Forum dyskusyjne

Rumunia samemu w dwa tygodnie

kategoria podróże po świecie

kraj Rumunia

Elmo dołączył
27.03.2016

Elmo 01:35 | 08.04.2017

Dzień dobry,

Planuję w lipcu wyprawę do Rumunii. Mam garść pytań.

Planuję jechać w ten sposób: Budapeszt->Deva+Hunedoara->Alba Iulia->Sybin->Braszów+Sighisoara+Bran+Sinaia->Bukareszt->Konstanta.

11.07 Budapeszt
7:10 – 13:33 Timisoara-Deva
13:50 - 17:33, 50 lei
14:00 - 18:30, 24 lei
16:01 - 19:08
Deva-Hunedoara
Hunedoara nocleg

12.07
Hunedoara – zwiedzanie zamku
16:15 pociąg/bus do Alba Iulia
17:55 Alba Iulia, nocleg
13.07
a) 7:09 – 7:21 – Vintu de Jos
8:30 – 10:23 Sibiu
zwiedzanie Sibiu
15:40 pociąg
19:30 Braszów (3 noclegi)

14.07
Braszów – Sighisoara
15.07
Braszów – Bran

16.07
9:41 - 10:40, Sinaia
13:03-14:10, Sinaia
zwiedzanie Sinaia

do Bukaresztu pociąg
15:53-18:18
17:44-19:25
18:24-19:59
19:24-21:15
Bukareszt (4 noclegi)

17.07
Bukareszt
- Parlament
18.08
Bukareszt
19.07
Bukareszt – Konstanca (co 15 minut, około 2:30 jazda)
20.07
17:45 pociąg do Budapesztu (48 euro / 29 euro)

Chciałbym zapytać czy wiedzą Państwa, jak kształtują się mniej-więcej ceny biletów za autobusy i pociągi i czy powyższy plan jest "do zrobienia". Oczywiście nie pytam o konkretne ceny, ale czy mogę spokojnie się w ten sposób przemieszczać bez obawy, że zbankrutuję albo gdzieś nie utknę - choć wiadomo, że i w Polsce z tym loteria... szczególnie, że te informacje o godzinach są z internetu, więc traktuję je z rezerwą.

Kolejna kwestia - bezpieczeństwo. Będę podróżował samemu. Czy poziom bezpieczeństwa jest zbliżony do polskiego, wyższy, niższy? Ciężko znaleźć jakieś konkretne informacje na ten temat. Oczywiście rozumiem, że zawsze mogą się zdarzyć incydenty.

Będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki,
Damian

Misiorek dołączył
14.08.2015

Misiorek 10:49 | 08.04.2017

Witaj, plan trasy wydaje się być OK. Niestety nie pomogę jeśli chodzi o podanie cen za komunikację, gdyż po Rumunii zawsze jeżdżę własnym samochodem.

Spokojnie może Pan też poruszać się stopem, jest dosyć popularny i nie ma się czego bać...

Natomiast, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to pomijając różne incydenty, które mogą się zdarzyć lub nie jest tam tak samo bezpiecznie jak wszędzie indziej z zachowaniem minimum zdrowego rozsądku. Wręcz Rumunii to bardzo mili, przyjaźni, pomocni i często bezinteresowni ludzie...

Jeszcze co do samych cen, np. noclegów czy jedzenia, jest tam obecnie taniej niż w Polsce (lub bardzo podobnie, na pewno nie drożej), teraz jak obniżyli te wszystkie podatki, vaty itp, ceny jeszcze poszły w dół.

Wszystko to co chcesz zwiedzić za wyjątkiem jednej rzeczy jest bardzo ciekawe i fajne...czy starczy Ci na to czasu - ciężko określić...:-)...gdyż po drodze może się okazać, że jeszcze fajnie jest zobaczyć, to, to i to - w Rumunii już tak właśnie jest, że na każdym kroku jest coś fajnego....:-)

Nie polecam zwiedzania budynku parlamentu od środka - na prawdę nie ma tam nic ciekawego, same wielkie, puste i przestronne sale. Strata dnia...co nie umniejsza sprawy, że obejrzeć sobie ten budynek od zewnątrz jest fajne, gdyż jest przeogromny...

trabe dołączył
31.07.2014

trabe 19:56 | 12.04.2017

Cześć, dorzucę jeszcze swoje trzy grosze do wypowiedzi kolegi.

Byłem w Rumunii na podobnych samotniczych dwutygodniowych wyjazdach kilkukrotnie, podróżowałem pociągiem/autobusem/maxitaxi(takie ichniejsze nieduże busy)/stopem. Na godzinach odjazdów sczytanych gdzieś z internetu polegałbym tylko w odniesieniu do pociągów. Autobusy/busy odjeżdżają raczej punktualnie, ale zgodnie z rozkładami zawieszonymi na dworcach. Na przystankach - tu już trudniej znaleźć jakąś informację, są czasem jakieś świstki z czymś, co przypomina godziny odjazdów, czasem nie ma nic. Dlatego warto pofatygować się na dworzec, spisać godziny i mieć na przyszłość. Sieć autobusów/busów dość gęsta i odjazdy częste, do większości miast i miasteczek można się w ten sposób dostać.
Jeśli natomiast chcesz dojechać na jakieś odludzie/w góry albo po prostu nie pasuje Ci godzina odjazdu autobusu to polecałbym autostop - działa bardzo dobrze i pozwala dojechać już właściwie wszędzie.
Ceny za transport zauważalnie niższe niż w Polsce, nie masz się co obawiać o wydanie fortuny na przejazdy.
Co do bezpieczeństwa - żadne incydenty mi się nie przydarzyły (a bywało, że lądowałem na jakiejś głębokiej prowincji, że rozbijałem się na dziko, że przemierzałem późnym wieczorem ulice) - pod tym względem wydało mi się tam nawet bezpieczniej niż w Polsce. Nie dotyczy to dzielnic romskich, tam faktycznie może być mniej sielankowo, warto to mieć na uwadze. Potwierdzam też, że Rumuni są pomocni i ciekawi turystów, zawsze pomogą (nawet nieproszeni).
Co do trasy - wygląda ok. Chociaż mi zupełnie nie przypadł do gustu Bukareszt, jeśli miałbym coś poradzić to byłaby to zamiana jednego dnia w stolicy na jeden w Sibiu. A jeśli już będziesz w Sinaii i lubisz góry to możesz podjechać kolejką gondolową (albo i podejść - jeśli bardzo lubisz góry :P) na zachód w góry Bucegi - są przepiękne. Jest też możliwość przejść szlakiem na północ do innej kolejki i zjechać do Busteni. Ale to już zajmie około dnia (zamiast kolejnego w Bukareszcie?).
Jeśli miałbyś jeszcze jakieś pytania albo wątpliwości to pytaj, chętnie pomogę.

Pozdrawiam,
Bartosz

Misiorek dołączył
14.08.2015

Misiorek 09:41 | 13.04.2017

W odniesieniu do Bukaresztu, jak pisałem wcześniej budynku parlamentu nie polecam zwiedzać od środka, nie mniej jednak jeśli chodzi o samo miasto, to tu już jest kwestia gustu. Osobiście byłem tam trzy razy i powiem, może tak, za pierwszy razem też mnie nie zachwycił, miasto jakich wiele w Rumunii i na pierwszy rzut oka mało do zwiedzania...

...jednak za drugim i trzecim razem postanowiliśmy zwiedzić je odrobinę inaczej niż na piechotę i własnym samochodem, otóż wskoczyliśmy w taksówkę i poprosiliśmy aby Pan nas powoził wszędzie tam gdzie jest ciekawie i okazało się, że jest sporo miejsc bardzo ciekawych i fajnych tylko tych informacji nigdzie nie ma opisanych, ani w necie ani w przewodnikach turystycznych...tak więc polecam ten sposób.

Co do gór Bucegi to również je gorąco polecam, są przepiękne i mają swojego sfinksa...:-)))...to trzeba zobaczyć. Warto jak wyżej kolega opisał, wjechać na górę kolejką i tam faktycznie można wsiąść do drugiej i zjechać w dół i obejrzeć sobie niesamowicie postawiony klasztor w jaskini Iaolomitei i pustelni Pestera...niesamowite...

Zresztą z tymi górami wiąże się wiele tajemnic, część to pewnie wymysły, jednak jak wiadomo w każdej bajce jest odrobina prawdy...

Elmo dołączył
27.03.2016

Elmo 03:27 | 16.04.2017

Dzięki za odpowiedzi :)

Zmodyfikowałem nieco plan i przeniosłem dwa noclegi z Bukaresztu na Braszów i Sybin, odpuszczam sobie też Konstancę:

11.07
Hunedoara - nocleg
12.07
Alba Iulia - nocleg
13.07
Sibiu - nocleg
14-18.07
Braszów - 4 noclegi
18-20
Bukareszt - 2 noclegi

W planach mam przede wszystkim:
- zamek w Hunedoarze
- cytadela w Alba Iulii (spacerem, bo i tak będę tam tylko jeden wieczór)
- jak najwięcej w Sybinie, jeśli się uda to też do Cristian zobaczyć kościół warowny
- Braszów
- Rasnov
- góra Tampa
- zamek w Branie
- zamek w Sighisoarze (jeśli się uda)
- Sinaia, pałac Pelisor i Peles,
- kolejka w Sinai, jeśli starczy czasu to też do pustelni Ialomicioara - i o ile uda mi się do niej dotrzeć
- Bukareszt, ile się da w półtora dnia

Planuję też zobaczyć jakieś wodospady - zdaje się, że najbliższe są w Alba Iulii. Postaram się też zawitać do rezerwatu niedźwiedzi niedaleko Braszowa.

Misiorek dołączył
14.08.2015

Misiorek 10:01 | 16.04.2017

Nie ma sprawy. Ja to gorąco bym Ci jeszcze polecał zwiedzenie gór Buzau i okolic, a dokładnie wulkany błotne: Vulcanii Noroiosi - w sumie znajdują się trzy takie miejsca koło siebie. Są na prawdę kosmiczne szczególnie nad ranem kiedy słońce wstaje. Niestety tylko nie wiem jak tam dojechać komunikacją miejską, może jakimś stopem z miejscowości Buzau. A do Buzau pewnie z Bukaresztu chodzą jakieś Busy.

Na prawdę warto, to jest jedno z tych miejsc, których jest bardzo mało na świecie w zasięgu ręki...:-)...i akurat znajdują się w Rumunii...:-)

szpak dołączył
07.08.2007

szpak 10:13 | 16.04.2017

Jeżeli chodzi o cenę biletów to masz tutaj podane kwoty
kolej.darlex.pl/ukraina

po lewej stronie wybierz kraj a następnie w głównym oknie szukaj tego co cię interesuje.

Zoltarjanka dołączył
22.04.2017

Zoltarjanka 11:32 | 22.04.2017

Cześć. To ja dorzucę moja propozycje.
Jaskinia Niedźwiedzia. Miejsce warte obejrzenia. Szczerze polecam.
Ponadto Sighisoara, Alba Julia, Timisoara.
Ponadto góry Transalpina i Fagarasze. :-)
W razie pytań służę pomocą. Byłam w Rumunii na objazdowej wcieczce we własny zakresie. 9 dni w zeszlym roku we wrześniu.
Pozdrawiam
Marta

dixi dołączył
27.04.2009

dixi 13:37 | 09.05.2017

Witaj,
To ja dodam jeszcze kopalnie soli Turda. Jeśli Ci tylko czas pozwoli polecam ;)

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl