Forum dyskusyjne

lokalne specjały garmażeryjne

kategoria podróże po świecie

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 21:57 | 14.01.2009

nasi chłopcy zaczeli b. ciekawy wątek lokalnych specjałów z różnych krańców świata (tyle, ze w wątku AMBK dotyczącym zdjeć reporterskich), a może będzie nas więcej chętnych podzielić się takimi wspomnienaimi, doświadczenaimi??? :))
napiszcie o swoich największych kulinarnych zaskoczeniach z podróży. co Was urzekło, a co zniesmaczyło i w jakim kraju. co polecacie?:)
moge zacząć
w Portugalii mdliło mnie chodząc po starówkach Porto i Lizbony - wszędzie rozsatwione były rybne grile o specyficznym zapachu, jednak w smaku rybki okazały się całkiem dobre. Jednak ogólnie kuchnia portugalska nie zaskoczyła mnie pozytywnie, spodziewałąm się przeżyć podobnych do kuchni śródziemnomorskiej- greckiej, włoskiej, a tam skromniutko. Charakterystyczne były tez obficie zaopatrzone ciastkarnie wizytowane przez grupy całkiem puszystych lokalnych smakoszy:)
jak się przyłączycie napiszę chętnie o innych krajach

lee dołączył
17.04.2008

lee 22:47 | 14.01.2009

moja "najdziwniejsza" przygoda za specjałami lokalnych smakołyków to -- podana mi na talerzu- świnka morska; miała to być specjalność!?!?
nie wiem jak smakuje, bo zbyt przypominała mi znajomą świnkę

emski dołączył
13.12.2003

emski 03:34 | 15.01.2009

no wiesz co teraz dalas plame ...cuy bo tak to sie nazywa po ichniemu juz 2000 lat BC byl znany w Boliwi Peru i Ekwadorze jako beztlusczowe prawie zrodlo protein dopiero jak Pizarro postawil swoje brudne stopy tam to pozniej brytole i chyba holendrzy sprowadzili to do europy jako egzotyczne zwirzatko domowe. A byc w Peru a juz w Arequipa gdzie to podaja najlepiej to tak jak byc w Polsce i nie sprobowac schabowego czy bigosu. A juz sposob jaki podaja w Chivay kolo kanionu Colca bije wszelkie knajpy. Kiedys w Hauraz spalem w hotelu na 3 pietrze a na drugim naliczylem trzymali jakies 50 swinek co jest normalne jako dodatkowy dochod dla gospodrstwa.

emski dołączył
13.12.2003

emski 03:46 | 15.01.2009

moj najlepszy specjal jaki trafilem to w Nassau pod mostem na wyspe sa stragany gdzie przyrzadaja swierzutka chce salad. Wyrywa tego cncha z muszli kroi na kawaleczki przyprawia na pikatnie cebulka jalapeno silantro skrapia cytryna troche pieprzu i zimne piwo ..po prostu niebo w gebie. Probowalem ostanio na Caye Caulker ale tamtego smaku nie przypomina a tu zdjecia z preparacji
www.pbase.com/jemski/image/41838462 

emski dołączył
13.12.2003

emski 03:48 | 15.01.2009

gee powinno byc conche i conch salad

usunięty/nieznany 09:37 | 15.01.2009

Biltong w Namibii - suszone mięso - rewelka, soljanka na Ukraine, crispy chicken w Christchurch (NZ), cyprus meze u podnóża Trodos - niby nic specjalnego, ale tam smakowalo, ostrygi w Walvis Bay (sote, pod serem...ech), algi w sosie curry (Indonezja) ochydztwo, .... a tak na prawdę to przecież klimat miejsca powoduje, że ta sama potrawa smakuje zupełnie inaczej

emski dołączył
13.12.2003

emski 15:01 | 15.01.2009

oto wlasnie biega ...miejsce jest najwazniejsze :-)) bez zadnych aluzji Mike , bo sie Siostry na sekcie obrusza :-)) chcialem tylko napomknac ze jak ktos lubie SeaFood to nigdzie tak nie przyrzadaja jak w New Orleans na French Quater i ile jak tesknota za Europa mnie scisnie co sie rzadko zdarza to wale do Big Easy pije Hurricane przez 3 dni zagryzam roskefeller oysters i wracam do swoich Skierolawek :-))

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 15:50 | 15.01.2009

emski, zebym ja jeszce rozumiała o czym Ty piszesz:)) (roskefeller oysters, Hurricane albo jalapeno silantro,?) ale sa pewnie bardziej inteligentni niż ja:)) w każdym razie dobrze, ze Ci smakuje i pozwala zmniejszyć tęsknotę:))
ja też zkażdego miejsca w którym byłam przywiozłam jakies wspomnienia kulinarne- np. w Maroku to były TAJIN, przyżadzany przez każdego innaczej i z innych skałdników, podobno dwa z nich to zjełczałe masło i kiszona cytryna. A głowne składniki to jarzyny w dowolnych kombinacjach w zalezności od natchnienia kucharza, czasem z mięsem - wrzucę zdjęcie do gallerii- a całość dusi się w takim specjalnym ceramicznym garnku z przykrywką w kształcie stożka. W domu robię wersję
na patelnii poprostu i ze świeżym masłem :)))
Maroko to był też sok z pomarańczy wyciskany, na szkalnke około 6-7 sztuk przypadało, więc był naprawdę esencjonalny (a szklanki płukane pod ladą w wiaderku:))
no i oczywiście przesłodzona herbata miętowa z małych szkalneczek- to chyba w całej Afryce lubia..
ale najfajniejszy był sposób podawania potraw tam- piękna kolorowa ceramika, stoły z mozaiek itp.

emski dołączył
13.12.2003

emski 16:09 | 15.01.2009

rockefeller oysters - ostrygi ze szpinakiem i czosnkiem na goraco niebo w gebie
hurricane drink -huragan 1 oz white rum
1 oz Jamaican dark rum
1 oz Bacardi® 151 rum
3 oz orange juice
3 oz unsweetened pineapple juice
1/2 oz grenadine syrup
crushed ice
nie znam nikogo kto wytrzymal wiecej jak 3 ja po 3 mialem klopoty z dojsciem do hotelu :-((
jalapeno- zielona zajefajnie ostra papryczka mexykanska
silantro- cooos jak nasza pietruszka tylko bardziej intensywny zapach

Promyczek dołączył
11.01.2009

Promyczek 16:10 | 15.01.2009

a mi bardzo, bardzo, bardzo smakowalo spaghetti z sosem z krolika....jadla je na Malcia, zamawialam w kazdym barze i polecam. Sam krolik juz nie jest taki pyszny, ale w tym zestawieniu jest wysmienity

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 16:16 | 15.01.2009

no tak pora obiadowa, robi się apetycznie :) te ostrygi brzmią smacznie, a królik wzbudza moją rezerwę :)) a co było w tym spagetti oprócz tego królika?

emski dołączył
13.12.2003

emski 16:57 | 15.01.2009

ale tam nie bylo krolika !!! tylko sos z krolika o ile dobrze zrozumialem ?

usunięty/nieznany 19:39 | 15.01.2009

the Twoje ostrygi to musiały być super.... cholera..... trzeba się jednak tam do Was kopnąć

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 20:16 | 15.01.2009

skoro był sos z królika, to musiało byc choć troszkę królika!! i cos więcej... i tego jestem ciekawa:)
a Mike tez mógłbyś rozwinąć przed nami dokłądniejszą wizję tych Twoich top potraw, bo same nazwy nie wiele mówią:)) czekam na opis do kolacji:))

emski dołączył
13.12.2003

emski 20:56 | 15.01.2009

no Mike teraz jestes ugotowany...musisz wydac jakas kolacyjke :-)) o ostrygi z czosnkiem i szpinaczkiem to juz osobiscie zawioze cie do New Orleans jak go jakis huragan znowu nie zdmuchnie i mysl nas ta kolacja :-))

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 21:32 | 15.01.2009

emski, nie przekręcaj!! nie wpraszam się na żadną kolację, chciałam tylko poczytać o dobrej kuchni PRZY kolacji:))

emski dołączył
13.12.2003

emski 22:09 | 15.01.2009

no to wlasnie o tym mowie nigdzie sie tak dobrze nie rozmawia o kuchni jak przy kolacji np... co jutro do gara wlozyc :-)))

amaranth dołączył
09.10.2008

amaranth 23:04 | 15.01.2009

No..no..czyżby jakiś elitarny klub rozpoczął działalność?...wykwintne dania! markowe trunki...

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 23:13 | 15.01.2009

klub nie jest elitarny, przeciwnie otwatry i chętny na nowe opowieści, wystarczy wcisnąć przysk "dodaj komentarz" i coś napisać :))) np. o kulinarnych wspomienaich albo dopiec emskiemu;)- kwestia fantazji :))

AMKB dołączył
15.09.2008

AMKB 00:25 | 16.01.2009

Mowisz dopiec emskiemu... No to może tak: Hurricane z Nowego Orleanu składa się z:
2 uncje lekkiego rumu, 1 uncja rumu 151, 8 uncji 7-up, 1 uncja lime i 2 uncje syropu z rajskiego owocu (? - passion fruit). Widocznie po różnych knajpach się włóczyliśmy...:-)). Najlepsze Rockefeller Oysters zdecydowanie są w restauracji Marché tutaj w Chicago i w ogóle kuchnia kreolska jets ... no taka sobie a Seafood w Nowym Orleanie pod zdechłym azorkiem :-))). Najlepszy Seafood to Niowa Anglia - zwłaszcza od Bostonu do Acadii (moim zdaniem!). Jeżeli ktoś lubi ostrygi to znam świetne, świeżuteńkie z cytrynką i chrzanikiem "Blue Point" tutaj pod Chicago w Evanston w restauracji Fishmarket on Davis. Natomiast na homary dostarczane 3 razy w tygodniu samolotem z Alaski prosto do naszego słynnego Bob Chinn'a. Jeżeli ktoś jest zainteresowany - zapraszam - dom mam duży - cały aktywny Globtroter (czyli wszystkie 6, 7 osób!!!) się pomieści!:-)))

Bo1 dołączył
30.06.2007

Bo1 00:49 | 16.01.2009

wybredna nie jestem... i raczej z wszystkożernych (mogę sobie na to pozwolić, bo mam "strusi" żołądek i końskie zdrowie :). Niestety zwracam uwagę na wygląd, stąd nie namawiajcie mnie proszę na jaja stuletnie... lub mrożony szpinak. To skreślam z marszu....Najbardziej zacvhwyciła mnie kuchnia (oprócz kuchni włoskiej... i z rosyjskiej - soljanki, uchy z jesiotra i szaszłyków z tejże rybki) indonezyjska - gdzie tylko mogłam, i ile mogłam - szaszłyki z kurczaka (sate ayam z sosem arachidowym) i sate kambing (z baraniny) i krewetki i nasi goreng.... eh - rozmarzyłam się. Indie - szczególnie południe, mnie rozczarowały - preferowana kuchnia wegetariańska, mało warzyw (po obróbce termicznej) - już po tygodniu wyłazi bokiem. Najbardziej jednak na świecie nie znoszę liofilizatów :D. Pozdrawiam.

AMKB dołączył
15.09.2008

AMKB 00:38 | 16.01.2009

Z innej beczki: Dla mnie niezapomniany wieczór spędziłem 9 lat temu w restauracji Carnivore w Nairobi, gdzie serwowano tzw. bushmeat, czyli najrozmaiciej przyrządzane mięsa dzikich zwierząt. Odmian było kilkadziesiąt, wszystko to było pieczone na rożnach i roznoszone wśród gości. Wszystko to podlewane było dobrym, czerwonym winem... Ciekaw jestem, czy ktoś tam zajrzał? Restauracja istnieje do dzisiaj ale... nie podają już mięsa dziskich zwierząt bo w Kenii jest zakaz handlu tzw. bushmeat... :-(()

AMKB dołączył
15.09.2008

AMKB 01:05 | 16.01.2009

Liofili... co??? Tego jeszcze nie spotkałem?? :-)).

Bo1 dołączył
30.06.2007

Bo1 01:40 | 16.01.2009

rzadkie gówno :D - przepraszam - nie rzadkie - to żywność z odciągniętą wodą - mówiąc w skrócie. Jedyną zaletą, że mało waży - smakuje paskudnie... mimo tego, że ma imitować ... kuchnię włoską (spaghetti), meksykańską etc...(tu przewracam oczyma- obydwoma - by oddać mój stosunek...:D

emski dołączył
13.12.2003

emski 02:28 | 16.01.2009

AMKB tobie to Czerwone Jabluszko kompletnie wypaczylo smak jak mowisz ze najlepszy Seafood w Chicago no chyba ze mowisz o rockefeller Oyters z Great Lakes z posmakiem mazutu i zlomu :-)) schabowe i kabanosy to i owszem tylko Chicago :-)))

emski dołączył
13.12.2003

emski 02:33 | 16.01.2009

oops zapomnialem dodac co prawda Texas ale najlepsze steki serwuja albo serwowali no nie widze juz tej knajpy Morton's of Chicago a w ogole to najlepsze jak do tej pory to byly argentynskie steki w Perto Natales Chile :-))

AMKB dołączył
15.09.2008

AMKB 02:48 | 16.01.2009

I Morton's, Gibbson czy Capital Grill dalej serwują najlepsze steki świata - wątpię, aby ktokolwiek kto nie próbował np. 8 cm grubości Filet Mignon w ogóle miał pojęcie o steku!!! A to emski, że jak byłeś w Chicago to Cię tylko do Czerwonego Jabłuszka zaprowadzili (widzę w tym rękę Tintina... :-)) to nie moja wina! :-((. Wpadnij, pójdziemy na steka i na takie seafood, że Ci szczęka opadnie i zamiast na Belize nurkować będziesz na wycieczki do Chicago jeździł! :-))). A i prawidłowo zrobiony New Orlean Hurricane też się znajdzie, razem z lokalnymi sharkamii (tylko musisz się spieszyć bo żona wraca za tydzień... :-))). pS. W Puerto Natales byłem, ale żadnych steków nie pamiętam!!! :-((

emski dołączył
13.12.2003

emski 05:51 | 16.01.2009

no no no jak seafood to tylko Big Easy i ta atmosfera w knajpach all that jazz, wszedzie na kazdym kroku na ulicy tam nawet kon dorozkarski pierdzi w rytmie blues :-)))

usunięty/nieznany 08:31 | 16.01.2009

Co do owoców morza to zgadzam się z AMKB, że w Bostonie całkiem, całkiem..... co do ww. indonezyjskich szaszłyczków z kurczaka to jak najbardziej, ale wszystko co podlewane tym ich kokosowymi sosami to można od razu wylać do zlewu... Jak miałem okazję spróbować grilla z różnych miejsc właśnie w Namibii.. i nie powiem... zebra np. bardzo, bardzo.... próbowałem 2 razy w życiu mięso krokodyla... nic ciekawego i tłustawe...

usunięty/nieznany 08:40 | 16.01.2009

Marianna.. w Krakowie jest kilka miejsc gdzie podają nawet dość sensowne (świeże) ostrygi (np. na Józefa na Kazimierzu).

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 22:29 | 16.01.2009

Na Józefa? ja widziałam tylko na Poselskiej, ale z daleka:)) brzmi apetycznie, ale żeby od razu próbować? wolę bardziej swojskie smaki, widac za mało bywałam nad morzem , żeby złapac bakcyla "fruits de la mer":))
widze, ze chłopcy w nocy się rozpisali o stekach i Hurricane, w jakich godzinach oni śpią??
no i wciąż nie usłyszeliśmy, niestety, kulinarnych opowieści pozostałej naszej globtroterskiej społeczności- mnie by się marzyły takie opowieści z przepisem+zdjęcie, zeby w razie pozytywnego nastawienia, od razu można było spróbować w praktyce, bez kupowania biletu na inny kontynent:))
zreszta lokalne przepisy też byłyby mile widziane, np. coś z przepisów na grzybki??:)))

amaranth dołączył
09.10.2008

amaranth 23:25 | 16.01.2009

zdjęcia...myślałam ,że mamy czekać az Emski dopłynie z tymi gąskami?? na wschód...ale ktoś już dodał foto...

emski dołączył
13.12.2003

emski 01:41 | 17.01.2009

"no i wciąż nie usłyszeliśmy, niestety, kulinarnych opowieści pozostałej naszej globtroterskiej społeczności- mnie by się marzyły'
i to jest , mam wrazenie z O Admin zmurszal gdzies pod habitem zeby nie okreslic zgrzybial / bo mnie zaraz tutaj mykolg na sekcie podsumuje/ i trzeba to towarzystwo rozruszac jakowoz i moze to uchroni przed zalewem ton anonimowych "bezplciowoopisowych" zdjec ale coos nie bardzo wierze ze sie reszta dolaczy zeby to rozruszac skoro O Admin przestal sie ruszac a moze jeszcze z sylvestra nie wrocil ?

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 13:19 | 17.01.2009

taaa, chyba nie wrócił... a myślisz, ze on też am jakies wspomnienia kulinarne???:)

teddy320 (konto zablokowwane) dołączył
09.11.2008

teddy320 (konto zablokowwane) 19:26 | 17.01.2009

Pozwolicie ,ze wtrace slowo na temat chinskiej kuchni ,choc w Polsce uwaza sie ,ze chinczycy jedza wszystko co ma 4 nogi oprocz stolu .Jadac tam obawialem si ,zeby nie jesc jakiegos np .psa .Wytlumaczono mi jednak ,ze psy sa tylko w bardzo dobrych restauracjach i drogie .Nikt nie poda ci psa gdy go nie zamowisz .Ogolnie mowiac ,mialem doswiadczenia smakowe z chinska kuchnia ,z Londynu.Niemniej w supermarkecie byly lekkie problemy (oczywiscie dla mnie )co kupic na kolacje .Wszystkie kielbasy i szynki ,jakies takie czerwone ,choc to wieprzowina byla .Niemniej udalo sie kupic nawet dobra kielbase i w miare znosne pieczywo ,choc o to drugie to raczej trudno .Co do restauracji ,to wiem o nazwach tylko ,ze min. jadlem noodle ,tofu ,pedy czosnku zielone ,i to wszystko .Niestety nie tak prosto przelozyc ich nazwe na angielski ,a nazw chinskich potraw raczej trudno zapamietac .Najwiekszym problemem byl jednak zakup musztardy w suprmarkecie ,zajelo nam (mi i mojej chinskiej przewodniczce) to razem z pomoca obslugi 40 min.Tak trudno bylo im zrozumiec o co nam chodzi .

Hrihorij dołączył
27.07.2007

Hrihorij 22:44 | 17.01.2009

Fajną przygodę miałem kiedys u podnóży Kaukazu. Kimnąłem w lesie pod Piatigorskiem i rano udałem się do miasta po jedzenie i wodę. Na obrzeżach lasu natknąłem się na grupkę Rosjan przy ognisku. Po krótkiej wymianie zdań postanowiłem posiedzieć z nimi. Okazało się, że też nie mają wody niedługo po nią idą, więc ruszymy razem.
Na razie jednak nie ruszali się z miejsca, tylko jeden z nich wyjął z plastikowej reklamówki połeć słoniny. Słońce było już wysoko i w tej temperaturze ładnie ociekała tłuszczem. Chłopak sprawiedliwie ją podzielił i przeżulismy po sporym kawałku bez chleba. Przy okazji skórę z tej słoniny wrzycił do ogniska.
Po chwili do grupy dołączył kolejny ich kolega z reklamówką specyjału. Okazało się, że nazbierał pędów (szczytów) konopi! Wszystko swieże. Chłopaki stwierdzili, że bez sensu to suszyć. Wsypali zawartosć reklamówki na patelnie, dodali cukru i usmażyli.
Zjadłem tego dwie łyżki i nie była to delicja. Natomiast chłopaki obalili to do końca i humor im się poprawił.
Na koniec wyciągnęli z popiołu mocno podżażoną skórę ze słoniny. Żując ją poszlismy razem do miasta.
Oby więcej takich przygód!:)

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 01:52 | 19.01.2009

to było naprawdę NIEZWYKLE smaczne śniadanie :)) weee..

emski dołączył
13.12.2003

emski 04:15 | 19.01.2009

to to wszystko tak bez pol litry a juz myslalem ze nie masz polskich znakow a wam naprawde zabraklo wody bez o z kreska :-))

Promyczek dołączył
11.01.2009

Hrihorij dołączył
27.07.2007

Hrihorij 18:36 | 19.01.2009

Słonina była ohydna ale wyznaję zasadę, że darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda. Z tego wszystkiego najsmaczniejsza była skóra z popiołu.

Innym razem i innej częsći Rosji (Ural Subpolarny, Masyw Narodnej) również wędrowałem z rosjanami. Zaliczylismy bardzo forsowny marsz. Wsród głazów moreny, żadnej możliwosci rozbicia namiotów. dopiero późno w nocy (naszczęscie był dzień polarny) znaleźlismy cokolwiek płaskiego i równego. Wszyscy padalismy z nóg i jak sobie pomyslałem, że mam stawiać namiot to ręce mi opadły i byłem bliski padnięcia w opakowaniu na glebę.
Na szczęscie kolega z Moskwy, Dima postanowił przywrócić ekipę do życia.
W tym celu zagotował gar wody. Każdemu nalał pół kubka. Do tej wody każdy dodał dwie czubate stołowe łyżki kawy rozpuszczalnej i słodził do momentu aż cukier przestał się rozpuszczać. Następnie uzupełnilismy kubki do pełna nalewką spirytusową na złotym korzeniu.
Dosłownie po chwili wszystkim poprawił się humor, dostalismy powera, namioty stały w trymiga i jeszcze mielismy ochotę na nocne spiewy!

aagisu dołączył
27.12.2008

aagisu 19:57 | 19.01.2009

OK, bractwo czuje się sprowokowane do ruchu ;)
Na temat kulinariów jedna uwaga (dla mniej doświadczonych globtroterów): nie opowiadajcie nigdy Koreańczykom o polskim sposobie przyżądzania ryżu. Człowiek, który je ryż przez całe życie 3 i więcej razy dziennie nigdy nie zrozumie, że można go gotować na mleku. W najlepszym wypadku skończy się to krzykiem, łapaniem się za głowę i zbiegowiskiem (to zaliczyłam), a pewnie może gorzej ;)

aagisu dołączył
27.12.2008

aagisu 20:01 | 19.01.2009

ale swoją drogą nasz ryż, a ich ryż to dwie różne sprawy, więc przyrządzanie go na mleku to chyba żadna zbrodnia...

emski dołączył
13.12.2003

emski 20:08 | 19.01.2009

wiesz co ja nie koreanski ale tez sie za glowe zlapalem bez ktrzyku ..jak to ryz na mleku gotowac ??? oswiec mnie bom nie kumaty ?

aagisu dołączył
27.12.2008

aagisu 20:11 | 19.01.2009

bez żartów... nigdy nie jadłeś ryżu na mleku z jabłkiem i cynamonem???!!! każde polskie dziecko to zna

aagisu dołączył
27.12.2008

aagisu 20:12 | 19.01.2009

a jakie dobre... :D lepsze to juz chyba tylko prawdziwe poznańskie pyry z gzikiem ;)

Hrihorij dołączył
27.07.2007

Hrihorij 20:27 | 19.01.2009

Ja jednak woę prażone w ognisku baranie jądra! Delicja! Palce lizać!
Niestety tylko dwa razy w życiu miałem okazją tego próbować.
Polecam!

usunięty/nieznany 20:50 | 19.01.2009

Wracając do słoniny (ukr sało) ... dobra tylko pod kieliszek. A co baraniny... generalnie ok (choc nie az tak extreme:) ) ale nie polecam po ormiansku... na tłusto z soczewicą.... z drugiej stronie Ci sympatycznie ludzie robią rewelacyjne szaszłyki... na przeciwko mam tu 2 dentystów Ormian, ostatnio zrobili grilla przed wejściem do kamienicy (środek miasta, 7min od Opery) i zapraszali....

Hrihorij dołączył
27.07.2007

Hrihorij 20:58 | 19.01.2009

Z baraniną jest ten problem, że łój topi się w temperarurze ok 37-38 st. C.
W związku z czym krzepnie na podniebieniu co w moim przypadku wywołuje pewien dyskomfort.
Natomiast zapach baraniny odbieram jako miły. Kojarzy mi się z dzieciństwem; moi dziadkowie chowali owce i zawsze było jedzonko na początku zimy:)

emski dołączył
13.12.2003

emski 20:57 | 19.01.2009

Mike a wiesz co trzeba zrobic zeby 0.5 kG miesa wygladalo kuszaco ?

AMKB dołączył
15.09.2008

AMKB 23:56 | 19.01.2009

Marianno: Czy Tobie na pewno o te specjały chodziło???? :-(((

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 11:55 | 20.01.2009

Mike to ci Ormainie robili tego grilla własnie w stylu portugalskim- środek miasta, ulica, obok zaparkowane samochody, gołębie, psy, dzieci, pranie, turyści.. wszystko!!!
AMBK specjały wszelakie, moga być i takie, choć ja wolę kuchnię smaczną od extremalnej:) baraniny w ogóle nie lubię, bo dla mnie śmierdzi, mój znajomy Francuz kiedyś przyżądził taką odświętnie i naprawdę dużo kosztowało mnie, żeby ją w ogóle spróbować, śmierdziała odpychająco, a dla niego delikates... gusty...
Ja klubie różne lokalne przysmaki, np. na Sardynii najbardziej mi smakował deser- ciastko sebades, podawane na ciepło z tłuszczu, jak nasze racuchy, ale w kształcie dużego pieroga, pudrowany z nadzieniem z sera na słodko z aromatem pomarańczy, do tego likier limonchello- różny w każdej knajpie raz klarowny, raz gęsty, podawany z lodówki z limonek, mocny, pyszny- niebo w gębie, taki ich przysmak regionalny :)))

usunięty/nieznany 12:46 | 20.01.2009

Marianna- dam znac z herbatka, tylko co byłem w KRK (ale i tak mialem urwanie...) - zobacze kiedy bede "na spokojnie"

Promyczek dołączył
11.01.2009

Promyczek 16:03 | 20.01.2009

wiecie co..a ja bardzo lubie naszego schaboszczaka:) nie wspomne o kapuscie, ktora jest dziwna sprawa dla przyjezdznych.

Promyczek dołączył
11.01.2009

Promyczek 16:04 | 20.01.2009

Jeszcze tylko dodam, ze mi na maksa smakowala jagniecina serwowana przy drodze w Tunezji. Moze wiszace jagniatka obdarte ze skory to malo apetyczny i przyjemny widok, ale smak mieska....przedni

Cieplas dołączył
20.01.2009

Cieplas 21:59 | 20.01.2009

W Bangkoku spróbowałem robali podobnych do szarańczy, smażone w głębokim tłuszczu. Smakowały maggi, a większość stanowiły pancerzyki. Nie da się tym najeść, ale zagryzka do piwa i owszem:)

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 18:51 | 21.01.2009

za wszelkie robale dziękuję:)) jednak schabowy z młoda kapustą wygrałby tu w konkurencji:)))

amaranth dołączył
09.10.2008

amaranth 19:07 | 21.01.2009

..spróbowałabym zupy z krokodyla....i nawet zaryzykowałabym bez przepicia...

marianna_p dołączył
15.04.2008

marianna_p 19:35 | 21.01.2009

Twoje życzenie jest dla AMBK rozkazem, teraz tylko czatuj na galerii i czekaj na wymarzoną zupę :)))

emski dołączył
13.12.2003

emski 19:41 | 21.01.2009

u mnie w Skierolawkach aligator tail na porzadku dziennym w wielu knajpach, biale miesko kruchutkie mocno przypomina raczej kurczaka niz cos wodnego ale jak staram sie miesa nie jadac to jak sie trafi bison steak to nie odmowie :-)) cos niesamowitego moze dlatego ze to nie hodolwlane bizony i bez chemi ale u was pewnie jest miesko zubra :-))

amaranth dołączył
09.10.2008

amaranth 19:46 | 21.01.2009

Twoje życzenie jest dla AMBK rozkazem, teraz tylko czatuj na galerii i czekaj na wymarzoną zupę :)))

Nie!!!! AMBK...tylko nie zabij krokodyla!!!

usunięty/nieznany 08:35 | 22.01.2009

Podejrzewam że cholernie cięzko jest zrobić zupę z żywego krokodyla... może mu się to nie podobać....:):):)

amaranth dołączył
09.10.2008

amaranth 10:54 | 22.01.2009

beakal (2009-01-22 08:41:59)
Krokodyl na zupkę,a skóra na torebkę bo na buty to troche za mało;))) Smacznego życzę,a barbie niech grzybki dorzuci ;)))))
Mike...masz zapewne doświadczenie..i co Twoje podniebienie na to? pasują grzybki do krokodyla?...jeszcze chwila i Twój krokodyl pójdzie pod kozik, a duży - to cały Globtroter się pożywi....i skóry starczy nawet na spódniczkę dla sharki..
Miłego dnia...

usunięty/nieznany 12:51 | 22.01.2009

Krokodyl w borowkiach z sosem smietanowym... mysle ze bylby ok :) zreszta mi wszystko smakuje z borowikami :):)

amaranth dołączył
09.10.2008

amaranth 13:56 | 22.01.2009

O..Mike, jesteś koneserem borowików?...myślałam o sosie czosnkowo-kokosowym i oczywiście jakiś napój w kokosie...może mleczko z rumem karaibskim? i do tego rurka bez parasolki!...ale każda opcja będzie dobra!
..z pewnością wiesz, jak podać krokodyla? i z czym?...ale nie mojego, zaznaczam!

amaranth dołączył
09.10.2008

amaranth 14:53 | 22.01.2009

Przepis nr 1
mięso pokroi na oliwie z przyprawami/oregano, ziołami, czosnkiem../ ogórek, paprykę, żółty ser, cebulę pokroić w paski...ciasto francuskie pociąć w kwadraty, na każdym ułożyć paski mięsa, warzyw..doprawić, ciasto zawinąć, upiec
..podawać z sosem czosnkowo-kokosowym...lub wg życzeń...z ananasem, cytryną, musztardą, a jak, keczupem, sosem..i ...smakuje?krokodillll?
Smacznego!!

emski dołączył
13.12.2003

amaranth dołączył
09.10.2008

amaranth 16:16 | 22.01.2009

sorry..
mięso pokroić, upiec na oliwie z przyprawami/
..z paszczą? nie wiem...na hallowin zostawić

Cieplas dołączył
20.01.2009

Cieplas dołączył
20.01.2009

Cieplas 20:37 | 22.01.2009

Sorki, chciałem skomentować inny post.

usunięty/nieznany 12:44 | 23.01.2009

Hmm.. przepis ciekawy, aczkolwiek generlanie nie lubię sosu kokosowego... zgodze sie za to ze rum znacznie poprawia smak soku kokosowego :):):)

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2015 Globtroter.pl