Forum dyskusyjne

Ciekawe miejsca w Gruzji

kategoria podróże po świecie

kraj Gruzja

Lezginka dołączył
13.07.2012

Lezginka 22:21 | 05.05.2014

Lecę do Gruzji na tydzień. Ląduję w Kutaisi. Podeślijcie kilka miejsc godnych zobaczenia w okolicy. Chcę się pokręcić po okolicy. Nie koniecznie miejsca oblegane przez turystów a godne zobaczenia.

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 08:10 | 06.05.2014

Gelati, Sataplia, grota Prometeusza - jak wybierzesz odpowiedni czas to nawet nie będę oblegane przez turystów. Jak chcesz to przeczytaj relacje, może coś wybierzesz dla siebie ....

Lezginka dołączył
13.07.2012

Lezginka 21:15 | 06.05.2014

A namiary na jakieś tanie noclegi w Kutaisi lub Batumi dostanę. Ile zapłacę za noclegi w tych miejscach??

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 08:29 | 07.05.2014

Kutaisi opisywałem w relacji, Batumi spałem jakeiś 800 m od delfinarium ul. Lermontowa, nazwy nie pamiętam, ale w okolicy było jeszcze kilka podobnych hotelików, ceny takie same jak w Kutaisi. generalnie nigdzie nie ma problemu z noclegiem. W Kutaisi na lotnisku jest punkt informacji turystycznej - mają foldery, mapy i namiary na hostele, kwatery, itp.

kaj. dołączył
19.02.2013

kaj. 21:18 | 07.05.2014

jeśli na tydzień to ja proponuję jechać nieco dalej od Kutaisi - spokojnie dasz radę:)
najlepiej do Mestii, ale polecałabym też Tbilisi i Mcchetta w okolicy, Dawid Garedża, przejazd Gruzińska Drogą Wojenną do Kazbegi lub któreś ze skalnych miast - Upliscyche albo Wardzia:)
ja osobiście odpuściłabym sobie Batumi, na rzecz bardziej "gruzińskich" miejsc, ale jeśli chcesz odpocząć nad morzem to będzie ok
noclegi poza miastami polecam zdecydowanie na kwaterach prywatnych u Gruzinów, w Kutaisi sprawdzony mam Hostel Kutaisi, w Tbilisi - Hostel Namaste
w razie pytań pisz śmiało na priv

Podróże Obieżyświatki dołączył
01.07.2014

Podróże Obieżyświatki 18:24 | 02.07.2014

W Batumi jest chyba tylko jeden hostel. W Kutaisi jeden lub dwa. Ale noclegi praktycznie wszędzie kosztują podobnie.
Swego czasu pamiętam, że gueshouse wszędzie w Gruzji od Swanetii po Kakheti kosztował 20 lari (ok 40 pln) a z wyżywieniem +15 lari. Polecam zawsze brać wyżywienie, bo jest tego tak dużo, że na pewno na mieście nic tańszego nie znajdziesz. I bardzo często gospodarze częstują swoim winem.

Lezginka dołączył
13.07.2012

Lezginka 22:31 | 09.05.2014

Myślałem raczej o zachodniej części Gruzji i ewentualnie chciałbym zajechać na dwa dni do Abchazji. Czy ktoś wie coś na ten temat jak tam z wjazdem? Jak najłatwiej się dostać do Abchazji czy też samego Suchumi? I jak z wizami?

qbalon dołączył
03.02.2013

qbalon 12:23 | 01.11.2014

Byłem na granicy z Abchazją i spotkałem tam przedstawiciela ONZ - Polaka który podprowadził nas na most graniczny. Żeby przekroczyć granicę trzeba mieć pozwolenie ze strony Abchazkiej, podobno załatwia się to przez internet i trwa kilka dni. Nie można wjechać tam samochodem na tablicach gruzińskich. Natomiast samochody na blachach abchzkich mogą wjeżdżać i wyjeżdżać z Gruzji bez problemu. Na granicy są Rosjanie. Abchazów nie stać na obstawianie granicy.

Alexz84 dołączył
24.07.2014

Alexz84 11:16 | 24.07.2014

Moim zdaniem do Gruzji dobrze pojechać jest w czasie winobrania. To naprawdę fascynująca przygoda, recznie zbierane winogrona, cały proces produkcji win gruzińskich w tradycyjnych kwewri zakopywanych w ziemi. Warto to zobaczyć a jeszcze bardziej skosztować tego wina :)

kudik dołączył
20.07.2009

kudik 13:34 | 12.05.2014

W okolicach Batumi tanie noclegi znajdziesz w Gonio:
www.wakacjeipodroze.com/item/106-podroze-po-gruzji-batumi-gonio 

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 08:44 | 13.05.2014

Nawet niedrogo, a i miejsce fajne ...

Lezginka dołączył
13.07.2012

Lezginka 10:57 | 13.05.2014

Planuję z Gruzją zrobić Abchazję i Armenię, czy tam byliście? Jestem w stanie dostać jakieś namiary na noclegi w obu tych regionach i garść cennych wskazówek?

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 19:57 | 13.05.2014

Napisz jak się uda (z tą Abchazją oczywiście, bo Armenia bezproblemowo ....)

Lezginka dołączył
13.07.2012

Lezginka 04:12 | 16.06.2014

1) Które z kamiennych miast warto odwiedzić Upliscyche czy Wardzia?
2) Czy będąc w Batumi dostanę się marszrutką do Wardzia (z jakiego dworca odchodzą marszrutki)? Czy tez muszę wracać się do Kutaisi i dopiero wówczas obierać azymut na Wardzi?
3) Czy w Wardzi znajdę jakiś tani nocleg? Czy też po dotarci do tej miejscowości z Batumi/Kutaisi i zwiedzeniu kamiennego miasta bez problemu późnym popołudniem złapie transport do Tbilisi?
4) Czy z Batumi taniej do Tbilisi jest dostać się pociągiem czy też marszrutką (jakie to ceny i ile trwa taka podróż)?
5) Skąd w Tbilisi odchodzą marszrutki pokonujące drogę wojenną, jaki to koszt i czas podróży? Ile kosztuje wynajęcie taksówki na tą trasę i czy jest to opłacalne? Warto po drodze się zatrzymywać by zobaczyć ciekawe miejsca?
6) Czy z Tibilisi do Erewania taniej jest podróżować marszrutką czy koleją? (jaki to aktualnie koszt w obu przypadkach)

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 08:07 | 16.06.2014

>1) Wardzia, bo rozleglejsza
>2) Wardzia to tylko skalne miasto, marszrutki tylko lokalne z Achalcyche, zobacz czy są z Batumi do Achalcyche,
>3) W Wardzi nocleg? Chyba nie widziałem nic. Zorientuj o której odjeżdżają ostatnie marszrutki, bo pozostanie tylko uśmiechnięcie sie do marszrutek wycieczkowych (cena do negocjacji)
>4) Taniej chyba pociągiem, ale wygodniej i szybciej marszrutką
>5) Wydaje mi się że z Didube, ale nie jechałem, więc jak ktoś był to prośba o potwierdzenie, taksi zależy od tego ile utargujesz, pewnie na miejscu szybko się zorientujesz co bardziej się opłaca

Pozdrawiam,
>

kudik dołączył
20.07.2009

kudik 09:25 | 30.07.2014

Jest w Wardzi i hotel i rewelacyjna kwatera u Zazy - 200 m od wejścia do skalnego miasta - opisywałem ją ostatnio na blogu.
Upliscyche też ma swój klimat, mimo, że mniejsze to chyba nawet bardziej mi się podobało, choć to może efekt tego, że w Wardzi miałem gorączkę :)
Z Achalcyche warto pomyśleć o taksówce - szczególnie jak jedzie się w 2-4 os dzięki temu można zatrzymać się po drodze przy zamku Chertwisi

lajik dołączył
30.11.2012

lajik 21:49 | 19.06.2014

1. Zdecydowanie polecam Wardzię i położony tuż obok kompleks jaskiń zamieszkanych przez mnichów Vanis Kvabebi - kierowca marszrutki pokaże gdzie to, a najpewniej sam poleci.
2. Z Batumi z tego co wiem nie ma bezpośrednich marszrutek do Wardzii, trzeba jechać do Achalcyche, a dopiero stamtąd do Wardzii za kilka lari (chyba 4 płaciłem)
3. Nie ma problemu ze znalezieniem noclegu w okolicach Wardzii, np. w pobliskim Tmogvi, ponownie polecam zapytać kierowcę marszrutki, wie z pewnością o wszystkim co się dzieje w okolicy, zresztą wystarczy zapytać jakiegokolwiek miejscowego o "kwartirę".
4. Wszędzie w Gruzji taniej i szybciej jest marszrutką, tyle, że mniej wygodnie, no i rosyjskie i gruzińskie disko w marszrutkach trochę przeszkadza, ale i tak je wolę niż pociąg:)
5. Generalna zasada jest taka, że na północ i zachód Gruzji w Tbilisi marszrutki odjeżdżają z dworca Didube (łatwy dojazd metrem), a na południe i wschód Gruzji plus Armenia, Iran, Turcja, z dworca Ortaczala (Ortachala). Wynajęcie taksówki na drogę wojenną może byłoby opłacalne, ale przy maksymalnym obłożeniu pasażerami. Cena to kwestia do dogadania z kierowcą, no i ewentualnie należałoby dogadać kwestię postojów w ciekawych miejscach, a na drodze wojennej mnóstwo takich, zwłaszcza, gdy pojazd wspina się powoli po górskich serpentynach.

Lezginka dołączył
13.07.2012

Lezginka 13:44 | 23.06.2014

Koleżanki, Koledzy
jak najlepiej dostać się z Tbilisi do Dawid Garedża?
Marszrutka z dworca Ortaczala? Jaki to kosz? I orientacyjny czas podróży?
Czy jadąc tam muszę przeznaczyć cały dzień czy coś w okolicy jeszcze ciekawego mogę zobaczyć?

lajik dołączył
30.11.2012

lajik 23:04 | 23.06.2014

Ile razy byłąś?ęś do tej pory w Gruzji? Jeżeli pierwszy, to po co Ci to David Garedża? Szkoda czasu i pieniędzy, jest tyle piękniejszych miejsc za mniejsze pieniądze. Napisz, który raz jesteś w Gruzji i na ile czasu, to napisze , co polecam,
wiem, że D.G. jest ostro reklamowane, ale naprawdę szkoda czasu i pieniędzy, jest tyle piękniejszych miejsc i znacznie lepiej dostępnych.
Pozdrawiam,
Paweł.

Lezginka dołączył
13.07.2012

Lezginka 00:16 | 24.06.2014

Zaszalałem. Kupiłem bilety do Kutaisi za 580zł i planowałem wypad na tydzień czasu, jednak poczytałem i troszkę się napaliłem na nieco więcej, gdyż tydzień to mało. Postanowiłem więc przebukować bilet powrotny i niespodzianka. Wizzair zaśpiewał mi za ta operację 780zł. Wkurzyłem się i kupiłem sobie dodatkowy bilet powrotny za 280zł. Uparłem się że jadę na dłużej i nic mnie nie powstrzyma ;-) Szkoda że wczesnej tego nie przeanalizowałem, bym nie popłynął finasowo. Ogólnie lecę w najbliższą środę na 3 tyg.
Planuję: Kutaisi-Mestia-kilka dni w Abchazji (Suchumi-Nowy Afon-Picunda-Gagra- Błękitne jeziora- Wodospad Gegski- Jezioro Rica)- Batumi-i dalej mam dylemat chciałbym złapać marszrutkę do Achalcyche, by dalej obierać azymut na Wardzie ( z Batumi do Achalcyche jeżdżą ponoć dwie marszrutki dziennie i boje się że nie zdążę wyskoczyć do Wardzi i wrócić do Achalcyche, by załapać się tego samego dnia na jedną z dwóch marszrytek do Tbilisi, Będę musiał gdzieś przekoczować u autochtonów chyba)- natępnieTbilisi- Droga Wojenna- Erewań- Sewan-Eczmadzyn- Tatev-Erewań-Tbilisi-Kutais. Mam jeszcze dwa dni wolne i mogę coś na trasie w okolicy wcisnąć. Liczę, że dam radę. Wobec tego proszę o propozycję i sugestie co do mojej trasy. Jeśli ktoś ma jakieś wskazówki to chętnie skorzystam. Tylko szybko, bo już jutro trzeba będzie się pakować i śmigać.

Zastanawia mnie jedna kwestia jak tanio i sprawnie można wyskoczyć do Tatev? Znalazłem człowieka, który chce 60 000 dram za 2 osoby, jeden z hosteli organizuje wypad za 54 000 dram, inny zaś za 7 500/os. Kurcze to bardzo duża rozpiętość cenowa od 7,5-60 tys i nie kumam o co chodzi??

Czekam na Wasze uwagi. Będę pierwszy raz w Gruzji i Armenii.

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 00:22 | 24.06.2014

To po pierwsze daj znać jak z przekraczaniem granicy gruzińsko - abchaskiej. Sugestie: będąc w Tbilisi koniecznie Mccheta, a w Kutaisi Gelati i okoliczne jaskinie, w Batumi za to Gonio (blisko), Wardzia warto po drodze Khertvisi (zamek) w Achalcyche twierdza (w sumie po odbudowach zrobiła się dość eklektyczna...)...

Lezginka dołączył
13.07.2012

Lezginka 00:29 | 24.06.2014

Oczywiście planuję te miejsca również.
Co do Abchazji wypełniłem deklarację wizową i w ciągu 3 dni otrzymałem zgodę na wjazd. Nocleg mam już zaklepany u niejakiego Miszy za 33zł/os, który się ogłaszał, więc liczę że będzie dobrze. Przeznaczam na Abchazję 4-5 dni, więc jak wrócę i łba minie zetną napisze co i jak ;-)

Lezginka dołączył
13.07.2012

Lezginka 00:31 | 24.06.2014

Nocowałeś w Achalcyche, czy udało Ci się to ogarnąć jednego dnia, jak tam z komunikacją?

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 09:07 | 24.06.2014

Wardzię zwiedzałem będąc w Borżomi, chciałem marszrutkami, ale ostatecznie za 20 lari załapałem się na busik wycieczkowy i trasę Borżomi - Zielony Monastyr - Achalcyche - Khertvisi - Wardzia (przystanki i zwiedzanie wszystkich wymienionych miejsc), koszt podobny jak marszrutek, a czasowo wychodzi super - tak czy owak to cały dzień zwiedzania

edinburgh30 dołączył
17.08.2012

edinburgh30 07:58 | 25.06.2014

ja polecam fotki z zeszłego roku - wirtualnemapy.pl/foto/album/1739/ula-i-filip-w-gruzji/ 

:)

lajik dołączył
30.11.2012

lajik 20:52 | 25.06.2014

Trasa bardzo ciekawa, na pewno nie wymyśliłbym lepszej:)
Co do znacznej rozpiętości cenowej, to myślę, że odpowiedź jest prosta (choć mogę się mylić), 7500 dram to prawdopodobnie cena za sam przejazd do Tateva, a te znacznie droższe to coś w rodzaju wycieczek turystycznych. Coś takiego oferowali mi kierowcy w Achalcyche - wycieczka do Wardzii za 30, 40, a nawet więcej lari, a tymczasem marszrutka w to miejsce to ...4 lari. Jak będziesz nocował w jakimś hostelu w Erewaniu (np. w hostelu Erewań) to zapytaj, obsługa to najlepsze źródła informacji.
Co do Achalcyche, to szykowane jest przez Gruzję jako jedno z centrów turystycznych i warto zatrzymać się chociaż na parę godzin, jest piękna odnowiona twierdza z pałacem, cały wielki kompleks. Z noclegiem tez nie będzie problemu, w razie czego taksówkarze świetnym źródłem informacji. Zresztą w zasadzie, to co mi się bardzo podoba w Gruzji, to życzliwość ludzi i chęć do pomocy, sami z siebie pomagają i udzielają informacji, dobrze też zazwyczaj wiedzą, gdzie i kto ma noclegi itd. W Kutaisi wszedłem z plecakiem na ulicę Tbiliską i od razu jakiś człowiek mnie zapytał, czy idę nocować do Suliko i Mediko, faktycznie tam szedłem, potem jakiś inny wskazał mi drogę do tego domu, bo trochę dziwnie są poustawiane tam.

01.07.2014

Podróże Obieżyświatki 18:25 | 02.07.2014

Tanie noclegi (nawet za 10 lari) znajdziesz w Kobuleti. Marshrutki do Batumi jeżdżą cały czas a droga zajmuje może 30 min.

01.07.2014

Podróże Obieżyświatki 18:35 | 02.07.2014

Z Batumi do Akhaltsikhe jeżdżą 2 marshrutki dziennie, ale tą dłuższą drogą (przez Kutaisi). Jest jeszcze ta krótsza, ale jest otwarta tylko w ciągu lata, bo później w górach jest już śnieg. Ale ja jechałam nią stopem. Zajęło trochę, bo droga po jakimś czasie jest koszmarna i zwykłym samochodem nie pojedziesz. Musisz jakiegoś lokalnego kierowce z samochodem 4x4 złapać. Taa dłuższa marshrutka z Batumi do Akhaltsikhe zajmuje z 8 godzin i na pewno nie zdążysz na ostatnią marshrutkę do Wardzi, bo ta jest chyba około południa albo o 14 (jakoś tak, nie pamiętam). Musisz zatrzymać się na noc w Akhaltikhe.
Marshrutki z Akhaltiskhe do Tbilisi jeżdżą co godzinę. Ale ostatnią marshrutkę z Wardzi do Akhaltsikhe mas ok 14.
Jeśli będziesz jechał z Tbilisi do Armenii to jeszcze w TBS wymień pieniądze na wizę na dolary ( i wtedy na granicy w automacie na ormiańskie) albo lokalne ormiańskie. Jak ja tam byłam top nie chcieli przyjąć ani dolarów ani lari ani euro.

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 18:51 | 02.07.2014

To musiałaś być dawno, bo już od stycznia 2013 nie ma wiz do Armenii....

zbial dołączył
29.07.2014

zbial 14:44 | 29.07.2014

Witam doświadczonego "Gruzina". Wybieramy się do Gruzji w 5 osób, termin od 20 .09 na 2 tyg. Przylot do Kutaisi i od razu na 3 dni do Batumi. wybieramy się również na parę dni do Tibilisi ( oprócz zwiedzania baza wypadowa) Jest to nasza pierwsza wyprawa do gruzji. Jeżeli można chętnie wysłuchamy porad co do planu pobytu i miejsc które warto odwiedzić....Pozdrawiam Zbyszek . zbial@interia.pl

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 19:56 | 29.07.2014

Batumi, czyli lightowo ....Daj znać na priva, może co podpowiem ....

grakru dołączył
29.07.2014

grakru 11:18 | 30.07.2014

Może się komuś ta informacja przyda-

W Tibilisi - w budynku administracji - ( "Białe grzybki" koło Carrefura) mozna wymienić w kantorze złotówki na lari w normalnym przeliczniku, bez prowizji.
1 Gel - 1,801 L ( tydzień temu)

traveler91 dołączył
13.08.2014

traveler91 15:41 | 26.08.2014

>Lecę do Gruzji na tydzień. Ląduję w Kutaisi. Podeślijcie kilka miejsc godnych
>zobaczenia w okolicy. Chcę się pokręcić po okolicy. Nie koniecznie miejsca oblegane
>przez turystów a godne zobaczenia.

Może komuś się przyda ta informacja, ale warto obejrzeć ruiny świątyni Bagrata III, a po zwiedzaniu koniecznie spróbować gruzińskiego wina. Naprawdę to obowiązkowy punkt każdej wycieczki - poznanie tego niezwykłego smaku.

MrMarGol dołączył
31.10.2014

MrMarGol 15:03 | 03.11.2014

1. jak długo jedzie marszrutka z Tbilisi do Kazbegi?
2. ile kosztuje bilet?
3. o której odchodzi pierwsza marszrutka z Tbilisi do Kazbegi a o której ostatnia powrotna z Kazbegi do Tbilisi, oczywiście orientacyjnie?

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl