Forum dyskusyjne

Paszport Dowód osobisty

kategoria podróże po świecie

kraj Albania

Kamila96 dołączył
15.07.2014

Kamila96 10:57 | 15.07.2014

Witam !!
W sierpniu planujemy wyjazd do Chorwacji, zahaczając tym samym Albanię, Czarnogórę, Bośnię i Hercegowinę.
Problem polega na tym, iż nie mamy wyrobionych paszportów. Na wielu forach piszą, że można wjeżdżać na DO, a niektórzy że Paszport,

Na stronie Ministerstwa pisze wyraźnie że można posługiwać się dowodem lub paszportem.

Moje pytanie brzmi, czy muszę wyrabiać paszport, jeżeli posiadam ważny dowód i czy nie cofną mnie z granicy któregoś z powyższych państw do domu przez paszport ?

Proszę o odpowiedź, pozdrawiam :)

rudapsycholozka dołączył
05.06.2014

rudapsycholozka 11:01 | 15.07.2014

Do Czarnogóry możesz wjechać na dowodzie ale do Albanii już nie. W każdym razie ja po Bałkanach poruszam się z paszportem, bo wolę uniknąć sytuacji, w której gdzieś ktoś stwierdzi, że jednak dowód to nie dokument do przekraczania granicy.

Kamila96 dołączył
15.07.2014

Kamila96 11:14 | 15.07.2014

okej, czyli przez granicę nie da rady już przejechać?
W takim razie Ministerstwo Polskie ma złe informacje?

ALBANIA
(Republika Albanii)
Stolica: Tirana
Waluta: lek albański (ALL)
Język urzędowy: albański

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Albanii do 90 dni w ciągu 180 dni licząc od dnia pierwszego wjazdu. Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Albanii na podstawie ważnego paszportu lub ważnego dowodu osobistego. Przedłużenie pobytu można załatwić w Urzędach Imigracyjnych (tylko na podstawie paszportu). Podstawą do uzyskania przedłużenia pobytu mogą być np. małżeństwo z obywatelem Albanii, prowadzenie firmy lub legalne zatrudnienie. Dokument wjazdowy powinien mieć zapas ważności 3 miesiące od planowanej daty opuszczenia Albanii. Od obywateli polskich nie pobiera się granicznych opłat wjazdowych. Dotyczy to również kierowców tirów i autobusów. Nie wymaga się od turystów posiadania powrotnego biletu ani określonej kwoty pieniędzy.

Kamila96 dołączył
15.07.2014

Kamila96 12:06 | 15.07.2014

Od dnia 01.04.2009r obywatele UE i zarazem RP mogą wjeżdżać na terytorium Albanii na podstawie ważnego dowodu osobistego.
Podstawą prawną jest decyzja nr 362 z dnia 01.04.2009r Rady Ministrów Republiki Albanii, przesłana Ambasadzie RP w Tiranie notą nr 11789/1 dnia 8 października 2009r.

tak jest napisane na stronie albania.com.pl 

Solo dołączył
08.09.2013

Solo 12:41 | 15.07.2014

Polskie MSZ: www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/wizy/ 

Kamila96 dołączył
15.07.2014

Kamila96 14:00 | 15.07.2014

Czyli w takim razie formalnie paszport nie jest mi potrzebny do żadnego z państw, pewnie w praktyce całkiem inaczej to wygląda ;/

piotrwaz dołączył
31.01.2010

piotrwaz 18:32 | 15.07.2014

a do Czarnogóry jak wiedziesz ? Przez Sebie potrzebny paszport przez Bo snie również.

Heyerdal dołączył
25.03.2012

Heyerdal 07:20 | 16.07.2014

Ahoj!

Globtroterzy bez paszportu, ech...:)
A tak poważniej - generalnie poza Unią - paszport.
Co do Serbii - w zeszłym roku przejeżdżałem do Grecji - na granicy paszport. Choć podobno autobusem rejsowym do Grecji - przepuszczali bez paszportów. Ale to podobno.
Może zadzwoń do ambasady Albanii i Czarnogóry albo do Ministerstwa.
Macedonia- paszport. Czysto teoretycznie możecie objechać przez Rumunię, Bułgarię i Grecję - no ale to trzeba mieć czas i więcej kasy na paliwo:)
Najlepiej biegusiem do fotografa i wydziału paszportowego. Jak jedziecie za 4 tygodnie to spokojnie sobie odbierzecie paszporty.
Jeśli jedziecie samochodem to pamiętajcie o zielonej karcie ( OC na zagranicę - poza Unię )

pozdrawiam
Lech

mar_mad dołączył
25.05.2015

mar_mad 22:11 | 25.05.2015

>Do Czarnogóry możesz wjechać na dowodzie ale do Albanii już nie.

Bzdura.
W Albanii byłem jeden dzień na wycieczce w Tiranie dwa lata temu - oczywiście na D.O.

ejunia dołączył
15.07.2014

ejunia 13:00 | 20.07.2014

Poniżej podaję link ze strony ministerstwa, znajdziesz tam dane odnośnie wymogów wjazdu do poszczególnych krajów:
www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/wizy/zasady_wjazdu_obyw  ateli_polskich_do_poszczegolnych_panstw
Generalnie do Albanii, Bosni i Hercegowiny, Czarnogóry, Serbii, Macedonii wjedziemy na podstawie ważnego paszportu lub DOWODU OSOBISTEGO:) W przypadku Czarnogóry - w ww. liście pojawia się adnotacja odnośnie okresu ważności dokumentu, z którym przekraczamy granicę - to min. 3 miesiące.
Ja też wybieram ten kierunek w tym roku, i też pojadę na dowodzie osobistym, bo mój paszport w tym czasie będzie niedostępny:)

rudapsycholozka dołączył
05.06.2014

rudapsycholozka 08:18 | 24.07.2014

Wjedziesz, albo nie. Zasadniczo mnie w ciągu ostatnich kilku lat wbijano pieczątki do paszportu na różnych bałkańskich granicach i generalnie nikt nie mówił o "ID control", a o "Passport control". Możliwe, że w sezonie pogranicznicy mniej się czepiają, ale poza sezonem paszport jest podstawą i ja osobiście nie ryzykowałabym jeżdżenia bez niego. Druga sprawa, to że za granicą powinno się mieć dwa dowody tożsamości, na wypadek, gdyby jeden z nich wyparował. Więc dowód i paszport są podstawą i pytania z cyklu "Czy potrzebuję paszport?" są trochę dziwne, w szczególności na portalu, który pretenduje do miana podróżniczego.

Pozdrawiam,
ruda z balkanyrudej.wordpress.com/ 

kinos dołączył
04.05.2011

kinos 10:12 | 28.07.2014

W tym miesiącu przejechałem Serbię. Kosowo, Albanię, Macedonię - wszystko na D.O. !

niezawodny dołączył
07.04.2004

niezawodny 16:35 | 04.08.2014

W 2012 roku przejechałem na dowód przez Serbię, Macedonię, Albanię, Czarnogórę i BiH. Pograniczników w tych krajach dowód osobisty nie dziwił. Bardziej ich interesują dokumenty samochodu i ubezpieczenie - na to należy zwrócić uwagę

P.S.
Wszystkie w/w kraje są stowarzyszone z UE i aspirują do UE, więc starają się maksymalnie uprościć podróżowanie

prow dołączył
19.03.2011

prow 22:28 | 04.08.2014

Witajcie, siedze przy piwie w Beracie (Albania). Przejechalem Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę i wjechalem do Albanii na DO. Samochód w leasingu - zrobili kopię dowodu rejestracyjnego. Żadnych pytań o zielona kartę i zgodę właściciela auta. Droga z Lushnja do Beratu zła, ale przejezdna. Trwają prace drogowe. Jutro jadę zobaczyć kanion rzeki Osumi.

kudik dołączył
20.07.2009

kudik 19:28 | 05.08.2014

Większość państw bałkańskich wprowadziło ułatwienia w podróżowaniu dla obywateli UE, których wpuszczają również na podstawie ważnego dowodu osobistego.

Problem może być jedynie gdy w jakiejś dziurze trzeba będzie np skorzystać z opieki medycznej lub okradną Cię i trzeba będzie skorzystać np z Western Union czy banku ...

Wówczas może się okazać, że ID nie wystarcza.

A generalnie lenistwo ludzi mnie coraz bardziej powala - na stronce MSZ-tu jest wszystko jak na dłoni - wystarczy zajrzeć :):)

Nutella dołączył
17.03.2016

Nutella 10:12 | 17.03.2016

Jak dla mnie to dziwne jest tłumaczenie, że w sezonie wystarczy dowód, ale poza sezonem to już paszport. Bzdura totalna. Pracuję w biurze podróży, w ubiegłym roku organizowaliśmy wycieczkę autokarową po Bałkanach i większość grupy miała tylko dowody osobiste - żadnych problemów. Samolotem mnóstwo osób wyjeżdżało od nas na wakacje i również nikt nie miał problemów z brakiem paszportu.

bbeti5 dołączył
13.08.2014

bbeti5 00:20 | 13.08.2014

Właśnie jestem w Ksamilu. Mamy ze sobą paszporty,ale wszystkie granice od Polski poprzez Serbię, Macedonię,Grecję i Albanię przekraczaliśmy na Do bez problemu.

mar_mad dołączył
25.05.2015

mar_mad 22:13 | 25.05.2015

>a do Czarnogóry jak wiedziesz ? Przez Sebie potrzebny paszport przez Bo snie
>również.

Kolejna bzdura.
W ubiegłym roku jechałem przez Serbię do Czarnogóry.
Dwa poprzednie lata znowu przez Bośnię i za każdym razem całą rodziną przekraczaliśmy granicę na dowody osobiste.
Do Albanii rówież wjeżdza się na dowód

zbdg dołączył
22.08.2016

zbdg 12:35 | 22.08.2016

potwierdzam także w tym roku wjeżdzałem do Albanii na dowód, paszportów w ogole nie braliśmy ze sobą, podobne relacje można znalezc w internecie: www.mala-albania.pl/informacje/dokumenty-wjazdowe/ 

travva dołączył
22.08.2016

travva 13:54 | 22.08.2016

>potwierdzam także w tym roku wjeżdzałem do Albanii na dowód, paszportów w ogole nie
>braliśmy ze sobą, podobne relacje można znalezc w internecie:
>www.mala-albania.pl/informacje/dokumenty-wjazdowe/ 

Przeczytałam początkowy wpis, że do Albanii nie można wjechać na dowód i zaczęłam się zastanawiać jak to się stało, że ja wjechałam bez problemu! Oczywiście, że dowód wystarcza, sama lubię podróżować i sporo jeżdżę, ale nie wyrabiałam paszportu jeszcze (choć to kwestia czasu) i do bardzo wielu państw mogę wjeżdżać jedynie z dowodem. Chociaż zaczynają mi się kończyć już miejsca, w których nie byłam, a mogę się do nich dostać bez paszportu. ;)

dora406 dołączył
31.07.2017

dora406 13:34 | 01.08.2017

Witam,

Czy w tym roku ktoś wjeżdżał do Albanii, Czarnogóry, Serbii, Kosova na dowód osobisty?? Jeden z moich pasażerów nie ma paszportu i nie wiem czy nie będzie kłopotów?

dabecja dołączył
25.01.2015

dabecja 22:25 | 28.08.2017

>Witam,
>
>Czy w tym roku ktoś wjeżdżał do Albanii, Czarnogóry, Serbii, Kosova na dowód
>osobisty?? Jeden z moich pasażerów nie ma paszportu i nie wiem czy nie będzie
>kłopotów?

Oprocz kosova bylem w kazdym z wymienionych na dowodzie plus ,acedonia

Misiorek dołączył
14.08.2015

Misiorek 10:21 | 29.08.2017

Do wszystkich krajów o których mowa spokojnie można wjechać na dowód osobisty, ZA WYJĄTKIEM KOSOWA - tam potrzebny jest niestety paszport. No ale Kosowo jadąc do Albanii można przecież spokojnie ominąć...:-)

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl