Forum dyskusyjne

Wróciliśmy - służymy radą

kategoria podróże po świecie

Michasie dołączył
11.03.2014

Michasie 20:23 | 09.06.2014

Właśnie wróciliśmy z podróży po Brazylii. Byliśmy w Rio, Pocos de Caldas, Muzambinho, przejazdem w Sao Paulo, Foz do Iguacu, Puerto Iguazu, Angra dos Reis, Abraao (Ilha Grande). Poruszaliśmy się samolotami, autobusami rejsowymi, miejskimi, busami i taksówkami. Jadaliśmy w przeróżnych miejscach :) Jakby ktoś potrzebował jakichkolwiek informacji postaramy się powiedzieć wszystko co wiemy.

Somuchtravel dołączył
12.06.2014

Somuchtravel 11:50 | 13.06.2014

Jest tam niebezpiecznie? Ktoś Was napadł/obrabował? Bo słyszałem, że takie rzeczy są w Brazylii na porządku dziennym.

Michasie dołączył
11.03.2014

Michasie 14:23 | 13.06.2014

No właśnie, wszędzie tylko mówią i pokazują to co najgorsze. Też nas straszyli przed wyjazdem i prawda, że na początku trochę bardziej się pilnowaliśmy, później już czuliśmy się jak u siebie i nic złego nas nie spotkało. Nie było nawet chwili podczas całego wyjazdu, żebyśmy czegoś się bali czy poczuli niebezpiecznie. Tyle ludzi nam bezinteresownie pomagało, sami podchodzili i pytali czy nie pomóc. Wiadomo, że nie chodziliśmy po nocy po fawelach i w Rio nie wchodziliśmy w nocy na Copacabanę, bo tam po prostu spali bezdomni, ale chodziliśmy po barach, po sklepach, po ulicach i nie tylko po "turystycznych" częściach miast, ale i po zakamarkach i prędzej ktoś się uśmiechał, pokazywał kciuk do góry, pytał skąd jesteśmy niż cokolwiek złego by zrobił. Nie wiem, może my mamy takie szczęście, że nic nam się nie przytrafiło, ale polki, które spotkaliśmy, powiedziały nam to samo. Jedyne wrażenie jakie pozostało nam po pobycie, jeżeli chodzi o mieszkańców to że są otwarci, uśmiechnięci, bezinteresowni, pomocni, wyluzowani i wszystko co najlepsze. Witali nas i żegnali w uściskach. Nawet jeżeli kręciły się wieczorem biedne dzieciaki i chciały wcisnąć jakieś gumy czy słodycze, albo inni którzy chcieli wcisnąć nam "good stuff" ;) nie byli nachalni i "nabzdyczeni" jak się powiedziało dziękuję, tylko jeszcze szerzej się uśmiechali, nie mówiąc już o radości maluchów, jak się kupiło od nich gumę do żucia za 2 brl :) Mogłabym pisać i pisać, ale tylko w samych superlatywach i mam nadzieję, że każdy kto tam pojedzie będzie miał tylko takie odczucia jak my, bo dzięki temu chcemy tam wrócić.

winny123 dołączył
30.10.2012

winny123 10:06 | 30.07.2014

Witam mam pytanie co do kosztów nie licząc biletów lotniczych ,jadać na około 3 tygodnie ile trzeba przeznaczyć na pobyt oczywiście beż ekstremum :hostele itp. trasa zbliżona do tej co wy zrobiliście?
Czy wyjazd w kwocie 4-5 tys. się zamknie ?
dziekuje za odp.

Michasie dołączył
11.03.2014

Michasie 11:15 | 05.08.2014

Rozumiem, że mówisz o takiej kwocie na jedną osobę, jeżeli tak to spokojnie starczy (bez biletów oczywiście). Może bez szaleństw, ale przyzwoity nocleg, jedzenie, zwiedzanie - bez problemu :)

dorkaaa dołączył
23.08.2014

dorkaaa 12:42 | 23.08.2014

Hej :)
Mam do was pytanka. Zbliża się dzień mojego wyjazdu do Rio, chcę także zwiedzić Ilha Grande. Wiem, że są jakies autobusy do Angra dos Reis, i potem prom. Wybraliscie taką opcję ? Czy bilet na te autobusy mozna kupic u kierowcy czy lepiej wczesniej - żeby były miejsca ?
Czy godziny odpływania promów z Angra dos Reis pozostały bez zmian ? 15.30 w dni robocze, 13.30 w soboty/ndz ?
Pozdrawiam serdecznie ! :)

Michasie dołączył
11.03.2014

Michasie 20:16 | 24.08.2014

Tak, na Ilha Grande jechaliśmy w ten sposób, tylko że wtedy nam się wszystko pospóźniało (jak zawsze w Brazylii) i mieliśmy niezaplanowany nocleg w Angra :) Jechaliśmy autobusem o 15, okazało się, że były straszne korki i dojechaliśmy dopiero po 18, a że było już ciemno to żadne promy ani łódki nie pływały na Ilha. Także weź pod uwagę, że podróż autobusem może trochę potrwać. Jak my byliśmy to do Angra jeździły tylko autobusy Costa Verde (mniej więcej co godzinę - rozkład jest na ich stronie internetowej). Bilet kupowaliśmy na dworcu autobusowym godzinę przed odjazdem. Nie wiem czy wiesz, ale tam jest troszkę inaczej niż u nas, nie ma ogólnych kas, tylko każda firma ma swoją kasę. Oni akurat mieli na parterze, przy przechowalni bagażu, a nie u góry, gdzie większość kas. Bilet kosztował 88 BRL/os. Za prom płaciliśmy 30 BRL/os, ale to był katamaran o 8 rano i dlatego było drożej, zależało nam by płynąć pierwszym jaki odpływa rano i ten nam wskazano - dlatego też nie podam jakie są godziny tych tańszych promów, generalnie pływa tam tego dużo. W powrotną stronę wykupiliśmy w agencji turystycznej na Ilha powrót do Rio (prom + bus) - podwozili w Rio gdzie się chciało i kosztowało to 85 BRL/os (95 - jak dojazd busem na lotnisko w Rio). Wychodziło taniej i dużo szybciej. Tylko nie wiem gdzie można to wykupić w Rio jakbyś chciała w obie strony, bo taką ofertę też mają. Nazywa się to Speed Connection i z Rio startowali o 9:30, a z Ilha Grande do Rio o 9, 13 i 17. Myślę, że w jakiejść agencji turystycznej w Rio Ci pomogą :)
Tyle wiemy. Pozdrawiamy serdecznie i zazdrośimy podróży :)

dorkaaa dołączył
23.08.2014

dorkaaa 23:22 | 24.08.2014

Kurde naprawdę autobus kosztował aż 88BRL w jedną stronę od osoby ? W internecie wszędzie wyświetl się cena 44 BRL. Może to kwestia tego, że kupuję się na miejscu przed odjazdem i jest drożej ?
Na stronie busbrazil.com niby można kupić bilety i myślałam o takiej opcji, ale trochę się cykam czy nie będzie z tym potem problemu przy wejściu do busa, a portugalskiego my nic a nic :P

[konto usuniete] dołączył
24.08.2014

[konto usuniete] 23:55 | 24.08.2014

A może chcielibyście podzielić się wrażeniami z podróży i pobytu z naszymi Czytelnikami i -- przy okazji -- wygrać atrakcyjne nagrody w konkursie?:)
Jeśli tak, zapraszam do udziału www.plan4fun.pl/konkursy/2014/13 

dorkaaa dołączył
23.08.2014

dorkaaa 00:08 | 25.08.2014

>Kurde naprawdę autobus kosztował aż 88BRL w jedną stronę od osoby ? W internecie
>wszędzie wyświetl się cena 44 BRL. Może to kwestia tego, że kupuję się na miejscu
>przed odjazdem i jest drożej ?
>Na stronie busbrazil.com niby można kupić bilety i myślałam o takiej opcji, ale
>trochę się cykam czy nie będzie z tym potem problemu przy wejściu do busa, a
>portugalskiego my nic a nic :P

miało być na stronie brasilbybus.com :)
No i zapomniałam podziękować za odpowiedz i również pozdrawiam

Michasie dołączył
11.03.2014

Michasie 08:07 | 25.08.2014

Ajć przepraszam, cena 88 BRL była za 2 osoby. Masz racje, za osobę było 44 BRL :)
A co do zakupu biletów przez internet, to nam w agencji turystycznej w ten sposób kupowali do Pocos. Drukowali ze strony takie potwierdzenie zakupu i dopiero z tym szliśmy na dworcu autobusowym do odpowiedniej kasy wymienić to na właściwy bilet.
My po portugalsku też nie mówiliśmy, tylko po angielsku i nie było większych problemów, zawsze się ktoś znalazł :)

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 08:30 | 25.08.2014

A spotkaliście się z sytuacją, że bilet kupowany na dworcu w kasie jest nieco droższy, niż kupowany u kogoś w rodzaju konduktora bezpośrednio w autobusie ? Ja tak miałem na trasach w okolicach Rio i Belo, różnice nie były wielkie ale w granicach 1,5 Reala na jednym bilecie ... Pozdrawiam

Michasie dołączył
11.03.2014

Michasie 10:12 | 25.08.2014

Jak jeździliśmy autobusami to ruszaliśmy za każdym razem z dworca w Rio, a tam żeby przejść na "peron" autobusowy trzeba mieć bilet i pokazać do sprawdzenia, więc nie mieliśmy możliwości zakupu w autobusie. Jedyne co to w agencjach turystycznych pobierali prowizję, no ale to normalne :)

justychen dołączył
06.10.2014

justychen 07:27 | 06.10.2014

Witam. W styczniu wybieram sie do Brazylii. Chciałam dowiedzieć się, czy podróżowaliście autobusem również nocą. Trasę z Wodospadów Iguazú do Sao Paulo chcemy pokonać nocą i zastanawiamy się, czy to dobry pomysł ze wzgl.na bezpieczeństwo i czy w ogole jest takie połączenie(może jechaliście tą trasą). I jeszcze proszę o informacje, że w okolicach Rio lub Sao Paulo kąpaliście się w oceanie. Znajomy twierdzi, że dopływają tam zimne prądy, więc kąpiele nie należą do przyjemnych.

justychen dołączył
06.10.2014

justychen 07:33 | 06.10.2014

Witam. W styczniu wybieram sie do Brazylii. Chciałam dowiedzieć się, czy podróżowaliście autobusem również nocą. Trasę z Wodospadów Iguazú do Sao Paulo chcemy pokonać nocą i zastanawiamy się, czy to dobry pomysł ze wzgl.na bezpieczeństwo i czy w ogole jest takie połączenie(może jechaliście tą trasą). I jeszcze proszę o informacje, że w okolicach Rio lub Sao Paulo kąpaliście się w oceanie. Znajomy twierdzi, że dopływają tam zimne prądy, więc kąpiele nie należą do przyjemnych.

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 08:15 | 06.10.2014

Nie wiem co wam poradzić. Ja jechałem w z Sao Paulo do Foz nocą i nic się nie przydarzyło ....

justychen dołączył
06.10.2014

justychen 06:36 | 09.10.2014

Dziękuję za odp. Ile kosztował bilet? Kupiony był wczesniej przez internet czy bezpośrednio przed podróżą w kasie?

Michasie dołączył
11.03.2014

Michasie 12:51 | 06.10.2014

My jechaliśmy całą noc z Rio do Pocos de Caldas i byliśmy bardzo zadowoleni. Jak dla nas bezpiecznie, wygodnie i zaoszczędzony nocleg i czas w dzień :)
Co do oceanu to kąpaliśmy się przy Copacabanie i Ipanemie w Rio kilka razy. Nie zauważyłam żeby woda była jakaś szczególnie zimna, były za to bardzo mocne prądy i brazylijczycy ostrzegali nas żeby daleko nie wchodzić, bo ścina z nóg.

justychen dołączył
06.10.2014

justychen 07:42 | 09.10.2014

A czy ktoś był w parku Chiapada Diamentina? Planujemy wypad z Salvadoru. Do jakiego miasta najlepiej dojechać? Lencois?? Takie połączenie znalazłam z Salvadoru. ..
Gdzie się najlepiej zatrzymać? Jak wygląda organizacja w samym parku? Samodzielnie trzeba się poruszać, czy tez wykupuje się jakąś zorganizowaną wycieczkę? Ceny? Ile czasu wystarczy na taką wyprawę? Dysponujemy max. 2 dniami i zastanawiamy się ,czy warto zapuszczać się w tamtym kierunku.

Quki dołączył
12.10.2014

Quki 19:53 | 16.10.2014

cześć,
Moglibyście napisać gdzie spaliście (rodzaj noclegu) i średnie koszty za noc?
Czy jest problemem przyjazd do jakiegoś miasta i znalezienie tam spania-tak wchodząc z ulicy?

Dziękuję

winny123 dołączył
30.10.2012

winny123 21:47 | 19.10.2014

mam dwa pytania:
1 czytałam ,że można udać się w rejs łódką po okolicznych wysepkach -teren wokół Salvadoru ale nie mogę poszukać żadnych inform. jeśli coś wiecie to proszę o pomoc i jeśli nie z Sal.to czy np: z Rio coś takiego organizują i jaki jest koszt?
2 przylatując do Iguacu i chcąc wybrać się pod wodospady ze strony argentyńskiej to czy lepiej jest zrobić to z jakimś lokalnym biurem czy samemu zorganizować i ile to kosztuje?(głównie martwi mnie przekraczanie granicy -może nie potrzebnie )
Z góry dziękuje za odp.

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 08:29 | 20.10.2014

Odnośnie wodospadów - spokojnie samodzielnie, nie musisz brać żadnej agencji, teren oznakowany, w kasie przy kupnie biletów dostaniesz wszelkie info, mapki, opisy szlaków i innych atrakcji, nie sposób się zgubić. Przekraczanie granicy - bezproblemowe, co najwyżej wysadzą do kontroli granicznej, autobus pojedzie, to weźmie cię następny tej samej firmy (jeżdżą co 10-15 minut.....)

Hawi dołączył
17.12.2014

Hawi 15:27 | 17.12.2014

Wybieram się w lutym do Brazylii. Mam zamiar polecieć do Manaus i wejść do dżungli. Czy ktoś się orientuje czy będzie to wykonalne w lutym?? Czy też opady są tak duże że nie warto w ogóle sie tam fatygować?

baksiuu dołączył
26.08.2015

baksiuu 20:34 | 26.08.2015

Hej:) potrzebuje rady a raczej informacji:) Jadę ze znajomymi do Brazylii w listopadzie i mam parę pytań:
1. szczepienia - wykonywaliście wszystkie zalecane szczepienia? bo nie wiem czy popadać w paranoję z tymi szczepieniami, a niekoniecznie jestem ich zwolennikiem:) na pewno szczepienia na żółtą febrę(bo wybieramy się tez do amazonki) i zażywanie leków antymalarycznych.
2. wodospady Iguacu - czy przejście na stronę argentyńską jest możliwe pieszo, jest to jakoś połączone? czy raczej trzeba się wybrać jakimś busem? i czy na każdy dzień/kraj wykupuje się osobny bilet bo na stronie wodposadów nie znalazłam takiej informacji, a na pewno jednego dnia wybrałabym się na stronę brazylisjką a drugiego dnia na argentyńską. Byłaś też po stronie paragwajskiej?
3. Rio - czy są jakieś problemy z zakupem biletów na głowę cukru i jezusa na miejscu? czy lepiej (nawet nie sprawdziłam czy jest taka możliwość) zakupić je online? tak samo z wodospadami bo tutaj akurat widziałam, że jest możliwość online.
4. jakieś fajne miejsca żeby coś zjeść fajnego w Rio i Sao Paulo.
5. Długo zabiera wycieczka na Ilha Grande? opłaca się jechać tam na jeden dzień z Rio? no i czy warto?
6. Czy w całej Brazylii jest duży problem z komarami czy tylko w Amazonce?
to chyba na tyle co mi przyszło teraz do głowy:) dzięki!

[konto usunięte] dołączył
03.12.2012

[konto usunięte] 13:50 | 27.08.2015

Nie miałem problemu z zakupem biletów bezpośrednio w kasie. Na "głowę cukru" załapałem się z tego co pamiętam w trzeciej turze, na "Jezusa" na pierwszą kolejkę (jeździ co pół godziny). Na "Jezusa" można też dojechać mikrobusem - 1 Real więcej niż zębatą, no i masz ograniczony czas przebywania na szczycie ( opcja kolejka - przebywasz sobie ile chcesz). Drogę "z buta" nie polecam - ilość patroli policyjnych na trasie daje dużo do myślenia.
Fajne i przystępne cenowo knajpki znajdują się w Rio w okolicy starych doków.
Pozdrawiam.

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 19:24 | 27.08.2015

Szczepienia - jeden się nie zaszczepi i nic nie złapie, drugi się zaszczepi i złapie coś innego ... nie ma reguły
Wodospady - to są oddzielne parki narodowe i oddzielne (drogie!) bilety, pieszo się nie da, bo nie ma przejścia granicznego, ale są busy, po jednym dniu na każdą stronę powinno wystarczyć.
Rio - Głowa Cukru i Corcovado raczej nie w weekendy. Potwierdzam, Corcovado, raczej nie pieszo, choć kusi,
W Rio mieszkałem w Botafogo, jest sporo knajpek i restauracyjek.
Komary z tego co pamiętam były w różnych miejscach, ale nie w jakiś przerażających ilościach ...
Powodzenia

senia dołączył
20.06.2008

senia 22:59 | 27.08.2015

A co z krótkim pobytem na Ihla Grande? Warto? I jak si e tam dostać? czy jak się zarezerwuje nocleg tamże to zabierają z kontynentu?

Michasie dołączył
11.03.2014

Michasie 15:11 | 01.09.2015

1. my się na nic nie szczepiliśmy - nasz wybór, ale lecieliśmy w maju (a więc nie upalne lato) i nie do dżungli - wg mnie każdy musi sam zdecydować,
2. o wodospadach jak już ktoś napisał - są to dwa odrębne parki, dwa odrębne bilety - na stronę argentyńską trzeba wykupić dojazd lub zorganizować go sobie samemu,
3. bilety w Rio kupowaliśmy na miejscu bez kolejek, ale my byliśmy w maju - myślę że dlatego było dużo mniej ludzi i brak kolejek,
4. w Rio wybieraliśmy zazwyczaj knajpki w których siedziało dużo mieszkańców, bo tam można było zjeść coś "ciekawego", smacznego i zazwyczaj za grosze - niestety różnie było z czystością w takich miejscach, ale taki już ich urok ;), zależy czy chcesz po prostu dobrze zjeść, czy zależy Ci żeby poznać ich smaki,
5. my na Ilha byliśmy kilka dni, na jeden dzień to chyba lepiej byłoby wykupić wycieczkę z Rio ale łódką w różne zakątki wyspy - z pływaniem w błękitnych zatokach, lagunach i odludnych miejscach; my nocując tam jednego dnia popłynęliśmy na Lopes Mendes, drugiego dnia na wycieczkę motorówką po różnych zakątkach i plażach wyspy, innego dnia zwiedzaliśmy na piechotę, bo jest tam gdzie chodzić - kilka szlaków, zależy kto co lubi i ile może przeznaczyć czasu na wyspę,
6. my komarów nie znaleźliśmy, ale znowu napiszę, że byliśmy w maju i nie w dżungli ;)

senia dołączył
20.06.2008

senia 15:26 | 04.09.2015

Jaką zabrać walutę? Jaki jest kurs Reala do dolara i Euro?

[konto usunięte] dołączył
03.12.2012

[konto usunięte] 18:20 | 04.09.2015

USD i tylko USD - i to nie tylko z powodu najkorzystniejszego przelicznika, ale też ze względu na to, że poza głównymi "centrami turystycznymi" z "oro" jest problem. Kursy w kantorach dla "ludu pracującego miast i wsi" czyli w "centrach handlowych" koniec kwietnia/początek maja oscylowały 2.90-2.80 za dolara. Sprawdź sobie kurs bankowy archiwalny (z tego co pamietam było koło 3.00). Za "oro" dawali wtedy tyle samo albo ciut mniej :-)))

haluska dołączył
21.08.2011

haluska 20:11 | 02.10.2015

Wybieram się na Pantanal Szukam taniej wycieczko na 3 dni z Cuiaba Czy możesz coś polecić

senia dołączył
20.06.2008

senia 08:02 | 18.10.2015

Mam jeszcze pytanie, czy w Rio jest coś takiego jak Rio pass? Jakaś wspólna karta zniżkowa na zwiedzanie, a może bilet wieloprzejazdowy, dzienny, cos takiego? Czy za każdym razem bilecik jednorazowy?

Michasie dołączył
11.03.2014

Michasie 18:14 | 18.10.2015

Z tego co wiem to nie ma czegoś takiego, ale też specjalnie nic takiego nie szukałam. Nie widziałam też jeżdżąc autobusami, żeby ktoś coś pokazywał przy wejściu. W każdym autobusie siedzi specjalnie człowieczek, któremu się płaci po wejściu. Chyba że metro, ale tego nie jestem pewna, bo my korzystaliśmy z jednorazowych.

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl