Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Phajaan, to słowo, które powinien znać każdy podróżnik... > TAJLANDIA, KAMBODżA, MYANMAR, INDIE


anszu anszu Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie TAJLANDIA / - / Elephant Nature Park / Elephant Nature ParkArtykuł mówi o phajaan, tzw. oddzielaniu duszy od ciała słoni, które później wykorzystywane są w turystyce w Azji.

Phajaan to słowo które powinien znać każdy podróżnik, każdy człowiek, który wybiera się do Azji, każdy miłośnik zwierząt… To słowo trzeba powtarzać jak mantre aby edukować tych, którzy jeszcze nie wiedzą co to jest phajaan…

Słowo to pochodzi z Azji, z górskich rejonów Tajlandii, Indii, Myanmar, Kambodży i oznacza złamanie psychiki słonia przez oddzielenie duszy od ciała, co doprowadzi do podporządkowania zwierzęcia człowiekowi… Tak naprawdę nie ma to nic wspólnego z oddzielaniem duszy od ciała a jest po prostu torturowaniem słonia, który po przejściu phajaan zrobi wszystko co każe mu człowiek aby uniknąć bólu który ma w pamięci i będzie go miał do końca życia. Phajaan to bicie i katowanie zwierzęcia aż do pełnej uległości człowiekowi.

Proces phajaan rozpoczyna się od oddzielenia słoniątka, zaledwie kilkuletniego od matki. To wstrząsające przeżycie. Odbywa się w brutalny sposób, przy rozpaczy matki, krzykach dziecka. To rozpacz, która będzie trwać jeszcze długo, w imię podporządkowania człowiekowi , a ja pytam: jakim prawem? Słoniątko zostaje umieszczone w bardzo ciasnej klatce, nie może siedzieć ani leżeć, może tylko stać. Słoniątko woła o pomoc i jest przerażone. W tym momencie zaczyna się prawdziwa tortura…. Przez kolejne dni słoniątko nie dostanie jeść ani pić, ludzie nie pozwolą mu spać….będą go bić, prymitywnymi narzędziami po głowie, trąbie, uszach, nogach… każda próba walki ze strony słoniątka będzie potęgować agresje ludzi i zadawany ból. Bambusowe kije z powbijanymi gwoździami są wbijane w głowę z taką siłę, że kat ma problem aby wyjąć go z czaszki zwierzęcia… noże są wbijane w skórę zwierzęcia, uszy są rozrywane. Krew i ból to będzie jedyna rzeczywistość otaczająca teraz słoniątko, do czasu aż się podda i ulegnie człowiekowi. Kiedy szaman uzna że dusza słonia oddzieliła się od ciała rozpocznie się kolejny etap szkolenia.

Połowa słoni poddawanych phajaan umiera podczas katowania. Może są szczęściarzami…nie będą musiały cierpieć przez całe życie w zadawanym bólu przez człowieka, w imię rozrywki, atrakcji, zarabiania pieniędzy. Po phajaan słoń rozpoczyna właściwe szkolenie i naukę sztuczek które są wciąż wzmacniane przez ból i tortury.

Słoń staje się niewolnikiem człowieka, z jednej strony nigdy nie zapomni tego bólu, z drugiej strony przez phajaan zostaje podległy człowiekowi na zawsze.

Każdy człowiek powinien wiedzieć, że każdy słoń który znajduje się w cyrku, który przewozi turystów na swoim grzbiecie, który pokazuje sztuczki typu granie i malowanie, który pozuje do zdjęć na ulicy przeszedł phajaan. Czy aż taką cenę muszą płacić te zwierzęta w imię rozrywki człowieka?

Proszę o refleksję w tym temacie. Nie korzystajcie z atrakcji z udziałem słoni, nie róbcie sobie z nimi zdjęć na ulicy, nie jeździcie na nich, nie oglądajcie pokazów, nie chodźcie do cyrku gdzie występują zwierzęta… Słoń który jest posłuszny człowiekowi przeszedł phajaan, a ja wciąż będę pytać ….w imię czego? Dopóki ludzie będą korzystać z atrakcji z udziałem słoni dopóty słonie będą musiały przechodzić przez phajaan…

W Tajlandii Sangduen Chailert założyła Elephant Nature Park gdzie opiekuje się słoniami, edukuje ludzi, walczy z rządem w kwestii zmiany prawa. W Polsce mówmy o phajaan i wybierając się na wakacje miejmy odwage powiedzieć „nie” tym którzy oferują atrakcje z udziałem słoni.


Poniżej linki pokazujące phaajan:

http://www.youtube.com/watch?v=SVckvi_gWVo&list=PLC5F2837CF08FD887&index=5

http://www.youtube.com/watch?v=PvTnJrqx0X8&list=PLC5F2837CF08FD887&index=9

http://www.youtube.com/watch?v=yknkKIX4ikE&list=PLC5F2837CF08FD887&index=13


Mówmy o phajaan, niech każdy kto wybiera się do Azji wie, jak wielkim cierpieniem okupione są wątpliwe atrakcje z udziałem słoni.

Zdjęcia

TAJLANDIA / - / Elephant Nature Park / Elephant Nature Park

Dodane komentarze

paragon dołączył
28.06.2013

paragon 2013-08-20 12:34:33

Boże! Ile potworności... O tylu rzeczach nie mamy pojęcia... Ale masz rację - krzyczmy na ten temat, nagłaśniajmy, może uda się nam powstrzymać ten bezduszny przemysł. Oby!

anszu dołączył
02.08.2013

anszu 2013-08-05 10:30:58

"Dziękuję za to że napisales. ...nie oceniam ludzi którzy jeżdżą. ..oni często są nieswiadomi.... ja mialam to szczęście ze nie siedzialam na sloniu... chcialabym aby jak najwięcej ludzi dowiedzialo się o phajaan.Aby każdy przed jazda na sloniu wiedzial ile one wycierpialy i czy warto na niego wsiadac....pomóż mi w tym, Ty też. ..."

taxi dołączył
17.10.2012

taxi 2013-08-05 09:11:24

Jechałem na słoniu podczas mojego pierwszego wyjazdu do Azji - do Tajlandii. Potem, po przeczytaniu rożnych artykułów na temat tresowania m.in. słoni, nigdy więćej tego nie zrobiłam. Twój artykuł jest poruszający.

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl