11) ( dwukrotny pobyt nie może przekroczyć w sumie 90 dni). Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego zakończenia pobytu w Tanzanii. Dowód wniesienia opłaty wizowej należy zachować do kontroli. Możliwe jest uzyskanie rocznej wizy zezwalającej na wielokrotny wjazd do kraju w celach biznesowych. Do wniosku o taką wizę należy dołączyć list zapraszający od firmy z Tanzanii. Koszt rocznej wizy biznesowej to 100 EUR.  Podróżujący liniami lotniczymi przy przejeździe tranzytem nie muszą mieć wizy, o ile nie zamierzają opuszczać sali tranzytowej i mają dokumenty wymagane przy wjeździe do tego kraju. Tanzania jest krajem związkowym, obejmującym część kontynentalną, czyli dawną Tanganikę (w tym wyspę Mafia), oraz autonomiczny Zanzibar (wyspy Pemba i Unguja). Wiza jest ważna na całym terytorium państwa. Cudzoziemców obowiązuje jednak lokalna kontrola paszportowa (bez opłat wizowych) i celna przy wjeździe i przy opuszczaniu wysp Zanzibaru.

PRZEPISY CELNE
Nie ma ograniczeń co do wwozu waluty ani wymogu jej deklarowania przy wjeździe. Nie trzeba też okazywać kwitów wymiany przy wyjeździe z kraju. Nie wolno wwozić ani wywozić waluty tanzańskiej. Na przywożenie i wywożenie broni myśliwskiej oraz trofeów myśliwskich wymagane są specjalne zezwolenia. Zabroniony jest wywóz muszli, korali, kości słoniowej, skór dzikich zwierząt. Samochód do czasowego użytkowania można wwieźć na podstawie karnetu wydanego przez autoryzowany automobilklub i zezwolenia uzyskanego na podstawie depozytu (cash bond) złożonego w kwocie ekwiwalentnej do wartości cła importowego od samochodu, powiększonej o podatek od sprzedaży. Depozyt ten jest zwracany w pełnej kwocie przy wywozie samochodu. Od samochodów przejeżdżających przez terytorium Tanzanii do krajów z nią sąsiadujących pobiera się cło tranzytowe. Na przewóz przez Tanzanię samochodów w tranzycie należy uzyskać specjalne zezwolenie (A Road Customs Transit Document - RCTD).

PRZEPISY PRAWNE
Posiadanie narkotyków i handel nimi są surowo karane.

MELDUNEK
Obowiązek meldunkowy przestrzegany jest jedynie w hotelach (nie wszystkich). Na kwestionariuszu wizowym należy podać adres miejsca pobytu.

UBEZPIECZENIE
Zagraniczne ubezpieczenia zdrowotne ani polisy komunikacyjne nie są honorowane. Szpitale wymagają pokrycia kosztów przez pacjenta lub jego rodzinę. Wykupienie polisy jest jednak bardzo zalecane w celu późniejszego dochodzenia zwrotu wydatków za leczenie, ewentualną opiekę lekarską w podróży do kraju itp. Od turystów wjeżdżających samochodem wymaga się wykupienia miejscowego OC. Zalecane jest też wykupienie miejscowego ubezpieczenia AC.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze, jeśli planuje się podróż do Zanzibaru. zalecane - przeciw żółtaczce zakaźnej. Inne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne to malaria, AIDS, ogniska cholery (w wielu rejonach kraju), dżuma endemiczna (w atrakcyjnych turystycznie górach Usambara - okolice miejscowości Lushoto), skażenie bakteryjne wody (ameba, pałeczki duru brzusznego). Zalecane jest używanie wody przegotowanej, także do mycia zębów. Butelkowana woda stołowa jest łatwo dostępna. Inne napoje należy kupować wyłącznie butelkowane lub w puszkach. Nie należy pić soków oferowanych w podrzędnych restauracjach czy przez ulicznych sprzedawców, jeść surowych warzyw i nie mytych owoców. Zdecydowanie zalecana jest profilaktyka przeciwmalaryczna (przed przyjazdem, w trakcie pobytu oraz po powrocie). Wskazane jest spanie pod moskitierą, używanie repelentów przeciw komarom oraz unikanie przebywania na otwartej przestrzeni po zmroku. Opieka medyczna w szpitalach misyjnych i prywatnych jest zdecydowanie lepsza niż w państwowych. Brak pogotowia ratunkowego. Do nagłych przypadków w oddalonym terenie można wezwać bardzo kosztowne pogotowie lotnicze z Nairobi (Kenia). Tam też, albo do RPA bądź do Europy, wysyłani są (na własny koszt) pacjenci wymagający pilnych, skomplikowanych operacji. Ceny standardowej wizyty lekarskiej i ceny doby szpitalnej są zróżnicowane. W państwowej służbie zdrowia od cudzoziemców pobierane są wyższe opłaty za niektóre usługi, zwłaszcza za poważniejsze operacje. 30 USD kosztuje jeden dzień w szpitalu w Dar es Salaam (bez badań, zabiegów i wyżywienia), 20 USD - porada lekarska i badania, 10 USD - badania rutynowe, od 50 do 200 USD - badania specjalistyczne, od 200 do 2000 USD - duży zabieg chirurgiczny, 50 USD - drobny zabieg chirurgiczny. Ceny usług medycznych na prowincji są zazwyczaj niższe, podobnie ich jakość.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Obowiązuje ruch lewostronny. Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy, którym cudzoziemiec może posługiwać się przez 3 miesiące. Później można prowadzić pojazd tylko na podstawie tanzańskiego prawa jazdy, wydawanego bez egzaminu przez urzędy Tanzania Revenue Authority (TRA) po przedłożeniu krajowego prawa jazdy. TRAmoże jednak zażądać poświadczenia (legalizacji) krajowego prawa jazdy.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
W zasadzie nie ma ograniczeń, z wyjątkiem oznakowanych terenów wojskowych. Przy wjeździe do parków narodowych pobierane są opłaty od 30 do 80 USD za każde rozpoczęte 24 godz. Doraźne ograniczenia mogą być wprowadzane z uwagi na bezpieczeństwo, np. w rejonach przyległych do granicy z Ruandą i Burundi, gdzie jest dużo broni i wielu uciekinierów z tych krajów, a także w rejonach wydobycia złota i kamieni szlachetnych. W Tanzanii odnotowuje się bardzo dużo wypadków drogowych, których przyczyną jest brawurowa jazda (zwłaszcza kierowców autobusów), jazda po spożyciu alkoholu, a także zły stan techniczny i przeładowanie pojazdów.

BEZPIECZEŃSTWO
Stan bezpieczeństwa w Tanzanii - zwłaszcza w Dar es Salaam, w rejonie Kilimandżaro, Aruszy oraz w części zachodniej, w pobliżu granicy z Zambią, Ruandą i Burundi - z roku na rok się pogarsza. W ośrodkach miejskich (także w dzielnicach bogatszych), w północnych parkach narodowych (zwłaszcza Serengeti) oraz na głównych drogach zdarzają się drastyczne napady z bronią. Warto mieć przy sobie telefon komórkowy i lokalne numery alarmowe. Zaleca się zdeponowanie paszportu w sejfie hotelowym i noszenie przy sobie jego fotokopii. Ofiarami złodziei bywają m.in. turyści podróżujący koleją TAZARA, łączącą Dar es Salaam z Zambią. Nie należy przyjmować poczęstunków od współpasażerów (zdarzają się zamierzone otrucia) ani korzystać z nieproszonych ofert. Obrabowywani są spacerujący po nie strzeżonych plażach, zwłaszcza nocą. Nie można spuszczać z oka bagażu. Niebezpiecznie jest nosić przy sobie większą ilość gotówki (zwłaszcza w Aruszy). Należy korzystać wyłącznie z oznaczonych, tj. zarejestrowanych taksówek. Z uwagi na niedawną aktywność wulkaniczną (sejsmiczną) trzeba zachować ostrożność, przebywając w strefie Ngorongoro, wokół wulkanu Oldonoyo Lengai.

RELIGIA, OBYCZAJE
W rejonach zamieszkanych przez muzułmanów, zwłaszcza w pasie wybrzeża i na atrakcyjnych turystycznie wyspach, jak Zanzibar i Mafia, oczekuje się od turystów poszanowania miejscowej kultury. Szorty, minispódnice, przezroczyste sukienki, stroje plażowe poza plażą mogą narazić turystów na przykrości. Również fotografowanie i filmowanie może wywołać gwałtowny sprzeciw miejscowej ludności. W czasie postu muzułmańskiego (ramadanu) oczekuje się, że w ciągu dnia turyści nie będą ostentacyjnie spożywali posiłków lub napojów w miejscach publicznych. Podczas ramadanu lokale gastronomiczne na Zanzibarze (również te obsługujące turystów), zwłaszcza w głównym mieście - Stone Town, są w ciągu dnia nieczynne.

PRZYDATNE INFORMACJE:

Dolary amerykańskie, euro i inne waluty wymienialne można bez ograniczeń wymieniać na szylingi tanzańskie w bankach i w zalegalizowanych kantorach. Należy wykazać ostrożność w przypadku korzystania z ulicznej wymiany. Niektóre kantory wymieniają też czeki podróżne. Bankomatów jest niewiele i tylko w dużych miastach, m.in. przy Serena Hotel na Zanzibarze; Shoppers Plaza, Barclays Bank w Dar es Salaam. W wielu hotelach, restauracjach, biurach turystycznych, sklepach pamiątkarskich można płacić kartą (pobierane jest 20% prowizji).

- Wymiana banknotów dolarowych starego wzoru (tj. sprzed 2000 r.) może nastręczać znacznych trudności.

- W Tanzanii poza dużymi miastami, Zanzibarem i parkami narodowymi znajomość języka angielskiego jest słaba; powszechnie używany jest język suahili.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak placówki dyplomatycznej

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

TANZANIA - galerie i zdjęcia z podróży

TANZANIA / - / Gdzieś w Tanzanii / Masajskie życieTANZANIA / Manyara / Mtu Wa Mbu / Konkurs Twarze Świata IIITANZANIA / - / Widok z Kilimandżaro / Lodowiec KilimandżaroTANZANIA / . / masyw Kilimandżaro / w drodze na szczytTANZANIA / Manyara / Mto Wa Mbu / W TANZANIA / SERENGETI / Termitiera / TERMITIERATANZANIA / Manyara / Mosquito River / no to CIACH!!!TANZANIA / - / Longido / Masajska słodyczTANZANIA / zanzibar / tanzania / dzieciakiTANZANIA / zanzibar / tanzania / udany połówTANZANIA / brak / Arusha / Masai MamaTANZANIA / - / Tanzania / NadąsanaTANZANIA / Zanzibar / okolice Bwejuu / DziewczynkiTANZANIA / - / Gdzieś w Tanzanii / W dekoracjachTANZANIA / jezioro wiktoria / tanzania / wiktoriaTANZANIA / - / Tanzania / MasajkaTANZANIA / zanzibar / tanzania / dzieciTANZANIA / Zanzibar / Prison Island / Gigantyczny żółw z Algabry na Prison IslandTANZANIA / - / Kilimandżaro / Kilimandżaro w chmurachTANZANIA / Zanzibar / Zanzibar / Safari Blue

TANZANIA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Tanzania - wiza pracownicza czy biznesowa? TANZANIA 4534 27-11-20
Organizacja wejscia na Kilimanjaro bez agencji TANZANIA 7101 03-12-19
Wyprawy na Kilimandżaro TANZANIA 10988 20-10-19
Kilimandżaro październik 2019 TANZANIA 3941 02-09-19
POGODA W LISTOPADZIE TANZANIA 4756 03-04-19
Kili Marangu TANZANIA 4599 25-01-19
SAFARI W MARCU 2019 Z ZANZIBARU - SZUKAM KOMPANÓW TANZANIA 5066 09-01-19
Safari Tanzania TANZANIA 6318 31-12-18
zanzibar TANZANIA 5077 09-12-18
Kilimandżaro w 2019 TANZANIA 5933 11-11-18
Kilimandżaro - namiary na lokalnego przewodnika TANZANIA 4980 08-11-18
Kilimanjaro 15 sierpien 2018 TANZANIA 5047 04-11-18
Wyprawa na Kilimandżaro TANZANIA 6691 04-11-18
Kilimandzaro TANZANIA 26305 25-10-18
punkt widokowy na Kilimandżaro TANZANIA 5299 18-08-18
2 tygodnie w Tanzanii TANZANIA 7544 20-06-18
pogoda w pazdzierniku TANZANIA 5677 06-06-18
Ubezpieczenie na Kilimandzaro TANZANIA 6202 04-05-18
Safari grudzień - szukam chętnych TANZANIA 5787 29-04-18
Kilimandźaro,Safari TANZANIA 7063 29-04-18
Nowicjuszka na Kilimandżaro TANZANIA 8117 26-03-18
Airport Kilimanjaro Arusha TANZANIA 6647 01-10-17
Zanzibar 2018 TANZANIA 8315 14-09-17
Safari listopad/grudzień kto się wybiera? TANZANIA 8073 27-08-17
Kilimandżaro i safari TANZANIA 7070 24-08-17
Safari w Tanzanii TANZANIA 10135 12-07-17
Safari TANZANIA 7675 12-07-17
Kilimandzaro +Safari 15 styczen 2017 TANZANIA 8513 11-07-17
ZANZIBAR - Szczepienia TANZANIA 9687 29-06-17
Ol doinyo lengai i Mt. Meru TANZANIA 7294 17-06-17

TANZANIA - artykuły i relacje z podróży

TANZANIA / - / Kilimadżaro / Autor tekstu na wierzchołku Uhuru.
2020-02-09
Petro

kraje: TANZANIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 1736
liczba komentarzy: 0

Dziennik wyprawy na Kilimandżaro czyli jak ujrzałem moją 60-siatkę.

Dziennik wyprawy na Kilimandżaro czyli jak ujrzałem kres moich możliwości oraz moją sześćdziesiątkę. Tekst był pisany na bieżąco, w trakcie trekkingu we wrześniu 2019 roku, w różnych sytuacjach i warunkach. Postanowiłem zostawić go w formie w jakiej powstał, bez poprawek i wygładzeń, z oryginalną pisownią i skrótami.

Czytaj więcej

TANZANIA / Kilimandżaro /   / W drodze do Barafu Camp
2019-09-26
Globtroter.pl

kraje: TANZANIA
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 2359
liczba komentarzy: 0

Jak skutecznie zdobyć Kilimandżaro?

Kilimandżaro, najbardziej rozpoznawalna góra na Ziemi na równi z Mount Everestem, od dwóch dekad przyciąga uwagę zdobywców szczytów i miłośników wędrówek górskich z całego świata. Kili nie należy do gór szczególnie trudnych technicznie. Można nawet rzec śmiało, że każdy człowiek sprawny fizycznie jest w stanie ją zdobyć. Wystarczy odpowiednio zagospodarowany czas na trening ok. 3 miesiące wcześniej oraz właściwe nastawienie psychiczne. Od czego zacząć?

Czytaj więcej

RPA / - / Cape Town / fajna chata
2019-01-06
EDI

kraje: TANZANIA, MALAWI, ZIMBABWE, ZAMBIA, BOTSWANA, RPA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia
liczba odwiedzin: 1714
liczba komentarzy: 0

AFRYKA południowa i wschodnia

Wyprawa DOOKOŁA AFRYKI - 2 ekipy: EXTREK z Wrocławia i SALUTEM z Kielc relacja z części wyprawy KAPSZTAD - DAR ES SALAAM

Czytaj więcej


kraje: UGANDA, TANZANIA, RUANDA, MADAGASKAR, KENIA, ETIOPIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 1664
liczba komentarzy: 2

Banany i cytrusy, czyli leć do Afryki

Pamiętacie książkę naszego globowego kolegi ARTUSIA, czyli Artura Malka "Banany i cytrusy, czyli jedź do Azji"? Mam nadzieję, że czytaliście, jeśli nie - musicie to błyskiem nadrobić, ponieważ kolejna książka z serii "Banany i cytrusy" już w księgarniach. Tym razem Artur zaprasza na wspólną podróż do Arfyki.

Czytaj więcej

NIEMCY / Lipsk / ZOO / Zebry
2017-02-25
AliceL

kraje: TANZANIA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 7195
liczba komentarzy: 1

Safari w Tanzanii - który park wybrać ?! Podpowiadam.

Kiedy już oswoimy się z kosmiczną ceną safari zastanawiamy się : - Który park wybrać?! Sama zadawałam sobie to pytanie do samego końca – nie będąc pewna, czy już po wydaniu takiej fortuny dostanę za nią to o czym marzę w siódmej warstwie mojej podświadomości?! Żeby się nie rozdrabniać - to wrzucam mega skrót, CZYLI TO CZEGO WSZYSCY SZUKAJĄ ;) Jak się tam dostać, krótkie opisy parków, linki do fotograficznych podróży po 4 parkach i 16 najważniejszych informacji, które KAŻDY początkujący safarowicz posiąść powinien. Zapraszam!

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2022 Globtroter.pl