Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Włóczęga do Miasta Bogów > CHINY, TYBET


Golik Golik Dodaj do: wykop.pl
recenzje książek

Zdjęcie CHINY / Sichuan / Tagong (Lhakang) / Konkurs_kobieta_PielgrzymkaMiłośnikom Tybetu polecamy "Podróż do Lhasy" Alexandry David-Neel. Tybet nie jest już nieosiągalny, ale nadal rozpala wyobraźnię podróżników.

Alexandra David-Neel, Podróż do Lhasy, Dialog 2013

Na przełomie XIX i XX w. Lhasa była zamknięta dla cudzoziemców. Śmiałkowie byli wyłapywani przez wojska tybetańskie i odstawiani do granicy. Mogli ją ujrzeć naprawdę nieliczni. Wśród tych śmiałków znalazła się francuska orientalistka. W 1924 r. Alexandra David-Neel przebrana za ubogą pątniczkę w towarzystwie mnicha buddyjskiego Jongdena, wyruszyła z południowego wschodu Tybetu. Książka stanowi zapis jej pieszej wędrówki do zakazanego miasta. Może wręcz stwierdzić, że droga jest ważniejsza od celu, która będzie obfitować w nietuzinkowe wydarzenia.

W celu bezproblemowego przyswojenia tej niezwykłej opowieści przydałaby się jednak podstawowa wiedza o Tybecie, przede wszystkim jego geografii. Opisana w książce podróż odbyła się bowiem po obszarze Khamu (Tybetu Wschodniego) oraz Ű (Tybetu Centralnego), zaś w retrospekcjach pojawiają się też wzmianki o Cangu (Tybecie Południowym) i Amdo (Tybecie Północnym).

Niemniej, publikacja ta stanowi świetną literaturą dla różnego typu odbiorcy. Osoby interesujące się Tybetem mogą poszerzyć swoją wiedzę o obyczajowość tego regionu oraz o historycznych relacjach społecznych. Dla miłośników literatury podróżniczej stanowi wspaniały przykład połączenia niebanalnych przeżyć z głęboką wiedzą. Na dodatek jest ona przekazywana w nienachalny sposób, zaś książkę czyta się bardzo lekko.


Rozszerzona wersja recenzji: http://kulturaliberalna.pl/2014/01/14/golik-wyprawa-zakazanego-miasta-o-alexandrze-david-neel-jej-podrozy-tybetu/

Zdjęcia

CHINY / Sichuan / Tagong (Lhakang) / Konkurs_kobieta_PielgrzymkaCHINY / Tybetański Region Autonomiczny  / Namco (Niebiańskie Jezioro) / Konkurs_NamcoCHINY / Tybetański Region Autonomiczny  / Basecamp pod Mount Everest / Konkurs_CzomolungmaCHINY / Tybetański Region Autonomiczny / Lhasa / Pluszak z wyżyn - trzymiesięczny szczeniak mastifa tybetańskiegoCHINY / Tybetański Region Autonomiczy / Lhasa / PotalaCHINY / Sichuan / Daofu / Konkurs_Mnich buddyjski

Dodane komentarze

[konto usuniete] dołączył
00.00.0000

[konto usuniete] 2016-12-16 22:17:02

Polecam i książkę i oczywiście podróż na Dach Świata.

Golik dołączył
06.02.2013

Golik 2014-08-22 20:45:00

Miło mi to słyszeć. Służę zarówno własnym egzemplarzem książki, jak i radą. W przyszłym roku planuję wrócić do Khamu.

nitkaska dołączył
21.05.2011

nitkaska 2014-08-22 19:35:17

wszystko się zmienia... Odwiedzę Tybet za rok i książkę przeczytam na pewno:)

Średniolatek dołączył
21.02.2014

Średniolatek 2014-03-26 06:16:56

Niestety to już nie ten Tybet co był na początku 20 wieku . Chiny i pęd cywilizacji zmienił oblicze tego kraju , choć nadal jest fascynujący i piękny .

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl