Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Krym Jaskinia Marmurowa > UKRAINA


jedrzej jedrzej Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / Krym / okolice Symferopola / Jaskinia MarmurowaKrótka relacja z wizyty w Jaskini Marmurowej, jednej z głównych atrakcji Krymu.

Jaskinia Marmurowa położona w masywie Czartydahu jest uważana za jedną z najpiękniejszych jaskiń na Krymie. Nazwę swoją zawdzięcza, przypominającemu marmur wapieniowi o różowej barwie.

Została odkryta dopiero w 1987 roku, a dwa lata później udostępniono ją dla zwiedzających. Całkowita długość jaskini wynosi 2050 metrów, z czego około 1000 m udostępnia się turystom. Średnia temperatura wewnątrz jaskini wynosi 9 stopni Celsjusza, niezależnie od temperatury na zewnątrz.

Głównymi atrakcjami jaskini są: Galeria Główna, Galeria Dolna i Tygrysi Chodnik. Największą sala jaskini jest Sala Pierestrojki mieszcząca się w Galerii Głównej. Sala ta ma ponad 100 metrów długości i 28 wysokości. Oprócz Sali Pierestrojki w tej galerii można podziwiać Salę Bajek, Salę Pałacową i Salę Glinianą. Od niszy w Sali Pierestrojki rozpoczyna się Galeria Dolna, w której wyodrębniono osiem części, nadając im takie nazwy jak: Sala Różana, Nadziei, Balkonowa itd.

Są dwa warianty zwiedzania jaskini. Krótszy, który kosztuje 35 UAH i obejmuje między innymi Galerię Bajek oraz Salę Pierestrojki z charakterystycznymi kolumnami „Król” i „Królowa”. Czas przejścia tej trasy wynosi niecałą godzinę. Dłuższy wariant, bardziej godny polecenia, kosztuje 50 UAH i jest rozszerzony o Tygrysi Chodnik oraz dodatkowe sale. Długość tej trasy wynosi 800 metrów a czas przejścia, to półtorej godziny. Można również wykupić „Speleotur” – wycieczkę ekstremalną po Galerii Dolnej, trwającą 3 godziny. Należy posiadać specjalistyczny sprzęt a grupa nie może liczyć więcej niż 6 osób.

Nie ma żadnego połączenia autobusowego do jaskini. Najłatwiej zwiedzać ją ze zorganizowaną grupą. We wszystkich kurortach na Krymie lokalne biura podróży organizują wycieczki do Jaskini Marmurowej często w połączeniu ze zwiedzaniem pobliskiej Jaskini Emine-Bair-Chosar. Koszt takiej wycieczki zależy od odległości kurortu od jaskini. Z Ałuszty położonej najbliżej, wycieczka
kosztuje 150 UAH i zajmuje pół dnia.

My chcieliśmy dotrzeć do Jaskini Marmurowej z Symferopola, musieliśmy zatem wynająć prywatną taksówkę. Taksówkarz mieszkał w Bakczysaraju i dojeżdżał do pracy w Symferopolu. Zaproponował, że pojedzie na „licznik”. Było to dla nas bardzo korzystne, gdyż koszt przejazdu był porównywalny z kosztem wycieczki z Ałuszty i ostatecznie wyniósł 290 UAH.

Po opuszczeniu Symferopola jedziemy ponad 20 kilometrów w kierunku Ałuszty. Zgodnie ze znakiem „Jaskinia Marmurowa” skręcamy z głównej szosy w prawo. Mijamy wieś Mramornoje i następnie wjeżdżamy na szutrową, wyboistą drogę. Kolejne 8 kilometrów jedziemy tą drogą głównie przez las. Po dotarciu na parking umawiamy się z taksówkarzem, że wrócimy za dwie godziny i podchodzimy do kas. Kupujemy bilety na dłuższą trasę. Mamy szczęście: grupa, do której zostajemy dołączeni wchodzi za 15 minut. Jest wystarczająco dużo czasy, żeby się przebrać w cieplejszą odzież.

Jaskinia jest typową jaskinią krasową. Podziwiamy piękne stalagmity, stalaktyty i stalagnaty. Przewodniczka dość ciekawie opowiada o powstaniu jaskini i wciąż tworzących się w niej formach skalnych. Zwraca naszą uwagę na słupy skalne o oryginalnym kształcie. Przy odrobinie wyobraźni można dostrzec postać gospodarza czy minaret meczetu, zwłaszcza jeżeli ktoś zasugeruje nazwę.
Po godzinie przewodniczka pokazuje części grupy drogę do wyjścia a pozostałe osoby schodzą w dół na Tygrysi Chodnik. Idąc nim mijamy Salę Balkonową i Salę Nadziei. Trasa kończy się w Sali Lustrzanej. Po wyjściu na powierzchnię wracamy na parking. Półtora godziny później wysiadamy z taksówki pod naszym hotelem.


Zdjęcia

UKRAINA / Krym / okolice Symferopola / Jaskinia MarmurowaUKRAINA / Krym / okolice Symferopola / Jaskinia MarmurowaUKRAINA / Krym / okolice Symferopola / Jaskinia MarmurowaUKRAINA / Krym / okolice Symferopola / Jaskinia MarmurowaUKRAINA / Krym / okolice Symferopola / Jaskinia MarmurowaUKRAINA / Krym / okolice Symferopola / Jaskinia MarmurowaUKRAINA / Krym / okolice Symferopola / Jaskinia MarmurowaUKRAINA / Krym / okolice Symferopola / Jaskinia MarmurowaUKRAINA / Krym / okolice Sewastopola / Jaskinia MarmurowaUKRAINA / Krym / okolice Symferopola / Jaskinia Marmurowa

Dodane komentarze

trylu57 dołączył
11.12.2010

trylu57 2013-11-21 16:01:59

Dzięki za super relacje i cenne informacje zawarte w Twoich artykułach.Wykorzystam je w 2014 roku....jeszcze raz dzięki.

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl