Przewodniki

PAKISTAN - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

Azja



PAKISTAN
PAKISTAN
(Islamska Republika Pakistanu)
Stolica: Islamabad
Waluta: rupia pakistańska (PKR), 1 PKR = 100 paisa;
Język urzędowy: angielski, urdu
Inne języki: pendżabski, pusztu, sindhi i baloczi

PAKISTAN


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

UWAGA:
W związku z utrzymującym się wysokim stopniem zagrożenia atakami terrorystycznymi, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza obywatelom polskim wyjazdy do Islamskiej Republiki Pakistanu.
Szczególnie wysoki poziom zagrożenia dla bezpieczeństwa przebywających na terenie kraju cudzoziemców utrzymuje się w zachodnim Pakistanie (pas przygraniczny z Afganistanem, Peszawar, Quetta, Beludżystan, tereny plemienne). 
Ze względu na wysokie ryzyko zamachu bombowego, w razie ew. pobytu w Pakistanie, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności w terenach zurbanizowanych, unikanie zgromadzeń o charakterze religijnym, obiektów wojskowych i rządowych, a także nie- podróżowanie po zmroku.
Pobyt w Pakistanie wiąże się obecnie z narażeniem życia, a odpowiedzialność za decyzję o wyjeździe oraz własne bezpieczeństwo  należy całkowicie do osób podróżujących.
Ministerstwo sugeruje również podjęcie kontaktu z Ambasadą w przypadku planowanego wyjazdu na teren Islamskiej Republiki Pakistanu.

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele RP są objęci obowiązkiem wizowym. Należy zatem uzyskać wizę przed wjazdem w jednej z ambasad Pakistanu. Od 2006 roku można uzyskać wizę biznesową ważną na 1 miesiąc na lotnisku międzynarodowym w Islamabadzie. Minimalny okres ważności paszportu musi odpowiadać okresowi ważności wizy. Przedłużenie pobytu poza okres oznaczony w wizie jest traktowany jak przestępstwo. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego przy wjeździe. Wysokość niezbędnej kwoty pieniędzy na pobyt nie jest określona.

PRZEPISY CELNE
Przewożenie środków płatniczych o wartości powyżej 10 tys. USD wymaga udokumentowania ich legalnego pochodzenia. Przy przekraczaniu granicy samochodem urzędy celne żądają udokumentowania, iż pojazd zostanie wywieziony z Pakistanu w określonym terminie (tzw. re-export permit).

PRZEPISY PRAWNE
Surowe wyroki - łącznie z karą śmierci -zasądzane są za przewożenie, posiadanie bądź używanie narkotyków.

UBEZPIECZENIE
Posiadanie ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych jest pożądane, choć nie jest obowiązkowe. Polisy znanych międzynarodowych towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane. Sugeruje się, aby ubezpieczenie zawierało opcję pokrycia kosztów leczenia poza granicami Pakistanu oraz transportu chorego na leczenie do innego kraju.
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Obowiązkowe szczepienia nie są wymagane od przyjeżdżających z Europy, jednak wskazane jest zachowanie szczególnej higieny i ostrożności ze względu na występujące w Pakistanie ryzyko endemicznych chorób zakaźnych i pasożytniczych. Surowe warzywa, owoce, woda i potrawy niewiadomego pochodzenia mogą być przyczyną ostrych zatruć pokarmowych. W niektórych rejonach Pakistanu istnieje zagrożenie malarią. WHO zaleca używanie tabletek uzdatniających wodę do spożycia oraz moczenie warzyw i owoców przed spożyciem w roztworach odkażających. Do picia zdatna jest butelkowana woda mineralna bądź woda przegotowana. Z uwagi na nieprzestrzeganie standardów produkcji i przechowywania artykułów spożywczych pożądane jest sprawdzanie jakości lub daty ważności produktów (i lekarstw) przed ich zakupem. W dużych skupiskach miejskich notuje się znaczne zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Porada lekarska kosztuje od 7 do 15 USD, plomba dentystyczna od 40 do 70 USD, doba w szpitalu od ok. 100 USD.
W Islamabadzie praktycznie jedynym szpitalem zalecanym dla cudzoziemców jest Shifa Hospital, a w Karaczi Aga Khan Hospital. Przed przyjęciem do tych szpitali wymagana jest wpłata kaucji na pobyt w kwocie ok. 250 USD lub przedstawienie ważnego ubezpieczenia zdrowotnego. Wszystkie leki są w zasadzie dostępne w aptekach

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Honorowane jest międzynarodowe i polskie prawo jazdy, lecz przy pobytach ponad 6 miesięcy przepisy zalecają uzyskanie miejscowego prawa jazdy. W Pakistanie obowiązuje ruch lewostronny.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Z powodu utrzymującego się napięcia w sytuacji bezpieczeństwa wysoce niewskazane są wyjazdy do prowincji Beludżystan i Khyber-Pakhtunkhwa, a także na Terytoria Północne, w tym przede wszystkim do doliny Swat i administrowanej przez Pakistan części Kaszmiru. Należy również liczyć się z możliwością zamachu terrorystycznego w centrach największych, teoretycznie bezpieczniejszych, niż terytoria wymienione powyżej, miast Pakistanu, w tym przede wszystkim w Karachi, Lahore, Rawalpindi i Islamabadzie. Podstawowa zasada to unikanie dużych skupisk ludzkich i obiektów (eksponowane hotele dla cudzoziemców, atrakcje turystyczne, budynki rządowe/policyjne/wojskowe, bazary, meczety, dworce lotnicze i kolejowe, demonstracje itp.), które mogą stanowić potencjalny cel zamachu terrorystycznego.
Poniższe informacje administracyjne dotyczące podróżowania po terytorium Pakistanu odnoszą się do stałych przepisów, które obowiązują niezależnie od bieżącej sytuacji bezpieczeństwa
Ze względu na administracyjne ograniczenia ruchu osobowego cudzoziemców w Pakistanie należy zwrócić uwagę, czy otrzymana wiza nie zawiera wpisów ograniczających miejsca podróży. Przed wyjazdem poza duże ośrodki miejskie można zasięgnąć informacji o aktualnym zakresie ograniczeń w Ambasadzie RP w Islamabadzie. Warto pamiętać, że udzielenie pomocy konsularnej w odległych i objętych restrykcjami rejonach może być poważnie utrudnione. Przed podróżą na Terytoria Północne i do Kaszmiru, na tzw. tereny plemienne, Khyber-Pakhtunkhwaj oraz do południowo-zachodnich rejonów Beludżystanu konieczne jest uzyskanie pisemnego zezwolenia władz MSW w Islamabadzie (No Objection Certificate). W Beludżystanie podróżować bez zezwolenia można tylko po głównej drodze łączącej stolicę prowincji Quetta z resztą kraju (miasta Sukkur i Bolan Pass) oraz drogą do granicy z Iranem. Zakazany jest pobyt cudzoziemców w strefach przygranicznych (w pasie o szerokości 45 km od granicy i 15 km od linii kontroli w Kaszmirze), a także w pobliżu terenów strategicznych i wojskowych. Planując podróż do rejonów wysokogórskich, należy brać pod uwagę warunki pogodowe. Zimą część dróg w tym rejonie - m.in. prowadząca do Chin Karakorum Highway - jest nieprzejezdna.

BEZPIECZEŃSTWO W KRAJU
Zagrożenia dla bezpieczeństwa cudzoziemców w Pakistanie wynikają zarówno z przestępczości kryminalnej (zwłaszcza w Karaczi i innych dużych skupiskach miejskich), jak też z narastających ataków terrorystycznych (zamachy bombowe, w tym samobójcze, porwania). Akty te wymierzone są zarówno przeciw osobom i instytucjom utożsamianym z interesami państw koalicji antyterrorystycznej, czy też szeroko rozumianą kulturą Zachodu (jak kościoły i szkoły chrześcijańskie, zachodnie restauracje i kluby, hotele dla cudzoziemców, atrakcje turystyczne oraz inne miejsca zgromadzeń cudzoziemców), jak również przeciw obiektom rządowym i komunikacyjnym. W związku z konfliktem sunnicko-szyickim zagrożone atakami są również miejsca muzułmańskiego kultu religijnego. Ponadto należy unikać przebywania w miejscach demonstracji i wieców ulicznych na tle politycznym, etnicznym lub wyznaniowym, które nader często przybierają gwałtowny charakter. Na terenach oddalonych od miast zdarzają się porwania turystów dla okupu. Zalecane jest unikanie podróżowania w nocy, co dotyczy zwłaszcza kobiet. Nie należy korzystać z najtańszych, improwizowanych miejsc noclegowych oraz ofert przygodnych znajomych. Ze względu na otwarty konflikt zbrojny pomiędzy rządem, a tak zwanymi pakistańskimi talibami, bezwzględnie należy unikać podróży na terytorium Khyber-Pakhtunkhwa  i Terytoria Północne oraz do Beludżystanu.

RELIGIA, OBYCZAJE
Pakistan jest krajem muzułmańskim, którego prawa i obyczaje oparte są na tradycji i zasadach islamu. Nieusankcjonowane małżeństwem kontakty seksualne, homoseksualizm, pornografia oraz posiadanie i konsumpcja alkoholu zagrożone są karą więzienia. W okresie ramadanu należy od wschodu do zachodu słońca unikać publicznego spożywania posiłków, picia napojów oraz palenia tytoniu. Działalność urzędów i instytucji publicznych podczas ramadanu i licznych świąt religijnych ulega znacznemu ograniczeniu. Zalecane jest przestrzeganie muzułmańskich obyczajów dotyczących noszenia ubiorów zakrywających kształt ciała, szczególnie w odniesieniu do kobiet. Kobiety nie powinny podróżować samotnie ani w towarzystwie obcych osób. 


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Islamskiej Republice Pakistanu
ambasador: Andrzej Ananicz
Pakistan, Islamabad, Street 24, G-5/4, Diplomatic Enclave II, P. O. Box 1032 Islamabad, 44 - 000
Tel.: +92 51 2600846 Tel.: +92 51 2600844 Tel. dyżurny: +92 51 2600845 Faks: +92 51 2600853 Faks: +92 51 2600852
islamabad.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

PAKISTAN - galerie i zdjęcia z podróży

PAKISTAN / Granica z Indiami / Granica Pakistańska / Pokaz siłyPAKISTAN / Karakorum / Karakorum / KarakorumPAKISTAN / Lahore / Lahore / LahorePAKISTAN / Karakorum Highway / Gilgit - Sust / Pakistan - Karakorum HighwayPAKISTAN / Islamabad  / Islmabad / Islamabad wieczoremPAKISTAN / góry / w drodzę / Czasami śniegu jest dużoPAKISTAN / - / SAIFUL MALOOK / brakPAKISTAN / Karakorum / Karakorum / KarakorumPAKISTAN / Karakorum / Karakorum / KarakorumPAKISTAN / Lahore / Lahore / LahorePAKISTAN / Karakorum / Karakorum / KarakorumPAKISTAN / fairy meadows  / camping / fairy meadows nanga parbat camping :-)PAKISTAN / Karakorum / Karakorum / KarakorumPAKISTAN / Karakorum / Karakorum / KarakorumPAKISTAN / Karakorum / Karakorum / KarakorumPAKISTAN / Karakorum / Karakorum / KarakorumPAKISTAN / Lahore / Lahore / LahorePAKISTAN / QUETTA / ULICA QUETTY / PAKISTANPAKISTAN / góry / w drodzę / KKH poniżej PasuPAKISTAN / Karakorum / Karakorum / Karakorum

PAKISTAN - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Zapytanie???? PAKISTAN 137 27-03-23
Zapytanie???? PAKISTAN 106 26-03-23
Dlaczego Pakistan? PAKISTAN 1399 02-06-19
Pakistan. PAKISTAN 4903 23-02-17
obecna sytuacja PAKISTAN 1994 22-03-16
LUD HUNZA PAKISTAN 1871 21-03-16
Wiza plus zaproszenie PAKISTAN 3377 04-05-15
Pakistan Jaka sytuacja ? Mozna jechac ? Wizy ? PAKISTAN 3884 27-03-15
Wiza do Pakistanu- agencje, rady PAKISTAN 2115 19-04-14
Bezpieczeństwo PAKISTAN 1865 25-03-14
wiza PAKISTAN 1819 17-12-13
Wiza do Pakistanu a wiza amerykańska PAKISTAN 2456 27-05-13
Jak to wyglada na chwile obecna z wizami? Wawa wydaje? PAKISTAN 3503 25-07-12
Pakistan -> meeting PAKISTAN 1998 28-04-12
Biafo-Hispar-Snow Lake / Gasherbrum BC / K2 BC PAKISTAN 2661 10-01-12
statkiem z Iranu do Indii?? PAKISTAN 4129 08-06-11
wybrzeżem pkistanu do Karachi PAKISTAN 1986 16-11-09
wlasnym wozem po pakistanie? PAKISTAN 2477 28-08-09
Quetta - Lahore pociąg PAKISTAN 2243 07-06-09
Iran,Pakistan PAKISTAN 2365 08-06-08
kto byl ostatnio? PAKISTAN 2085 20-12-07
wiza pakistańska PAKISTAN 2246 27-07-07
A MOŻE W GÓRY........ PAKISTAN 1914 24-01-05
treking PAKISTAN 1827 12-08-04
Portale pogodowe PAKISTAN 2
Teneryfa PAKISTAN 2
IRAN/PAKISTAN-backpacking PAKISTAN 2
jak ktoś się chce dołączyć zapraszam PAKISTAN 2

PAKISTAN - artykuły i relacje z podróży

ROSJA / Dolina Baksan /  Miejscowość Elbrus / Ekipa Nysateam
2014-04-29
Nysateam

kraje: CHINY, INDIE, PAKISTAN, IRAN, ARMENIA, GRUZJA, TURCJA, ROSJA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, mapy, linki
liczba odwiedzin: 7554
liczba komentarzy: 0

Wyprawa "Nysą dookoła Azji"

Globtroter objął patronatem wyprawę "Nysą dookoła Azji 2014". Już za miesiąc kilkoro przyjaciół pozostawi dom, pracę, swoich bliskich, aby przeżyć przygodę swojego życia i przejechać niemalże całą Azję Nyską 522 o imieniu Lucek.

Czytaj więcej

CHORWACJA / Pliwickie Jeziora / Plitwickie Jeziora / Balkan Expedition 2012
2014-01-14
NaKoniecŚwiata

kraje: INDIE, SRI LANKA, PAKISTAN, NEPAL, BANGLADESZ
zawartość: zdjęcia, mapy, linki
liczba odwiedzin: 5472
liczba komentarzy: 1

Indie 2015 kultowym VW T3

Prezentujemy najnowszy patronat medialny Globtrotera! Uwaga - jest możliwość dołączenia do ekipy pomarańczowego Volkswagena T3 ... Poczytajcie i podejmijcie najlepszą decyzję ;-)

Czytaj więcej

PAKISTAN / Punjab / Punjab / Punjab
2012-04-18
MichalPrzybylski

kraje: PAKISTAN
zawartość: zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 2685
liczba komentarzy: 0

Komediodramat - czyli przesłuchanie przez dwóch agentów pakistańskiego kontrwywiadu.

Pakistański kontrwywiad - brzmi poważnie. Z tymi panami nie ma żartów. A może jednak? Podczas mojej podróży po Pakistanie, dom mojego hosta z couchsurfingu został odwiedzony przez dwóch agentów. W normalnych okolicznościach bym się przestraszył. Tyle tylko, że widząc dwóch identycznych bliźniaków z brzuszkami, okrągłymi okularami i łysinką, dodatkowo kręcących nosem w tym samym czasie i w tą samą stronę, na hasło "Intelligence Beaurou", włączyła mi się w głowie muzyczka z Różowej Pantery :-) Tekst pochodzi z autostopowego bloga: www.singlenomad.pl

Czytaj więcej

PAKISTAN / Karakorum Highway / Gilgit - Sust / Pakistan - Karakorum Highway
2012-04-06
MichalPrzybylski

kraje: PAKISTAN
zawartość: zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 2074
liczba komentarzy: 1

Dzień z autostopowej wędrówki po Karakorum Highway

Łapanie stopa na KKH (szczególnie pomiędzy jeziorem Hunza a Sost) jest dosyć trudne. W momencie, gdy robiłem tę trasę, kierowcy ciężarówek cieszyli się urlopami związanymi ze świętem Eid. Można liczyć tylko na prywatne samochody, ew. policyjne jeepy, które przejeżdżają tutaj rzadziej niż pociąg do Łodzi co nie chodzi :-). Dlatego, więcej się nachodziłem niż najechałem.

Czytaj więcej

PAKISTAN / Beloczystan / Taftan / Pakistan (Beloczystan) - kraina broni i narkotyków.
2012-04-05
MichalPrzybylski

kraje: PAKISTAN
zawartość: droga na miejsce, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 5207
liczba komentarzy: 0

Pakistan (Beloczystan) - kraina broni i narkotyków.

- Kamil.... - No? - Widzisz te kałasze? - No widzę. I co? - Chodź, porobimy sobie z nimi zdjęcia. - Dawaj :-).

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl