Przewodniki

TUNEZJA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

Afryka



TUNEZJA
TUNEZJA


(Republika Tunezyjska)

Stolica: Tunis
Waluta: dinar tunezyjski (TND), 1 TND = 1000 millimów;
Język urzędowy: arabski
Inne języki: tunezyjska odmiana języka arabskiego, francuski 

TUNEZJA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy udający się do Tunezji są zwolnieni z obowiązku wizowego na okres do 90 dni. Paszport powinien być ważny jeszcze co najmniej 3 miesiące od daty planowego opuszczenia Tunezji. Wjazd do Tunezji powinien nastąpić na podstawie paszportu nie budzącego wątpliwości co do jego autentyczności. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne dokumentu, zamazane dane osobowe, wizy czy pieczęcie mogą spowodować uciążliwą procedurę wyjaśniającą lub cofnięcie z granicy.

PRZEPISY CELNE
Nie ma obowiązku deklarowania na granicy wwożonych środków płatniczych do równowartości 5000 TND. Nie ma ograniczeń w wymianie dewiz na walutę miejscową. Nie wydane dinary można wymienić przy wylocie na dewizy po okazaniu karty pokładowej i dowodu wymiany dewiz na dinary. Zabroniony jest wywóz waluty tunezyjskiej. Dozwolony jest wwóz: 400 szt. papierosów lub cygar, 2 l alkoholu poniżej 25% , 1 litr powyżej 25%, dwóch aparatów fotograficznych i 20 filmów, jednej kamery filmowej i 20 kaset. Ze względu na fakt, iż przepisy tunezyjskie są różnie interpretowane przez urzędników celnych, sugerujemy deklarowanie wwozu  sprzętu fotograficznego (aparatów fotograficznych, kamer, filmów, płyt czy kaset video).

PRZEPISY PRAWNE
Za posiadanie nawet minimalnej ilości narkotyków lub ich używanie grożą kary wieloletniego więzienia.

MELDUNEK
Istnieje obowiązek meldunkowy. Przy pobytach w hotelach następuje to automatycznie. W innych sytuacjach obowiązek ten ciąży na osobie zapraszającej.

UBEZPIECZENIE
Obowiązkowe jest ubezpieczenie zdrowotne. Należy mieć na uwadze, iż firmy ubezpieczeniowe czasami kwestionują zasadność kosztów leczenia. W takim przypadku szpital może zażądać od hospitalizowanego gotówki. Obowiązuje zielona karta.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
W Tunezji nie występuje zagrożenie epidemiologiczne, nie ma więc obowiązku szczepień przedwyjazdowych. Wskazane są jednak szczepienia przeciw polio i tężcowi. Przy wwozie zwierząt wymagane są bezwzględnie weterynaryjne certyfikaty zdrowia i szczepień. Należy się również zaopatrzyć w lekarstwa na wypadek ewentualnych dolegliwości przewodu pokarmowego związanych ze zmianą diety i wody. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego rodzaju dolegliwości, podczas pobytu w Tunezji trzeba pić wodę butelkowaną oraz stołować się w restauracjach co najmniej średniej kategorii. Turyści powinni pić wyłącznie wodę przegotowaną bądź mineralną, a owoce i warzywa starannie myć i obierać przed spożyciem. Wizyta u lekarza kosztuje 30-50 TND. Doba w szpitalu publicznym kosztuje 30-50 TND, a w prywatnym, z uwzględnieniem ewentualnych kosztów leczenia, od 200 TND. Koszty leczenia są wysokie. Jakość usług medycznych w publicznej służbie zdrowia jest satysfakcjonująca, chociaż standard szpitali jest niewysoki. O wiele wyższy standard i jakość usług medycznych można uzyskać w prywatnych szpitalach.  W przypadku lżejszych chorób wskazane jest, zwłaszcza w dużych miastach, korzystanie z porad farmaceutów. Apteki reprezentują tu wysoki standard i dysponują dosyć szeroką gamą leków zachodnioeuropejskich.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Respektowane jest polskie prawo jazdy. Na drogach należy zachować szczególną ostrożność, gdyż Tunezyjczycy swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego, a stan techniczny pojazdów nie zawsze jest dobry. Dosyć często zdarza się jazda na czerwonym świetle i wymuszanie pierwszeństwa. Szczególną uwagę należy zwracać na pieszych, gdyż zasada przechodzenia na pasach jest traktowana bardzo swobodnie. Zwyczajem jest raczej przekraczanie jezdni wszędzie tam, gdzie pasów nie ma.
Nie ma problemu z przyjazdem do Tunezji własnym samochodem. Należy jednak sprawdzić posiadane ubezpieczenie. Wielokrotnie zdarza się, że - mimo uwzględnienia na polisie tego państwa - polskie agencje ubezpieczeniowe wymagają dodatkowego (niewielkiego) dodatkowego ubezpieczenia samochodu. W Tunezji obowiązują ogólne (europejskie) zasady odpowiedzialności sprawcy stłuczki czy wypadku. Wypożyczenie samochodu następuje na podstawie okazanego paszportu, prawa jazdy i wypełnionego na miejscu formularza. Koszt w zależności od regionu i pory roku waha się w granicach 35-50 TND za dzień. Niektóre agencje wymagają wpłaty kaucji w wysokości ok. 1000 TND.
BEZPIECZEŃSTWO
W następstwie tzw. "rewolucji kaktusowej" na początku 2011 roku w Tunezji wprowadzono stan wyjątkowy, czego przejawem w dużych miastach (szczególnie w Tunisie) są liczne patrole wojskowe, ochrona przez uzbrojonych żołnierzy ważnych gmachów państwowych, centrów handlowych, głównych arterii i ulic. Zniesiono natomiast godzinę policyjną. Ocenia się, że w nadmorskich kurortach turystycznych ustały zagrożenia uzasadniające wcześniejsze ostrzeżenia przed wyjazdami. Zaleca się jednakże unikania zbędnych podróży do większych miast oraz eskapad w centralne i południowe regiony Tunezji ze względu na niestabilną sytuację samego państwa. Na terenie całego kraju należy unikać demonstracji i tłumnych zgromadzeń. Stale wskazane jest zachowanie szczególnej ostrożności nie tylko ze względu na dynamicznie ewoluującą sytuację polityczną, ale także z uwagi na rosnące zagrożenie drobną przestępczością, głównie kradzieżami. W razie wystąpienia niebezpieczeństwa należy pozostawać na obszarze ośrodków hotelowych oraz bezwzględnie stosować się do zaleceń sił porządkowych i przedstawicieli biur podróży. Takie postępowanie umożliwi normalne funkcjonowanie życia turystycznego.
Wszystkich Polaków udających się do Tunezji zachęcamy do rejestracji swojego wyjazdu przez system e-konsulat. Zgłoszenie wyjazdu dotyczy osób planujących wyjazd zagraniczny w trybie indywidualnym, a jego celem - umożliwienie placówce dyplomatycznej kontaktu z obywatelami polskimi w przypadku wystąpienia różnego rodzaju sytuacji kryzysowych (np. konieczności ewakuacji w związku z klęską żywiołową czy kryzysem politycznym).
Tunezję odwiedza co roku ok. 200 tys. polskich turystów. W rejonach turystycznych obserwuje się przestępczość pospolitą, głównie kradzieże kieszonkowe (zwłaszcza na bazarach, placach, a także w środkach komunikacji publicznej). Należy zatem unikać zatłoczonych miejsc, nie nosić przy sobie dokumentów (wystarczy kopia paszportu) ani dużych sum pieniędzy. W przypadku utraty  (kradzieży, zagubienia) dokumentów należy ten fakt zgłosić na policję i poprosić o wydanie stosownego zaświadczenia. Ambasada wystawia w takich przypadkach paszporty tymczasowe (na powrót do kraju), nie wydaje dowodów osobistych, ale informuje urzędy w Polsce o ich utracie. W obu przypadkach (utraty paszportu i dowodu osobistego) należy osobiście zgłosić się do placówki w Tunisie.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Przed podjęciem decyzji o odbyciu indywidualnej podróży po Tunezji, sugerujemy wnikliwe zapoznawanie się z informacją nt. bezpieczeństwa (powyżej) oraz z aktualizowanymi na bieżąco komunikatami na stronie polskiego MSZ.

Nie ma formalnych ograniczeń odnośnie swobodnego podróżowania po kraju. W obecnej sytuacji politycznej, sugeruje się nie podejmowanie decyzji o indywidualnych wyjazdach do centralnych i południowych regionów kraju, zwłaszcza na Saharę. Na wycieczki szlakami górskimi lub pustynnymi należy udawać się grupowo, z licencjonowanym przewodnikiem pracującym dla uznanego, lokalnego biura podróży. Przed wycieczką należy sprawdzić zawarty w proponowanym kontrakcie zakres odpowiedzialności agencji turystycznej za oferowane usługi. Każdy taki wyjazd należy uprzednio zgłosić rezydentom polskich biur podróży lub w recepcji hotelu.
Istnieją dosyć dobre połączenia kolejowe między większymi miastami. Na północy kraju, gdzie sieć kolejowa jest mniej rozwinięta, rozbudowana jest sieć połączeń autobusowych linii SNTRI. Autobusy te mają klimatyzację i dość wysoki standard. Można też podróżować taksówkami międzymiastowymi. Są to charakterystyczne samochody kombi  lub mini-vany w kolorze białym z czerwonym pasem. W dużych miastach Tunezji można korzystać ze środków komunikacji miejskiej (głównie autobusy, taksówki), niestety rzadko dopasowanej do rozkładu jazdy. Koszty przejazdu zależą od długości trasy (strefy) i wahają się od 0,350 do 0,720 TND za kilometr. Wynajem miejskiej taksówki jest bezpieczniejszy i stosunkowo tani. Istnieje możliwość kupna biletów tygodniowych.
Hotele nie ponoszą odpowiedzialności za rzeczy wartościowe pozostawione w pokojach (w tym dokumenty). W związku z częstymi kradzieżami, nawet w renomowanych hotelach, zaleca się korzystanie z sejfów (cena wynajmu wynosi 2-3 TND za dobę).
Z roku na rok powiększa się w Tunezji sieć autostrad. W 2008 roku oddano do użytku kolejny odcinek autostrady z Sousse do Sfax,  a w planie jest budowa następnego, aż do granicy z Libią. Umożliwi to podróż autostradą z Tunisu wzdłuż całego wschodniego wybrzeża.
Dozwolona prędkość na autostradach to 110 km/h, drogach szybkiego ruchu: 90 km/h, w miastach:  50 km/h.

RELIGIA, OBYCZAJE
Tunezja jest krajem muzułmańskim i choć spożywanie alkoholu nie jest zabronione, nie należy tego czynić w miejscach publicznych i w lokalach gastronomicznych nie mających licencji na jego sprzedaż. W czasie świętego miesiąca ramadan należy również w ciągu dnia unikać spożywania pokarmów i picia napojów oraz palenia papierosów na ulicach, gdyż może to spowodować nieprzychylne reakcje ze strony Tunezyjczyków. Odradza się noszenia przez kobiety zbyt swobodnych ubiorów w miejscach publicznych, np. na bazarach, w pobliżu meczetów czy w miejscowościach rzadko odwiedzanych przez turystów. Należy również wziąć pod uwagę, że podczas ramadanu administracja, handel i transport funkcjonują w zwolnionym tempie i w ograniczonym zakresie. W czasie pierwszego posiłku w ciągu dnia, zaraz po zachodzie słońca, ulice zupełnie pustoszeją. Ruch pieszy i kołowy zaczyna nasilać się ok. 20.00-21.00 i trwa do późnych godzin nocnych.

ŚWIĘTA
Święta państwowe: 1 stycznia - Nowy Rok, 20 marca - Święto Niepodległości, 21 marca - Święto Młodzieży, 9 kwietnia - Święto Męczenników, 1 maja - Święto Pracy, 25 lipca - Święto Republiki, 13 sierpnia - Święto Kobiet. W Tunezji obchodzone są dodatkowo święta religijne: święto ofiarowania baranka i święto z okazji zakończenia ramadanu. Są to święta dwudniowe, ruchome. Dniem ustawowo wolnym od pracy jest w Tunezji niedziela. Zazwyczaj w niedziele i święta supermarkety, państwowe sklepy i restauracje otwarte są jak w dzień powszedni, natomiast zamknięte są wszystkie urzędy. W przypadku święta z okazji zakończenia ramadanu termin jego rozpoczęcia ogłaszany jest w przeddzień wieczorem. W czasie świąt religijnych, szczególnie pierwszego dnia, zamknięte są wszystkie sklepy, restauracje i urzędy. Inne święta religijne, też ruchome, to muzułmański Nowy Rok, ogłaszany w przeddzień oraz dzień urodzin proroka Mahometa. Święta te nie są jednak obchodzone tak uroczyście i zazwyczaj placówki usługowo-handlowe są wówczas otwarte.

PRZYDATNE INFORMACJE:
Najczęściej praktykowaną formą płatności jest gotówka lub czek. W zasadzie nie ma możliwości zapłaty w walutach obcych, w tym w euro lub dolarach, natomiast waluty te można wymienić bez problemu na lotniskach, w bankach i w hotelach. Międzynarodowymi kartami kredytowymi VISA, MasterCard czy Maestro można płacić w dużych centrach handlowych i w wielu restauracjach. W większych miastach znajdują się bankomaty.
Turyści praktycznie nie mają możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT. Wyjątek stanowią zakupy dokonywane w sklepach narodowego biura rzemiosła (Artisanat), w których po uprzedzeniu, że zakupiony towar przeznaczony jest na wywóz za granicę, odliczany jest podatek VAT.
 W miejscowościach turystycznych można się porozumieć w języku francuskim, angielskim, włoskim i niemieckim, a nawet, w ograniczonym zakresie, w języku polskim - szczególnie w kwestiach dotyczących handlu i usług turystycznych.
W lipcu i sierpniu oraz w czasie ramadanu urzędy pracują do godziny 14.00. W ramadanie sklepy otwarte są do godziny 15.00- 16.00; zamknięte są w ciągu dnia restauracje i kawiarnie poza hotelowymi (wyższych kategorii) i nielicznymi miejskimi dla osób nie obchodzących ramadanu. Kawiarnie i restauracje otwierane są wieczorem ok. 20.00 - 21.00 (godziny ich otwarcia uzależnione są od zachodu słońca).
W zwykłe dni sklepy otwarte są zazwyczaj do godziny 19.00 (z wyjątkiem dużych sklepów, które są czynne dłużej). W sezonie turystycznym w miejscowościach turystycznych sklepy pracują dłużej, nawet do godziny 24.00.
Urzędy pracują od poniedziałku do czwartku w godzinach 8.30-13.00 i 15.00-17.30, w piątki od 8.30 do 13.00, a w soboty od 8.30 do 13.30.
Banki czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00 z przerwą południową między 12.00 a 14.00. W weekendy  nie pracują.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Zobacz wycieczki do Tunezji


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Tunezyjskiej
Chargée d'affaires a.i. : Zbigniew CHMURA
Tunezja, Tunis, Le Grand Boulevard de la Corniche , 2045 Les Berges du Lac II
Tel.: +216 71 196 193 Tel.: +216 71 196 196 Tel.: +216 71 196 191 Tel. dyżurny: +216 98 362 547 Faks: +216 71 196 203
tunis.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

TUNEZJA - galerie i zdjęcia z podróży

TUNEZJA / Tunis / Muzeum mozaik / przepiękny sufit jak dla mnie:-)))TUNEZJA / - / Tunezja / Hotel *****  all inclusiveTUNEZJA / - / w pokojowym hotelu. / Czy te oczy mogą kłamać .......TUNEZJA / Kairuan / Tunezja / Medyna KairuanTUNEZJA / Kartagina / Kartagina / W ruinachTUNEZJA / na drodze do Tunisu / święte:-)) / Tu był również Nasz PAPIEŻ:-))TUNEZJA / środkowa Tunezja / Kairouan / tunezyjskie uliceTUNEZJA / południe Tunezji / . / tu gdzie zaczyna sie pustyniaTUNEZJA / Sousse / Tunezja / Starsza KobietaTUNEZJA / Port El Kantaoui / Port El Kantaoui / FontannaTUNEZJA / - / Sbeitla / RuinyTUNEZJA / - / Hammamet / Konkurs TUNEZJA / Kartagina / Łażnie  / tu były łażnieTUNEZJA / Kartagina / pozostałości / Jak to pięknie musiało wyglądać jak było całe:-))TUNEZJA / północ TUnezji / Sidi Bou Said / przez brameTUNEZJA / południe Tunezji / . / tunezyjskie krajobrazyTUNEZJA / południe Tunezji / okolice wodospadu / tunezyjskie południeTUNEZJA / El-Jem / Tunezja / AmfiteatrTUNEZJA / stary Hammamet / . / kolorowy sklepTUNEZJA / Tunis / Sidi Bu Said / Drzwi - konkurs

TUNEZJA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
wycieczki fakultatywne TUNEZJA 3740 15-05-19
Tunezja północna, TUNIS TUNEZJA 1170 15-04-19
Djerba TUNEZJA 4261 23-04-18
Tunezja - co warto zobaczyć z bazą w Sousse TUNEZJA 10226 18-07-17
turyści i terroryści TUNEZJA 7174 11-06-17
Hotel w Tunezji TUNEZJA 2097 02-03-17
Tunezja pod koniec czerwca TUNEZJA 1990 28-02-17
Luty lub marzec w Tunezji TUNEZJA 3186 29-11-14
Styczeń w Tunezji TUNEZJA 2403 03-11-14
Nowy podatek dla podróżujących do Tunezji od 1.10 TUNEZJA 3067 28-08-14
Djerba TUNEZJA 3843 19-07-14
port el kantaoui TUNEZJA 2453 28-12-13
Szukam towarzyszki na wakacje do Tunezji sama płace drożej (+30) TUNEZJA 3531 17-07-13
Czym najtaniej do Tunezji? TUNEZJA 5297 07-07-13
Szukam koleżanki do pokoju na Swylwestra w Tunezji od 26-2.o2.2013 TUNEZJA 2395 03-10-12
KOleżanka chętna na wyjazd do tunezji TUNEZJA 2799 18-09-12
Co koniecznie zobaczyć - krótkie wypady. TUNEZJA 3123 01-08-12
Hotel Samara TUNEZJA 2493 16-06-12
na święta do Tunezji TUNEZJA 2283 17-12-11
Ceny w Tunezji na 2010? TUNEZJA 5348 28-07-10
wybieram sie na poczatku maja TUNEZJA 3091 06-05-10
tylko nie hotel OAZA CLUB BILIBAN TUNEZJA 2602 17-02-10
poszukuję dziewczyny na urlop 2 tygodnie TUNEZJA 5298 18-01-10
wycieczka po tunezyjskiej Saharze! TUNEZJA 3376 30-09-09
nurkowanie + pustynia TUNEZJA 2893 05-08-09
Hotel Kheops Tunezja TUNEZJA 3232 05-08-09
Nabeul - El Jam ile czasu i czym? TUNEZJA 2745 14-07-09
Wypożyczanie auta w Tunezji TUNEZJA 2921 22-04-09
KIlka pytań dot.wczasów w Tunezji... TUNEZJA 4207 24-01-09
Djerba TUNEZJA 2575 23-01-09

TUNEZJA - artykuły i relacje z podróży

TUNEZJA / Tozeur / pustynia / Fatamorgana
2020-10-07
igebski

kraje: TUNEZJA
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 4019
liczba komentarzy: 0

U wrót Sahary

Tygodniowy objazd Tunezji w warunkach pandemii. Od Berberyjskich ksarów na południu po miasteczko Sidi Bou Said na północy. Ponadto Dżerba, Tozeur, Matmata, Tunis i wiele innych interesujących miejsc. Dystans ponad 2000 km.

Czytaj więcej

TUNEZJA / - / Tunezja / Pocztówki z Tunezji
2018-03-28
jarrgen@gmail.com

kraje: TUNEZJA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 1629
liczba komentarzy: 0

Pocztówki z Tunezji

Relacja z podróży po Tunezji późną jesienią 2017 roku. Tunis, La Marsa, Kartagina, Oudna, Kairuan - to tylko niektóre miasta na szlaku wędrówki po przyjaznym dla turystów kraju oliwek i pomarańczy.

Czytaj więcej

TUNEZJA / - / Uthina / Uthina
2018-03-25
EllaMK

kraje: TUNEZJA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 1393
liczba komentarzy: 0

Uthina

Niedaleko Tunisu, zaledwie 30 km na południe, przy drodze do Zaghouan znajduje się jedno z wielu stanowisk archeologicznych w Tunezji, Uthina (Oudna). Nie jest tak popularne jak Kartagina czy El-Djem, stąd mniej turystów, ale na pewno warto się tutaj zatrzymać.

Czytaj więcej

TUNEZJA / - / Kairouan /  Kairouan
2018-02-24
EllaMK

kraje: TUNEZJA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 2904
liczba komentarzy: 0

Kairouan - wrota pustyni

Tunezja - Polakom kojarzy się przed wszystkim z wypoczynkiem na Wyspie Jerba, gdzie większość biur podróży wysyła swoich turystów. Z łagodnym, śródziemnomorskim klimatem, wspaniałym jedzeniem, zapachem niesamowitych przypraw.

Czytaj więcej

TUNEZJA / - / El-Jem  / El-Jem Koloseum
2013-03-06
Antoni

kraje: TUNEZJA
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 2532
liczba komentarzy: 0

Tunezja po jaśminowej rewolucji

Tunezja to współczesność i europejskość zespolona z religią, zwyczajami i bogata tradycją. Tunezja to ruiny rzymskich osiedli, święte miasta islamu, twierdze Berberów, podziemne wioski, pustynne oazy, piaski i plaże zachęcające do odwiedzenia, poznania, do wypoczynku.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

"Bardzo ciekawy artykuł. Uważam, że nie powinno się jechać do obcego kraju nic o nim nie wiedząc. Dlatego poszukałam informacji na temat Tunezji i znalazłam ciekawy artykuł: http://www.tunezja.turysci.info/2012/06/taksowki-w-tunezji/"

2013-02-01 13:50:39 Szanka

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl