Forum dyskusyjne

Prośba o wszelkie informacje

kategoria podróże po świecie

kraj Gruzja

Misiorek dołączył
14.08.2015

Misiorek 17:37 | 01.10.2017

Witam forumowiczów...:-)

Najprawdopodbniej w przyszłe wakacje (najpewniej sierpień 2018), planuję wraz z żoną wyprawę własnym samochodem (Hyundai Santa Fe, 4x4) do Gruzji. Tak wiem trochę daleko...xD...ale jesteśmy już zaprawieni w tego typu wycieczkach objazdowych i póki jesteśmy młodzi...xD...jak na razie taka opcja jest dla nas najciekawsza. Podróże samolotem prosto do celu odkładamy na emeryturę....:P.

Czy pojedziemy sami, czy z kimś na 2 lub więcej samochodów, tego jeszcze nie wiem...

Nie mnie jednak, jechać zamierzamy najprawdopodobniej przez Słowacją, Węgry, Rumunię, Bułgarię oraz Turcję, aż do Gruzji. Te początkowe Państwa mogę jeszcze ulec zmianie, tak aby jechać cały czas autostradą, ale to już tam jakieś małe zmiany.

Genralnie jak na razie wymyśłiłem sobie taki układ zdarzeń:

- jazda tam - około 5-7 dni - nie chcę po prostu się nigdzie spieszyć, po za tym chcemy liznąć odrobinę nadmorskiej Turcji za Stambułem, gdyż jak na razie tam najdalej dotarliśmy w tym kierunku. Nie planuję większych zjazdów w głąb Turcji, jednak może coś ciekawego po drodze się znajdzie....
- zwiedzanie Gruzji - około 7-10 dni, raczej być co dziennie w innym miejscu (tutaj od razu napiszę, że nie jesteśmy fascynatami długich górskich pieszych wypraw, jakieś takie 2-3h jeszcze ujdą...)
- odpoczynek około 10-14 dni - w jakiejś w miarę spokojnej, nie do końca turystycznej miejscowości nad morzem
- całość wycieczki pewnie coś koło 1 miesiąca.

Rozbierzności w ilościach dni dlatego są, gdyż nigdy z góry nic nie zakładam, a z doświadczenia wiem, że nie jest możliwe wszystkiego ustalić na tip top - jeśli chce się dobrze bawić, coś zobaczyć i odpocząć, a nie być ograniczony czasowo w żaden sposób....:-)

Chciałbym podpytać, tych co już odwiedzili ten kraj (Gruzję oczywiście) o kilka na wstępie ogólnych kwestii:

- najważniejsze co zwiedzać (zamki, twierdze, skalne miasta, przyroda, same miasteczka, wsie?) - tutaj oczywiście proszę o informacje, których nie podaje wójek google po wpisaniu "Gruzja co zobaczyć" - dobrze wiem, że zawsze są takie miejsca warte zobaczenia, a nie są jeszcze nigdzie opisane, lub ciężko znaleźć o nich informacje...

- gdzie odpoczywać nad morzem - jakaś spokojna okolica (hotele, motele, pensjonaty, byle nie ogromne molochy z tłumem turystów)

- czy do Abchazji można wiechać samochodem?

Z góry dziękuję za wszystkie informacje, odpowiedzi i podpowiedzi...

pozdrawiam,
Misiorek

Misiorek dołączył
14.08.2015

Misiorek 10:40 | 07.10.2017

Hmm, cisza jak maki

Misiorek dołączył
14.08.2015

Misiorek 10:47 | 07.10.2017

Cisza jak makiem zasiał....xD. No nic, może zadam bardziej konkretne pytania:

- czy drogi w Gruzji, są w miarę dla samochodu 4x4, zarówno te główne jak i te bardziej poboczne?

- jak jest z dostępnością stacji benzynowych?

- czy na stacjach jest może spotykany gaz LPG? Mało takich stacji, dużo?

- jak wygląda płatność kartami? Jak sądzę w nadmorskiej części Gruzji pewnie nie ma z tym problemu, a jak jest bardziej w głąb kraju?

- połączenie z internetem? No i ogólnie zasięg telefonów, gdzieś bardziej w głąb kraju?

- Czy można tam płacić w euro, czy lepiej mieć ichniejsze pieniądze?

- nie pytam za mocno o bezpieczeństwo, gdyż zakładam, że jest tam bezpiecznie zachowując odrobinę szaleńczego, ale zdrowego rozsądku, a ludzie są sympatyczni i pomocni z tego co wiem...chyba że jest inaczej? xD

....i dalej czekam na jakieś informacje zwrotne...:-)

bigmark dołączył
26.12.2008

bigmark 09:10 | 08.10.2017

Skoro nie ma chętnych to może ja :)
Drogi w Gruzji są takie jeak u nas przed wstąpieniem do Unii. Lepią . łatają , czasem szutrówkę zalewają asfaltem ale szału nie ma . Do bardziej oddalonych miejsc typu Uszguli napęd na 4 koła wskazany.Między Tbilisi a Kutaisi prowadzi autostrada ( w dużej części) , ale jest mocno zatłoczona . Sieć stacji benzynowych jest wystarczająca , choć trzeba uważać przy eksploracji gór. Płatność kartami taka jak wszędzie w Azji - w większych placówkach ( hotele, knajpy, sklepy) karty są akceptowane ale jeżeli sklepikarze otwierają swój biznes wtedy kiedy im się zechce , a nie trzymając się choćby ogólnych zasad to pewne zdyscyplinowanie , potzrebne do obsługi terminala i jego rozliczenie jest im bardzo obce.Sieć komórkowa na świecie działa nawet na środku oceanu , jest tylko kwestia wykupienia miejscowej karty SIM z internetem.Każdą walutę wymienisz na ichniejszą albo wypłacisz z bankomatu. A z ogólnych uwag to uważam , że na Gruzję szkoda własnego samochodu . Kierowcy są nadpobudliwi i zamiast się skupić na jeździe robią milion rzeczy naraz. Nie przestrzegają przepisów, na dwupasmowej drodze mieści się w jednym rzędzie nawet 5 samochodów, które zreszta często sa sprowadzane z Japonii i mają kierownicę z prawej strony , co dodatkowo utrudnia im jazdę. Droga w góry zajmuje mnóstwo czasu , mimo niezbyt dużych odległości ( na mapie) , bo drogi są kręte i wąskie, a jak masz pecha to godzinami będziesz się wlókł za przeładowaną ponad stan ciężarówką . Ale mimo wszystko - szerokiej drogi!
pozdr
bm
................................................
bigmarkk.wordpress.com/ 

Misiorek dołączył
14.08.2015

Misiorek 10:38 | 08.10.2017

Wielkie dzięki za informacje. Oczywiście jeszcze w tej Gruzji nie byłem, ale myślę, że Gruzini, wcale nie mogą jeździć "straszniej" niż np. Albańczycy czy Rumuni, albo też nawet Włosi na końcu południowym swojego kraju, a te Państwa zjechaliśmy wzdłuż i w szerz robiąc po kilkanaście tysięcy km w każdym z Państw właśnie własnym samochodem i o dziwo nic złego nas nie spotkało....:-)...Chociaż to co oni czasami wyprawiają na drogach to jest niesamowite, te 5 samochodów na dwupasmówkach to właśnie jest standard np. w południowych Włoszech, a do tego jeszcze między tymi wszystkimi ściśniętymi samochodami 1000 skuterów śmiga....:-).

Do dróg w górach, krętych, wąskich i szutrowych jesteśmy przyzwyczajeni, stąd w ogóle był pomysł swojego czasu zakupu samochodu 4x4...:-). Oczywiście jak sądzę, gdyż czasami też tak robimy, że jeśli zajdzie taka potrzeba, albo powiedzą nam na miejscu, że ciężko będzie gdzieś dojechać naszym autem, to albo się coś wypożyczy na 1/2 dni lub wynajmie kierowcę....:-).

My po prostu lubimy samą podróż samochodem do miejsca docelowego, aby nie być niczym ograniczonym po pierwsze, a po drugie w czasie drogi tam oraz zresztą i z powrotem, zawsze może wypaść po drodze coś ciekawego i fajnego do zobaczenia, z samolotu widzę tylko i wyłącznie niebo, chmury, słońce, niebo, chmury....xD...a to mnie jakoś nie kręci.

Jeszcze raz dziękuję za informacje, oczywiście czekam na kolejne, im więcej ich tym lepiej....:-)

Pozdrawiam.

autoplus dołączył
03.05.2010

autoplus 13:27 | 08.10.2017

>Cisza jak makiem zasiał....xD. No nic, może zadam bardziej konkretne pytania:
>
>- czy drogi w Gruzji, są w miarę dla samochodu 4x4, zarówno te główne jak i te
>bardziej poboczne?
>
>- jak jest z dostępnością stacji benzynowych?
>
>- czy na stacjach jest może spotykany gaz LPG? Mało takich stacji, dużo?
>
>- jak wygląda płatność kartami? Jak sądzę w nadmorskiej części Gruzji pewnie nie ma z
>tym problemu, a jak jest bardziej w głąb kraju?
>
>- połączenie z internetem? No i ogólnie zasięg telefonów, gdzieś bardziej w głąb
>kraju?
>
>- Czy można tam płacić w euro, czy lepiej mieć ichniejsze pieniądze?
>
>- nie pytam za mocno o bezpieczeństwo, gdyż zakładam, że jest tam bezpiecznie
>zachowując odrobinę szaleńczego, ale zdrowego rozsądku, a ludzie są sympatyczni i
>pomocni z tego co wiem...chyba że jest inaczej? xD
>
>....i dalej czekam na jakieś informacje zwrotne...:-)

autoplus dołączył
03.05.2010

autoplus 14:02 | 08.10.2017

Na przełomie czerwiec-lipiec 2017 odbyłem samotną podróż do Gruzji i Armenii małym terenowym autem Suzuki Grant Vitara przez Turcję.Chętnie udzielę wszelkich informacji na 600 190 117 lub autoplus@poczta.fm

Pozdrawiam

Misiorek dołączył
14.08.2015

Misiorek 14:53 | 08.10.2017

>Na przełomie czerwiec-lipiec 2017 odbyłem samotną podróż do Gruzji i Armenii małym
>terenowym autem Suzuki Grant Vitara przez Turcję.Chętnie udzielę wszelkich informacji
>na 600 190 117 lub autoplus@poczta.fm
>
>
> Pozdrawiam

Hej, Witaj,

napisałem na podanego maila...

Pozdrawiam,
Misiorek

Artur Gregorian dołączył
13.04.2018

Artur Gregorian 18:26 | 13.04.2018

Oferuję wycieczki w Gruzji i Armenii, wycieczki indywidualne i grupowe, wygodny samochód dla 6 osób, stworzymy niezastapiony plan wycieczki dla każdego klienta

dla kontaktu:
+995555309699 whatsapp
facebook.com/easytourgeorgia 
ar2rik@gmail.com

[fb] Krzysztof Nodar Ciemnołoński dołączył
14.04.2018

[fb] Krzysztof Nodar Ciemnołoński 15:23 | 14.04.2018

Cześć, obejrzyj mój film "absurdy drogowe w Gruzji" na YouTube, tam odpowiadam na część pytań.

Stacji benzynowych jest dużo, najlepiej korzystać z Gulf lub Socar. Z moich doświadczeń wynika, że najlepiej przyjechać autem z silnikiem na benzynę, dieslowe silniki strasznie się zanieczyszczą lokalnym paliwem.

Stacje LPG są w dużych miastach - Batumi, Kutaisi, Tbilisi, to wciąż nowość.

Nie można płacić w EURO, trzeba wymienić na lokalną walutę - lari (GEL = georgian lari).

Przez 11 lat jeździłem w Gruzji różnymi autami - poradzisz sobie i swoim :)

Trzeba tylko pamiętać, że zmieniło się prawo w Gruzji i trzeba ubezpieczyć auto, znajdę link do szczegółów.

Pozdrawiam

Krzysztof Nodar Ciemnołoński, Tamada Tour

[fb] Krzysztof Nodar Ciemnołoński dołączył
14.04.2018

[fb] Krzysztof Nodar Ciemnołoński 15:23 | 14.04.2018

Przejrzyj sobie moje programy i trasy wycieczek na stronie Tamada Tour oraz artykułu na blogu PolakoGruzin.pl. Pomogą Ci zaplanować trasę.

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl
koniec koniec }); //}); koniec koniec