Forum dyskusyjne

Pierwsza podróż na Kubę- co wybrać

kategoria podróże po świecie

kraj Kuba

sonia1617p dołączył
05.03.2019

sonia1617p 09:36 | 05.03.2019

Witam,
W grudniu chcę wybrać się w podróż na Kubę. Nigdy wcześniej nie podróżowałam w tamte rejony, dlatego mam parę pytań. Oglądając oferty najbardziej spodobało mi się CAYO COCO, jednak nie jestem przekonana w 100% czy to dobry pomysł. Wyspa leży od strony Oceanu Atlantyckiego, dlatego boję się, że woda będzie tam dużo zimniejsza niż po stronie Morza Karaibskiego. Czy to prawda czy róznica jest nieodczuwalna? Jeśli wybrałabym wakacje na Kubie po stronie Morza Karaibskiego to jakie miejsce wybrać?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 16:20 | 05.03.2019

Chcesz zobaczyć wyspę, czy pojechać na plażę? W tym pierwszym, mogę pomóc.

sonia1617p dołączył
05.03.2019

sonia1617p 18:01 | 05.03.2019

Pierwszy raz chcę postawić na plażowanie, bo zawsze jak podróżuję to brakuje mi na to czasu, nie umiem usiedzieć w miejscu. Znając siebie pewnie skończy się tak samo jak zawsze xD także za wszelką pomoc w zwiedzaniu będę wdzięczna, znajdę na to na pewno czas, tym bardziej. że będę tam ponad 10 dni. Pani tam mieszka? Pytam, bo nie wiem czy grudzień to dobry miesiąc aby tam pojechać... ogólnie mogę między początkiem sierpnia a grudniem.
pozdrawiam

Jacek11111 dołączył
05.02.2014

Jacek11111 18:22 | 05.03.2019

Kubę jednak powinno się zwiedzać.A do plażowania to ładniejsza jest Cayo Guillermo (sąsiednia do Cayo Coco).W grudniu i w pierwszej połowie stycznia ciut za chłodno na samo plażowanie i czasami wieją dość chłodne wiatry-choć jest o 3-4 stopnie cieplej niż w Hawanie czy Varadeo.Druga połowa stycznia ,luty to już pogoda na plażowanie.Będąc na którejś z tych wysp Hawany raczej nie odwiedzisz,ale za to koniecznie trzeba zrobić wycieczkę do Trinidadu na 2-3 dni.Ja długo szukałem kierowcy,który nas tam zawiezie bo chciałem jechać samochodem z lat 50.I znalazłem-na facebooku trzeba wpisać pepe's cuban classic taxi

Wodniak dołączył
29.10.2015

Wodniak 20:00 | 06.03.2019

W grudniu/styczniu pojechałbym na południowe wybrzeże Kuby, gdzie temperatury mogą być o 5 stopni wyższe od tych na północy. Byłem na Cayo Coco w styczniu i chociaż ogólnie mieliśmy dobrą pogodę, to po zachodzie słońca robiło się chłodno. Jeżeli chciałabyś połączyć plażowanie wraz ze zwiedzaniem, to proponuję dwie lokacje.

Pierwsza-półwysep Ancon, znajdujący się blisko miasta Trynidad, są tam 3 hotele, piaszczysta plaża (szczególnie koło hotelu Ancon), a do tego przepięknego miasta można pojechać autobusem za 2 CUC lub taksówką za 8-10 CUC.

Druga-hotele koło miasta Cienfuegos (zwanego 'Perłą Południa'), np. Rancho Luna lub Faro Luna. Do samego miasta jest blisko, nawet jeździ bezpłatny autobus z hotelu.

Dość szczegółowo opisałem w moim blogu nasz pobyt w hotelu Ancon koło Trynidad oraz tydzień spędzony w mieście Cienfuegos.

sonia1617p dołączył
05.03.2019

sonia1617p 21:21 | 06.03.2019

Dziękuję Panu za dużo cennych informacji. Na pewno się przydają. Trochę mnie zmartwiło to, że grudzień to nie jest dobry czas na plażowanie na północy Kuby... ogólnie mogę lecieć między początkiem sierpnia a grudniem, ale myślę, że ze względu na huragany, sierpień jest zbyt ryzykowny, choć w biurze podróży bardzo mnie namawiali na ten miesiąc... Co Pan myśli o tym terminie?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Wodniak dołączył
29.10.2015

Wodniak 01:33 | 08.03.2019

Nigdy nie byłem na Kubie w sierpniu i chyba nie pojechałbym, bo jest tam wtedy za gorąco-i u siebie mam podobną pogodę. Również często w ośrodkach jest stosunkowo mało turystów zagranicznych-za to przyjeżdża bardzo dużo Kubańczyków i taka sytuacja czasem może być nieciekawa z różnych powodów.

Ja zawsze spędzam przed każdym wyjazdem wiele godzin na Internecie, robiąc 'research', głównie czytam kilkadziesiąt ostatnich opinii ('reviews') o danym resorcie/hotelu na TripAdvisor i staram się też znaleźć użyteczne informacje na forach-lub też sam zadaję pytania. I muszę powiedzieć, że nigdy nie byliśmy rozczarowanie żadnym z naszych wyjazdów.

Najwcześniej na Kubie byłem w końcu października i rzeczywiście, natrafiliśmy na huragan, który na szczęście głównie skupił się na Haiti, a u nas jedynie było zachmurzenie, deszcz i trochę wiało. Ale rzeczywiście, huragan może się zdarzyć w tych miesiącach i może warto wykupić ubezpieczenie, aby móc skasować wycieczkę nawet jeden dzień przed odlotem. Lubię na Kubę jeździć w listopadzie, grudniu i styczniu, bo wtedy ceny są dość niskie i pogoda mi odpowiada.

Jak pisałem, pogoda w styczniu może okazać się niepewna. W 2009 roku byłem przez tydzień w styczniu w Hawanie i jedynie 2 dni nadawały się na plażę, pozostałe były pochmurne, wietrzne i nawet trochę padało (co było mi na rękę, bo całe dnie spacerowaliśmy po Hawanie i robiliśmy zdjęcia), a wieczorami moja partnerka zakładała sweter.

Również byłem w styczniu 2018 roku przez dwa tygodnie w ośrodku koło Santiago de Cuba (tzn. na południu Kuby). Przez pierwszy tydzień mieliśmy NAJGORSZĄ pogodę ze wszystkich wyjazdów na Kubę: było b. chłodno (może nawet +17C), pochmurno, wietrznie i do tego często lało jak z cebra, ANI RAZU nie opalaliśmy się i nie mogliśmy iść na plażę-współczuję tym, co przyjechali jedynie na jeden tydzień! Dopiero w drugim tygodniu pogoda stała się normalna-było gorąco, słonecznie i codziennie chodziliśmy na plażę. Tak więc jakieś ryzyko zawsze istnieje.

Jak masz jakieś pytania, to chętnie na nie odpowiem.

longin1974 dołączył
22.08.2013

longin1974 08:52 | 09.03.2019

Wróciłem z Kuby tydzień temu. Na pewno nie ma co się zabierać za zwiedzanie całej wyspy, bo się nie da. Ja pierwszy raz zacząłem od zwiedzania Hawany i plażowania w Varadero. Hawana to był dobry pomysł. Wybór hotelu na końcu półwyspu Varadero już mniej trafiony. Hotel w samej miejscowości Varadero daje więcej możliwości na zwiedzanie. Na Hawanę trzeba poświęcić kilka dni. Miasto to nie tylko budynki, ale również kuchnia, ludzie, taniec i śpiew. Tam gdzie pali się światło i stoi policja bezpiecznie jest nawet w nocy. A policji tam mnóstwo. Hawana to nie tylko miasto, ale i okolice. Ja spędziłem tam tylko 2 dni. To taka rozbiegówka. Mieszkałem w casa partticular chacha. Na skrzyżowaniu Villegas i Obrapia. Bardzo dobra lokalizacja, świetny dwupokojowy apartament z kuchnią i łazienką ze śniadaniem z dostawą do apartamentu. A jednocześnie duża swoboda. W okolicznych casa bywało różnie. Łącznie z ograniczeniami w korzystaniu z łazienek i toalet. Trzeba mądrze trzymać się za portfel. Kubańczycy są biedni, ale to państwo komunistyczne. Minimum socjalne mają zapewnione. Menu może być ubogie, ale raczej głodu nie ma. Co innego prezenty dla Kubańczyków, Mydełka, szampony, ubrania... Tego może tam brakować nawet w sklepach.
A teraz do rzeczy, luty był wyborem trafionym. Hawana i okolice to aż nadto na tydzień. Jeżeli interesowało by Cię coś więcej i będę umiał odpowiedzieć, to chętnie to zrobię.

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 10:56 | 09.03.2019

Byłam cały styczeń, objechałam wokół wyspę. Pogoda była super (25-35 stopni) przez ponad 3 tygodnie, ale na ostatnie parę dni napłynął jakiś chłodniejszy front, przynosząc ze sobą wiatr oraz lekkie opady. Nawet nie było zimno, bo ok. 22 stopni,ale to też nie pogoda na plażowanie. Tak jak napisano wcześniej, cieplej jest od strony Morza Karaibskiego. Także woda. I tam chyba pogoda jest bardziej przewidywalna. W Santiago de Cuba - byłam 4 dni - miejscowi dziwili się, że chłodnawo... Było 35 stopni. :) Wszędzie najlepiej spać w casach. Jest niedrogo (ok. 25 CUC za pokój), zwykle super warunki: duże pokoje, nierzadko całe apartamenty, wyposażone w piękne kolonialne meble, zawsze z klimatyzacją.Śniadania 5 CUC, przez miesiąc takie same ;) Kuba nie jest tania, bo w sklepach mało co można kupić a w restauracjach jest drogo i wybór taki sobie. Chyba, ze ktoś przez miesiąc będzie jadł tylko langusty, to dobry pomysł, bo kosztują 3x taniej niż w Europie :)

Wodniak dołączył
29.10.2015

Wodniak 19:03 | 10.03.2019

Wybór hotelu na końcu półwyspu Varadero już mniej trafiony. Hotel w samej miejscowości Varadero daje więcej możliwości na zwiedzanie.

Bardzo dobra uwaga. W listopadzie 2018 r. byliśmy w Varadero w hotelu Roc Barlovento, na samym początku półwyspu, 2 minuty spacerkiem do mostu. Przez to wszędzie było blisko-do sklepów, restauracji, kawiarni--jak też piechotą chodziliśmy do pobliskiego miasteczka Santa Marta. Natomiast w dalszej części półwyspu Hicacos właściwie nic nie ma poza hotelami i aby gdziekolwiek indziej się dostać, trzeba brać taksówkę lub autobus.
W każdym razie pobyt w tym hotelu tak się nam udał, że mamy zamiar się do niego ponownie wybrać na jesieni tego roku.

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl