Forum dyskusyjne

Co warto zobaczyć

kategoria podróże po świecie

kraj Gruzja

bizzart dołączył
14.06.2014

bizzart 12:34 | 15.06.2014

Cześć - ktoś z Was był (może) jakoś ostatnio w Gruzji? Co warto, a co nie?
Jest kilka biur, które organizują tam wycieczki, twierdząc, że są "dzikie" (a o takie mi chodzi). Uważam, że lepiej wszystko zorganizować samemu, bo to przecież prawdziwe podróżowanie, ale może się mylę?

lajik dołączył
30.11.2012

lajik 22:15 | 19.06.2014

Byłem niedawno kilka razy w Gruzji i wszystko organizowałem sam. Z takich najciekawszych rzeczy polecam Wardzię - skalne miasto, gruzińską drogę wojenną aż do Stepancminda (dawniej Kazbegi), samo Tbilisi jest piękne i co najmniej dwa - trzy dni należy poświęcić na jego zwiedzenie.Zainteresowani historią nie mogą ominąć pobliskiego Gori (z muzeum Stalina), czy Mcchety, z wyjątkowym kościołem, z niesamowitymi malowidłami i grą świateł w środku. Wschód to kraina wina - Kachetia, czyli doliny z winnicami pomiędzy pasmami górskimi, tam jest miasto Telavi, a także Lagodechi z parkiem założonym przez Polaka - Ludwika Młokosiewicza...itd, itd.
Właściwie to nie ma w Gruzji miejsc, o których mógłbym powiedzieć, że nie warto tam jechać, wszędzie jest coś ciekawego do zobaczenia. Nawet Batumi, przed którym się opierałem, bo ma sławę typowo turystycznego miasta, jest urocze ze swoją architekturą, promenadą nadmorską, otaczającymi górami i mnóstwem innych atrakcji w pobliżu, np. twierdza Gonio, parki narodowe, ogród botaniczny, czy niedaleka granica z Turcją (wizę nadal jeszcze można dostać na granicy, podobno do końca tego sezonu turystycznego).
Wszytko tak naprawdę zależy od czasu, który chce się poświęcić na podróż;
na ile się tam wybierasz?

bizzart dołączył
14.06.2014

bizzart 10:22 | 20.06.2014

Dzięki za odpowiedź! Wybieramy się na 2 tygodnie, na oczątku września. Myślimy o wynajęciu samochodów na miejscu (da się to zrobić - sprawdziłem). Co o tym sądzisz?

lajik dołączył
30.11.2012

lajik 14:09 | 20.06.2014

W dwa tygodnie sporo zdążycie zobaczyć, zapewne zaczynacie w Kutaisi (Wizzair to obecnie najtańsza opcja), tam polecam jaskinię Prometeusza, no i samo miasto z katedrą.
Samochodu nie wynajmowałem, ale ma to swoje plusy, bo stajecie, gdzie chcecie, oglądacie widoki i jedziecie dalej.Jeżeli jedziecie większą grupą to odpada wam wtedy też problem z brakiem wolnych miejsc, a to się może zdarzyć. Czasem marszrutki są zapakowane tak, że już nikt więcej nie wejdzie. Cenowo wyjdzie to zapewne trochę drożej, niż gdybyście poruszali się marszrutkami, ale przy pełnym obłożeniu może nie będzie wielkiej różnicy.
Główne problemy w podróżowaniu wynajętym samochodem w Gruzji to jak myślę wybór odpowiednich miejsc, do których dojazd nie sprawi problemów kierowcom (ostre zakręty na wąskich górskich drogach!), no i dostęp do paliwa - z tym może być problem np. w Swanetii, czy innych trudniej dostępnych miejscach.
Inna kwestia to zatroszczenie się o nocleg przed zmierzchem, chyba, że zamierzacie spać w samochodach lub namiotach.

bizzart dołączył
14.06.2014

bizzart 17:19 | 22.06.2014

Dzięki!
Namioty też weźmiemy, bo rzeczywiście z noclegami może być różnie.

lajik dołączył
30.11.2012

lajik 08:45 | 23.06.2014

Nie ma sprawy, udanego pobytu, pozdrawiam!

ka_rolca dołączył
26.04.2013

ka_rolca 09:41 | 24.06.2014

Mimo wszystko radze uważać z wynajmem aut - zdarzają się przypadki mało sprawnych aut, które potrafią zatrzymać się w połowie drogi :)
Własny transport ma na pewno wiele plusów, ale są też minusy - nie poznacie uroków podróżowania lokalnymi środkami transportu, a te potrafią być niezapomniane :)
Plus nie jestem pewna czy dacie radę wjechać w każde miejsce - drogi bywają w takim stanie,że chyba tylko lokalsi mają odwagę się po nich poruszać :)
Niemniej jednak Gruzja to świetny pomysł i na pewno spędzicie wspaniale ten czas.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

bizzart dołączył
14.06.2014

bizzart 14:18 | 28.06.2014

Dzięki!
Właśnie poznałem Gruzina, który wydaje się być naprawdę szczery. To samo powiedział. oraz to, że najpierw pojedzie i sprawdzi.

Podróże Obieżyświatki dołączył
01.07.2014

Podróże Obieżyświatki 18:21 | 02.07.2014

Hej,
Mieszkałam w Gruzji prawie 1,5 roku. Jest wiele miejsc wartych zobaczenia. Zalezy co lubisz. Jeśli jesteś górołazem to koniecznie Swanetia. Ja osobiście uwielbiam Raczę (z miasteczkiem Oni), ale nie wiele osób się tam wybiera. Zatrzymałam się tam w najlepszym (moim zdaniem) gueshousie w całej Gruzji.Z Kutaisi jest marshrutka do Oni. podrozeobiezyswiatki.wordpress.com/2012/05/05/racha-niedocenion  y-region/
Tushetia jest ponoć piękna, ale bardzo ciężko tam dojechać. Albo wynajmujesz samochód albo idziesz 4 dni w jedną stronę.
Wardzia piękna. Jadąc na pewno zatrzymasz się w Akhalsikhe (moje centrum Wszechświata, w którym mieszkałam). Wyremontowali tam teraz zamek i Rabati stare miasto, więc wygląda raczej jak zamek z bajek Walta Disney'a niż gruzińska twierdza. Ale samo miasteczko jest ładne, jest stary gruzińsko-ormiański kościółek na wzgórzu a później dalej w pola pomnik ludobójstwa Ormian.
Niedaleko Akhaltsikhe jest stare uzdrowisko Abastumani z willa ostatniego cara Rosji. Trochę popada w ruinę.
W okolicy jest również Narodowy Park Bordżomi z wodami uzdrowiskowymi. Miasto ładne można zobaczyć, ale park sam w sobie jest piękny. Mają wiele tras od 1 do 5 dniowych i zatrzymujesz się w górskich chatkach.
Nigdy nie miałam problemu ze znalezieniem noclegu w Gruzji, zawsze się ktoś we wsi znalazł. A jak już mówiłam, że jestem z Polski to pół wsi potrafiło się zejść i wtedy już na pewno znalazł się nocleg, czasem również na koszt gospodarza;)
A jak będziesz jesienią to do Kakheti na winobranie jedź i festiwal w Sighnaghi.
pozdrawiam i baw się dobrze :)

bizzart dołączył
14.06.2014

bizzart 09:17 | 04.07.2014

Dziękuję bardzo! Będziemy mieli samochód, więc i Tushetia na drodze się znajdzie. Myślę, że niedługo opracujemy cały plan, to pozwolę sobie wtedy poprosić jeszcze o komentarz.

ejunia dołączył
15.07.2014

ejunia 21:03 | 15.07.2014

Ja również zakochałam się w Sighnaghi. To rzeczywiście urocze miasteczko, bardzo ładnie odrestaurowane przez poprzedniego prezydenta. Do wyżej wymienionych dodałabym Uplistsihke (wykute w skale miasto), Gori (to tu urodził się Stalin - znajdziecie tu muzeum poświęcone jego osobie) i Akhaltsikhe z piękną kamienną twierdzą. W ogóle to tylko pozazdrościć, ja byłam w Gruzji 7 razy i ciągle chce mi się tam wracać. Gruzję można odkrywać wciąż na nowo, a Gruzini są przesympatyczni i - co ważne w podróży - lubią Polaków:)

usunięty/nieznany 12:14 | 20.11.2015

Bardzo szeroki temat. Miejsc do zobaczenia jest faktycznie bardzo dużo. Ja skupiłem sie na Tibilisi, Mestii, Stepancminda i Sighnaghi.

Więcje na temat tej samotnej wyprawy w relacji:

zyciewpodrozy.pl/bliski-wschod/gruzja/ 

Celina123 dołączył
31.03.2016

Celina123 13:19 | 31.03.2016

W Sighnaghi trudno się nie zakochać. Nasza miłość do Gruzji skończyła się tym, że zamieszkaliśmy w Sighnaghi na stałe. Więcej na naszym blogu piotr-i-celina.blogspot.com

quad2008 dołączył
04.04.2016

quad2008 21:08 | 04.04.2016

Jesli lubicie gory to rejon Svaneti zapisany na liste UNESCO ...

adda dołączył
18.07.2016

adda 18:34 | 18.07.2016

Cześć, my byliśmy w Gruzji w zeszłym miesiącu (czerwiec). Zdecydowanie polecam rejony górskie, np okolice Mestii i Kazbegi. Z Mestii jest cudowna trasa trekkingowa do Jeziorek Koruldi (ok 8h w dwie strony), warto również wybrać się do górskiej wioski Ushguli. Z Kazbegi trasa prowadzi do pięknego kościółka Cminda Sameba i dalej na Kazbek. Uwaga! W czerwcu na wysokości ok 2700 mnpm był jeszcze śnieg! Polecam również wspaniałą stolicę - Tibilisi, zwłaszcza starą część miasta z łaźniami i ciekawą architekturą. Interesujące jest też Muzeum Stalina w Gori oraz skalne miasta. Oczywiście wszystko mozna łatwo zorganizować samemu, jest bezpiecznie i sympatycznie, więc polecam wyjazd na własną rękę. W takim przypadku jednak może się przydać podstawowa znajomość języka rosyjskiego...

Zdjęcia z naszej podróży możecie obejrzeć tutaj:

www.kwiatpomaranczy.pl/gruzja/ 

Miłego oglądania :)

ania71 dołączył
14.02.2013

ania71 10:04 | 19.07.2016

Piękne zdjęcia:)Część z nich jest bardzo podobnych do moich robionych rok temu. Gruzja piękna jest ,na pewno jeszcze tam wrócę.

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl