Forum dyskusyjne

Ukraina Krym 2012 WAŻNE INFORMACJE

kategoria podróże po świecie

kraj Ukraina

Lezginka dołączył
13.07.2012

Lezginka 00:22 | 13.07.2012

Witajcie,
właśnie wróciłem ze świetnego 3 tyg wypadku po Ukrainie. Byliśmy tam podczas Euro, po czym po finale udaliśmy się na Krym. Było miło, wesoło i co najważniejsze, jak zawsze niedrogo! Trasa Lwów-Kijów-Donieck-Charków- Kijów- Krym. Wrzucę tak na biegu kilka ważnych ciekawostek które mogą się przydać, tym którzy planują wypad. Ja wróciłem 08.07.2012 więc podane ceny i informacje są prawdziwe i w miarę aktualne, aby była jasność jechaliśmy w 6 osób, dwoma auta i noclegów zawsze dla takiej grupy szukaliśmy.

Kurs dolara- 8,06- 8,08 hr
Kurs złotego- 2,38- 2,40hr
Piwo Bile/ Bile Hicz – 6-9 hr
Litr ropy- 9,2-9,9 hr
Drogi na Euro udało im się wybudować, stan znacznie się poprawił w stosunku do tego co było jeszcze 2 lata temu. Mówimy o głównych drogach na Euro na wspomnianej trasie.

Lwów- tu polecam nocleg u Pana Tarasa, człowiek ma 12 mieszkań w samym centrum Lwowa, dobrze mówi po polsku, kończył studia w Polsce. Oto strona i owe mieszkania z cenami i zdjęciami rental.lviv.ua/pl/2011/03/05/drogobycha-10/ 
Będąc we Lwowie polecam udać się do Opery Lwowskiej. Bilet na balet Don Kichota kosztował mnie 70 hr. Sama Opera Lwowska wewnątrz jako budynek robi świetne wrażenie, artyści rewelacyjni u nas w kraju tego klimatu nie uświadczysz. Warto też zwiedzić Arsenał, bilet 10hr.

Kijów- tam mieszkanie można wynająć od 300hr do 150 dol, wszystko zależy od Twojej siły negocjacyjnej. Mieliśmy zadanie nieco utrudnione, gdyż byliśmy tam podczas ćwierćfinału i finału Euro 2012. Mieszkanie 2 pokojowe w dniu finału Euro w samym centrum można wynająć za 300 hr, hrywien a nie dolarów jak nagłaśniały to media. Najlepiej udać się na dworzec kolejowy i tam popytać stojących kobiet. Z resztą to jest na taką skale rozwinięte, że nie trzeba ich szukać, a one same Cię znajdą. Jak już będziesz ostatni pierdoła i nie natrafisz na nie, to spytaj się kogokolwiek gdzie można mieszkanie wynająć na dworcu to zaprowadzi Cię zapewne ta osoba za rękę do kobiet oferujących mieszkania i pokoje. Jest ich każdego dnia tam dość sporo. Przy okazji podam namiary na 3 osoby pałające się wynajmem:
Olga +380503819398 (2 pok-zawsze wychodzi od ceny 80-100dol) zęby na wynajmie zjadła),
Irina +380632334365 (2 pok- 700hr w dniu finałów Euro, poza 500),
Ulga +380662054241 (2pok-300hr, w dniu finałów Euro)
Rejs w Kijowie po Dnieprze kosztuje 90 hr, trwa 1,5 godz. Warto! Startuje oczywiście z dworca rzecznego. Bilet do Ławry Pieczewskiej -50 hr, jeśli powiesz, żeś student i pokażesz kobiecie w kasie cokolwiek nawet dowód osobisty twierdząc że to legitymacja studencka dostaniesz studencki bilet za cenę niższą ;-)
Jeszcze co do noclegów w Kijowie, to ceny w poniższych trzech hotelach wyglądały podczas naszego pobytu następująco (to ceny w dniu finałów Euro):
Hotel Desna (ul. Milutenko 46)-+380445184090 – pokój 2 os-360 hr; pokój 3 os- 450 hr
Hotel Esko ( ul.Tampere 8a) +380445593236, +380445420443 – pok 3 os- 400hr
Hotel Kyjiwmiskbud (ul. Petra Zaporiżcia 13) +380445105982 -pok 3 os- 430 hr

Donieck- miasto bardzo zadbane. Chyba najbardziej zadbane miasto na Ukrainie. Jeśli oczywiście chodzi o centrum miasta. Spodziewaliśmy się syfu do potęgi, bo takie opinie krążyły w necie. Według nas bije na głowę pod względem czystości i zadbanych elewacji także Kijów, ale to moja subiektywna opinia.
Tu za szukanie noclegu zabraliśmy się za późno, bo na godzinę przed dotarciem do miasta, i co ważne w dniu meczu. Po wykonaniu czterech telefonów i otrzymaniu info, że wszystko pozajmowali już kibice, daliśmy sobie spokój i nocleg bez problemu załatwiliśmy sobie w pobliskiej miejscowości nad Morzem Azowskim - Mariupolu w Hotelu Morskaja, ul. Kuznjecznaja 2, tel.+380629331256 za 72hr/os, co daje 30zł na nocleg to dobra cena. Zakładaliśmy podczas naszego wypadu, iż średnio w okresie mistrzostw na nocleg przeznaczymy średnio nie więcej niż 10 euro. I to się w 100% udało. Nocleg w Mariupolu był najtańszy -30zł/os, najdroższy zaś w Kijowie – 48z/os.
Będąc w Kijowie warto podjechać metrem do ostatniej stacji metra -Lisowa, tam podejść do dzielnicy Bykownia, lub najlepiej podjechać marszrutką. W lesie znajduje się cmentarz ludzi rozstrzelanych przez NKWD. Egzekucje trwały od 1937. Leżą tam tez polscy oficerowie z listy katyńskiej. Mówi się, że może być tam złożonych ponad 100 000 ciał osób zamordowanych przez NKWD. Uwaga, w Bykowni są dwa cmentarze. Wysiadając z metra na stacji Lisowa, idąc wzdłuż głównej ulicy, na początku dzielnicy po lewej jest jeden cmentarz, to współczesny. Ofiar NKWD znajduje się po prawej stronie w lesie jakieś 2-3 km od stacji metra, oddalając się od Kijowa. Łatwo tam trafić, gdyż przy drodze stoi pomnik stojącego, pochylonego męższczycny.

Charków- tu polecam taki twór ja Hostel Fajne Misto (ul. Rodnikowaja 9A), to nic innego jak dwa mieszkania połączone w jedno mieszkanie 3 pokojowe z dużą, jasną kuchnią. Co ciekawe blok został oddany do użytku jakieś 3 miesiące temu więc wszystko jest zupełnie nowe. Tu cena za dobę to 80hr/os. Podaje tel. +38(067)7185001, (066)1878647. Miejsce na tyle ciekawe, że przed nami mieszkali tu kibice Holenderscy, a podczas wyjazdu mijaliśmy się z Polakami, którzy zajmowali to miejsce po nas.
Inne tanie miejsce w Charkowie to Hostel Na Zalesskoj (ul. Zalesskaja 5) +38(057)7548392 tu nocleg 75hr/os.
Polecam odwiedzić Muzeum Historyczne w Charkowie. Niestety w każdej sali jest oddzielna ekspozycja traktowana jaka inna wystawa i bilety kupuje się na poszczególne wystawy. Bilet normalny- 8hr, studencki na podstawie jakiegokolwiek dokumentu -3hr.
Na obrzeżach Charkowa warto udać się do Pjatichatki, gdzie znajduje się cmentarz na którym znajdują się mogiły pomordowanych polskich oficerów. To miejsce ładne i zadbane, jednak straszną ma historie. Będąc w Charkowie trzeba tam być i zapalić świeczkę tym młodym chłopkom, którzy zginęli w Charkowie i których ciała zostały w Pjatichackim lesie złożone. Cała aleja nazwisk, bardzo młodych ludzi. Musimy o takich miejscach pamiętać.

Krym- tu zawsze bazę kilkudniową zakładamy w Koktebelu, koło Feodozji (Teodozji). Polecam tzw. Pensjonat u Tadeusza. To Polak ze Śląska, który tam przed laty osiadł i założył rodzinę,wybudował dom i całe piętro nad domem przeznaczył dla turystów. Zjajduje się tam 5 pokoi, duża kuchnia prysznic i toaleta. Warunki super, 10 euro od osoby. Tadeusz jest na etapie budowania rosyjskiej bani, już nie mogę się doczekać kolejnego pobytu u niego i skorzystania z niej.
Polecam w Koktebelu rejs po zatoce do Złotych Wrót, niestety ceny z roku na rok idą w górę. Rejs trwa 1,5 godz na statek wchodzi około 50 osób nie jak dawniej 10-15. Mówią zazwyczj cenę wyjściową 100 hr, jednak do 90 hr spokojnie można cenę zbić. Polecam również 4 godz pieszą wyprawę do rezerwatu Kara Dag, trzeba podjechać z Koktebelu do Biostancji i tam zakupić bilet za 60hr/os. Widoki świetnie, a i przewodnik ciekawie opowiada. Wypad poprzedzony jest prezentacją ciekawej ekspozycji flory i fauny w muzeum na terenie rezerwatu.
Co smutne w Koktebelu, zaczęto niestety kasować za wjazd do „Cichej Buchty” 35hr od auta.
Koło Jałty wejście do wodospadów Dżur Dżur -20hr. Jednak zdecydowanie nie polecam, gdyż latem nie w żadnych wodospadach na Krymie prawie wody, są one prawie suche, coś tam kapie, ale będziecie wielce zawiedzeni, więc omijać to miejsce z daleka.

Z innych ciekawostek:
-bilet do twierdzy w Sudaku -30 hr
-wejście do kurhanu Melek-Czesmeńskiego w Kerczu- 5hr (mieści się owy kurhan na terenie dworca autobusowego, zwiedzanie polega na wejście w korytarz 10 może 15 metrowy do komory grobowej żadna rewelacja, lepiej udać się do kurhanu carskiego na obrzeżach miasta)
-kurhan cesarski Kerczu- 15hr
-zwiedzanie kamieniołomów na obrzeżach miasta gdzie broniono się przed Niemcami dłuższą chwile 50hr, to muzeum pod ziemią o długości około 440m
-jadąc w kilka osób najlepiej kupić sobie karty sim life ;-), gdyż rozmowy między sobą macie bezpłatne, karta kosztuje 15hr. Rozmowy są bezpłatne jednak 0,5hr kosztuje nawiązanie połączenia. Więc nieważne czy rozmawiamy 15 sek czy 45min zapłacimy jedynie 0,5hr za nawiązanie połączenia.
-kilogram arbuza przy drodze -2hr
-kg melona przy drodze-8-10hr
-kg raków średnie -60hr/kg, duże -130hr/kg
-czeburaki 6-10hr

Oczywiście najlepsze jedzenie jest w ukraińskiej sieciówce „Puzata Hata”. W razie pytań piszcie postaram się pomóc: lezginka@o2.pl

Miłego wypoczynku na Ukrainie oby DAI (milicja drogowa) omijała Was szerokim łukiem!!! ;-))

sqaya dołączył
10.07.2012

sqaya 18:37 | 14.07.2012

świetny opis...na pewno pomoże nam w podróżach ale mam pytanie co do kuru złotego....z tego co widzę w Polsce 1hr to 0.44zł a nie jak piszesz 2,40... gdzie najlepiej wymienić walutę w Polsce czy na Ukrainie czy na granicy?

Lezginka dołączył
13.07.2012

Lezginka 20:46 | 14.07.2012

źle troszke odczytałeś mój zapis fakt u nas hrywna kosztuje koło 44gr, jednak to co ja napisałem to kurs złotego do hrywny czyli za 1zł otrzymujesz w kantorze około 2,4 hrywny. Podczas mojego pobytu kurs był niemal stały od 2,38 do 2,40. Jak płacłem we Lwowie kartą mbanku po przewalutowanie przeliczyło mi hrywne po 43 grosze.
Co do wymiany śmiało bierz złotówki i wymieniaj na Ukrainie. Wymień je najlepiej we Lwowie tam najlepszy kurs 2,4, minimalnie słabszy był na samej granicy 2,39. Jeśli chodzi o wschodnią Ukraine i Krym tam trudniej wymienić złotywki ja widziałem je 2razy w kantorze w Jałcie i raz w banku w Doniecku, gdzie był najsłabszy kurs 2,36 ale to kurs bankowy.

Lezginka dołączył
13.07.2012

Lezginka 13:59 | 24.07.2012

Często wysyłacie mi maile z zapytaniem o ceny żywności, więc informacyjnie:
Zasada jest prosta , tanie i dobre jedzenie jest tam gdzie jedzą miejscowi.
Co do jedzenia, art spożywcze w sklepach są tańsze jak u nas.
Produkty wyglądają cenowo następująco:

ichnie pierogi (z kapustą, ziemniakami, lub mięsem) od kobiet stojących na ulicach; 4-8hr = 1,6-3,3 zł
zupa w knajpie: 8-12hr = 3,3-5zł
pizza w taniej pizzerii na deptaku w Koktebelu- 12hr = 5zł
obiad dwudaniowy w stołówce w Koktebelu przy plaży: ok 35 hr = 14,5 zł
w tej samej stołówce 100g łososia: 19 hr = 7,9zł
piwko w sklepie 6-8 hr = 2,5- 3,3 zł
czeburaki z mięsem (dość dobre ichnie pierogi) 6-8 hr = 2,5 -3,3zł
czerabaki z baraniną przy wyjściu z twierdzy w Sudaku 10 hr= 4,1zł
butelka dobrego wina Masandra Portwain Ałuszta / Masandra Stary Krym 25-30 hr = 10,6 – 12,5zł
kg arbuza przy drodze/ w sklepie 2-6hr = 0,83- 2,5zł
kg melona 8-10 hr = 3,3-4,1 zł
słonecznik/ orzechy w karmelu 6-8 hr = 2,5 – 3,3 zł
kg świetnego domowego krowiego sera z ziołami lub z papryką: ok 50hr = 20,8zł
lody 5-8hr = 2- 3,3zł
w sieciowice „Puzata Chata” super obiad 2-daniowy, z piwkiem i deserem na Krymie ich nie ma niestety) ok 50 hr = 20,8
kg świetnych cukierków krówek w czekoladzie!!! 35-45hr =14,5- 18,75 zł

jeno66 dołączył
19.05.2013

jeno66 08:12 | 09.06.2013

jakość dróg-różne opinie. Trasa Lwów-Krym jest chyba gorsza niż ta Wasza.

Lezginka dołączył
13.07.2012

Lezginka 01:21 | 29.07.2013

Informacyjnie
Na Ukrainę można wjechać tylko swoim samochodem lub gdy w dowodzie rejestracyjnym jesteś współwłaścicielem auta. W innym przypadku musisz dokonać notarialnie aktu użyczenia i przetłumaczyć go u tłumacza przysięgłego na język ukraiński oczywiście plus zielona karta wydawana bezpłatnie zazwyczaj przez Twojego ubezpieczyciela.
Z ciekawych kwestii to należy tankować tylko na markowych stacjach, Na innych może okazać się iż do zbiornika 40 litrowego gazu zatankują Ci 60 litrów ;-)
Na Krymie najlepiej dotrzeć i odwiedzić Koktebel i Pensjonat u Tadeusza, to dobra, tania meta prowadzona przez Polaka ;-) Obok jest Teodozja, Sudak, Stary Krym no i rezerwat Kara-Dag. Polecam ;-)

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl
koniec koniec }); //}); koniec koniec