Przewodniki

TANZANIA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AfrykaTANZANIA
TANZANIA
(Zjednoczona Republika Tanzanii)
Stolica: Dodoma (główne miasto, siedziba ministerstw i ambasad: Dar es Salaam)
Waluta: szyling tanzański (TZS);
Języki urzędowe: suahili, angielski

TANZANIA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Wizę pobytową można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych Tanzanii (Polska podlega kompetencji terytorialnej Ambasady Tanzanii w Berlinie), a także w na głównych przejściach granicznych (w tym na lotniskach w Dar es Salaam i Kilimandżaro). Należy uzyskać elektroniczną promesę wizy wjazdowej dostępną na stronie internetowej www.tanzania-gov.de.  Oprócz wniosku wizowego należy dołączyć jedno zdjęcie paszportowe oraz okazać bilet powrotny. Koszt jednorazowej wizy ważnej przez 90 dni to 50 EUR, wizy dwu wjazdowej 70 EUR ( dane na dzień 17.08.11) ( dwukrotny pobyt nie może przekroczyć w sumie 90 dni). Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego zakończenia pobytu w Tanzanii. Dowód wniesienia opłaty wizowej należy zachować do kontroli. Możliwe jest uzyskanie rocznej wizy zezwalającej na wielokrotny wjazd do kraju w celach biznesowych. Do wniosku o taką wizę należy dołączyć list zapraszający od firmy z Tanzanii. Koszt rocznej wizy biznesowej to 100 EUR.  Podróżujący liniami lotniczymi przy przejeździe tranzytem nie muszą mieć wizy, o ile nie zamierzają opuszczać sali tranzytowej i mają dokumenty wymagane przy wjeździe do tego kraju. Tanzania jest krajem związkowym, obejmującym część kontynentalną, czyli dawną Tanganikę (w tym wyspę Mafia), oraz autonomiczny Zanzibar (wyspy Pemba i Unguja). Wiza jest ważna na całym terytorium państwa. Cudzoziemców obowiązuje jednak lokalna kontrola paszportowa (bez opłat wizowych) i celna przy wjeździe i przy opuszczaniu wysp Zanzibaru.

PRZEPISY CELNE
Nie ma ograniczeń co do wwozu waluty ani wymogu jej deklarowania przy wjeździe. Nie trzeba też okazywać kwitów wymiany przy wyjeździe z kraju. Nie wolno wwozić ani wywozić waluty tanzańskiej. Na przywożenie i wywożenie broni myśliwskiej oraz trofeów myśliwskich wymagane są specjalne zezwolenia. Zabroniony jest wywóz muszli, korali, kości słoniowej, skór dzikich zwierząt. Samochód do czasowego użytkowania można wwieźć na podstawie karnetu wydanego przez autoryzowany automobilklub i zezwolenia uzyskanego na podstawie depozytu (cash bond) złożonego w kwocie ekwiwalentnej do wartości cła importowego od samochodu, powiększonej o podatek od sprzedaży. Depozyt ten jest zwracany w pełnej kwocie przy wywozie samochodu. Od samochodów przejeżdżających przez terytorium Tanzanii do krajów z nią sąsiadujących pobiera się cło tranzytowe. Na przewóz przez Tanzanię samochodów w tranzycie należy uzyskać specjalne zezwolenie (A Road Customs Transit Document - RCTD).

PRZEPISY PRAWNE
Posiadanie narkotyków i handel nimi są surowo karane.

MELDUNEK
Obowiązek meldunkowy przestrzegany jest jedynie w hotelach (nie wszystkich). Na kwestionariuszu wizowym należy podać adres miejsca pobytu.

UBEZPIECZENIE
Zagraniczne ubezpieczenia zdrowotne ani polisy komunikacyjne nie są honorowane. Szpitale wymagają pokrycia kosztów przez pacjenta lub jego rodzinę. Wykupienie polisy jest jednak bardzo zalecane w celu późniejszego dochodzenia zwrotu wydatków za leczenie, ewentualną opiekę lekarską w podróży do kraju itp. Od turystów wjeżdżających samochodem wymaga się wykupienia miejscowego OC. Zalecane jest też wykupienie miejscowego ubezpieczenia AC.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze, jeśli planuje się podróż do Zanzibaru. zalecane - przeciw żółtaczce zakaźnej. Inne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne to malaria, AIDS, ogniska cholery (w wielu rejonach kraju), dżuma endemiczna (w atrakcyjnych turystycznie górach Usambara - okolice miejscowości Lushoto), skażenie bakteryjne wody (ameba, pałeczki duru brzusznego). Zalecane jest używanie wody przegotowanej, także do mycia zębów. Butelkowana woda stołowa jest łatwo dostępna. Inne napoje należy kupować wyłącznie butelkowane lub w puszkach. Nie należy pić soków oferowanych w podrzędnych restauracjach czy przez ulicznych sprzedawców, jeść surowych warzyw i nie mytych owoców. Zdecydowanie zalecana jest profilaktyka przeciwmalaryczna (przed przyjazdem, w trakcie pobytu oraz po powrocie). Wskazane jest spanie pod moskitierą, używanie repelentów przeciw komarom oraz unikanie przebywania na otwartej przestrzeni po zmroku. Opieka medyczna w szpitalach misyjnych i prywatnych jest zdecydowanie lepsza niż w państwowych. Brak pogotowia ratunkowego. Do nagłych przypadków w oddalonym terenie można wezwać bardzo kosztowne pogotowie lotnicze z Nairobi (Kenia). Tam też, albo do RPA bądź do Europy, wysyłani są (na własny koszt) pacjenci wymagający pilnych, skomplikowanych operacji. Ceny standardowej wizyty lekarskiej i ceny doby szpitalnej są zróżnicowane. W państwowej służbie zdrowia od cudzoziemców pobierane są wyższe opłaty za niektóre usługi, zwłaszcza za poważniejsze operacje. 30 USD kosztuje jeden dzień w szpitalu w Dar es Salaam (bez badań, zabiegów i wyżywienia), 20 USD - porada lekarska i badania, 10 USD - badania rutynowe, od 50 do 200 USD - badania specjalistyczne, od 200 do 2000 USD - duży zabieg chirurgiczny, 50 USD - drobny zabieg chirurgiczny. Ceny usług medycznych na prowincji są zazwyczaj niższe, podobnie ich jakość.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Obowiązuje ruch lewostronny. Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy, którym cudzoziemiec może posługiwać się przez 3 miesiące. Później można prowadzić pojazd tylko na podstawie tanzańskiego prawa jazdy, wydawanego bez egzaminu przez urzędy Tanzania Revenue Authority (TRA) po przedłożeniu krajowego prawa jazdy. TRAmoże jednak zażądać poświadczenia (legalizacji) krajowego prawa jazdy.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
W zasadzie nie ma ograniczeń, z wyjątkiem oznakowanych terenów wojskowych. Przy wjeździe do parków narodowych pobierane są opłaty od 30 do 80 USD za każde rozpoczęte 24 godz. Doraźne ograniczenia mogą być wprowadzane z uwagi na bezpieczeństwo, np. w rejonach przyległych do granicy z Ruandą i Burundi, gdzie jest dużo broni i wielu uciekinierów z tych krajów, a także w rejonach wydobycia złota i kamieni szlachetnych. W Tanzanii odnotowuje się bardzo dużo wypadków drogowych, których przyczyną jest brawurowa jazda (zwłaszcza kierowców autobusów), jazda po spożyciu alkoholu, a także zły stan techniczny i przeładowanie pojazdów.

BEZPIECZEŃSTWO
Stan bezpieczeństwa w Tanzanii - zwłaszcza w Dar es Salaam, w rejonie Kilimandżaro, Aruszy oraz w części zachodniej, w pobliżu granicy z Zambią, Ruandą i Burundi - z roku na rok się pogarsza. W ośrodkach miejskich (także w dzielnicach bogatszych), w północnych parkach narodowych (zwłaszcza Serengeti) oraz na głównych drogach zdarzają się drastyczne napady z bronią. Warto mieć przy sobie telefon komórkowy i lokalne numery alarmowe. Zaleca się zdeponowanie paszportu w sejfie hotelowym i noszenie przy sobie jego fotokopii. Ofiarami złodziei bywają m.in. turyści podróżujący koleją TAZARA, łączącą Dar es Salaam z Zambią. Nie należy przyjmować poczęstunków od współpasażerów (zdarzają się zamierzone otrucia) ani korzystać z nieproszonych ofert. Obrabowywani są spacerujący po nie strzeżonych plażach, zwłaszcza nocą. Nie można spuszczać z oka bagażu. Niebezpiecznie jest nosić przy sobie większą ilość gotówki (zwłaszcza w Aruszy). Należy korzystać wyłącznie z oznaczonych, tj. zarejestrowanych taksówek. Z uwagi na niedawną aktywność wulkaniczną (sejsmiczną) trzeba zachować ostrożność, przebywając w strefie Ngorongoro, wokół wulkanu Oldonoyo Lengai.

RELIGIA, OBYCZAJE
W rejonach zamieszkanych przez muzułmanów, zwłaszcza w pasie wybrzeża i na atrakcyjnych turystycznie wyspach, jak Zanzibar i Mafia, oczekuje się od turystów poszanowania miejscowej kultury. Szorty, minispódnice, przezroczyste sukienki, stroje plażowe poza plażą mogą narazić turystów na przykrości. Również fotografowanie i filmowanie może wywołać gwałtowny sprzeciw miejscowej ludności. W czasie postu muzułmańskiego (ramadanu) oczekuje się, że w ciągu dnia turyści nie będą ostentacyjnie spożywali posiłków lub napojów w miejscach publicznych. Podczas ramadanu lokale gastronomiczne na Zanzibarze (również te obsługujące turystów), zwłaszcza w głównym mieście - Stone Town, są w ciągu dnia nieczynne.

PRZYDATNE INFORMACJE:

Dolary amerykańskie, euro i inne waluty wymienialne można bez ograniczeń wymieniać na szylingi tanzańskie w bankach i w zalegalizowanych kantorach. Należy wykazać ostrożność w przypadku korzystania z ulicznej wymiany. Niektóre kantory wymieniają też czeki podróżne. Bankomatów jest niewiele i tylko w dużych miastach, m.in. przy Serena Hotel na Zanzibarze; Shoppers Plaza, Barclays Bank w Dar es Salaam. W wielu hotelach, restauracjach, biurach turystycznych, sklepach pamiątkarskich można płacić kartą (pobierane jest 20% prowizji).

- Wymiana banknotów dolarowych starego wzoru (tj. sprzed 2000 r.) może nastręczać znacznych trudności.

- W Tanzanii poza dużymi miastami, Zanzibarem i parkami narodowymi znajomość języka angielskiego jest słaba; powszechnie używany jest język suahili.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak placówki dyplomatycznej

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

TANZANIA - galerie i zdjęcia z podróży

TANZANIA / Afryka / Tanzania / zachod sloncaTANZANIA / Zanzibar / wschodnie wybrzeże / MasajTANZANIA / - / Zanzibar / EveningTANZANIA / - / Gdzieś w Tanzanii / W dekoracjachTANZANIA / Zanzibar / wschodnie wybrzeże / Hodowla algTANZANIA / SERENGETI / Termitiera / TERMITIERATANZANIA / Zanzibar / wybrzeże wschodnie / Czapla rafowa (?)TANZANIA / Lake Natron / Lake Natron / Crimson wingsTANZANIA / Zanzibar / wybrzeże wschodnie / ŁodzieTANZANIA / okolice Jeziora Wiktorii / Butiama / SmacznegoTANZANIA / Kilimanjaro / Uhuru Peak / Akuna matata :)TANZANIA / Zanzibar  / Stone town  / Zanzibar zachód słońca TANZANIA / Zanzibar / Zanzibar / ZanzibarTANZANIA / - / Serengeti / Zebry ... Pić się chceTANZANIA / Zanzibar / wybrzeże wschodnie / Dziewczynka na plażyTANZANIA / Arusha National Park / Arusha National Park / WikłaczTANZANIA / Zanzibar / Jambiani / ZanzibarTANZANIA / Zanzibar / wybrzeże zachodnie, wioska Kendwa / W zatoce w KendwaTANZANIA / Park Serengeti / Park Serengeti / Śniadanie lwówTANZANIA / Lake Manyara / wioska masajska / Piękna Para

TANZANIA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Safari Tanzania TANZANIA 690 19-10-18
Wyprawy na Kilimandżaro TANZANIA 4701 26-09-18
punkt widokowy na Kilimandżaro TANZANIA 190 18-08-18
Kilimanjaro 15 sierpien 2018 TANZANIA 202 05-08-18
2 tygodnie w Tanzanii TANZANIA 1619 20-06-18
pogoda w pazdzierniku TANZANIA 341 06-06-18
Ubezpieczenie na Kilimandzaro TANZANIA 360 04-05-18
Safari grudzień - szukam chętnych TANZANIA 512 29-04-18
Kilimandźaro,Safari TANZANIA 1275 29-04-18
Kilimandżaro w 2019 TANZANIA 484 28-03-18
Nowicjuszka na Kilimandżaro TANZANIA 1018 26-03-18
Airport Kilimanjaro Arusha TANZANIA 557 01-10-17
Zanzibar 2018 TANZANIA 1595 14-09-17
Wyprawa na Kilimandżaro TANZANIA 1550 27-08-17
Safari listopad/grudzień kto się wybiera? TANZANIA 1720 27-08-17
Kilimandżaro i safari TANZANIA 709 24-08-17
Organizacja wejscia na Kilimanjaro bez agencji TANZANIA 1550 26-07-17
Safari w Tanzanii TANZANIA 3495 12-07-17
Safari TANZANIA 1043 12-07-17
Kilimandzaro +Safari 15 styczen 2017 TANZANIA 1859 11-07-17
ZANZIBAR - Szczepienia TANZANIA 2278 29-06-17
Ol doinyo lengai i Mt. Meru TANZANIA 948 17-06-17
Relacja, informacje i zdjęcia z wizyty w Ngorongoro TANZANIA 813 09-04-17
Kilimandzaro TANZANIA 18952 21-02-17
promocja Ethiopian Airlines/ Emirates do Indii przez Tanzanię - był już ktoś? TANZANIA 775 03-02-17
Wypraw na Kilimanjaro - wrzesień 2017 TANZANIA 1438 07-01-17
Którtka migawka z wakacji :) TANZANIA 1142 28-10-16
o agencjach turystycznych. TANZANIA 4131 21-10-16
Safari w północnej Tanzanii - sierpień 2012 TANZANIA 9291 21-10-16
Prawo jazdy TANZANIA 1177 10-10-16

TANZANIA - artykuły i relacje z podróży

ETIOPIA / Dolina Omo / Dolina Omo /
2018-04-15
nitkaska

kraje: UGANDA, TANZANIA, RUANDA, MADAGASKAR, KENIA, ETIOPIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 449
liczba komentarzy: 0

Banany i cytrusy, czyli leć do Afryki

Pamiętacie książkę naszego globowego kolegi ARTUSIA, czyli Artura Malka "Banany i cytrusy, czyli jedź do Azji"? Mam nadzieję, że czytaliście, jeśli nie - musicie to błyskiem nadrobić, ponieważ kolejna książka z serii "Banany i cytrusy" już w księgarniach. Tym razem Artur zaprasza na wspólną podróż do Arfyki.

Czytaj więcej

NIEMCY / Lipsk / ZOO / Zebry
2017-02-25
AliceL

kraje: TANZANIA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 1782
liczba komentarzy: 1

Safari w Tanzanii - który park wybrać ?! Podpowiadam.

Kiedy już oswoimy się z kosmiczną ceną safari zastanawiamy się : - Który park wybrać?! Sama zadawałam sobie to pytanie do samego końca – nie będąc pewna, czy już po wydaniu takiej fortuny dostanę za nią to o czym marzę w siódmej warstwie mojej podświadomości?! Żeby się nie rozdrabniać - to wrzucam mega skrót, CZYLI TO CZEGO WSZYSCY SZUKAJĄ ;) Jak się tam dostać, krótkie opisy parków, linki do fotograficznych podróży po 4 parkach i 16 najważniejszych informacji, które KAŻDY początkujący safarowicz posiąść powinien. Zapraszam!

Czytaj więcej

TANZANIA / Tanzania / Tanzania / Kili1
2016-09-26
rudiman

kraje: TANZANIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 1175
liczba komentarzy: 1

Kilimandżaro - Hakuna Matata!

Kilimandżaro - w porównaniu do innych kontynentalnych rekordzistów - góra stosunkowo łatwa. Niemniej jednak nie należy jej lekceważyć. Do najniższych nie należy, bo ma aż 5895 m n.p.m., zatem wymaga dobrej aklimatyzacji. Artykuł relacjonuje moją wyprawę na Kilimandżaro i udowadnia, że nawet osoba niemająca do czynienia z górami na co dzień, dzięki dobrej kondycji i wytrwałości może zdobyć Dach Afryki.

Czytaj więcej

TANZANIA / Dar Salam / Dar / Taxi
2016-01-18
piotr2121

kraje: TANZANIA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
liczba odwiedzin: 708
liczba komentarzy: 0

Taxi

Obecnie jestem w Tanzanii i wracam z Dar Salam.

Czytaj więcej

ZAMBIA / droga z Lusaki do Dar es Salaam / Tazara train / Tazara train-podróż pełna wrażeń
2013-12-27
IzabelaB.

kraje: ZAMBIA, TANZANIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 2730
liczba komentarzy: 5

Podróż Tazara train -podróż pełna wrażeń

Afryka rządzi :-) Tym razem polecamy relację IzabeliB. z 4- dniowej podróży pociagiem Tazar train z Zambii do Dar es Salaam w Tanzanii.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

08-07
Prezent dla Podróżnika - 5 obłędnych pomysłów!

Niezależnie od kierunku, który obierzecie w tym roku, zachęcamy Was do odkrycia najlepszych globtroterskich akcesoriów i stylowych gadżetów, które w piękny sposób uzupełnią podróżniczy ekwipunek.

08-05
Dobry smartfon wody się nie boi, czyli o telefonach wodoszczelnych.

Jeśli nie nam samym, to z pewnością któremuś z naszych bliższych czy dalszych znajomych przydarzyła się feralna sytuacja, kiedy trzeba było łowić smartfon w wodzie niczym ryby. Ktoś inny z kolei mógł zapomnieć wyciągnąć go ze spodni przy gorączkowym nastawianiu pralki. Nie mówiąc o naglącej potrzebie skorzystania z jakiejś aplikacji pod strugami lejącego deszczu.

07-29
Do Charkowa na piwo i nie tylko...
07-28
Nie tylko Lofoty i Nordkapp...
07-25
Przejażdżka rowerowa z widokiem n...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl