Przewodniki
MALEZJA - przewodnik, porady, informacje
-
kontynent:
Azja
Azja
MALEZJA
Stolica: Kuala Lumpur
Stolica administracyjna: Putrajaya
Waluta: ringgit (MYR), 1 MYR = 100 senów;
Język urzędowy: malajski
Inne języki: angielski, chiński, tamilski
Ważne informacje dla podróżnych z Polski:
WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
W przypadku pobytu nie dłuższego niż 90 dni nie ma obowiązku posiadania wizy. Nie dotyczy to przyjazdów w celu podjęcia pracy lub nauki. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego przy wjeździe, jednak może tego zażądać przewoźnik. Władze imigracyjne mogą żądać od turystów okazania środków finansowych w gotówce w przypadku braku ważnego biletu lotniczego na wyjazd z Malezji. Na dzień pobytu wymagane jest ok. 5 USD.
PRZEPISY CELNE
Nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Rząd z dniem 01.01.2010 r. nałożył obowiązek wypełnienia deklaracji celnej i posiadania zezwolenia na przywóz i wywóz środków finansowych w wysokości przekraczającej 10.000 USD (ok. 34.000 MYR) w odniesieniu do sumy wszystkich posiadanych przy sobie środków w różnych walutach, w tym w czekach podróżnych. Zgoda wydawana jest w ciągu 1 dnia. Nie ma podatku VAT.
PRZEPISY PRAWNE
Przemyt i posiadanie narkotyków oraz broni karane są śmiercią.
MELDUNEK
Nie ma obowiązku meldunkowego.
UBEZPIECZENIE
Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych. Mimo tego zalecane jest posiadanie ubezpieczenia turystycznego pokrywającego koszty leczenia. Honorowanie polis polskich towarzystw ubezpieczeniowych uzależnione jest od decyzji instytucji świadczącej usługę. Ubezpieczenie można kupić na miejscu w licznych biurach podróży.
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Od turystów z Europy nie są wymagane szczepienia. Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Lecznictwo państwowe jest stosunkowo tanie, a poziom usług niski. Usługi lekarzy prywatnych są płatne, łatwo dostępne, na bardzo dobrym poziomie.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy. Uznawane jest również polskie prawo jazdy z załączonym tłumaczeniem na język angielski.PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Nie ma ograniczeń. W przypadku podróży z części półwyspowej do stanów położonych na Borneo (Sarawak i Sabah) władze wymagają okazania paszportu i wypełnienia deklaracji imigracyjnej. Sieć drogowa jest bardzo dobrze rozwinięta; korzystanie ze wszystkich środków transportu jest bezpieczne. Na terenach pozamiejskich znajomość języka angielskiego jest znikoma i turysta może mieć kłopot z porozumieniem się także z lokalną administracją i policją.
BEZPIECZEŃSTWO
Przestępczość jest stosunkowo niewielka. Poważnym i stale rosnącym problemem są jednak kradzieże damskich torebek dokonywane przez złodziei na motocyklach. Rabunek dokonywany jest przez co najmniej dwie osoby, aczkolwiek zdarzają się napady grupowe i z użyciem broni palnej lub ostrych narzędzi. Samotne kobiety powinny raczej wystrzegać się plażowania w stanach Kelantan i Terengganu. Zagrożenie terrorystyczne zasadniczo nie występuje. Na wodach przybrzeżnych Malezji, w cieśninie Malakka i na wschodnim Borneo występuje zjawisko piractwa morskiego.
RELIGIA, OBYCZAJE
Należy przestrzegać muzułmańskich norm zwyczajowych, nie ubierać się wyzywająco i zachować umiar w spożywaniu alkoholu. Zalecenia te dotyczą zwłaszcza prowincji, gdzie przeważają muzułmanie i gdzie tradycyjne nakazy i zakazy islamu są bardziej rygorystycznie przestrzegane i egzekwowane. Należy pamiętać, by wskazując coś lub kogoś używać kciuka.
PRZYDATNE INFORMACJE:
Walutę można wymieniać w kantorach, bankach, hotelach. Szeroko dostępne są bankomaty.
PLANOWANIE PODRÓŻY
Do Malezji wybierzecie się również z Rainbow
Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.
Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Malezji
ambasador: Adam Jelonek
Malezja, Kuala Lumpur, No. 10, Lorong Damai 9, Off Jalan Damai, 55000
Tel.: +60 3 2161 0780 Tel. dyżurny: +60 12 200 9224 Faks: +60 3 2164 9924
kualalumpur.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:
MALEZJA - forum, opinie, porady i informacje
MALEZJA - artykuły i relacje z podróży

kraje: BRUNEI, MALEZJA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, mapy, linki
liczba odwiedzin: 5476
liczba komentarzy: 0
Brunei – czas obalić mity
Brunei maleńkie państwo, wdzierające się między dwa borneańskie stany Malezji Sabah i Sarawak podobnie jak inne bogate kraje z władzą absolutną (Monako, Watykan, Katar…) budzą wyobraźnię, szczególnie wśród społeczności z drugiego końca świata. Praktycznie cała wiedza na ich temat oparta jest na przekazach medialnych, często specjalnie podkreślających sensacje i inność do naszego świata.
Z dżungli pod wodę na Borneo
O malezyjskiej części Borneo zwykło się mówić, że to ostoja prawdziwej przyrody, kompletna dzicz. Tylko teraz to taka dzicz zurbanizowana, z autostradą pośrodku ...

kraje: INDIE, INDONEZJA, MALEZJA, TAJLANDIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 3740
liczba komentarzy: 0
Pięć miesięcy azjatyckiej przygody
Przez prawie pięć miesięcy moim domem była Azja. Mieszkałam z hinduskimi, islamskimi i buddyjskimi rodzinami. Stałam nad brzegiem Gangesu w Indiach i na szczycie wulkanu w Indonezji. Założenie był jedno, po prostu iść przed siebie. Bez konkretnego planu i zbędnych ograniczeń.

kraje: AUSTRALIA, BUłGARIA, ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE, CHINY, FILIPINY, GRUZJA, INDIE, IRAN, JAPONIA, KAMBODżA, KOREA POŁUDNIOWA, LAOS, MALEZJA, MYANMAR, NEPAL, OMAN, PALAU, PAPUA NOWA GWINEA, POLSKA, ROSJA, RUMUNIA, SłOWACJA, TAJLANDIA, TURCJA, TYBET, WĘGRY, WIETNAM
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 8726
liczba komentarzy: 2
Przygód Kilka - czyli subiektywna relacja z podróży dookoła świata
Przedstawiamy kolejne małżeństwo podróżników :-) Tym razem kibicujemy parze, która 4 listopada 2014 wyruszyła w podróż dookoła świata.
MALEZJA - pozostałe materiały w serwisie
Dodaj komentarz
Komentarze
Najaktywniejsi Użytkownicy
Nowi użytkownicy
Nowości
04-18 Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?
Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?
04-15 Podróż w czasach zarazy
Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.