/ / > Jaki aparat kupić Oto jest pytanie > Forum, porady, opinie i informacje w Globtroter.pl

Forum dyskusyjne


Jaki aparat kupić Oto jest pytanie

kategoria sprzęt turystyczny

paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 13:07 | 09.03.2016

Chętnie przyjmę porady dotyczące wyboru aparatu fotograficznego do celów szeroko rozumianej „turystyki”. Nawet nie chodzi mi o konkretna markę, chociaż z przyjemnością przyjmę sugestie, tylko bardziej o wyposażenie i rodzaj aparatu w kontekście jakości zdjęć i jego poręczności.
Budżet w granicach 5 tys., Co wybrać?: małą lustrzankę, zaawansowany kompakt, czy bezlusterkowca; z pełną klatką, czy niekoniecznie? Jaki uniwersalny obiektyw? Raczej korzystam z ustawień zaimplementowanych w fabrycznych programach, więc nie oczekuję jakiś niesamowitych skrajnych możliwości technicznych.
Oczywiście jeżeli mogę kupić coś taniej, to chętnie zaoszczędzę, ale jeżeli dokładając tysiąc uzyskam ekstra jakość, to też nie ma problemu.


Travelers dołączył
22.11.2015

Travelers 18:07 | 09.03.2016

Kiedy szukałem aparatu dla siebie to dla mnie ważne było: ilość megapixeli, wysoka czułość ISO, łatwość obsługi, robienie zdjęć w formacie raw oraz to żebym mógł go schować do kieszeni w kurtce czy do saszetki.

Ze swej strony mogę Ci śmiało polecić aparat kompaktowy SONY DSC RX100 II.
Jest to przede wszystkim bardzo poręczny aparat niedużych rozmiarów, który wszędzie się praktycznie zmieści, a robi naprawdę bardzo dobre zdjęcia. Można nawet zrobić zdjęcie jedną ręką np. idąc gdzieś w góry podczas gdy w drugiej ręce coś trzymasz. Plusem jest również duża liczba trybów jakie oferuje ten aparat zwłaszcza do nocnych zdjęć. Są także dostępne dwa tryby automatyczne. Aparat posiada również ISO maksymalnie 12 800 co sprawia, że nocne zdjęcia wychodzą całkiem nieźle. Moim zdaniem duży plus jest taki, że aparat oferuje zapis zdjęć w formacie RAW dzięki czemu spokojnie jest się w stanie przerobić te zdjęcia.
Aparat jest na akumulator, który wytrzymuje dość długo przy czym ja mam dwa akumulatorki ze sobą i wtedy jestem pewny, że nawet na całodniowej wycieczce będę mógł robić zdjęcia do woli czy też nagrywać filmy.

Aparat oczywiście ma także minusy. Dla mnie takim najwidoczniejszym minusem jest zoom optyczny Nie jest on bardzo duży chyba 3,6 więc nie można stosować za dużych przybliżeń. Drugi minus to przy świetle z żarówek czy latarni jest za dużo żółtego koloru i to dotyczy zwłaszcza nocnych zdjęć. Minusem może być też dość wysoka cena nieco powyżej 1500 zł

Aparat mam już około roku i jestem naprawdę z niego zadowolony. Jest on idealny dla osób, które lubią fotografować amatorsko i nie chcą ręcznie ustawiać opcji tylko wybrać tryb i nacisnąć przycisk. To także dobry wybór dla osób, które chcą mały aparat i nie chcą nosić ze sobą całej torby z akcesoriami chociaż osoby obeznane w temacie również mogą ręcznie ustawić opcje według własnych zapotrzebowań.
Oczywiście nie zrobi on takich idealnych zdjęć jak drogie lustrzanki, ale jak na swoje możliwości spisuje się naprawdę dobrze. Jak będziesz chciał zobaczyć jakieś przykładowe zdjęcia robione tym aparatem pisz śmiało to podeślę Ci kilka z nich.


fotodrab dołączył
11.02.2012

fotodrab 03:42 | 10.03.2016

" Drugi minus to przy świetle z żarówek czy latarni jest za dużo żółtego koloru i to dotyczy zwłaszcza nocnych zdjęć"
Nie spotkalem jeszcze aparatu. ktory automatycznie mierzylby prawidlowy balans bieli. Do tego sluzy ustawienie manualne. Poza tym, jesli fotografujesz w RAW, to w niemal wszystkich wypadkach prawidlowe przywrocenie balansu jest trywialne.
" minusem jest zoom optyczny Nie jest on bardzo duży chyba 3,6 więc nie można stosować za dużych przybliżeń".
Wiekszy zoom wymusilby albo drastyczny spadek jakosci optycznej, albo znaczne powiekszenie rozmiarow, albo drastyczny spadek jasnosci obiektywu, a najbardziej prawdopodobnie wszystkie 3 punkty jednoczesnie.


[konto usunięte] dołączył
03.12.2012

[konto usunięte] 20:59 | 09.03.2016

Zanim "błysnę" nasuwają się pytania:
1. Co chcesz fotografować?
2. W jakich warunkach?
3. Jaki typ aparatu ostatnio używałeś?
4. Jaką wagę i wymiary jesteś w stanie zaakceptować?
5. Co rozumiesz przez wysoką jakość?
6. Czy dopuszczasz wybór z rynku wtórnego?
Pięć tysięcy to spory budżet i poza pełną klatką (chyba, że używka) wszystko jest w zasięgu.


paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 22:37 | 09.03.2016

Colmar, zamierzam fotografować to co dotychczas - patrz moja galeria. Zawsze fotografuję przypadkowo, na trasie, czyli raczej trudno skwantyfikować zakres warunków. Pstrykam, i albo coś wyjdzie, albo nie - nigdy nie celowałem w określone warunki pogodowo-godzinowo-świetlne. Raczej będą to góry, wulkany, pustynie, lodowce i inne krzaczory. Robię zdjęcia kamerą, lub smartfonem, raz w Himalajach robiłem zdjęcia Nikonem D40 - a moje doświadczenia z aparatami skończyły się na leciwych analogach. Jeżeli chodzi o wagę aparatu to jestem mało zorientowany - ale im mniej tym lepiej. Oczywiście może być rynek wtórny, tylko raczej z pewnego źródła - jestem uczulony na złodziei i super okazje. A teraz najważniejsze: wysoka jakość - najlepsza jaką można uzyskać w tym budżecie - nie potrafię inaczej tego określić. Gdybym potrafił sobie precyzyjnie odpowiedzieć na te wszystkie pytania i do tego jeszcze ze zrozumieniem, to nie zawracałbym nikomu dupy.
Można powiedzieć, że muszę poczynić ten zakup z przyczyn zdrowotnych. A mianowicie gdy widzę jak zgrabnie globtroter chlasta moje zdjęcia to tak mnie to wkurwia, że ........ szkoda gadać.


[konto usunięte] dołączył
03.12.2012

[konto usunięte] 23:24 | 09.03.2016

Czyli głównie krajobraz, góry wysokie - temperatury ujemne, czasem opad, pustynie - temperatury raczej wysokie, kurz, wiatr.
Najbardziej uniwersalna jest lustrzanka:
Zalety:
1. Do wszystkiego.
2. Najlepsza jakość.
3. Odporna na warunki pogodowo-meteroologiczne (z uszczelnionym korpusem).
4. Żywotna.
5. Stosunkowo odporna na urazy mechaniczne (z korpusem ze stopów magnezowo-tytanowych).
6. System modułowy - jak body się zużyje fizycznie lub "moralnie" zostaje optyka, która "starzeje" się wolno.
7. No i problem ewentualnej odsprzedaży - najłatwiej.
Wady:
1. Koszt.
2. Rozmiar i ciężar - zestaw body plus dwa obiektywy plus trochę drobiazgów to 3-4 kg i mały plecak.
3. Trzeba to umieć obsłużyć. Cudowne programy nie rozwiązują sprawy.
4. Kupujesz nie aparat, ale system. Czyli tak jakbyś się żenił. Na długo i kosztownie.
5. Pełna klatka jest jeszcze droga, aczkolwiek cena spada. Na pewno z czasem wykosi różne dziwne rozmiary matryc. Czy tjest potrzebna dla amatora, który nie robi dużych wydruków - chyba nie. No i optyka do pełnej jest znacznie droższa.
6. Dobra optyka to droga optyka. A od optyki zależy 2/3 sukcesu w segmencie "sprzęt".
Jedziemy dalej? :-)


paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 23:36 | 09.03.2016

Oczywiście! Dawaj dalej.


[konto usunięte] dołączył
03.12.2012

[konto usunięte] 00:07 | 10.03.2016

Bezlusterkowiec.
Zalety:
1. Rozmiar i ciężar.
2. Wymienna optyka, czyli można dużo.
3. Duży rozmiar matrycy, porównywalny do lustrzanek "pośrednioklatkowych".
4. Solidniejsza budowa niż kompakty, porównywalna do tańszych lustrzanek.
Wady:
1. Koszt.
2. Optyka co prawda wymienna, ale dedykowana tylko do konkretnej linii produktów. W lustrzankach masz producentów niezależnych. Droga, bo brak konkurencji. Skromniutki rynek wtórny.
3. Problem z autofokusem i kadrowaniem (wynika z budowy).
4. Produkt mniej żywotny.
5. Odsprzedaż - Hmmm :-)))
Miałem toto parę razy w ręku. Dla mnie ten system to ślepa uliczka. Substytut cudownych kompaktów-hybryd z zoom'ami z 20-krotnym przełożeniem. W dodatku drogi. Ale jeśli rozmiar i waga to priorytet i porównujemy to do amatorskich lustrzanek - to czemu nie. Wieczne są tylko pióra. I moja miłość do lustrzanek.


[konto usunięte] dołączył
03.12.2012

[konto usunięte] 00:26 | 10.03.2016

Kompakty.
Zaleta - mały i lekki.
Wady - wszystko pozostałe :-)))
Pewno, że są tanie - rok i do kosza. Dłużej pracujące są znacznie droższe. Trwałość i odporność - Plastik fantastik - pukniesz i do kosza (metalowe są drogie). Matryce - małe, nabite pikselami (podatne na szumy). Optyka - co można wymagać od soczewki wielkości paznokcia. Cudowne zoom'y - ciemne, miękkie, użyteczne w x% deklarowanych parametrów.
Do fotek u cioci na imieninach mogą być. Do całej reszty ... niekoniecznie. Są oczywiście modele zaawansowane z bajerami itd. za odpowiednią kasę. Ale rozmiaru matrycy i praw optyki nie przeskoczą.


paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 00:39 | 10.03.2016

Dzięki, dzięki i jeszcze raz dzięki colmar. Dokładnie o to mi chodziło. Muszę teraz "popracować" nad wagą ((-:


paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 00:13 | 10.03.2016

Wielkie dzięki colmar.
Jeszcze jeżeli możesz, to czy warto rozpatrywać tzw. zaawansowany kompakt? (cokolwiek to znaczy).


[konto usunięte] dołączył
03.12.2012

[konto usunięte] 00:35 | 10.03.2016

Na koniec.
Kluczem do sukcesu, poza umiejętnościami oczywiście, jest optyka i jeszcze raz optyka. Jasne, z wieloma ,niestety, dużymi soczewkami, ciężkie i drogie obiektywy. Czyli lepiej mieć "słabszy technicznie" korpus z dobrym obiektywem, niż odwrotnie. Oczywiście najlepiej jest mieć obie rzeczy dobre jakościowo naraz.


paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 00:42 | 10.03.2016

To jedna z niewielu rzeczy w tym temacie, w której się orientuję - ta zasada była aktualna także w czasach moich analogów.


[konto usunięte] dołączył
03.12.2012

[konto usunięte] 00:58 | 10.03.2016

W epoce programów do obróbki graficznej ta zasada jeszcze się uwypukliła :-) A dobre szkła niestety tyją, zamiast chudnąć. Co konstruktorzy zaoszczędzom na wadze obudowy to w dwujnasób stracą na dołożeniu kolejnych soczewek. Zobacz sobie szkiełka Sigmy linii Art. Nieźle ważą, a to krótkie ogniska :-)


[konto usunięte] dołączył
03.12.2012

[konto usunięte] 01:00 | 10.03.2016

Zaoszczędzą, oczywiście - idę spać :-)


paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 01:06 | 10.03.2016

Jeszcze raz dzięki. Świetny wykład!


fotodrab dołączył
11.02.2012

fotodrab 04:27 | 10.03.2016

Po co wydawac 5 tys. jesli zamierza sie korzystac wylacznie z "ustwien fabrycznych"?Tym, rozni sie dobry aparat od marnego, ze daje fotografujacemu mozliwosc calkowitej kontroli nad powstajacym obrazem.
Pelna klatka i 5 tys?... chyba, ze mocno uzywana i raczej przecietnym obiektywem. W zasadzie w przypadku canona 5D MK2 to nie bylby az taki zly deal. Pamietaj jednak, ze taki aparat sam w sobie jest raczej ciezki, a optyka, to juz wymaga karawany pomocniczej. Ja korzystam z lustrzanek pelnoformatowych, no i niestety moj plecak fotograficzny wylacznie wazy zwykle 12-13 kg. Zaleta pelnej klatki jest po pierwsze mozliwosc stosunkowo duzych wydrukow, a po drugie ( szczegolnie w przypadku aparatow najnowszej generacji) w miare dobry obraz na wysokim ISO. Lecz taki sprzet wymaga sporej wiedzy, duzej sily i wytrzymalosci, ogromnej cierpliwosci i opanowania nerwow ( bo szybko sie zorientujesz, ze zawsze masz zalozony nie taki obiektyw, jakiego akurat potrzebujesz). Do tego jeszcze lustrzanka to juz powoli przezytek ( i pisze to zatwardzialy uzytkownik lustrzanek).
Znacznie lepszym wyborem bylby dobry bezlusterkowiec, ale tylko taki, ktory poza ekranem ma w komplecie, lub pozwala dokupic za przyzwoita cene wizjer elektroniczny. Bez tego precyzyjne kadrowanie w warunkach bardzo jasnego dnia jest w zasadzie niemozliwe. Na biezaca chwile, gdybym sam mial wybierac nowy system, to moj wybor padlby na bezlusterkowce pelnoklatkowe Sony. Jedynym dla mnie minusem jest ciagle zdecydowanie mniejszy wybor optyki ( w zestawieniu z Nikon, czy Canon) oraz ceny obiektywow z najwyzszej polki. Zalet jest za to pare. Mniejsza waga ( oczywiscie tylko korpusu, co w zestawieniu ogolnym daje nie tak duza znowu roznice), latwosc dobrania akcesoriow wodoszczelnych , oraz ceny i rozmiary tych akcesoriow), fantastycznie zroznicowane matryce w identycznych korpusach, oraz swietna mozliwosc operowania aparatem za pomoca wi-fi. Zwracam ci szczegolna uwage na ten ostatni punkt. Wi-fi wbudowane w aparat daje mozliwosci, o ktorych jeszcze niedawno nawet nie myslelismy. Sprawdz jednak jak to dziala w przypadku danego aparatu. W Canon 6D (tylko w tym aparacie mialem mozliwosc przetestowania) program jest zdecydowanie nazbyt skomplikowany.
Patrac jednak na to, co robisz obecnie mysle, ze najbardziej godnym polecenia bylby jakis dobry kompakt. Na rynku znajdziesz obecnie cala game - od najprostszych, az do w pelni profesjonalnych.
W takim kompakcie zwroc uwage na 1 fizyczna wielkosc matrycy!!!!!!! Nie ma chyba wazniejszego punktu. Sa na rynku kompakty z matryca APS i taki nadalby sie swietnie.
2 Zbyt wiele megapixeli powoduje obnizenie jakosci obrazu na wysokim ISO - pamietaj o tym koniecznie!
3 zoom przekraczajacy 4 krotnosc swojej ogniskowej, oznaczac bedzie najprawdopodobniej cos o niezbyt wysokiej jakosci optycznej, lub tez to, ze moze jednak matryca ma wielkosc mniejsza, niz myslales.
4 jasnosc optyki - najlepiej, zby sie nie zmieniala na calym zakresie ogniskowych, ale to raczej rzadkie.
5 wizjer elektroniczny - najlepiej, zeby byla mozliwosc jego nakladania i zdejmowania, ale to nie jest konieczne
6 o wi-fi rowniez wspominalem
Do aparatu koniecznie dokup cos takiego: http://www.digitalcamerawarehouse.com.au/category253_1.htm Tutaj wprawdzie pokaznae jest na lustrzanke, ale dla innych, popularnych aparatow tez dostaniesz. To moim zdaniem najwazniejsze z akcesoriow podroznika - fotografa.


[konto usunięte] dołączył
03.12.2012

[konto usunięte] 10:40 | 10.03.2016

Przykładowe ceny lustrzanek pełnoklatkowych z "Alledrogo" :
Nikon D610 - przebieg 1tys, gwarancja do 06.2017 - 4500,
Nikon D800 - przebieg 37tys - 4700,
Nikon D3 - przebieg 54tys - 4800.
Nowy bezlusterkowiec z pełną klatką SONY ALFA A7 ILCE - 7 (body oczywiscie) - ponad 4 tys.
Warta zainteresowania jest pozycja pierwsza - facet zaprasza do oględzin, na fotach to nówka. Wbrew pozorom, w przypadku kupowania używki, Alllegro to dobre miejsce. Zdarzają się prawdziwe okazje - sporo ludzi kupuje (kupiło) drogi, zaawansowany sprzęt na zasadzie modnego gadżetu i teraz nie wie co z tym zrobić. Natomiast wszelkie ogłoszenia na forach foto omijać - tam sprzęt z reguły jest zajeżdżony na maxa.
Na twoim miejscu, w przypadku wyboru lustrzanki, zainteresowałbym wypustami z lat 2009-2012. Zainwestujesz tyle co w średniej jakości kompakt i w przypadku "braku weny" w tym kierunku odzyskasz część pieniędzy odsprzedając to dalej.


[konto usuniete] dołączył
22.02.2015

[konto usuniete] 12:42 | 10.03.2016

Miałam ten problem kilka miesięcy temu. Stwierdziłam, że jednak waga i wygoda są dla mnie priorytetem, bo taszczenie sprzętu o wadze kilku kilogramów nawet przy jednodniowym wyrypie w góry jest dla mnie nie do przyjęcia (a w Twoim przypadku to jeszcze samolot, bagaż i takie tam). Nie dysponowałam takim budżetem ja Ty więc wybrałam Nikon P7800 (nie do końca jestem zadowolona, bo matryca tylko 1 cal i w gorszych warunkach zaczyna szumieć, jest wizjer (ale tylko elektroniczny), wolno się zbiera do zrobienia zdjęcia (na szczęście góry nie uciekają zbyt szybko). Ma natomiast jasny obiektyw i rewelacyjną stabilizację obrazu, no i nastawy manualne oczywiście łącznie z balansem bieli, co przy moich ulubionych zimowych warunkach okazało się podstawą. Brakuje czasem większej przysłony, ale coś za coś. Na dzień dzisiejszy wybrałabym chyba Canon Powershot G1X Mark z matrycą 1,5 cala, jasnym obiektywem i zoomem 4 (co w opinii prawdziwego fachowca powyżej powinno tutaj być optymalne). Pozdrawiam i powodzenia


[konto usuniete] dołączył
22.02.2015

[konto usuniete] 12:56 | 10.03.2016

No i jeszcze jedno. Mając oko, serce, duszę a do tego trafiając na właściwy czas i warunki możesz zrobić interesujące zdjęcie nawet "pudełkiem od zapałek". Słowa Andrzeja Baturo zapadły mi w pamięć i... coś w tym jest - ja ciągle próbuję, ale do pięt nie dorastam i nawet nie pretenduję. Ot "pstrykanina"... dbająca o jakąś przyzwoitość.


paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 15:19 | 10.03.2016

Dziękuję, za cenne uwagi. Na pewno już nie będę celował w pełną klatkę. Kompakt, też raczej sobie odpuszczę. Skupię się na wyszukaniu fajnego jasnego obiektywu i nieskomplikowanego korpusu uwzględniając Wasze rady. A tak na marginesie, gdyby globtroter bardziej finezyjnie używał brzytwy, to wystarczyłoby mi to co mam. Na pewno rozumieją to WSZYSCY, którzy za każdym razem ze zdziwieniem przecierają ekran monitora widząc swoje zdjęcia po publikacji w globtroterze ))))-:

To zdecydowanie najbardziej kompetentny zestaw rad dotyczących wyboru "turystycznego" aparatu jaki znalazłem na globtroterze.



Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl