Forum dyskusyjne

Plan na 7 dni Ktoś powie czy realny

kategoria podróże po świecie

kraj Gruzja

Anet.s dołączył
04.06.2018

Anet.s 14:48 | 05.06.2018

Wyjazd z Katowic do Kutaisi,
nocleg i wyjazd z Kutaisi 04.09
1 dzien 05.09: Jaskinia Prometeusza-> kanion Okatse i Martvili -> Mestia-> Ushguli - Mestia ( nocleg)
2 dzień 06.09 Mestia-Batumi ( jakies male zwiedzanie) - nocleg
3 dzień plaża a wieczorem pociąg do Tbilisi
4 dzień Tbilisi zwiedzanie -> nocleg
5 dzień dalej w Tbilisi - nocleg
6 dzień wyjazd do Gori ( zwiedzanie) pozniej do Borjomi - nocleg
7 dzień wyjazd do Kutaisi- obiad i lotnisko

Czy ktoś uprzejmy może powiedzieć czy ta trasa jest realna w tym czasie ? i jaki koszt przewidzieć na tydzień dla dwóch osób ?

Yakin dołączył
01.01.2017

Yakin 15:40 | 05.06.2018

>Wyjazd z Katowic do Kutaisi,
> nocleg i wyjazd z Kutaisi 04.09
>1 dzien 05.09: Jaskinia Prometeusza-> kanion Okatse i Martvili -> Mestia-> Ushguli -
>Mestia ( nocleg)
>2 dzień 06.09 Mestia-Batumi ( jakies male zwiedzanie) - nocleg
>3 dzień plaża a wieczorem pociąg do Tbilisi
>4 dzień Tbilisi zwiedzanie -> nocleg
>5 dzień dalej w Tbilisi - nocleg
>6 dzień wyjazd do Gori ( zwiedzanie) pozniej do Borjomi - nocleg
>7 dzień wyjazd do Kutaisi- obiad i lotnisko
>
>Czy ktoś uprzejmy może powiedzieć czy ta trasa jest realna w tym czasie ? i jaki
>koszt przewidzieć na tydzień dla dwóch osób ?
>

Muszę cię zmartwić. Nie wiem czym zamierzacie się przemieszczać, ale szczególnie pierwszy dzień jest nierealny nawet jeśli wynajmiecie samochód. Sam dojazd z Mestii do Ushguli to dwie godziny terenówką w jedną stronę. Ja na waszym miejscu kompletnie odpuściłbym Gori i Borjomi. W Gori jest tylko muzeum Stalina, a w okolicach skalne miasto Upliscyche. W Borjomi jeśli nie zamierza się chodzić po parku narodowym, to też nie ma praktycznie nic poza Parkiem Zdrojowym. I ten zaoszczędzony dzień przeznaczył właśnie na Mestię i Ushguli. A pierwszego dnia ograniczył się tylko do jaskini i wąwozów. Ale to tylko pod warunkiem wynajęcia samochodu! Komunikacją publiczną nie da się tego zrobić w żaden sposób. Nie wiem tylko, czy da się wynająć samochód tak, żeby wynająć go w Kutaisi i oddać w Mestii. Resztę wydaje mi się, że dałoby się ogarnąć nawet komunikacją.

[fb] Krzysztof Nodar Ciemnołoński dołączył
14.04.2018

[fb] Krzysztof Nodar Ciemnołoński 16:05 | 05.06.2018

Hej

O której godzinie przylatujecie? Pierwszy dzień jest nierealny do zrealizowania.

Można pomyśleć o:

1 dzien 05.09: Kutaisi-city tour, Jaskinia Prometeusza, Mestia
2 dzień 06.09 Mestia-Uszguli-Mestia, cały dzień
3 dzień Mestia - Zugdidi - Batumi
4 dzień Batumi - relaks
5 dzień Batumi - Borjomi - Achalciche
6 dzień Batumi - Vardzia - Kutaisi
7 dzień - obiad i lotnisko

Albo o:

1 dzien 05.09: Kutaisi-city tour, Jaskinia Prometeusza, Mestia
2 dzień 06.09 Mestia-Uszguli-Mestia, cały dzień
3 dzień Mestia - Mestia-trekking w okolicy-Mestia
4 dzień Mestia-Zugdidi-Kobuleti
5 dzień Relaks nad Morzem
6 dzień Batumi - Kutaisi i zwiedzanie miasta
7 dzień - obiad i lotnisko

Musicie sobie odpowiedzieć na pytanie co jest dla Was ważniejsze - wielkie miasta, czy góry. Samochodem z Kutaisi do Mestii trzeba liczyć 5/6 godzin, mówię o wynajęciu auta, bo inaczej ten program w ogóle jest nierealny. Lokalnym transportem nie ma co liczyć na taki "reżim".

Poza tym wrzesień jest najpopularniejszym miesiącem w Gruzji, trzeba się liczyć z tym, że wszędzie będą kolejki.

Co do kosztów:

wynajem samochodu - od 30 EUR/dziennie + paliwo - www.parent.ge, 
wyżywienie - od circa 7-10 EUR/dziennie/za osobę (za lunch i kolację i wino)
transport 4x4 Mestia-Uszguli-Mestia (jeśli nie chcecie sami jechać) - od 175 EUR za całe auto, z innymi pasażerami taniej.
wejścia biletowane - od circa 20 EUR/os. (sama Jaskinia Prometeusza to teraz 7 EUR/os.)
noclegi - od circa 20 EUR/os. w górę za sensowne warunki w guesthouse'ach.

Należy pamiętać, że to wysoki sezon i opłaty mogą być różne.

Co warto zobaczyć możecie też podpatrzeć na moim blogu www.polakogruzin.pl  i moim kanale na YouTube (Tamada Tour).

Pozdrawiam

Krzysztof Nodar

Yakin dołączył
01.01.2017

Yakin 16:18 | 05.06.2018

Tylko w tych proponowanych planach zupełnie wypadło Tbilisi. A jeśli to pierwsza wizyta w Gruzji, to akurat Tbilisi i Mchcetę na pewno warto zobaczyć.

14.04.2018

[fb] Krzysztof Nodar Ciemnołoński 20:14 | 10.06.2018

Czasu miało, więc najlepiej wybrać, jeśli Gruzja Zachodnia to po co tracić tyle czasu na dojazd do i z Tbilisi? :) Lepiej delektować się niż gnać na złamanie karku!

Co do Uszguli - przyjąłem ok. 250 GEL w stronę - razem - 500 GEL = 173.360 EUR.

Ale masz rację, podałem cenę Mestia-Uszguli-Mestia, ale za dwie Deliki - 12-16 osób, nie za jedno auto. Przepraszam za błąd.

Anet.s dołączył
04.06.2018

Anet.s 16:56 | 05.06.2018

Ogromnie dziękuje za odpowiedź !

Czyli.

Przylatuje do Kutaisi 4 września oko 23:00- zakwaterowanie
dzień 1- miasto-jaskinia-Mestia - nocleg w Mestii
dzień 2 - Mestia - Ushguli *- Mestia
dzień 3 - Wyjazd z Mestii do Batumi ( nocleg w Batumi)
dzień 4- relaks-zwiedzanie- wieczorny pociąg do Tbilisi
dzień 5 - zwiedzanie Tbilisi - nocleg
dzień 6 i 7 brak pomysłu...

* jaka jest szansa ze znajdę ludzi do Ushguli zeby jechać autem ?
albo czy dojade marszrutka ?

No i czy teraz jest to do zrealizowania.? szkoda mi tych kanionów :(

I co robić ostatnie dwa dni ?

Proszę o odpowiedź ! ! :)

Yakin dołączył
01.01.2017

Yakin 16:26 | 05.06.2018

Ja bym jeszcze zajrzał tutaj www.forum.kaukaz.pl/gruzja-sakartvelo-sakartwelo-turystyka-wypr  awy-i-podroze/planowanie-podrozy-do-gruzji , to chyba najbardziej kompletne miejsce w polskim necie jeśli chodzi o informacje o Gruzji.

Anet.s dołączył
04.06.2018

Anet.s 16:58 | 05.06.2018

Dziękuje za podpowiedź :) a czy może ten Plan jest bardziej realny ?
Właśnie zależy mi na stolicy, i muszę jakoś pogodzić Ushguli, Batumi i Tbilisi.
nie mówiąc już o kanionach.

Przylatuje do Kutaisi 4 września oko 23:00- zakwaterowanie
dzień 1- miasto-jaskinia-Mestia - nocleg w Mestii
dzień 2 - Mestia - Ushguli *- Mestia
dzień 3 - Wyjazd z Mestii do Batumi ( nocleg w Batumi)
dzień 4- relaks-zwiedzanie- wieczorny pociąg do Tbilisi
dzień 5 - zwiedzanie Tbilisi - nocleg
dzień 6 i 7 brak pomysłu...

* jaka jest szansa ze znajdę ludzi do Ushguli zeby jechać autem ?
albo czy dojade marszrutka ?

No i czy teraz jest to do zrealizowania.? szkoda mi tych kanionów :(

I co robić ostatnie dwa dni ?

Proszę o odpowiedź ! ! :)

Yakin dołączył
01.01.2017

Yakin 20:02 | 05.06.2018

>Dziękuje za podpowiedź :) a czy może ten Plan jest bardziej realny ?
>Właśnie zależy mi na stolicy, i muszę jakoś pogodzić Ushguli, Batumi i Tbilisi.
>nie mówiąc już o kanionach.
>
>Przylatuje do Kutaisi 4 września oko 23:00- zakwaterowanie
>dzień 1- miasto-jaskinia-Mestia - nocleg w Mestii
>dzień 2 - Mestia - Ushguli *- Mestia
>dzień 3 - Wyjazd z Mestii do Batumi ( nocleg w Batumi)
>dzień 4- relaks-zwiedzanie- wieczorny pociąg do Tbilisi
>dzień 5 - zwiedzanie Tbilisi - nocleg
>dzień 6 i 7 brak pomysłu...
>
>* jaka jest szansa ze znajdę ludzi do Ushguli zeby jechać autem ?
>albo czy dojade marszrutka ?
>
>No i czy teraz jest to do zrealizowania.? szkoda mi tych kanionów :(
>
>I co robić ostatnie dwa dni ?
>
>Proszę o odpowiedź ! ! :)

Gdybyście wynajęli samochód na pierwszy dzień, to wtedy jest opcja zrobienia jednego dnia jaskini i kanionów jeśli zaczniecie z samego rana. I wtedy możliwości są dwie. Albo nocna marszrutka do Mestii, ale wtedy jesteście umordowani i do tego nie wiem, czy w tej chwili nocne marszrutki jeżdżą na tej trasie. Druga (i ja bym tak zrobił), to nocleg w Kutaisi i pojechanie rano pierwszą marszrutką do Mestii. Wtedy bylibyście tam między 12-14 i mielibyście jeszcze pół dnia na zwiedzenie miasteczka i zamówienie transportu do Ushguli. Wynajmowanie samochodu na tą trasę wg mnie nie ma sensu. Codziennie rano odjeżdżają z rynku busy i terenówki z turystami. Ja polecam zamówić miejsca do Ushguli w restauracji Laila na rynku. Mają terenowego busa, dzięki czemu jedzie się krócej niż zwykłym busem, a jest taniej niż terenówką. Czwarty dzień, to jazda z Mestii do Batumi, ale tu też lepiej wcześniej zarezerwować miejsca (pytajcie w knajpach na rynku, choć jest tam też kasa biletowa), bo z tego co pamiętam, to jest tylko jedna taka marszrutka o 9 rano. W ten sposób mamy załatwione dni 1-4. Dzień 5 to Batumi i powrót nocnym pociągiem do Tbilisi. Dzień 6 to zwiedzanie Mchcety i Tbilisi. Dzień 7 rano bym jeszcze przeznaczył na Tbilisi, a potem powrót do Kutaisi i samolot. Bo z tego co pamiętam, to 7 dnia wylatujecie.

saren85 dołączył
24.01.2015

saren85 21:43 | 05.06.2018

Jak już wiesz, Twój plan jest nie realny. ja skupiłabym się na dłuższym pobycie w Ushguli, a nawet spacerze z Kali (miejscowość przed Ushguli na trasie od Mesti) gdzie na skale jest piękna cerkiew i przesympatyczni ludzie i nocleg dużo tańsze niż w obu wspomnianych miejscowościach. Nie wiem co lubisz zwiedzać, ale w jeden dzień w Batumi pewnie niewiele się uda zwłaszcza, że w okolicy miasta są fantastycznie zachowane pozostałości po fortach z okresu cesarstwa rzymskiego i mnóstwo kontrastów kulturowych, a droga do Tibilisi pociągiem jest najszybsza, a i tak bardzo długa. Proponowałabym podzielić ten plan na dwie różne podróże i po rozkoszować się nieco Gruzją i jej smakami, bo naprawdę warto, moim zdaniem bardziej niż tylko odhaczać punkt po punkcie. Na tydzień taki okrojony plan spokojnie wystarczy.

rzdrozny dołączył
10.04.2018

rzdrozny 23:35 | 05.06.2018

Popieram saren85:
„Proponowałabym podzielić ten plan na dwie różne podróże i po rozkoszować się nieco Gruzją i jej smakami, bo naprawdę warto, moim zdaniem bardziej niż tylko odhaczać punkt po punkcie. Na tydzień taki okrojony plan spokojnie wystarczy.”

Dopiero wróciłem z Gruzji. Kilka obserwacji i wskazówek:
- przejazdy między miastami, regionami są bardzo długie i męczące, np. z Kutaisi do Mestii to 5h. Jeżeli mielibyście wsiąść od razu do busa i jechać do Ushguli ok. 2h mordęgi. A gdzie jakiś spacer w stronę lodowca, jakaś radość ze zwiedzania?
- należy wziąć pod uwagę pogodę - może padać; co wtedy - też na siłę jechać w góry?
- Gruzja to też wino, niesamowita kuchnia - warto trochę posiedzieć, pobiesiadować:)

Ja również stałem przed takimi pytaniami - Tbilisi, Kazbegi? Ale jak zobaczyłem zdjęcia ze Swanetii to nie miałem wątpliwości:)

Masz 7 dni, we wrześniu?
Odpuścilbym Batumi, Kutaisi. Wybranym Mestię i szlak do jeziorek plus Ushguli i spacer do lodowca. Potem pojechał do Tbilisi i Kazbegi.

rzdrozny dołączył
10.04.2018

rzdrozny 23:42 | 05.06.2018

Aha, i jakie 175 euro za dojazd do Ushguli? Jechaliśmy za 180 lari, człowiek czekał na nas, dopóki nie wróciliśmy z lodowca i ...knajpy, ok. 6h. Aczkolwiek, bez problemu namierzysz ludzi i np. pojedziecie za 30 lari za osobę.

A warto!

Yakin dołączył
01.01.2017

Yakin 00:50 | 06.06.2018

Ale po co na siłę odwodzić kogoś od tego co sobie wymyślił? Może już nie będą mieli okazji pojechać do Gruzji? I chcą dlatego zobaczyć to co sobie wymyślili? Pierwotny plan był faktycznie nierealny, ale po drobnych modyfikacjach większość da się zobaczyć, a i jeden dzień w Batumi poleżeć na plaży (bo rozumiem, że taki jest pierwotny zamiar) też się da. Ja na przykład nie lubię leżenia na plaży i nikt by mnie nie namówił, żeby jechać do Batumi. Ale jak ktoś się chce pomęczyć parę godzin w marszrutce, żeby ten jeden dzień sobie poleżeć, to czemu mu to odradzać? Znam osoby, które nie lubią gór i choćby nie wiem jak im zachwalać Swanetię, to tam nie pojadą. No i przecież zawsze można te plany sobie zweryfikować już na miejscu.

rzdrozny dołączył
10.04.2018

rzdrozny 08:41 | 06.06.2018

Yakin, po to jest forum, aby informować, doradzać. To nie odwodzenie na siłę, a pokazywanie pozytywów i negatywów. Decyzję podejmą sami.

Co do Swanetii i gór - Gruzja to góry, Swanetia to perła Gruzji. Chyba po to planują tam jechać, aby te perły zobaczyć. Można wybrać się do Rzymu i nie widzieć Koloseum, można do Paryża i olać Wieżę Eiffla. Ale po co?:)

Powtórzę - absolutne must see w Gruzji:
- Swanetia z Ushguli
- Tbilisi
- klasztor Cminda Sameba, Kazbegi.

Yakin dołączył
01.01.2017

Yakin 11:47 | 06.06.2018

No ale przecież ktoś układając sobie pierwotny plan wie co chce zobaczyć, tylko nie wie, czy uda się to zrealizować w danym czasie. A tutaj część osób zmienia ten plan pytającemu o 180 stopni. O to mi chodzi :).

jurekpu dołączył
12.12.2016

jurekpu 11:43 | 06.06.2018

Moim zdaniem 1 dzień i 6 sa nierealne.
Co do pozostałych dni można - tylko czy warto, az tak gonić. Czasmi warto spokojnie rozkoszować się pięknem otoczenia, smakami kuchni itp

rzdrozny dołączył
10.04.2018

rzdrozny 14:49 | 06.06.2018

>No ale przecież ktoś układając sobie pierwotny plan wie co chce zobaczyć, tylko nie
>wie, czy uda się to zrealizować w danym czasie. A tutaj część osób zmienia ten plan
>pytającemu o 180 stopni. O to mi chodzi :).

Eee tam o 180:) Nie byli w Gruzji, nie wiedzą czego można się spodziewać, co warto zobaczyć. Ja też wielokrotnie zmieniam plan po info na forach, bo czytaniu blogów.

Generalnie, konkluzja jest taka - do Gruzji trzeba jechać koniecznie!:)
Kilka wskazówek i o Swanetii parę słów tu: jadziemlecim.wordpress.com/2018/05/31/gruzja-swanetia-w-5-dni/ 

Anet.s dołączył
04.06.2018

Anet.s 13:42 | 07.06.2018

Jesteście wszyscy niesamowici ! !!!!!
Mam 23 lata, i planuje swoją taka pierwsza podróż. A jestem zakochana w Gruzji i chciała bym zobaczyć po prostu wszystko, taka trochę zachłanność mnie poniosła.

Uwielbiam zwiedzać, chodzić i smakować się każdą chwilą. A i uwielbiam wino :D

Wasze wszystkie odpowiedzi są dla mnie niesamowicie cenne !

teraz przysiąść i jeszcze raz na spokonie napisać plan !

Z którym i tak zwrócę się do Was !

14.04.2018

[fb] Krzysztof Nodar Ciemnołoński 20:17 | 10.06.2018

Powodzenia :) W razie czego - pytaj.

Pozdrowienia

Krzysztof

objadak88 dołączył
18.06.2018

objadak88 21:44 | 18.06.2018

Pamiętaj, że w poniedziałki jaskinia Prometeusza jest zamknięta dla zwiedzających.
Pierwszy dzień nierealny, a już tym bardziej komunikacją. Z Mestii do Batumi nie wiem czy jest bezpośrednie połączenie (jeśli jest to może 1 dzienni), jeśli nie to najpierw do Zugdidi, a później do Batumi.
Plaża w Batumi jest kamienista. Gori odpuść, nic ciekawego, chyba, że jesteś fanatykiem Stalina. Zamiast tego wybierz się do Stepancmindy (Kazbegi), albo dzień wydłuż w Swanetii.

Zapraszam na swój blog, gdzie opisałem moją podróż po Gruzji w 2016 roku. Może coś ci się przyda.
brudneskarple.wordpress.com/ 

Anet.s dołączył
04.06.2018

Anet.s 22:11 | 18.06.2018

Bardzo dziękuje !
Wpis już przeczytałam, i na pewno skorzystam ! Zwłaszcza zę Twoje zdjęcia są nieziemsko epickie. Także lodowiec Szchara na pewno. ;)
Batumi odpuszczę tak jak radzisz, i Gori też.
Główny cel to kanion i jaskinia. Ushguli i Tbilisi.
Wiesz może czy ciężko dostać się do kanionu a później do jaskini ?
a później najlepiej bezpośrednio do Mestii. Czy lepiej wrócić do Kutaisi. ( tego bym nie chciala) Już w pierwszy dzień na wieczór chciała bym być w Metii żeby dnia drugiego ruszyć do Ushguli.
Proszę o odpowiedź.

Anet.s dołączył
04.06.2018

Anet.s 22:31 | 18.06.2018

Mam nadzieję że początkiem września pogoda mi dopisze i zobaczę sama te wszystkie piękne widoki... :)

14.04.2018

[fb] Krzysztof Nodar Ciemnołoński 19:14 | 20.06.2018

W zeszłym toku przez cały wrzesień było 30 stopni, w całym kraju :) Obserwujemy znaczne ocieplenie od kilku lat, nie tylko w Gruzji. Za to w innych miesiącach pogoda potrafi zaskoczyć.

W 2014 roku było bardzo dość ciepło nawet w listopadzie. Miałem wtedy grupę na meczu Polska-Gruzja :D Wtedy wygraliśmy (w sensie Polska, jakimś cudem).

2015 - podobnie, ciepło w dolinie, w górach chłodniej, ale to normalne.

W 2016 roku w październiku było tak zimno, że pod koniec miesiąca cieszyłem się, że wracam do Polski na zimę :D

2017 - lipiec, sierpień, wrzesień gorąco i nagle w październiku po 15 stopni C.

Renautka11 dołączył
09.01.2014

Renautka11 00:16 | 20.09.2018

>Yakin, po to jest forum, aby informować, doradzać. To nie odwodzenie na siłę, a
>pokazywanie pozytywów i negatywów. Decyzję podejmą sami.
>
>Co do Swanetii i gór - Gruzja to góry, Swanetia to perła Gruzji. Chyba po to planują
>tam jechać, aby te perły zobaczyć. Można wybrać się do Rzymu i nie widzieć Koloseum,
>można do Paryża i olać Wieżę Eiffla. Ale po co?:)
>
>Powtórzę - absolutne must see w Gruzji:
>- Swanetia z Ushguli
>- Tbilisi
>- klasztor Cminda Sameba, Kazbegi.

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl