Forum dyskusyjne

MOZAMBIK - wiza

kategoria podróże po świecie

usunięty/nieznany 17:48 | 09.11.2009

czy ktoś może poradzić czy rzeczywiście bez problemu uzyskamy tą wizę na granicy? przekraczając od strony Swazilandu bądź RPA. a także ile to kosztuje... kurde, męczę sie okropecznie żeby cos na necie znaleźć bo te afrykańskie urzędy nie maja dobrych stron internetowych bądź wcale... jak ktoś może pomóc to byłoby super. pozdrawiam

PS: do ADMINA - w spisie krajów przy wyborze do nowego topiku na forum ie ma Mozambika, albo coś przeoczyłam...

andrzejek2 dołączył
24.11.2007

andrzejek2 18:31 | 09.11.2009

MOZAMBIK
(Republika Mozambiku)

Stolica: Maputo

Waluta: new metical (MZN), 1 MZN = 100 centavo;

Język urzędowy: portugalski

Inne języki: angielski, języki grupy etnicznej Bantu

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE. Obywateli polskich obowiązują wizy. Można je uzyskać m.in. w urzędzie konsularnym Mozambiku w Berlinie (tel. 0030 39876500) i w Rzymie (tel. 0039 0637514852) oraz na przejściach granicznych Mozambiku. Samowolne przedłużenie pobytu ponad okres ważności wizy zagrożone jest grzywną w wysokości ok. 100 USD za każdy dzień. Ważność paszportu powinna przekraczać o 6 miesięcy termin wygaśnięcia wizy.

PRZEPISY CELNE. Przywóz walut obcych ograniczony jest do 5000 USD. Przywóz i wywóz waluty miejscowej jest zabroniony. Czeki podróżne są akceptowane i wymieniane (w celu uniknięcia dodatkowych opłat zalecamy czeki w USD i EUR). Rand południowoafrykański, dolar amerykański i euro są akceptowane jako środek płatniczy. Hotele, banki i sklepy przyjmują karty kredytowe i płatnicze. Posiadanie i przywożenie narkotyków jest karalne.

UBEZPIECZENIE. W Mozambiku nie ma przedstawiciela polskiego towarzystwa ubezpieczeniowego. Wskazane jest wykupienie ubezpieczeń osobowych (z opcją ewentualnej ewakuacji do RPA) w firmach o światowej renomie.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Największe zagrożenie zdrowotne stanowią AIDS i malaria, pojawiają się przypadki zachorowań na cholerę. Opieka medyczna (płatna) na podstawowym poziomie jest dostępna dla wszystkich w szpitalach państwowych, natomiast w klinikach prywatnych usługi są lepsze, ale ceny dość wygórowane.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Stan głównych dróg publicznych jest dość dobry, drogi lokalne są w złym stanie. Zaleca się nie podróżować samochodem po zmroku a w czasie podróży bezwzględnie zamykać drzwi i okna samochodu.

BEZPIECZEŃSTWO. Generalnie tubylcy są uczynni, życzliwi i chętnie służą pomocą, jednakże[K1] wskaźnik przestępczości jest wysoki. Odnotowuje się kradzieże samochodów, są przypadki zabójstw, napadów rabunkowych, także z użyciem broni palnej. Zdarzają się napady na turystów na plażach w Maputo, Beirze i innych centrach turystycznych. Należy unikać fotografowania obiektów rządowych, militarnych itp. Podróże i spacery w nocy są niewskazane.

PRZYDATNE INFORMACJE:

• Akceptowanym środkiem płatniczym jest też rand południowoafrykański.

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższe, właściwe terytorialnie polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne to Am­basada RP w Pretorii (RPA). W Maputo znajduje się urząd konsularny kie­rowany przez konsula honorowego RP.

usunięty/nieznany 18:35 | 09.11.2009

dzięki andrzejek, ale tyle to i ja zdołałam wyszukać na googlach. chodzi mi o kogos kto moze mi z doswiadczenia wlasnego powiedziec jak to na granicy przebiega i ile kosztuje. to co znalazles pisze na kazdym polskim portalu ktory mowi cokolwiek o Mozambiku. kazdy kopiuje te same informacje. ja potrzebuje konkretnych odpowiedzi najlepiej od kogos kto wie o czym mowi.

dzieki za wysilek...

kolumb3 dołączył
24.11.2009

kolumb3 19:38 | 24.11.2009

Ja 2 lata temu wyrobiłem sobie wizę do Mozambiku w Nelspruit RPA przy granicy z Mozambikiem. 1 dzień, zero problemów.
Można przy okazji zwiedzić park Krugera.

Edgarek dołączył
16.08.2008

Edgarek 14:01 | 25.11.2009

Na lotnisku na 100% dają, tyle że można trafić na urzędników, którzy traktują to jako własny biznes, na którym oni też muszą zarobić.

usunięty/nieznany 20:25 | 25.11.2009

kolumb, edgarek, dzięki za info, prawdopodobie spróbujemy na granicy - bo ponoć dają, a jak nie to po prostu spędzimy więcej czasu w Krugerze i swazi...

dzieki

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2016 Globtroter.pl