Forum dyskusyjne

Klimat Borneo

kategoria podróże po świecie

kraj Malezja

erbe dołączył
02.12.2005

erbe 19:05 | 10.08.2014

Witam. Przygotowuję się do wyprawy malezyjskiej. Tydzień w części kontynentalnej, a 2 tygodnie mam zamiar spędzić na Borneo.
Będę wdzięczna za wszystkie rady od osób, które zwiedzały ten kraj i mają wiedzę na temat klimatu. Pytanie brzmi: w jakich miesiącach najlepiej lecieć na BORNEO - bo to jest THE BEST OF THE BEST mojej wyprawy.
Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi.
Agata

bynio dołączył
05.09.2008

bynio 21:20 | 10.08.2014

Byłem na przełomie marca i kwietnia, dobra pora na oglądanie, podobało mi się średnio. Są ciekawsze miejsca w Azji, najfajniejszy Mulu National Park.
Pozdrawiam Zbyszek

bynio dołączył
05.09.2008

bynio 21:21 | 10.08.2014

Miałem na myśli Borneo.

strogg dołączył
30.06.2014

strogg 23:01 | 10.08.2014

Dolina Danum w Sabah, to jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych dziewiczych lasów deszczowych na świecie, dla mnie #1, trekkingi w dżungli, zwłaszcza te nocne robią wrażenie. Można się zatrzymać w field center, kręci się tam trochę osób prowadzących przeróżne projekty badawcze, można się dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy. Jest też założony prymitywny obóz w samej dziczy gdzie można nocować w mocno spartańskich warunkach za free.
Kinabatangan River fajna ale zawalona niemiłosiernie turystami. Mt Kinabalu dla tych co lubią włazić na coś najwyższego na wyspie. W KK jest trochę fajnych knajp i targ nocny, można dobrze podjeść.

strogg dołączył
30.06.2014

strogg 21:52 | 10.08.2014

Na Borneo można jechać w sumie przez cały rok, lipiec-wrzesień to szczyt sezonu i jest największy ruch, od października do stycznia-lutego więcej leje i można mieć problem z niektórymi drogami gruntowymi. Choć nie ma miesiąca kiedy nie pada na 100%. Wszystko zależy co chcesz tam robić.
Rewelacyjna wyspa jak ktoś lubi przyrodę, trekking, zwierzęta, ptaki itp

bynio dołączył
05.09.2008

bynio 22:25 | 10.08.2014

Przykro mi, ale jak ktoś lubi zwierzęta to wcale nie jest to taka rewelacyjna wyspa, dla mnie przereklamowana. Dżungla w większości zniszczona np. nad Kinabatangan River, nosacze w Bako jakoś tak ucywilizowane, ogólnie o dzikość to na Borneo raczej trudno. Wszystko zrobione tak, aby nikt sobie guza nie nabił. Nosacze w Bako, jak ktoś ma szczęście je zobaczyć ciekawe, koniecznie nocleg w parku wcześniej zarezerwowany. Mulu Park rzeczywiście robi wrażenie z wylotem nietoperzy z jaskini, trzeba mieć szczęście, aby nie padało, a pada często (my mielismy), zjawiska krasowe w jaskiniach fajne, do tego headhunters trail z noclegiem w Camp 5, wejściem na Pinnacle, spływem łódkami po dżungli i noclegiem w longhousie to chyba najfajniejsze z rzeczy jakie tam przeżyłem. Rafting po Padas River ma 4 gwiazdki tylko w głowach organizatorów, ja uważam, że to słaba 3. Jaskinie Niah duże, ale po tych w parku Mulu już nie robią wrażenia. Sarawk Cultural Village dobre jak ktoś lubi takie skanseny. Ośrodki z orangutanami w Sarawaku Semenggoh i w Sabah Sepilok zrobione pod masowego turystę, zależy co kto lubi. W Danum Valley nie byłem to nie będę się wypowiadał. Poza tym tanio to tam raczej nie jest, ale to zupełnie inna sprawa. Zobaczenie raflezji żaden z organizatorów nie gwarantował, więc imprezy do nich odpuściliśmy. Ogólnie spodziewałem się po tej wyspie więcej.
Pozdrawiam Zbyszek

malek dołączył
10.08.2014

malek 22:14 | 10.08.2014

Ja byłem w maju na Borneo. Odwiedziłem:

- Kutching - samo miasto średnio ciekawe - pomniki kotów, spoko nabrzeże, można przepłynąć na drugą stronę rzeki - jest tam kilka hawker center, ale w okolicy jest kilka parków:
-- Bako National Park - park w którym żyją na wolności 3 gatunki małp, jest sporo szlaków trekingowych pieszych. Ciekawe nocne wyjście z przewodnikiem - pokazuje różne, schowane zwięrzęta, których samemu nie udało by się odnaleźć. Odrazu powiem, że najłatwiej zobaczyć małpy przy samym schronisku - na szlakach trekingowych nie widziałem żadnych (za gorąco). Aby przenocować w Bako trzeba zarezerwować wcześniej nocleg (najlepiej telefonicznie)
-- Kubah National Park - kolejny park narodowy ze szlakami pieszymi i wodospadem w którym można się ochłodzić :)
-- Semenggoh Wildlife Centre - schronisko dla orangutanów. Warto odwiedzić w porze karmienia orangutanów - wtedy wychodzą z dżungli. Niestety zdarza się, że żaden nie wyjdzie - ja niestety tak trafiłem

- Miri - miasteczko podobne do Kutching - za wiele do zobaczenia nie ma. W Mulu National Park nie byłem, byłem za to w Niah Caves - ogromnym kompleksie jaskiń - polecam.

Z Miri pojechałem jeszcze do stolicy Brunei - Bandar Seri Begawan. Warto odwiedzić ze względu na meczety (imponujące), pływającą wioskę oraz jest to kolejne miejsce w którym małpy proboscis.

W Kutching załatwiałem wszystko na własną rękę, ale mogę polecić spoko Hostel z sympatyczną właścicielką, która oprócz noclegu może też pomóc w organizacji ciekawych wyjazdów. W Miri poszedłem trochę na łatwiznę bo dojazdu do Niah Caves i Brunei wziąłem z hostelu (też mogę dać namiar) - wyszło pewnie trochę więcej niż podróż komunikacją, ale za to nieco wygodniej. Z Brunei wyleciałem samolotem (Air Asia) do Kuala Lumpur. Przy wylocie z Brunei, na lotnisku pobierają opłatę - 10 SGD.

bynio dołączył
05.09.2008

bynio 10:03 | 11.08.2014

Aha, jeżeli wybierasz się na Kinabatangan River to zabierz lornetkę, przyda się do obserwacji ptaków. Moim zdaniem 2 tygodnie na Borneo to najlepiej zrobić tak,wystartować w Kuching z niego zrobisz Semenggoh (1 dzień) i Bako (2 dni z noclegiem w parku, bez noclegu odpuść sobie), dalej przeleć do Miri, tam w hotelu dogadasz się z przewodnikiem lub innymi podróżnikami i leć do Mulu NP, Obejrzysz jaskinie (najciekawsze na wyspie), nietoperze z ich wylotem, potem trekking po dżungli do Camp 5 , możesz też wejść na Pinnacle, następnego dnia 3 godzinny trekking i dalej spływ łódką po dżungli (przecudny). Na koniec około 16-17 wylądujesz w wiosce Dajaków, nocleg w prawdziwym longhousie. Możesz obejrzeć miejscową wioskę, szkołę, napić się miejscowego wina ryżowego. Cała trasa zajmie Ci około 5-6 dni, bagaże możesz od razu przesłać do wioski Dajaków i lecieć do Mulu tylko z podręcznym. Z wioski razem z bagażem zawiozą Cię na granice do Brunei. Po przekroczeniu masz za grosze miejscowy autobus do stolicy Bandar Seri Begawan. Rzeczywiście można tam zobaczyć meczet, dla Ciebie tylko z zewnątrz i piękną łódkę obok, Muzeum Narodowe (za darmo) dosyć ciekawe i najważniejsze, że z klimatyzacją oraz popływać łódką po kanałach. Ze stolicy Brunei możesz popłynąć promem na Labuan, gdzie jest strefa wolnocłowa, tanie perfumy i alkohol. Na przestań promową odjeżdżają autobusy z dworca w Bandar. Jeżeli popłyniesz rannym promem (bodajże o 8 rano) to z Labuanu złapiesz popołudniowy prom do Kota Kinabalu. Jeżeli nie będzie miejsca na promie z Labuan, speed boatem popłyniesz na ląd, a tam są autobusy do Kota Kinabalu. Będziesz około 18 w KK obojętnie jaka wersję zrobisz. W KK targ jest przy nabrzeżu, bardzo fajny, dużo malli z ciuchami, natomiast niedzielny market nie rzuca na kolana wielkim wyborem, ale zawsze można zobaczyć. Zawsze możesz popłynąć do Rahman NP i posnorklować. Maski i płetwy zapewniają organizatorzy wyjazdów. Myślę, że to będą dosyć i tak aktywne 2 tygodnie.
To tyle tak na szybko, co pamiętam. Jeżeli interesuje Cię rejon Kinabatangan River to też mogę opisać jak się dostać z Sandakanu, niedaleko Sandakanu jest Sepilok, inny ośrodek rehabilitacji orangutanów. Do Sandakanu dolecieliśmy Air Asią.
Pozdrawiam Zbyszek

bynio dołączył
05.09.2008

bynio 13:34 | 11.08.2014

Dodam jeszcze, że w jaskiniach Niah też bylismy, duże i fajne, ale zdecydowanie lepszym wyborem jest Park Narodowy Mulu.
Zbyszek

erbe dołączył
02.12.2005

erbe 09:51 | 12.08.2014

Cieszę się, że wątek stał się tak mile aktywny. Pragnę jednak zauważyć, że ja plan zwiedzania mam już opracowany (w planie wszystkiego po trochę:dżungla, zwierzaki, mosty linowe, bez męczacych trekkingów czy wspinaczek, trochę miast).
Jednak nie do końca wiem, które miesiące są najlepsze na podróż.
Dlatego bardzo proszę, ad rem.
Pytam jednynie o klimat.
Myślałam o miesiącach od pażdziernika do marca. Który czas z tych wskazanych jest najbardziej optymalny - czyli żeby jak najmniej padało i monsuny nie były naszym wrogiem????????????????????????????????????????????????????
Pozdrawiam i jeszcze raz DZIĘKI wszystkim za dotychczasowe i przyszłe info.
Agata

turkus dołączył
02.07.2006

turkus 10:16 | 12.08.2014

ten wątek, to przykład na przypadłość części użytkowników, którzy uważają że mają jedyny słuszny pomysł na poznawanie świata.

jamaj dołączył
24.01.2011

jamaj 04:03 | 13.08.2014

szczerze Borneo mi się mało spodobało są dużo ciekawsze miejsca w Azji a do tego wygórowane ceny

leon15 dołączył
25.05.2014

leon15 08:43 | 13.08.2014

A jakie to ciekawsze miejsca w Azji są, opowiedz proszę.

erbe dołączył
02.12.2005

erbe 11:42 | 16.08.2014

>ten wątek, to przykład na przypadłość części użytkowników, którzy uważają że mają
>jedyny słuszny pomysł na poznawanie świata.
>

O co Ci człowieku chodzi? Poznaję swiat w taki sposób, jaki mi odpowiada. A Ty jak masz żółć do wylania to idź do WC a nie na forum podróżnicze.

jamaj dołączył
24.01.2011

jamaj 10:46 | 17.08.2014

jak dla mnie to na razie Indie choć kłócą się z Filipinami po za tym Birma czy choć by Indonezja z pewnością te kraje są dużo ciekawsze od Borneo ale na start ktoś będzie zafascynowany może nie zabawiłem tam zbyt długo ale jakoś nie interesuje mnie karmienie małp bo to zalatuje mi zoo,po za tym jest drogo dodam tylko że byłem tylko w Malezyjskiej części Borneo

[konto usuniete] dołączył
02.10.2012

[konto usuniete] 20:31 | 19.08.2014

w skali azjatyckiej ,malezyjskie borneo to jak tajlandia czy wietnam! czyli tylko komercja ,a orginalnosci i natury brak ! ale indonezyjska czesc wyspy to jak birma . jest jeszcze do 'odkrycia' kilka miejsc !
co do klimatu to typowo rownikowy , wejdz na strony pogodowe i to wszystko zobaczysz....peace

makensis dołączył
26.01.2009

makensis 03:27 | 01.01.2015

"czyli tylko komercja ,a orginalnosci i natury brak " - przesadzone, ale fakt, że teren jest maksymalnie eksploatowany. Zorganizowane biura i wycinka na plantacje psują klimat, ale nie znaczy, że jak się zapuścimy w dzicz to zobaczymy nic. Polecam, na własną rękę czekają nas niezapomniane wrażenia.

geronimo123 dołączył
01.01.2015

geronimo123 17:51 | 01.01.2015

Drogi w tym Parku też ciekawe. Można tu zdjęcie zobaczyć peryscop.com/top-7-dni/101-mosty-na-borneo.html 

[konto usunięte] dołączył
03.12.2012

[konto usunięte] 20:24 | 01.01.2015

A bo to jest przykład tej "komercji pod turystów" :-)

geronimo123 dołączył
01.01.2015

geronimo123 08:48 | 02.01.2015

>A bo to jest przykład tej "komercji pod turystów" :-)

Bardzo możliwe :)

Magda_sss dołączył
18.05.2015

Magda_sss 17:53 | 18.05.2015

My planujemy bardzo podobn a trase jednak startujemy z Kota Kinabalu , po Brunei chcemy do Miri by odwiedzić Mulu.. później bako i Kutching by na 2 kolejne tygodnie udac sie na kontynaltalna część...

delia dołączył
10.01.2016

delia 19:38 | 10.01.2016

Hej Bynio, mam pytanko. Czy pamietasz moze jak placiles za nocleg w parku Bako? Zrobilam tam rezerwacje, wyslali mi jej numer, miejsce jest i kazali zaplacic do min. tydzien przed przyjazdem pod grozba skasowania rezerwacji. Na moje pytania jak mam zaplacic juz nie odpowiadaja. Chyba numer rezerwacji wysylaja z automatu a na inne maile nie odpowiadaja. Pamietasz moze jak Ty za ten nocleg zaplaciles?

alunia113 dołączył
11.09.2011

alunia113 17:59 | 18.01.2016

Hej,
ja miałam taką samą sytuację, również zarezerwowałam nocleg w Bako, otrzymałam potwierdzenie oraz wiadomość, iż na tydzień przed przyjazdem muszę zapłacić za nocleg inaczej anulują moją rezerwację. Oczywiście nie podali numeru konta. Napisałam do nich wiadomość na maila npbooking@sarawaknet.gov.my z numerem mojej rezerwacji i opisem problemu i otrzymałam odpowiedź iż mogę uregulować moją opłatę w biurze Parku w Kuching lub na wjeździe do Parku.

stock dołączył
24.01.2012

stock 10:30 | 17.03.2016

wrocilem 3 dni temu z Borneo. Jesli chodzi o Bako to teraz mają tak ze się robi rezerwacje przez net, oni potwierdzają - płatność na miejscu. Jak ktos ma jakies pytania to prosze pisac.

bynio dołączył
05.09.2008

bynio 02:26 | 18.03.2016

>Hej Bynio, mam pytanko. Czy pamietasz moze jak placiles za nocleg w parku Bako?
>Zrobilam tam rezerwacje, wyslali mi jej numer, miejsce jest i kazali zaplacic do min.
>tydzien przed przyjazdem pod grozba skasowania rezerwacji. Na moje pytania jak mam
>zaplacic juz nie odpowiadaja. Chyba numer rezerwacji wysylaja z automatu a na inne
>maile nie odpowiadaja. Pamietasz moze jak Ty za ten nocleg zaplaciles?

Za nocleg płaciłem w kasie parku. Pokazujesz rezerwację i umieszczają Cię w wybranym wcześniej miejscu oraz kasują.
Pozdrawiam Zbyszek

raff89 dołączył
18.10.2016

raff89 20:36 | 18.10.2016

>Hej Bynio, mam pytanko. Czy pamietasz moze jak placiles za nocleg w parku Bako?
>Zrobilam tam rezerwacje, wyslali mi jej numer, miejsce jest i kazali zaplacic do min.
>tydzien przed przyjazdem pod grozba skasowania rezerwacji. Na moje pytania jak mam
>zaplacic juz nie odpowiadaja. Chyba numer rezerwacji wysylaja z automatu a na inne
>maile nie odpowiadaja. Pamietasz moze jak Ty za ten nocleg zaplaciles?

Hej.przepraszam od razu jeśli padła juz kiedyś odpowiedź, ale gdzie mogę znaleźć info o rezerwacji w Bako ?? Chcialem zarezerwowac nocleg ale nigdzie nie mogę znaleźć jak moge to zrobić :/

senia dołączył
20.06.2008

senia 16:46 | 03.12.2016

Dla innych szukających
ebooking.sarawak.gov.my/eBooking/public/home.htm?lg=en 

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl