Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

"Podróż, która wciąż trwa..." > UKRAINA


Nakrym Nakrym Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / Krym / Rybaczie / W nawiązaniu do mojej relacji z Gruzji - opis miejscowosci, z której w tę podróż wyruszyliśmy i do której powróciliśmy. Miejscowość nazywa się Rybaczie i znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu Krymu. Wyjaśnienie dlaczego jest to "Podróż, która wciąż trwa" na końcu artykułu...

Rybaczie jest nadmorską osadą położoną w dolinie dwóch górskich rzek, w połowie drogi między bardziej znanymi krymskimi miejscowościami:Ałusztą i Sudakiem. Otoczona górami, lasami i plantacjami winogron, poza sezonem sprawia wrażenie zagubionej i odległej od cywilizacji. Bez dobrej anteny nie da się oglądać telewizji ani słuchać radia. Natomiast trzeba przyznać, że w dziedzinie telefonii komórkowej nastąpił w ostatnich latach duży postęp. Telefony działają zupełnie dobrze. Podobnie internet .
W zimie autobusy i samochody mają często poważne problemy z pokonaniem krętej, stromej, miejscami oblodzonej drogi. Na szczęście to przecież południowe wybrzeże Krymu i zima trwa tutaj bardzo krótko. Wiosna przychodzi wcześnie, lato trwa blisko pół roku, a jesień jest długa i ciepła.
Okolica, gdzie znajduje się teraz Rybaczie, zamieszkana jest od najdawniejszych czasów. Kolonizowali ją już starożytni Grecy. Od końca XIII w. mieszkali tutaj Tatarzy. W 1944 roku, z rozkazu Stalina musieli opuścić Tuak - bo tak brzmi stara tatarska nazwa Rybaczie. ( "tuak" w języku tatarskim oznacza "przeciąg". Miejscowość tak została nazwana ze względu na często wiejący tutaj lekki wiatr od morza lub z gór - dzięki niemu łatwiej znieść letnie upały ). Na miejsce ludności tatarskiej sprowadzono Rosjan i Ukraińców. Oddalenie od cywilizacji, bieda i trudne warunki życia powodowały, że ponowne zasiedlenie odbywało się bardzo powoli. Z czasem ludzie znaleźli zajęcie przy uprawie winogron, tytoniu, owoców i warzyw. Zaczęły powstawać pierwsze ośrodki wypoczynkowe. W latach 70-tych Rybaczie było bardzo popularne wśród turystów przyjeżdżających na Krym "na dziko" to jest bez oficjalnych skierowań. Jedyną pozostałością po tym okresie jest pole namiotowe i camping -pięknie położone na plaży, przy samym morzu. Tych pierwszych, bardzo skromnych, żeby nie powiedzieć prymitywnych prywatnych kwater już praktycznie nie ma. W czasach kiedy miejsc noclegowych było mało, gospodarze wynajmowali turystom wszystko co tylko w przybliżeniu nadawało do zamieszkania ( kurniki, szopy, strychy), a do toalet, pryszniców i kuchni ustawiały się długie kolejki. Wiele osób pamięta jeszcze te czasy i wspomina je z nostalgią. Dziś wracają w te miejsca na swoich drogich samochodach i mimo,że stać ich na najdroższe hotele szukają tych najbardziej prymitywnych - z toaletą w podwórku i prysznicem pod drzewem.
Po rozpadzie ZSRR nastąpił okres "wolności gospodarczej", nieplanowanego rozwoju, chaotycznej, biednej zabudowy. Wychodzenie z tego "dołka" odbywa się bardzo powoli. Wciąż jeszcze ludzie budują takie domy na jakie ich stać, a nie takie o jakich marzą. Ponieważ jednak turystów z każdym rokiem przybywa to i z tym jest coraz lepiej. Powstają bardzo ładne pensjonaty o ciekawej architekturze. Rybaczie wciąż jednak jeszcze nie przypomina pięknych, zadbanych europejskich kurortów. I tak będzie jeszcze długo. Może to i dobrze...
Wrócili Tatarzy. Otrzymali od państwa działki, na których wybudowali nowe domy. Wynajmują kwatery turystom, prowadzą zakłady gastronomiczne z tradycyjną kuchnią i muzyką, zajmują sie handlem, hodują kozy.W 2002 roku przyjechaliśmy do Rybaczie na swoje spóźnione, jesienne wakacje i zostaliśmy na stałe. Nasze wakacje wciąż trwają... .

Zdjęcia

UKRAINA / Krym / Rybaczie / UKRAINA / Krym / Rybaczie / UKRAINA / Krym / Rybaczie / UKRAINA / Krym / Rybaczie / UKRAINA / Krym / Rybaczie /

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl