Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Nowy Świat > UKRAINA


paragon paragon Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / Krym / Nowy Świat / niebieska zatoka w rezerwacieTym razem kilka zdań o niewielkim miasteczku położonym w malowniczej zatoczce – o Nowym Świecie.

Ten czarujący zakątek Krymu nie jest podobny do żadnego innego miejsca na Półwyspie. Olbrzymia góra Sokół, tajemnicze groty i lazurowe zatoczki tworzą niezapomniany widok. Nieprzypadkowo w czasach antycznych osiedle, które się tu znajdowało, nazywano "Paradizo" (ze starogreckiego - park, raj).

Przy wejściu do rezerwatu przywitał nas strażnik, od którego kupiliśmy bilety (50 hr – dorosły, 35hr – dziecko) i wyruszyliśmy ścieżką Golicyna. Droga początkowo łagodnie wznosiła się do góry, by po chwili piąć się już ostro w górę. Widoki zapierały dech w piersiach, więc nikt nie marudził. Szliśmy wśród kwitnących i pachnących stepowych połaci. Z trzech stron okala je różnokolorowe morze, nad którym wiszą poszarpane klify. Coś pięknego!

Nowy Świat jest rezerwatem botanicznym, jako że rośnie tu wiele endemitów, w tym reliktowa sosna Stankiewicza. Miejsce ma ciepły mikroklimat dzięki trzem zatokom wcinającym się w morze o jakże trafnych nazwach: Zielona, Sina i Błękitna, okolonych wysokim półwyspem i górą Sokół.
Spacer Carską Ścieżką na koniec półwyspu dostarcza niezapomnianych widoków.

My po emocjonującej wędrówce postanowiliśmy wykąpać się w jednej z malowniczych zatoczek. Rozłożyliśmy się na kamieniach. Co niektórzy zażywali kąpieli, ja wybrałam opcje bez wody (czyli siedzenie na ręczniczku z książką w ręku) i tylko obserwowałam moją rodzinkę szalejącą w wodzie. Nagle moim oczom ukazał się kawałek czarnej płetwy i po chwili z wody wyłonił się delfin. No nie cały, oczywiście! Pływał chwilkę niedaleko, po czym zniknął równie nieoczekiwanie, jak się pojawił.

Po kąpieli należało nakarmić głodomorki. Śniadanie smakowało wybornie, nawet piwo niesione w plecaku nie zdążyło się jeszcze całkiem zagrzać i świetnie ugasiło pragnienie – tylko pełnoletnim członkom wyprawy! – dla małoletnich była woda...

Ruszyliśmy dalej w drogę. Szlak doprowadził nas do Groty Golicyna. To olbrzymia grota, w której widoczne są wykute w skale ogromne półki na wino. W tej jaskini kniaź przechowywał szampany i przyjmował swoich gości. Grota ta ma doskonałą akustykę. Koncertował w niej rosyjski śpiewak Fiodor Szalapin, i czasem nazywna jest też Grotą Szalapina.Bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu. Uważam, że rezerwat w Nowym Świecie to miejsce gdzie obowiązkowo należy być!

Zdjęcia

UKRAINA / Krym / Nowy Świat / niebieska zatoka w rezerwacieUKRAINA / Krym / Nowy Świat / rezerwat w Nowym Świecie

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl