Forum dyskusyjne

Transport

kategoria podróże po świecie

Cejlon13 dołączył
08.04.2019

Cejlon13 22:26 | 08.04.2019

Witam, planuje swoją trasę po wyspie, stąd 2 pytania:
Będę potrzebował dostać się z Nuwara Elija do Ahangamy, jaki środek transportu polecicie? Zależy mi na czasie

colmar dołączył
29.06.2018

colmar 12:31 | 09.04.2019

Zdecydowanie kolej. Droga okrężna, ale paradoksalnie najszybciej, najpewniej i "po taniości". Autobusem masz min. 3 przesiadki i "na styk" mieścisz się w obrębie całego dnia.

Cejlon13 dołączył
08.04.2019

Cejlon13 14:17 | 09.04.2019

>Zdecydowanie kolej. Droga okrężna, ale paradoksalnie najszybciej, najpewniej i "po
>taniości". Autobusem masz min. 3 przesiadki i "na styk" mieścisz się w obrębie całego
>dnia.

Dzięki za odpowiedź, a możesz powiedzieć ile godzin trwa taka podróż pociągiem?
Pozdrawiam

colmar dołączył
29.06.2018

colmar 19:46 | 09.04.2019

To zależy od "klasy przyśpieszenia" ;-)
Odcinek Nanuoya - Colombo Fort teoretycznie 6.5 - 8.5 godz.
Odcinek Colombo Fort - Galle 2.5 - 3 godz.
Miejscowi na tej trasie jadą do Kandy nocnym - osobowa rzeźnia, ale w miarę luźny, a potem z Kandy jest już z górki ;-)

jaszon dołączył
28.11.2017

jaszon 20:34 | 09.04.2019

Prawdę mówiąc przejazd ;pociągiem na tej trasie nie wydaje mi się dobrym rozwiązaniem. W Nuwara Elija nie ma stacji kolejowej. Najbliższa jest w Bandarawela, to ok. 40 km od Nuwara Elija więc trzeba ten odcinek pokonać busem. Pociągów z Bandarawela do Colombo masz trzy, najwcześniejszy o 7:40 i jeśli nie będziesz miał opóźnienia, co jest zresztą dość prawdopodobne, to w Colombo będziesz po ok. 8 godzinach o 15:27. Drugi pociąg wyjeżdża o 9:57 i jest w Colombo o 18:57 (po 10 godzinach jazdy).
Tutaj masz rozkład jazdy: eservices.railway.gov.lk/schedule/searchTrain.action?lang=en 

Z Colombo do Galle jest dużo kolejowych połączeń i na szczęście jazda nie trwa dłużej niż napisał colmar (2 - 2,5 godziny). Jeżeli pociąg z Bandarawela przyjedzie punktualnie to pewnie załapiesz się na pociąg odchodzący do Galle o 15:50 i dojedziesz do tego miasta ok. 19, Pozostanie jeszcze pokonać krótki odcinek z Galle do Ahangamy (ok 23 km) jakimś busikiem lub innym pojazdem. Przy dobrej kombinacji cały przejazd zajmie więc ok 14 godzin. Przy opóźnieniach dodatkowe godziny.

Nie jechałem na takim odcinku, ale znając trochę publiczny transport na Sri Lance wybrałbym jednak opcję autobusową i z 2 - 3 przesiadkami nie powinno to zając więcej czasu niż 7 - 9 godzin.

pozdrawiam

ps. na pewno przejazd pociągiem jest bardzo malowniczy i dla niego czasami warto nadłożyć drogi - jeśli ma się czas.

Cejlon13 dołączył
08.04.2019

Cejlon13 20:40 | 09.04.2019

W Nuwara Elija nie ma stacji kolejowej? :O
A czy pociąg z Kendy do Ella nie jedzie przez Nuwara Elija

colmar dołączył
29.06.2018

colmar 22:05 | 09.04.2019

Oczywiście, że jest - nazywa się Nanuoya (Nanu Oya na Google) - to jest jakieś 6-7km od "centrum" Nuwara Ellya (10-12 min Tuk-tukiem). W tym linku co Ci podał kolega masz tylko pociągi kwalifikowane, lokalne nie są uwzględnione (prowadzą przeważnie 3 klasę). Możesz jechać do Kandy i tam się przesiąść - jest tam trochę więcej połączeń do Colombo Fort czy bezpośrednio do Galle niż trzy ;-)
Autobus jedzie razem 13-14 godz plus czas na przesiadki. Często są to stare graty z nawiewem prosto z rury wydechowej (nie siadac z tyłu). W nocy raczej nie jeżdżą.
Ja zrobiłem trasę pociągiem i autobusem :-)))

jaszon dołączył
28.11.2017

jaszon 16:24 | 11.04.2019

>Autobus jedzie razem 13-14 godz plus czas na przesiadki. Często są to stare graty z nawiewem prosto z rury wydechowej (nie siadac z tyłu). W nocy raczej nie jeżdżą. Ja zrobiłem trasę pociągiem i autobusem :-)))

Cześć,
colmar, nie chcę bynajmniej kwestionować Twoich doświadczeń. Każdy ma własne. Podjąłem dyskusję bo moje doświadczenia mówią mi trochę inaczej. Choć jeszcze raz podkreślam, że takiej trasy - z Nuwara Elija do Ahangama - nie przejechałem. W każdym razie nie dokładnie takiej samej, a trochę bardziej pokręconą - przynajmniej w tym fragmencie wyspy. Z Ella pojechałem do Arugambay na wschodnim wybrzeżu. Przejazd tego odcinka - kawałek pociągiem (do Wellaway) i dalej dwoma autobusami zajął min 4,5 godz. Potem (w kilka dni później) z Arugambay do Katharagamy (2 busy) - 3 godz. 45 min. Kolejny odcinek z Katharagamy (znowu po postoju na festiwal) do Mirrisa 3,5 godz. (2 przesiadki) Tak więc pokonanie odległość znacznie większej niż droga z Nuwara Elija do Ahangama (ok. 400 km wobec ok. 250 km) i z większa ilością przesiadek zajął mi łącznie 11 godz. i 45 minut. Stąd moje wątpliwości.

Pokusiłem się o mały reaserch w necie i co znalazłem? Z Bandarawela codziennie odchodzą do Matara (połoonej o 30 km od Ahangama) busy no. 31. Czas przejazdu - zależnie od relacji to 5 do 6 godz. Z Matara trzeba jeszcze dojechać do Ahangama ok 30 km. Tak więc moje poprzednie wyliczenia chyba są dość prawdopodobne.
To źródła info, które znalazłem w necie:
www.live-less-ordinary.com/galle-to-ella-by-bus-sri-lanka/ 
www.tripadvisor.co.za/ShowTopic-g293961-i8983-k12328499-Will_t  he_Bandarawela_Matara_31_bus_run_on_Sunday-Sri_Lanka.html
lanka-guide.com/get-around/bus/ 

W tym ostatnim linku podane jest nieco inne rozwiązanie trasy, ale czas przejazdu pokrywa się, czy nawet jest krótszy od moich wyliczeń.

Nie chodzi mi o to by kwestionować doświadczenia Kolegi colmara czy krytykować jego propozycję. Podróż pociągiem jest ciekawa i przygodą sama w sobie. Po prostu wydaje mi się, że jest to droga dłuższa (w sensie czasu). Autobusy lankijskie faktycznie do luksusowych nie należą choć też w większości nie mam aż tak złych wspomnień. Może dlatego, że jestem przyzwyczajony do jeżdżenia gratami.... Jaką wersję wybierze Cejlon13 to jego sprawa.

pozdrawiam

colmar dołączył
29.06.2018

colmar 20:25 | 11.04.2019

Jaszon, ja pierdzielę, a co Ty robisz jak nie kwestionujesz? Mało tego, sam podkreślasz, że robisz to teoretycznie, bo tej trasy "nie praktykowałeś".
Dobra, po kolei.
1. Kilometr kilometrowi nierówny. Spójrz na mapę, ale fizyczną. Jaki teren jest "po prostej"? Jak układają się grzbiety górskie? Ile metrów jest podjazdów, a ile zjazdów?
2. Droga w obrębie tej samej kategorii drodze nie równa. Ile jest zakrętów, serpentyn, wiosek, przewężeń? Co prawda już za mojej bytności pewne odcinki modernizowano, ale szału nie było - to są góry, a moce przerobowe idą na wybrzeże i niziny - tam gdzie mieszka gros ludzi.
3. Autobusy (i koleje też) służą głównie wygodzie mieszkańców, a nie turystom. Mieszkańcy generalnie nie mają potrzeby jeżdżenia na takich trasach. Jeżdżą przeważnie do pierwszej większej dziury.
4. W związku z tym część autobusów dalekobieżnych to byty wirtualne - nie ma popytu, nie ma podaży (Sam tego doświadczyłem). Cżęsto też autobus "bezpośredni" to autobusy z przesiadką tzw. płynną. No chyba, że się jeden spóźni - to wali się cały plan płynności.
5. Średnia predkość autobusu w górach to 15-25 km na godz. Zależy nie tylko od topografii i szerokości drogi, ale też od stopnia ubicia pasażerów i ilości wszelkich planowanych i nieplanowanych przystanków. Pamiętam odcinek Deniyaya - Galle, niecałe 80km - bite 4 godziny i to cały czas już z górki.
6. Najważniejsze - miejscowi mając do wyboru autobus i kolej zawsze wybierają to drugie. Ciekawe dlaczego?
Osobiście jest mi obojętne, co wybierze "ojciec-założyciel" tego wątku. Może wynająć sobie samochód. Z pewnością będzie najszybciej i najwygodniej :-)

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl