Artyku y i relacje z podr y Globtroter w

Nowy ¦wiat > UKRAINA


paragon paragon Dodaj do: wykop.pl
relacje z podró¿y

Zdj cie UKRAINA / Krym / Nowy ¦wiat / niebieska zatoka w rezerwacieTym razem kilka zdañ o niewielkim miasteczku po³o¿onym w malowniczej zatoczce – o Nowym ¦wiecie.

Ten czaruj±cy zak±tek Krymu nie jest podobny do ¿adnego innego miejsca na Pó³wyspie. Olbrzymia góra Sokó³, tajemnicze groty i lazurowe zatoczki tworz± niezapomniany widok. Nieprzypadkowo w czasach antycznych osiedle, które siê tu znajdowa³o, nazywano "Paradizo" (ze starogreckiego - park, raj).

Przy wej¶ciu do rezerwatu przywita³ nas stra¿nik, od którego kupili¶my bilety (50 hr – doros³y, 35hr – dziecko) i wyruszyli¶my ¶cie¿k± Golicyna. Droga pocz±tkowo ³agodnie wznosi³a siê do góry, by po chwili pi±æ siê ju¿ ostro w górê. Widoki zapiera³y dech w piersiach, wiêc nikt nie marudzi³. Szli¶my w¶ród kwitn±cych i pachn±cych stepowych po³aci. Z trzech stron okala je ró¿nokolorowe morze, nad którym wisz± poszarpane klify. Co¶ piêknego!

Nowy ¦wiat jest rezerwatem botanicznym, jako ¿e ro¶nie tu wiele endemitów, w tym reliktowa sosna Stankiewicza. Miejsce ma ciep³y mikroklimat dziêki trzem zatokom wcinaj±cym siê w morze o jak¿e trafnych nazwach: Zielona, Sina i B³êkitna, okolonych wysokim pó³wyspem i gór± Sokó³.
Spacer Carsk± ¦cie¿k± na koniec pó³wyspu dostarcza niezapomnianych widoków.

My po emocjonuj±cej wêdrówce postanowili¶my wyk±paæ siê w jednej z malowniczych zatoczek. Roz³o¿yli¶my siê na kamieniach. Co niektórzy za¿ywali k±pieli, ja wybra³am opcje bez wody (czyli siedzenie na rêczniczku z ksi±¿k± w rêku) i tylko obserwowa³am moj± rodzinkê szalej±c± w wodzie. Nagle moim oczom ukaza³ siê kawa³ek czarnej p³etwy i po chwili z wody wy³oni³ siê delfin. No nie ca³y, oczywi¶cie! P³ywa³ chwilkê niedaleko, po czym znikn±³ równie nieoczekiwanie, jak siê pojawi³.

Po k±pieli nale¿a³o nakarmiæ g³odomorki. ¦niadanie smakowa³o wybornie, nawet piwo niesione w plecaku nie zd±¿y³o siê jeszcze ca³kiem zagrzaæ i ¶wietnie ugasi³o pragnienie – tylko pe³noletnim cz³onkom wyprawy! – dla ma³oletnich by³a woda...

Ruszyli¶my dalej w drogê. Szlak doprowadzi³ nas do Groty Golicyna. To olbrzymia grota, w której widoczne s± wykute w skale ogromne pó³ki na wino. W tej jaskini knia¼ przechowywa³ szampany i przyjmowa³ swoich go¶ci. Grota ta ma doskona³± akustykê. Koncertowa³ w niej rosyjski ¶piewak Fiodor Szalapin, i czasem nazywna jest te¿ Grot± Szalapina.



Bardzo zadowoleni wrócili¶my do domu. Uwa¿am, ¿e rezerwat w Nowym ¦wiecie to miejsce gdzie obowi±zkowo nale¿y byæ!

Zdj cia

UKRAINA / Krym / Nowy ¦wiat / niebieska zatoka w rezerwacieUKRAINA / Krym / Nowy ¦wiat / rezerwat w Nowym ¦wiecie

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adres w do wy wietlenia.

Strefa Globtrotera

Dzia³ Artyku³y

Dzia³ Artyku³y powsta³ w celu umo¿liwienia zarejestrowanym u¿ytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podró¿y i pomocy innym podró¿nikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za ka¿de dodany artyku³ otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodaæ artyku³?

  1. Zarejestruj siê w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjêcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artyku³ (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artyku³y s± moderowane przez administratora.

Inne Artyku³y

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). S± one u¿ywane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosowaæ serwis do potrzeb osób, które odwiedzaj± go wielokrotnie. Ciateczka mog± te¿ stosowaæ wspó³pracuj±cy z nami reklamodawcy. Czytaj wiêcej »

Akceptujê Politykê plików cookies

Wszelkie prawa zastrze¿one © 2001 - 2025 Globtroter.pl