Forum dyskusyjne

Pierwszy raz indywidualnie - co koniecznie zwiedzić zobaczyć Gdzie wypocząć

kategoria podróże po świecie

kraj Kuba

gp1959 dołączył
23.03.2015

gp1959 15:42 | 11.12.2017

Cześć.
Wybieramy się z żoną w styczniu. Jedziemy pierwszy raz na Kubę, prywatnie. Prosimy o radę, (wiadomo, że odczucia są subiektywne), co waszym zdaniem koniecznie należałoby zobaczyć, gdzie być, co zwiedzić. Zamierzamy przeznaczyć na zwiedzanie 10 dni, a gdzie optymalnie najlepiej odpocząć, typowe lb przy plaży.
Bardzo proszę o pomoc i sugestie, także jeżeli chodzi o noclegi w "trasie" i gdzie dobrze (a tanio) zjeść.
Pozdrawiam

Wodniak dołączył
29.10.2015

Wodniak 17:15 | 11.12.2017

Dziesięć dni to nie jest dużo, dlatego postarajcie skupić się na maksymalnie 4 miastach, bo nie ma sensu jeżdżenie po całej Kubie. Osobiście proponowałbym zwiedzenie Hawany, Trinidad, Santiago de Cuba i Cienfuegos... ale to jest bardzo indywidualna decyzja, zależy, co lubicie, co chcecie zobaczyć, ile czasu spędzić na plaży i na zwiedzaniu oraz jak zamierzacie się przemieszczać po Kubie, bo podróże mogą być czasochłonne. Swego czasu spędziłem tydzień na zwiedzaniu samej Hawany oraz dwukrotnie byłem w hotelu koło Trinidad i co drugi dzień jechaliśmy tam i spacerowaliśmy ulicami tego malowniczego miasta.

Plaże-czy macie zamiar zatrzymać się w ośrodku/hotelu czy też w casa blisko plaży? Na przykład w okolicach Gurdalavaca, niedaleko hoteli, znajdują się budynki Kubańczyków i jest tam kilka casa particular, a plaża jest publiczna. Z Trinidad chodzi autobus hop-on-hop-off na plażę Ancon i codziennie przybywa nim dużo turystów, mieszkających w Trinidad w casa particular. Są też i mniejsze miejscowości, gdzie plaże nie są takie piękne, jak w ośrodkach. Ponieważ styczeń jest stosunkowo chłodnym miesiącem na Kubie, polecałbym więc plaże na południu Kuby, gdzie temperatura może być o 5C wyższa od tej np. w Hawanie.

Nie powinno być problemu ze znalezieniem noclegu w casa particular-chociaż w niektórych miastach (np. Trinidad) bez rezerwacji może być to trudne, w sezonie turyści spali w parkach. Na Internecie jest wiele informacji o różnych casas (np. www.casaparticular.com/,  www.cuba-junky.com/cuba/cuba-casa-particulares.htm,  www.mycasaparticular.com/en/)  i można zrobić rezerwacje—osobiście najlepiej lubię na miejscu zobaczyć kilka i wybrać najlepszą, bo kila razy byliśmy rozczarowani tym, co zastaliśmy. Normalnie cena pokoju w casa na jedną noc, 2 osoby, wynosi średnio 25-35 CUC, ale można się targować, niektórzy zapłacili tylko 15 CUC. Często właściciele oferuję posiłki za extra opłatą. W styczniu wybieram się na Kubę i poza pobytem w ośrodku, planuję spędzić kilka dni w Santiago de Cuba, mieszkając w casa.

Do transportu po Kubie można używać autobusów Viazul (www.viazul.com/index.php  ), taksówek, pociągów, a nawet czasem przejechać się autobusem z Kubańczykami, co może być samo w sobie przygodą (ale nie wiem, czy polecałbym na dłuższe trasy).

O snorkeling dużo nie wiem—parę razy nurkowałem z fajką w Trinidad oraz Santa Lucia (na Kubie), najlepiej było, gdy nas wywieźli na rafy, wtedy można było zobaczyć o wiele więcej, niż przy brzegu.

Polecam również fora i recenzje na www.tripadvisor.com,  jest to ogromne źródło aktualnych informacji, wiele stałych ‘bywalców’ tych for albo mieszka na Kubie, albo spędza co roku kilka miesięcy--ja non stop korzystam z tej strony.

Pozdrawiam,

Jacek

Mieszko77 dołączył
25.10.2018

Mieszko77 08:52 | 28.10.2018

Witam,

Ja planuję jechać pod koniec listopada na 16 dni, jednak minumum 5 dni planuję przezaczyć na prozaiczne 'siedzenie' w przyzwoitym hotelu z basenem i kontemplowanie plaży z dala od natrętnych naciągaczy :-) Czym się wg ciebie różni Cayo Coco od Varadero? Może masz jakąś ciekawszą wskazówkę?

pozdrawiam
Tomek

alek--- dołączył
01.05.2007

alek--- 21:43 | 11.12.2017

Polecam: Havanę, Vinales (wycieczki konne, plantacja tytoniu i kawy), Playa Larga (snurkowanie), Cienfuegos (flamingi, wodospady), Trinidad i okolice (bardzo klimatyczne miasteczko), Santiago de Cuba (roztańczone miasto). O mojej Kubie: olazplecakiem.blogspot.com/p/wyprawa-2014.html 

Noclegi: olazplecakiem.blogspot.com/2014/09/kuba-casy.html 

Co polecam i nie polecam na Kubie: olazplecakiem.blogspot.com/2014/09/kuba-polecamu.html 

A jedzenie na Kubie nie powala ;)

Wodniak dołączył
29.10.2015

Wodniak 16:30 | 29.10.2018

W Varadero nigdy nie byłem (jadę tam za parę dni), jest to największe turystyczne getto na Kubie, na półwyspie znajduje się ponad 60 hoteli. Jest tam dużo klubów, restauracji, sklepów, etc. Stosunkowo niedaleko jest Hawana i parę innych miasteczek.

W Cayo Coco też jest dużo hoteli, ale o wiele mniej turystów, niż w Varadero, najbliższe miasta są dość daleko od niego i z Kubańczyków to zobaczysz głównie pracowników hoteli (chociaż jako turyści też przyjeżdżają). Byliśmy tam ostatnio 2 lata temu, w czasie, gdy był ‘najazd’ Amerykanów na Kubę—w Cayo Coco w ogóle się tego nie czuło. Nie ma tam tak dużo ‘entertainment’, jak w Varadero i jest niewiele sklepików. Jest więcej przyrody. Upewnij się, że hotel, do którego jedziesz, jest dobrze wyremontowany po ostatnim huraganie.

Sądzę, że wszystko zależy od tego, co lubisz. Ja wolałbym pojechać do Cayo Coco, ale wreszcie zdecydowaliśmy się na Varadero, sam jestem ciekawy, jak mi się spodoba.

A co do budżetu—z Kanady można na 2 tygodnie (włączone przeloty, hotel, 3 posiłki dziennie, drinki) pojechać już za $675 US. Ceny hoteli na Kubie podawane na Internecie są często b. zawyżone i stali bywalcy płacą połowę lub jeszcze mniej. Podobnie jest z ‘casa particular’, normalnie kosztują od 20 do 30 CUC za noc na 2 osoby—na Internecie często te same ‘casas’ są ogłaszane po 50-100 CUC. Niektórzy za tą niewiedzę zapłacili dodatkowo setki dolarów.

gp1959 dołączył
23.03.2015

gp1959 23:18 | 14.12.2017

Dziękuję za podpowiedzi. Zarys planu powoli powstaje. Chyba rzeczywiście skupimy się tylko na części Kuby, ale na dłużej "dokładniej". Raczej całość odpada. Czytam fora i relacje osób które wróciły.
Mam pytanie, czy jest możliwe wypożyczenie samochodu, np.. w Trinidadzie a oddanie np. w Hawanie? Pytam, bo coś takiego, nie pamiętam przez kogo pisana była relacja z wyjazdu, przeczytałem, lub źle zrozumiałem.
Proszę o odpowiedź.

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 19:54 | 30.10.2018

To czekamy na świeże wieści. I życzę miłego wyjazdu :)

Wodniak dołączył
29.10.2015

Wodniak 02:49 | 15.12.2017

Samochodu na Kubie nigdy nie wypożyczaliśmy, jest to dość droga impreza, a
do tego trzeba go pilnować, drogi są kiepskie, a w razie poważniejszego wypadku mogą zmusić do pozostania na Kubie do wyjaśnienia sprawy (kilka spraw dość dokładnie opisały gazety).

Natomiast wypożyczenie samochodu (taksówki) z kierowcą prawie tyle samo kosztuje i automatycznie odpada masa potencjalnych problemów. A jeżeli kierowca zna angielski, to macie od razu przewodnika-parę lat temu wypożyczyliśmy na cały dzień taksówkę z kierowcą i zwiedziliśmy Holguin i Gibara-kierowca był b. profesorem uniwersyteckim języka angielskiego! Ale oczywiście dużo ludzi wypożycza i nie ma żadnych problemów-to jest indywidualna sprawa.

Z miast proponowałbym też zwiedzenie Camaguey (zamiast np. Cienfuegos).

O wycieczkach na Kubę napisałem 9 dość detalicznych blogów, ontario-nature-polish.blogspot.ca/  .

gp1959 dołączył
23.03.2015

gp1959 10:19 | 20.12.2017

>Samochodu na Kubie nigdy nie wypożyczaliśmy, jest to dość droga impreza, a
> do tego trzeba go pilnować, drogi są kiepskie, a w razie poważniejszego wypadku mogą
>zmusić do pozostania na Kubie do wyjaśnienia sprawy (kilka spraw dość dokładnie
>opisały gazety).
>
>Natomiast wypożyczenie samochodu (taksówki) z kierowcą prawie tyle samo kosztuje i
>automatycznie odpada masa potencjalnych problemów. A jeżeli kierowca zna angielski,
>to macie od razu przewodnika-parę lat temu wypożyczyliśmy na cały dzień taksówkę z
>kierowcą i zwiedziliśmy Holguin i Gibara-kierowca był b. profesorem uniwersyteckim
>języka angielskiego! Ale oczywiście dużo ludzi wypożycza i nie ma żadnych
>problemów-to jest indywidualna sprawa.
>
>Z miast proponowałbym też zwiedzenie Camaguey (zamiast np. Cienfuegos).
>
>O wycieczkach na Kubę napisałem 9 dość detalicznych blogów,
>ontario-nature-polish.blogspot.ca/  .
>
>

Panie Jacku, czytam informacje na wskazanym blogu "jak lecą" także dotyczące Kanady. Jest bardzo dużo informacji.
Mam pytania:
Nie znalazłem nigdzie opisu Doliny cukrowej ani wycieczki do Topes de Collantes ?
Opisuje Pan (11 podróż) hotel Club Amigo Costasur? Rzeczywiście brak basenu? Pytam bo wyczytałem, że zimą (styczeń) cieplej jest na południowym wybrzeżu więc tam zrobilibyśmy sobie "wypoczynek"

Fingertom dołączył
25.05.2017

Fingertom 21:56 | 15.12.2017

>Dziękuję za podpowiedzi. Zarys planu powoli powstaje. Chyba rzeczywiście skupimy się
>tylko na części Kuby, ale na dłużej "dokładniej". Raczej całość odpada. Czytam fora
>i relacje osób które wróciły.
> Mam pytanie, czy jest możliwe wypożyczenie samochodu, np.. w Trinidadzie a oddanie
>np. w Hawanie? Pytam, bo coś takiego, nie pamiętam przez kogo pisana była relacja z
>wyjazdu, przeczytałem, lub źle zrozumiałem.
>Proszę o odpowiedź.

Wynajmij samochod w trinidad , oddaj , w havanie wez nastepny, z trinidadu do hawany nie jest daleko, przejedz autobusem.
nedzna dacia lub galley to 60 euro . W hawanie wez sobie elektrycznego skutera. Duzo lepiej jest sie poruszac i dojedziesz wszedzie. kazda casa ci go schowa , nawet gdy zapomnisz,

auto w trinidad tak, w vinales tak ,, w hawanie nie,

raczej dany samochod przypisany jest do danej wyporzyczalni,

[fb] Daga KoSmo dołączył
09.03.2017

[fb] Daga KoSmo 13:30 | 19.12.2017

Cześć

Jak pisali inni to istotnie indywidualna sprawa. Ja wróciłam 3 grudnia. Po prostu uwielbiam Vinales - spędziłam tam aż cztery dni. Czerwona ziemia, soczysta zieleń, konie i widokowa restauracja z absolutnie zajefajnym menu. Polecam zobaczyć Havanę - najlepiej od niej zacząć i zjechać nieco na południe do Vinales , przez Cayo Jutias ( fajna plaża zupełnie spokojna bez zgiełku). Dalej w drodze do Cienfuegos jest Caleta Buena super rafa z all inclusive za 15 dolarów. W Cienfuegos polecam zobaczyć fabrykę cygar ( nie można robić zdjęc) i fantastyczny wieczór na zwiedzaniu miasta. Potem oczywiście Trynidad. Ja miałam również przygodę w Parque Guanayara i trzy dni trekkingu przez Sierra de Escambray.

Ja byłam dwa tygodnie i to tak niewiele. Ale chyba najcudowniej było w Vinales i Trynidad .

[fb] Daga KoSmo dołączył
09.03.2017

[fb] Daga KoSmo 13:37 | 19.12.2017

nie polecam wynajmować samochodu na Kubie. Nasi znajomi którzy tam mieszkają także to mówią. Zamówisz, umówisz się , zazwyczaj zapłacić i bedziesz czekać........ Tak bywa

a swoją drogą jak oni jeżdżą... Proszę Cię, zamów z kierowcą. Oni wożą wszystkich wszędzie.

Wodniak dołączył
29.10.2015

Wodniak 17:33 | 20.12.2017

>Panie Jacku, czytam informacje na wskazanym blogu "jak lecą" także dotyczące Kanady.
>Jest bardzo dużo informacji.
>Mam pytania:
>Nie znalazłem nigdzie opisu Doliny cukrowej ani wycieczki do Topes de Collantes ?
>Opisuje Pan (11 podróż) hotel Club Amigo Costasur? Rzeczywiście brak basenu? Pytam bo
>wyczytałem, że zimą (styczeń) cieplej jest na południowym wybrzeżu więc tam
>zrobilibyśmy sobie "wypoczynek"
>

Niestety, blogów z moich pierwszych dwóch wycieczek na Kubę (Hawana i Trinidad) nie napisałem-ale są za to zdjęcia, www.flickr.com/photos/jack_1962/albums/72157623356240051. 

Absolutnie warto wybrać się do Doliny Cukrowej, jak też zobaczyć wodospady Topes de Collantes. Nam się udało pojechać do Doliny Cukrowej pociągiem, ciągniętym przez starą, autentyczną lokomotywę, ale nie wiem, że jeszcze funkcjonuje.

Faktycznie, blogi są pomieszane, dlatego zrobiłem "Index", aby można było je łatwiej znaleźć.

Tak, na południu Kuby jest cieplej w styczniu, nawet o +5C, niż np. w Hawanie czy Varadero. Club Amigo Costasur-byłem tam dość dawno, ale o ile pamiętam, basen był (nigdy nie używam basenów, toteż nie pamiętam dokładnie), prawie każdy hotel posiada basen.

Chyba chodziło o hotel Ancon (też w tej okolicy-i była to podróż nr. 11), byłem w nim 2 lata temu i basen był w remoncie od wielu miesięcy, nie jestem pewien, czy go otworzyli, ale mogę się dowiedzieć. Hotel Ancon był przeciętny (włącznie z wyżywieniem i obsługą), jest to typowa budowla sowiecka, my mieszkaliśmy w nowej sekcji, wybudowanej później, co było świetnym wyborem.

Hotel Costa Sur był ciekawszy-chociaż przy hotelu Ancon jest piękna, piaszczysta plaża (przy Costa Sur kamienista, ale za to można nurkować z rurką i nawet zobaczyć ciekawe rzeczy). Niektórzy spędzili w Trinidad 3 pełne dni i twierdzili, że to było za mało-my po zwiedzeniu najważniejszych obiektów po prostu lubiliśmy spacerować uliczkami tego miasteczka, często w kompletnych ciemnościach, a potem braliśmy do hotelu taksówkę.

W Trinidad jest ogromna ilość casa particulares, jak też widzieliśmy kilka w pobliskiej wiosce rybackiej La Boca (ale plaża kiepska, kamienista).

Pomiędzy Trinidad i hotelami (oraz plażą Ancon) za 5 CUC chodzi autobus Hop-on-hop-off i przywozi turystów z Trinidad, piszę o tym w blogu.

Jeżeli jest więcej pytań, to chętnie odpowiem.

Pozdrawiam,

Jacek

gp1959 dołączył
23.03.2015

gp1959 20:33 | 20.12.2017

>Cześć
>
>Jak pisali inni to istotnie indywidualna sprawa. Ja wróciłam 3 grudnia. Po prostu
>uwielbiam Vinales - spędziłam tam aż cztery dni. Czerwona ziemia, soczysta zieleń,
>konie i widokowa restauracja z absolutnie zajefajnym menu. Polecam zobaczyć Havanę -
>najlepiej od niej zacząć i zjechać nieco na południe do Vinales , przez Cayo Jutias (
>fajna plaża zupełnie spokojna bez zgiełku). Dalej w drodze do Cienfuegos jest Caleta
>Buena super rafa z all inclusive za 15 dolarów. W Cienfuegos polecam zobaczyć fabrykę
>cygar ( nie można robić zdjęc) i fantastyczny wieczór na zwiedzaniu miasta. Potem
>oczywiście Trynidad. Ja miałam również przygodę w Parque Guanayara i trzy dni
>trekkingu przez Sierra de Escambray.
>
>Ja byłam dwa tygodnie i to tak niewiele. Ale chyba najcudowniej było w Vinales i
>Trynidad .

[fb] Daga KoSmo???? przepraszam, nie wiem jak się zwracać...
W Trinidad, wychodzi, że będziemy, bo nie można tego miasta i okolicy pominąć. Pan Jacek, poza Trinidadem, poleca Dolinę cukrową, Pani pisze o Parque Guanayara i trekkingu przez Sierra de Escambray. Jeżeli Pani może, proszę opowiedzieć bliżej. Gdzie załatwić (wykupić?) takie wycieczki, czy jedzie się samemu, skąd bliższe informacje, czy trzeba mieć kondycję? jednym słowem stopień trudności tych wycieczek.
Pozdrawiam
Grzegorz

gp1959 dołączył
23.03.2015

gp1959 13:25 | 24.12.2017

Wszystkim podróżnikom obecnym i przyszłym dużo szczęścia, zdrowia wszelkiej pomyślności życzę z okazji Świąt Bożego Narodzenia

gp1959 dołączył
23.03.2015

gp1959 20:36 | 30.12.2017

Niestety, nie otrzymałem odpowiedzi na temat Sierra de Escambray od Daga KoSo. Widocznie nie mogła przeczytać mojej prośby.
Czy ktoś mógłby coś na ten temat powiedzieć?
Mam jeszcze jedno pytanie, interesuje mnie półwysep Zapata, rezerwat biosfery Cienaga de Zapata, czyli chcielibyśmy zobaczyć zwierzęta tam żyjące, przepłynąć łodzią po parku itp.
Czy ktoś mi powie skąd i gdzie to "załatwić" bo nigdzie się nie doczytałem.
Pozdrawiam, liczę na informację.

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl