Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

ARMIA TERAKOTOWA – WARTO CZY NIE WARTO? > CHINY


Michelle Michelle Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie CHINY / Shaanxi province / okolice Xian / strażnik Część druga pobytu w Xian. Tym razem słów kilka o Armi Terakotowej... To jak, warto, czy nie warto się tam wybrać?

Jak się jest w Xian to wypada wsiąść w autobus nr 306 i pojechać zobaczyć pobliskie cudo – Armię Terakotową.

W 1974 roku trzech chłopów natrafiło na głowy glinianych żołnierzy podczas kopania studni. Okazało się, że pod powierzchnią okolicznych pól uprawnych stały rzędy glinianej armii! Ponad 7500 figur żołnierzy różnych służb, ich koni i całych rydwanów. Korpusy były robione masowo, ale twarze żołnierzy są dopracowane w każdym szczególe, każda jest inna i każda odzwierciedla inne emocje. Odkryto, że posągi należały do wielkiego mauzoleum, które wzniósł dla siebie pierwszy cesarz Qin Shi Huang, w III wieku p.n.e.. Qin Shi to postać bardzo kontrowersyjna i porównywana czasem w swojej żądzy i wielkości podbojów do Aleksandra Wielkiego. Zasiadł na tron mając zaledwie 13 lat. Po osiągnięciu pełnoletniości w błyskawicznym tempie zaczął podbijać kolejne królestwa i doprowadził do zjednoczenia, co przesądziło o losach Chin, które do dziś pozostają jednym państwem. Ujednolicił też w całym kraju pismo, walutę, miary i wagi. Energię podbitych ludów kierował na budowę Wielkiego Muru, który pochłonął miliony istnień, za co spotkał się z nieprzychylnością ludu. Cesarz był szeroko krytykowany, głównie przez zwolenników konfucjanizmu, dlatego nakazał spalenie ich wszystkich ksiąg i bibliotek a na uczonych wykonał egzekucję. Po upadku jego dynastii dominująca ideologią stal się właśnie konfucjanizm a Qin został uznany za tyrana.

Wracając do tematu armii to cesarz już długo przed śmiercią zlecił tysiącom przymusowych robotników budowę podziemnego mauzoleum. Umieszczono w nim mnóstwo skarbów, a po jego śmierci syn pochował go w tym grobowcu wraz z bezdzietnymi konkubinami i wszystkimi, którzy wiedzieli o skarbach…żywcem! Pragnął mieć zawsze w pobliżu armię, tak więc i w grobowcu ulepiono z gliny tysiące żołnierzy, którzy mieli mu pomóc w zdobyciu władzy w życiu pozagrobowym. Tutaj od razu przychodzi mi na myśl 3 część Mumii – Grobowiec Cesarza Smoka, gdzie powstały cesarz postanawia odzyskać swoje dawne wpływy przy pomocy żołnierzy z terakoty. Kto widział ten wie :)

Uważa się, że nad znaleziskiem panuje klątwa. Ludność wsi, w której odkryto armię nie dostała nic, a do tego wszyscy zostali zmuszeni do przeprowadzki, ich domy zostały zrównane z ziemią. Za zakłócanie spokoju władcy wielu zaczęło prześladować nieszczęście, a trzech odkrywców niedługo zmarło (jeden z nich popełnił samobójstwo). Hm… kolejna legenda, która wabi rzesze turystów? Ludzie brną do miejsc owianych legendami, klątwami i niewyjaśnionymi historiami. Ale kto tam wie, może jakieś ziarno prawdy w tym jest :)

Od 1987 roku Terakotowa Armia znajduje się na zacnej liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Kiedy odwiedzałam Armię, wejściówka kosztowała 90Y, ale pewnie od tego czasu sporo podrożała, bo mauzoleum odwiedza coraz więcej gości. Czy warto tam pojechać? Hm… jeśli ktoś jest zafascynowany tajemnicami, historią Chin albo kocha rzeźby to na pewno. Na mnie wtedy nie zrobiła zbytniego wrażenia. Może też dlatego, że skupiałam się bardziej na dolegliwościach nosowo-gardłowych niż na pełnym doświadczaniu magii tego miejsca. Drugi raz bym tam pewnie nie pojechała. Wiele osób pisze, że nie warto, ale przecież każdy lubi co innego, więc warto spróbować, a nóż widelec zrobi na kimś kolosalne wrażenie.

Mnie najbardziej z tego dnia utkwił w pamięci komiczny pościg policjantów za nielegalnym sprzedawcą miniaturek Armii Terakotowej. Handlarze skrzętnie poukrywali figurki w krzakach a policjanci szukali ich po całym, dość dużym terenie. Jednego dorwali z nielegalnym towarem w dłoni i zaczęła się gonitwa. Po chwili policjanci się zmęczyli i przeszli do marszu, więc handlarz, co się ma nadwyrężać, znów zaczął chodzić po placu łypiąc co chwilę na służbistów. Ta farsa trwała dość długo, bo naciągacz nic sobie nie robił z przedstawicieli prawa i z uśmiechem na twarzy im umykał, aż w końcu, kiedy stan liczbowy zmienił się na 10 na 1!, udało im się go złapać :)

Więcej o Chinach i innych krajach Azji na http://annsitchyfeet.wordpress.com

Zdjęcia

CHINY / Shaanxi province / okolice Xian / strażnik CHINY / Shaanxi / okolice Xian / Policjanci po obławie na nielegalnych sprzedawców figurek terakotowej ArmiiCHINY / Shaanxi / okolice Xian / Armia Terakotowa CHINY / Shaanxi / okolice Xian / Hala z Żołnierzami 'Cesarza Smoka'CHINY / Shaanxi / okolice Xian / Terakotowa ArmiaCHINY / Shaanxi / okolice Xian / Wejście do budynku z figurami Armii Terakotowej

Dodane komentarze

Michelle dołączył
25.01.2008

Michelle 2013-11-07 09:33:11

Zdecydowanie tak właśnie było :)

[konto usuniete] dołączył
03.07.2010

[konto usuniete] 2013-11-07 09:00:04

A co do filmu Mumia3 to zdaje się, ze reżyser zainspirował się właśnie tym urywkiem z historii Chin :) W tym filmie zresztą pomieszał wiele historii czy legend z różnych państw.

Michelle dołączył
25.01.2008

longin1974 dołączył
22.08.2013

longin1974 2013-11-05 17:28:45

Piękna historia, dziękuję.

Przydatne adresy

tytuł licznik ocena uwagi
Ann\'s Itchy Feet 237 Stronka poświęcona relacjom z podróży po Azji. Tajlandia, Wietnam, Chiny, Kambodża, Indie. Zdjęcia, Wskazówki itp
Magnificent Asia 152 Galeria zdjęć z krajów azjatyckich, przy oglądaniu których można sobie włączyć tematyczną muzyczkę ;)

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl